Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

rationalizarea apei

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#127
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

 george_alexandru, on 30 iunie 2022 - 13:10, said:

Apa, totuși, revine în circuit...acviferul din care tragem se reface. Risipa e o problema când vorbim de secetă prelungită
Nu știu dacă e asa.
Sunt în zona munților Calimani, unde și sunt cele mai bune ape.
Vezi fabricile de îmbuteliere apa minerala/plata din jur.
Aci m-am născut și merg înspre 50 de ani.
Dar iti spun eu, ca izvoarele, paraiele și restul, sau micșorat.
Nu numai din cauza secetei.
Spre exemplu, anul trecut a plouat foarte mult, dar toamna unele izvoare au secat.
Adică de vreo 5 ani, unele izvoare sau fântâni seaca în fiecare toamnă.
Cunosc în zona câteva zeci de izvoare cu apa cristal de potabilă direct din munții fără exploatare forestiera.
Si toamna se restrâng sau seaca.
Astăzi a fost 34 de grade și am mers la unul din cele mai bune izvoare care e la câteva sute de metri de mine.
O apa rece de maxim 6 grade.
Îți îngheța creierul.
În alți ani umpleam un pet de 2l cam într-un minut.
Acuma stau și 2.
Si anul trecut la fel.
Deci nu cred ca apa își face circuitul complet.
Undeva ceva se întâmplă.


#128
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006

 underb, on 30 iunie 2022 - 14:47, said:

Sa zic cata apa se consuma pt a produce bumbacul necesar unui tricou pe care multi il poarta de maxim 10x?

Zic.
Peste 2500 de litri!

Cata apa se evapora din canalele de irigatie pana sa si ajunga la cultura de bumbac? Naiba stie.
deci la 10 tricouri se consuma 25 de tone?

#129
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007
Io nu cred ca aia din India (unde se face bumbac garla) masoara precipitatiile ca aia din Sincureștiu de Vale. Aia ultimii n-au muson, de exemplu, probabil de aia nici nu cultiva bumbac.

#130
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006

 AndreY2u, on 30 iunie 2022 - 19:16, said:

Eu nu ziceam de Iasi, sau alte orase, sate, astea au fost doar exemple cu care a venit lumea, de unele nici nu stiam  ca sunt probleme pe acolo si sunt sigur ca si altii nu stiau, cel mai probabil mai sunt si prin alte parti de care nu stim.
Zoom out to see the bigger picture, este o problema la nivel global nu doar un sat izolat.
da, dar multi dintre aia globali locuiesc in zone desertice si au avut probleme cu apa de milenii!

#131
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,849
  • Înscris: 15.06.2007

 underb, on 30 iunie 2022 - 18:40, said:



Pai am doua apometre in camin. Unul pt casa si unul pt gradina.

Ambele pe acelasi contract.
la timisoara este "interzisa" folosirea apei la udat in gradini. Motiv pentru care are si un tarif pe masura. La 10 lei mc  te rupe la factura.  Pentru asta se fac forajele de mica adancime.  Dupa 100 mc de apa scosi din pamant ai amortizat forajul si pompa hidrofor.

https://www.pressale...tul-gradinilor/

Având în vedere temperaturile crescute și lipsa precipitațiilor din ultima perioadă, Aquatim face încă un apel către consumatori să evite utilizarea apei potabile pentru udatul grădinilor. Acest lucru este cu atât mai necesar în sezonul estival, când crește consumul menajer al apei de la robinet.

Astfel, folosirea de către unii utilizatori a apei potabile în alte scopuri poate provoca probleme în alimentarea celorlalți clienți din rețea. Iar dacă, urmare a secetei, s-ar ajunge și la o reducere a debitelor de apă ale sursei, ar putea interveni restricții în distribuție. Într-o asemenea situație de criză, utilizarea apei potabile pentru udatul grădinilor sau a spațiilor verzi constituie contravenție și se sancționează.

#132
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.04.2016

 tfmercedez, on 30 iunie 2022 - 20:04, said:

la timisoara este "interzisa" folosirea apei la udat in gradini. Motiv pentru care are si un tarif pe masura. La 10 lei mc  te rupe la factura.  Pentru asta se fac forajele de mica adancime.  Dupa 100 mc de apa scosi din pamant ai amortizat forajul si pompa hidrofor.

https://www.pressale...tul-gradinilor/
mai ok mi s-ar parea ca pretul sa fie 5 lei mc pentru primii 20 mc consumati pe gospadarie sa spunem, si ce trece peste sa creasca progresiv, 20-50 mc lunar 10 lei mc, ce depaseste 50 mc 20 lei.

Pentru ca problema o creaza unii, dar pentru ei au de suferit toti

#133
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,849
  • Înscris: 15.06.2007

 tytysor, on 30 iunie 2022 - 19:38, said:


deci la 10 tricouri se consuma 25 de tone?
pe netflix era un documentar despre apa, seceta, mafie,  etc. Pentru un avocado se consuma  40 de L de apa.  


Bumbacul este cea mai " water intensive" cultura utilizata de omenire.  Se zice ca Marea Caspica a  scazut in dimensiuni dupa ce afluentii naturali au fost deviati pentru irigarea culturilor de bumbac.

Si stai sa vezi cata apa se consuma la obtinerea unui kg de carne!  Irigatii pentru hrana animalelor,  apoi animalele dealungul vietii,apoi procesele tehnologice.. te doare capu'.

 AndreY2u, on 30 iunie 2022 - 20:07, said:


mai ok mi s-ar parea ca pretul sa fie 5 lei mc pentru primii 20 mc consumati pe gospadarie sa spunem, si ce trece peste sa creasca progresiv, 20-50 mc lunar 10 lei mc, ce depaseste 50 mc 20 lei.

Pentru ca problema o creaza unii, dar pentru ei au de suferit toti
pe vremea comunista si imediat dupa, se platea "paușal" 5mc de persoana.   Oricum era mai putin decat ai propus tu. Dar lumea facea risipa si s-au montat contoare individuale si lumea a inceput sa faca economie.

Edited by tfmercedez, 30 June 2022 - 20:12.


#134
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007

 tfmercedez, on 30 iunie 2022 - 20:14, said:

Bumbacul este cea mai " water intensive" cultura utilizata de omenire.  Se zice ca Marea Caspica a  scazut in dimensiuni dupa ce afluentii naturali au fost deviati pentru irigarea culturilor de bumbac.

Apoi, tarile din juru' Marii Caspice nu prea apar in topu' producatorilor de bumbac. Cred ca ar trebui sa inceapa niste afaceri mai profitabile, gen napi sau leustean.

#135
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002

 tytysor, on 30 iunie 2022 - 19:10, said:


nu-ui va ajuta cu nimic pe cei din Iasi daca cei din Bacau sau din Deva economisesc apa! solutia este sa se caute surse noi de apa, mai ales la sate!
Sa ii sancționezi pe cei care nu respecta contractul și folosesc apa potabila pentru irigat gazonul sau grădina, nu e o soluție?
De genul ii oprești/sigilezi apometru pentru 24 sau 48 de ore la prima abatere?

#136
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006
nu, nu este o solutie! pentru ca peste un an s-ar putea sa-ti taie curentul daca depasesti un anumit consum! iar peste 2 sa cumperi zaharul si painea pe cartela! trebuie doar creat un precedent!

#137
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,463
  • Înscris: 29.04.2008

 tytysor, on 30 iunie 2022 - 21:18, said:

nu, nu este o solutie! pentru ca peste un an s-ar putea sa-ti taie curentul daca depasesti un anumit consum! iar peste 2 sa cumperi zaharul si painea pe cartela! trebuie doar creat un precedent!


Iti permiti sa fii tare in baston, dar eu acum, in clipa de fata, NU AM APA. Sunt curios cat de vehement ai fi in situatia mea.

#138
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002
In Texas, in februarie 2021, cand a fost o combinatie de factori si s-a suprasolicitat sistemule energetic si a fost picat zile intregi cum a fost?

#139
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,463
  • Înscris: 29.04.2008

 vestale, on 30 iunie 2022 - 20:30, said:

Sa ii sancționezi pe cei care nu respecta contractul și folosesc apa potabila pentru irigat gazonul sau grădina, nu e o soluție?
De genul ii oprești/sigilezi apometru pentru 24 sau 48 de ore la prima abatere?


In California se poate, in Australia se poate, in Africa de Sud se poate, numai la noi esti comunist daca rationalizezi apa.

#140
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007

 iladi, on 30 iunie 2022 - 21:39, said:



Iti permiti sa fii tare in baston, dar eu acum, in clipa de fata, NU AM APA. Sunt curios cat de vehement ai fi in situatia mea.

It's all fun and games until someone has no running water!

 iladi, on 30 iunie 2022 - 21:42, said:


In California se poate, in Australia se poate, in Africa de Sud se poate, numai la noi esti comunist daca rationalizezi apa.

Mayasii aia desculti si-au tras sisteme de irigare & shit, nu mai zic de romani! Noi, scumpim si rationalizam.

#141
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,424
  • Înscris: 27.10.2007
In Romania nu este o problema, apa potabila.
Iar acolo unde e, e din cauza prostiei autoritatilor


 AndreY2u, on 30 iunie 2022 - 19:16, said:

Eu nu ziceam de Iasi, sau alte orase, sate, astea au fost doar exemple cu care a venit lumea, de unele nici nu stiam  ca sunt probleme pe acolo si sunt sigur ca si altii nu stiau, cel mai probabil mai sunt si prin alte parti de care nu stim.
Zoom out to see the bigger picture, este o problema la nivel global nu doar un sat izolat.


#142
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.04.2016

 tytysor, on 30 iunie 2022 - 21:18, said:

nu, nu este o solutie! pentru ca peste un an s-ar putea sa-ti taie curentul daca depasesti un anumit consum! iar peste 2 sa cumperi zaharul si painea pe cartela! trebuie doar creat un precedent!
reciteste tot topicul de cateva ori daca e necesar, tocmai asta cu rationalizarea, pretul progresi, sa nu ajungem in situatia sa iti taie curentul, apa, gazu,etc..

5 mc lunar de persoana ajung lejer pentru dus, spalat haine, si chestii uzuale.

dar sunt altii care consuma de 5 ori mai mult , daca 1 milion de romani consuma 25 mc de persoana lunar sunt 25 milioane mc, suficient pentru 5 milioane de Romani care consuma 5 mc lunar, dar daca nivelul de trai creste si lumea isi permite sa faca risipa si mai mult de apa de unde mai scoatem milioane de mc pentru toata lumea?

#143
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,463
  • Înscris: 29.04.2008

 strongsss, on 30 iunie 2022 - 21:50, said:

In Romania nu este o problema, apa potabila.


Iar acolo unde e, e din cauza prostiei autoritatilor

Zici?

Ce sugerezi tu sa faca ACUM autoritatile?

#144
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,424
  • Înscris: 27.10.2007
Eu merg frecvent in balastiere si iti spun ca materialul se vinde la metru cub, nu la kg. Deci, aia cu udatul pietrisului nu tine. Ud sau uscat, are acelasi volum.
Nu te mai lua dupa Greta.
Daca ai sti cati declara ca fac un lac si, de fapt, fura balast. Ca sa vezi ca stiu dedesupturile afacerii.

 underb, on 30 iunie 2022 - 17:54, said:

Pai tu habar n-ai ce e aia balastiera din moment ce ai scris tampenia asta - "asa e, la balastiere iti vinde/cantareste materialul ud, sa traga la kilogram/tona si sa incaseze mai mult"

Ce as putea sa iti explic?

Sa modernizeze retelele.
Pierderile sunt peste 1/3 daca pui si furturile, depasesc 1/2. Jumate din apa tratata se pierde. Imens.
Sa invatam sa transportam apa. Daca nu-i apa in capatul satului, putem sa o aducem de departe, nu mai suntem in evul mediu => fantani si izvoare.
Pentru sate sunt suficiente puturi de adancime, pt orase aductiuni. Craiova aduce apa de la Tismana,  Gorj, peste 100 km, deci se poate.

 iladi, on 30 iunie 2022 - 21:52, said:

Zici?

Ce sugerezi tu sa faca ACUM autoritatile?

Edited by strongsss, 30 June 2022 - 22:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate