Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

rationalizarea apei

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#181
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Postscania_delfin, on 01 iulie 2022 - 18:21, said:

Cine nu are put ,cei care locuiesc la bloc,la tara are toata lumea,cred ca ai ramas in urma cu100ani.
La tara aici e atita saracie incat nici puturi nu are lumea,sau multi dintre locuitori.Cit despre cei de oras din blocuri,s-au condamnat la discretia furnizorilor,sa suporte consecintele.Da,sunt retrograd,cauta pe google,poate vei intelege ce inseamna.

#182
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,364
  • Înscris: 28.10.2018
In Romania sa bei apa din sol la tara este un risc enorm. Toate cacaturile din lume sunt in apa si in sol la tara. Nu intereseaza pe nimeni ce intra in sol si in panza freatica. Ingroapa toate gunoaiele, mortaciunile, apa din rauri este infestata, contaminata, plouata, etc.

Taranul roman habar nu are sa traiasca sanatos si sa protejeze natura. Si sincer nici nu-l prea intereseaza.

Edited by abac, 02 July 2022 - 07:42.


#183
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

View Postabac, on 02 iulie 2022 - 07:41, said:

In Romania sa bei apa din sol la tara este un risc enorm. Toate cacaturile din lume sunt in apa si in sol la tara. Nu intereseaza pe nimeni ce intra in sol si in panza freatica. Ingroapa toate gunoaiele, mortaciunile, apa din rauri este infestata, contaminata, plouata, etc.

Taranul roman habar nu are sa traiasca sanatos si sa protejeze natura. Si sincer nici nu-l prea intereseaza.
Inseamna ca poți face un put fix în centrul orașului cu apa potabila.
Un nenea din alta parte, a cumpărat o bucata de teren lângă drum în localitate.
A făcut o fântână sa aibe apa proaspătă.
A făcut o analiza și a ieșit ca nu e buna de băut, ba chiar are urme de petrol.
Dacă tot stătea lângă asfalt...
Țăranul roman adevărat, știe cum sa își facă o fântână, cum sa o protejeze, și mai ales unde sa o facă.
Din păcate, sunt unii care nu știu și vad ca se înmulțesc cu cei veniți de la oraș.
Aia care cumpără tern în fundul satului, ca numai acolo mai găsești, apoi merg la primărie și cer apa și canalizare sau/și curent asfalt și multe alea.
Eu zic ca în maxim 5 ani, o sa avem o problema majora cu apa.
În toată lumea.
Nu e o seceta locala sau nustiu ce bariera de curenți care tine ploile departe.
Eu zic ca circuitul apei în natura este undeva suntata.
Adică, apa este oprita în miliardele de cisterne, trilioane de preturi și recipiente, tancuri, pana la baraje, sau sa nu mai zicem de țevi și conducte.
Apa a fost libera, dar noi am oprit circuitul.


#184
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu vrea nimeni din edili sa faca put pentru altii,CA NU CASTIGA BANI din asta.

#185
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,522
  • Înscris: 15.06.2007
In germania exista comunitati in care apa de ploaie este captata si  stocata pentru a fi refolosita  ca apa pentru WC, udat gradina etc, aici ma refer la apa care se scurge de pe acoperis prin burlane.
Care este logica sa consumi apa potabila ca sa tragi apa la wc, daca poti sa folosesti si apa de ploaie?

#186
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Simplu: banii. Nimeni la noi nu sta să-și facă 2 rețele de apă separate în casa. Sunt foarte puțini care își fac un puț pe care să-l folosească drept backup pentru rețeaua orășenească. Și aici pot apărea probleme de cross contaminare, stocare, alge, etc. E mult mai simplu și mai ieftin așa cum e.

#187
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Te contrazic.Apa e vitala.Eu am un put,cu probleme plus reteaua de apa a comunei.Cind voi gasi pe vreunul sa mi-l rezolve pe cel existent voi face inca unul in gradina casei.Aici scade debitul apei la retea din simplul motiv ca majoritatea uda gradina cu apa din retea.Si nu e placut sa nu ai debit la apa cind ai nevoie.Adica sa fii conditionat de altii.

#188
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Eu, daca mi-as face acum casa, as aduce la WC-uri o conducta suplimentara care sa aduca apa ori din put, ori dintr-un rezervor (obligatoriu subteran). Nemtii aia sunt tampiti, dar nu sunt prosti.

Edited by ConstantinDriga, 03 July 2022 - 07:49.


#189
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010

View Posttfmercedez, on 02 iulie 2022 - 22:01, said:

In germania exista comunitati in care apa de ploaie este captata si  stocata pentru a fi refolosita  ca apa pentru WC, udat gradina etc, aici ma refer la apa care se scurge de pe acoperis prin burlane.
Care este logica sa consumi apa potabila ca sa tragi apa la wc, daca poti sa folosesti si apa de ploaie?
Unii or să râdă dar eu am desființat evacuarea apei din mașina de spălat la canal și o colectez în două ligheane mari așezate în vana din baie pentru că am cam renunțat la "cadă" de când cu scumpirile și preferăm dușul. Excelentă pentru WC mai ales că are și detergent în ea plus că mai curăț canalizarea cu câte un "berbec" de apă de 40 l. Pentru udat grădina am montat un hidrofor. De la 1 iulie la mine în oraș apa e 8,20 lei mc.

#190
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostMelteanu, on 03 iulie 2022 - 07:43, said:

Te contrazic.Apa e vitala.Eu am un put,cu probleme plus reteaua de apa a comunei.Cind voi gasi pe vreunul sa mi-l rezolve pe cel existent voi face inca unul in gradina casei.Aici scade debitul apei la retea din simplul motiv ca majoritatea uda gradina cu apa din retea.Si nu e placut sa nu ai debit la apa cind ai nevoie.Adica sa fii conditionat de altii.


Am apa in casa de la oraș. Probleme când e seceta și toată lumea din zona uda in draci, atunci n-am presiune sau n-am deloc. Pentru curte am un puț de 23 de m cu un IBC de 1000 de litri pe post de tampon și decantor. Zilele astea vrea sa pun in paralel inca unu. Asta pentru că pitarul nu a încercat să mă convingă să mai sap vreo 20 de metri și eu atunci m-am zgârcit din neștiință. Acum aș sapa un puț de 70 m

View PostConstantinDriga, on 03 iulie 2022 - 07:48, said:

Eu, daca mi-as face acum casa, as aduce la WC-uri o conducta suplimentara care sa aduca apa ori din put, ori dintr-un rezervor (obligatoriu subteran). Nemtii aia sunt tampiti, dar nu sunt prosti.

Trebuie sa vezi cum reușești cu dezinfecția și cu algele. Nu care cumva să ajungă în instalația principala.

#191
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Ma refer strict la WC. Daca socotesti, trasul apei la toaleta e minim o treime din consumul casnic total. Mai poti economisi daca mictionezi la radacina ciresului din gradina.

#192
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
exista rezervoare wc care au chiuveta, faci nevoia, te speli, apoi tragi apa

#193
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 21.04.2016
https://www.digi24.r...-seceta-1992371

Italia e inconjurata de apa, dar nu de apa a potabila, apa potabila este o resursa limitata

#194
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,364
  • Înscris: 28.10.2018

View PostMelteanu, on 03 iulie 2022 - 07:43, said:

Te contrazic.Apa e vitala.

Pe bune? Cine si-ar fi imaginat?

#195
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostAndreY2u, on 03 iulie 2022 - 12:26, said:

https://www.digi24.r...-seceta-1992371

Italia e inconjurata de apa, dar nu de apa a potabila, apa potabila este o resursa limitata

Ti se pare ca avem clima Italiei?

Daca e cu exagerari din astea stupide pt ca altfel nu se poate sustine convingator un pct de vedere, ma bag si eu cu Anglia.
Da, stiu ca nici asta nu are legatura cu Romania, dar ce mai conteaza?
Si mai am daca e cazul.

#196
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 21.04.2016

View Postunderb, on 04 iulie 2022 - 15:18, said:

Ti se pare ca avem clima Italiei?

Daca e cu exagerari din astea stupide pt ca altfel nu se poate sustine convingator un pct de vedere, ma bag si eu cu Anglia.
Da, stiu ca nici asta nu are legatura cu Romania, dar ce mai conteaza?
Si mai am daca e cazul.
Ce vrei sa zici de Anglia? zi direct formeaza o fraza completa cu argumente  daca ai, daca nu informeaza-te si revii cand ai inainte sa lovesti in taste

Edited by AndreY2u, 05 July 2022 - 20:26.


#197
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,522
  • Înscris: 15.06.2007

View Postiladi, on 03 iulie 2022 - 07:38, said:

Simplu: banii. Nimeni la noi nu sta să-și facă 2 rețele de apă separate în casa. Sunt foarte puțini care își fac un puț pe care să-l folosească drept backup pentru rețeaua orășenească. Și aici pot apărea probleme de cross contaminare, stocare, alge, etc. E mult mai simplu și mai ieftin așa cum e.
nu e nici un backup. Pur si simplu apa de wc este alimentata dintr-un bazin care sta pe undeva in pod.  
Cred ca rezervorul de wc este principalul c9nsumator de apa din orice gospodarie.

View PostConstantinDriga, on 03 iulie 2022 - 12:06, said:

Ma refer strict la WC. Daca socotesti, trasul apei la toaleta e minim o treime din consumul casnic total. Mai poti economisi daca mictionezi la radacina ciresului din gradina.

Spoiler


#198
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostAndreY2u, on 05 iulie 2022 - 20:25, said:

Ce vrei sa zici de Anglia? zi direct formeaza o fraza completa cu argumente  daca ai, daca nu informeaza-te si revii cand ai inainte sa lovesti in taste

- nu mai răspunde ironic! -

Legat de Anglia, ploua mult dar nu prea au probleme cu canicula. Ai aflat-o si pe asta desi nu prea meritai tinand cont de inganfarea si autosuficienta goale.

Edited by althea, 06 July 2022 - 05:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate