Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Demografia, o mare problema a Romaniei. De ce nu mai fac romanii copii

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
7578 replies to this topic

#2323
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

 Tzur, on 06 februarie 2023 - 22:02, said:

Am fost cu treaba in Croatia, in Zadar.

O prapastie intre mentalitatea croata si cea romaneasca.


Si eu am fost si nu prea am vazut aceasta prapastie.
Tot balcanici sunt, cam cu aceleasi metehne ca la noi, gen sa te jumuleasca bine de bani cand "te prind". Statiunile lor sunt pe principiul jumulelii ca si pe litoralul romanesc, numai ca acolo e si mai si, MAmaia*3
Mi-a ramas in minte  o faza facuta de o duduie la depozitul de bagaje din autogara din Zadar (aveam avion tarziu): cand am ajuns sa iau bagajul inapoi, aveam ceva gen 4 ore si 3 minute trecute. La care tipa, foarte intepata: platesti ptr 5 ore, putea sa treaca si doar o secunda peste 4 ore. N-am mai intalnit asa ceva, chiar daca nu era o suma mare. Nu pot generaliza, dar mi s-a parut ceva de toata jena, mai ales ca impresie turistica.

Da, ne-au luat-o inainte dar explicatia e simpla: sunt mult mai aproape geografic de tarile foarte dezvoltate si in plus sunt o tara foarte mica (n-au nici 4 milioane de locuitori).
Intodeauna tarile mici se dezvolta foarte rapid rapid cand chiar vor. (ca un exemplu international celebru, uite Singapore, care acum 50 de ani era tara de lumea a treia si acum e pe podium in lume la PIB, daaar...si ei sunt o tara f mica). Sau Israel.
In rest, cu nivelul de trai nu o duc nici ei foarte roz, au preturi imense pe la toate, in supermarketuri sunt preturi mai mari chiar ca in Slovenia sau Austria, asta nu am inteles de ce. Asta cand am fost eu in vara 2021.
Si ce spui tu de Zadar orasul vechi, pai acolo nici nu au unde sa intre masini ca sunt niste alei inguste de tot.



 kopac, on 06 februarie 2023 - 13:15, said:

Inteleptii au copii, prostii statistici si city break-uri.

Chiar ar trebui sa incetezi. S-a inteles ideea ta, dar o expui prea deplasat, la modul in care pare ca esti cumva frustrat de faptul ca , probabil, nu prea mai poti pleca prin concedii ptr ca ai de crescut copiii sau ceva de genul. Nu inteleg ce toti repeti ideea asta cu city-break-urile. Sai de ce esti impotriva calatoriilor in general. De parca nu ai putea sa mergi si cu copiii in calatorii(de la o anumita varsta). Tu ai de gand sa ii tii pe ai tai doar in Romania? Nu stiu, ceva e ciudat aici la abordarea ta. Nu vad care e legatura cu city-break-uri si cum impiedica ele natalitatea.
Si sa stii ca sunt destui care cred  invers, "fraierii" sunt aia care slugaresc la copii in loc sa  nu-i doara capul si , de ce nu, sa se duca sa se plimbe. N u doar in city break-uri...vezi ca e moda acum cu "munca remote", se plimba prin toata lumea in timp ce si lucreaza din diferite locuri. Ce-o fi la gura ta despre astia ?

Spui si multe lucruri bune, dar la modul in care le spui, exagerezi, jignesti mult etc...chiar nu e nevoie, dai impresia ca de fapt nu ti-ar conveni prea tare postura in care,  de acum pana la pensie, trebuie sa investesti tot timpul, efortul si banii in copii si esti cumva invidios ptr cei care nu sunt "prinsi" cumva in astfel de mreje. Mai ales ca zici ca fericirea sta in copii, un om fericit nu se manifesta asa, cu astfel de episoade de delir aproape, parca daca ai putea i-ai duce la plutonul de executie pe cei care nu cresc copii. Ce-ar fi sa fii mai echilibrat, astfel mesajul tau ar prinde mai bine.

 kopac, on 06 februarie 2023 - 13:15, said:

Taiat pensii speciale, pensii mari, pensii incomplete, dat ceva acolo simbolic pentru pensie si aia e. Apoi toti banii pentru stimularea natalitatii si invamant: cale de mijloc nu exista.
Alea speciale da. In rest, marea majoritate a pensiilor chiar sunt simbolice, ca sunt intre 1000 si 2000 de lei, cat sa le mai tai. Problema e ca-s multi, dar se rezolva si problema asta "pe cale naturala" treptat. Ca doar n-o sa traiasca pana la 100 ani...
Cum crezi tu ca poti "stimula natalitatea" direct? Chiar sunt curios, masuri concrete.
Cat despre pensii, pe viitor sistemul de stat nu se va mai sustine, va trebui ca fiecare sa investeasca in fonduri de pensii private probabil sau in alte modalitati care sa ii aduca venituri pasive dupa incetarea vietii active. Si se subantelege ca oamenii vor fi nevoiti sa lucreze pana la varste mult mai inaintate, sa suplineasca lipsa fortei de munca tinere.

Dar, cine stie, poate totusi reuseste si Romania sa evolueze, sa progreseze incet incet, ca si nivel de trai, civilizatie etc inca sa devina mai suportabil sa traiesti aici si sa aduci pe lume copii.

 marius.bunu, on 06 februarie 2023 - 13:15, said:

Nu are nimic, vom primi mai multi muncitori din India, Nepal, Bangladesh.

Nu prea se inghesuie nici aia. Iar daca intram si in Schengen, probabil se "cara" si mai usor in vest de la noi.

Edited by danigoleman, 07 February 2023 - 00:02.


#2324
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,222
  • Înscris: 24.11.2006

 kopac, on 06 februarie 2023 - 13:15, said:

Inteleptii au copii, prostii statistici si city break-uri. Trebuie luate niste masuri foarte politice si dure, ori salvam pensionarii si greselile lor, ori salvam viitorul tarii. Resurse pentru ambele nu sunt. Taiat pensii speciale, pensii mari, pensii incomplete, dat ceva acolo simbolic pentru pensie si aia e. Apoi toti banii pentru stimularea natalitatii si invamant: cale de mijloc nu exista.

Ba da, vrei s-o vezi? Ti-o arat eu! Posted Image N-ai obosit sa trollezi? Ti-am inteles punctul de vedere, altceva, mai nou?

Edited by un_el, 07 February 2023 - 07:03.


#2325
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

 un_el, on 07 februarie 2023 - 07:02, said:



Ba da, vrei s-o vezi? Ti-o arat eu! Posted Image N-ai obosit sa trollezi? Ti-am inteles punctul de vedere, altceva, mai nou?

Omul nu intelege ca toti banii din lume nu pot stimula natalitatea in Romania.

#2326
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,557
  • Înscris: 09.09.2017
Romania este o tara indezirabila pentru cresterea sanatoasa a unui copil. Multi inteleg asta, mai devreme sau mai tarziu, si actioneaza.
Cine alege sa isi creasca aici copiii, isi asuma consecintele. Este atat de simplu.

#2327
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015

 leusteanul, on 07 februarie 2023 - 08:51, said:

Cine alege sa isi creasca aici copiii, isi asuma consecintele. Este atat de simplu.

Matale de ce nu ti le asumi si te vaicaresti fara oprire?

#2328
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,260
  • Înscris: 02.09.2014
Referitor la ce spunea un coleg despre Croatia, sa nu uitam ca Yugoslavia a permis cetatenilor sai sa munceasca in Occident cu vreo 30 de ani inaintea romanilor, inca din anii 1960, pe vremea lui Tito.
Au muncit "afara" au venit cu bani in tara, si-au facut case, si-au luat masini, si-au deschis mici afaceri. Exact ce fac multi romani acum. Doar ca yugoslavii au un avans de vreo 3 decenii fata de noi. Stiu, au trecut prin niste razboaie dure in anii 1990, dar cred ca alaturi de ajutorul international primit, au fost si multi croati din diaspora care si-au ajutat tara material, ca sa se refaca.
Da, faptul ca sunt tari mici i-a ajutat intr-o oarecare masura pe cei din Croatia si Slovenia, dar asta nu e totul. Ca, vedem bine, sunt destule tari mici si sarace pe lume.

 marius.bunu, on 07 februarie 2023 - 08:19, said:

Omul nu intelege ca toti banii din lume nu pot stimula natalitatea in Romania.
Corecta observatia, asa cum si salariile foarte bune nu ii pot opri pe medici sa ceara spaga in continuare (vezi odiosul caz al doctoritei de la Suceava).
E si asta un motiv ca sa iti faci bagajele si sa pleci din Romania.
Daca la un venit de 5000 de euro net lunar, aia tot cere spaga, inclusiv de la oameni aflati intr-o situatie disperata (femeia care avea doua tipuri de cancer) inseamna ca nu ne mai facem bine moral niciodata si nu mai avem nimic de sperat de la Romania.
O spun cu tristete, sa stiti, nu ma bucur, nu "gonesc" pe nimeni din Romania. Doar constat cu amaraciune marasmul moral in care inca suntem scufundati ca popor.

#2329
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 kopac, on 06 februarie 2023 - 13:15, said:

Inteleptii au copii, prostii statistici si city break-uri. Trebuie luate niste masuri foarte politice si dure, ori salvam pensionarii si greselile lor, ori salvam viitorul tarii. Resurse pentru ambele nu sunt. Taiat pensii speciale, pensii mari, pensii incomplete, dat ceva acolo simbolic pentru pensie si aia e. Apoi toti banii pentru stimularea natalitatii si invamant: cale de mijloc nu exista.
Gata, retractez replica mea cu adventistii, baptistii, neoprotestantii in general.

#2330
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

 danigoleman, on 06 februarie 2023 - 23:48, said:


Cum crezi tu ca poti "stimula natalitatea" direct? Chiar sunt curios, masuri concrete.

Nu ai cum.
Nicaieri in lume nu se face asta

#2331
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

 leusteanul, on 07 februarie 2023 - 08:51, said:

Romania este o tara indezirabila pentru cresterea sanatoasa a unui copil. Multi inteleg asta, mai devreme sau mai tarziu, si actioneaza.
Cine alege sa isi creasca aici copiii, isi asuma consecintele. Este atat de simplu.

Sa speram ca totusi odata cu evolutia (foarte foarte  lenta )  Romaniei sa se imbunatateasca si situatia demografica.
Trebuie sa intelegem ca are si Kopac dreptate (Desi e mult prea acid), dezastrul demografic ne va afecta pe toti, cat timp am ales sau vom alege sa ramanem aici.

 Costel2014, on 07 februarie 2023 - 09:23, said:

Daca la un venit de 5000 de euro net lunar, aia tot cere spaga, inclusiv de la oameni aflati intr-o situatie disperata (femeia care avea doua tipuri de cancer) inseamna ca nu ne mai facem bine moral niciodata si nu mai avem nimic de sperat de la Romania.


Acum nu e bine nici sa generalizam, nu cred ca majoritatea romanilor (sau chiar a doctorilor) sunt chiar in asa masura de ne-oameni.
Normal ca in presa vedem numai lucruri negative, oribile, si e foarte usor sa se creeze impresia ca asta e ceva general. Eu sper totusi ca nu e, ca romanul obisnuit e de buna credinta.

 marius.bunu, on 07 februarie 2023 - 12:15, said:


Nu ai cum.
Nicaieri in lume nu se face asta

Ma rog, se poate incerca de exemplu scutirea /reducerea  impozitelor cum a facut recent Ungaria parca.

Edited by danigoleman, 07 February 2023 - 13:49.


#2332
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

 danigoleman, on 07 februarie 2023 - 13:50, said:


Ma rog, se poate incerca de exemplu scutirea /reducerea  impozitelor cum a facut recent Ungaria parca.

Nu a schimbat nimic in Ungaria aceasta masura, dpdv natalitate.

#2333
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,260
  • Înscris: 02.09.2014

 danigoleman, on 07 februarie 2023 - 13:50, said:

Sa speram ca totusi odata cu evolutia (foarte foarte  lenta )  Romaniei sa se imbunatateasca si situatia demografica.
Trebuie sa intelegem ca are si Kopac dreptate (Desi e mult prea acid), dezastrul demografic ne va afecta pe toti, cat timp am ales sau vom alege sa ramanem aici.



Acum nu e bine nici sa generalizam, nu cred ca majoritatea romanilor (sau chiar a doctorilor) sunt chiar in asa masura de ne-oameni.
Normal ca in presa vedem numai lucruri negative, oribile, si e foarte usor sa se creeze impresia ca asta e ceva general. Eu sper totusi ca nu e, ca romanul obisnuit e de buna credinta.



Ma rog, se poate incerca de exemplu scutirea /reducerea  impozitelor cum a facut recent Ungaria parca.
Sigur ca mass media umbla dupa senzational si nu vorbeste de cei care isi fac exemplar treaba, dar nu are cum sa nu te afecteze emotional stirile astea.
"Bai, daca si cu salariile astea tot mai cer spaga...." Si te pune pe ganduri, te face sa te intrebi serios daca merita riscul de a mai sta in tara si a incapea la un moment dat pe mana uneia ca doctorita aia. Sau a unui judecator ori politist corupt....

#2334
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017
la nivelul actual al infractionalitatii, un militan corupt nu te poate afecta prea mult. Judecatorii, sa fim seriosi, putini avem treaba cu ei. Iar chestia cu salariile tine mult si de productivitatea omului.

#2335
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017
https://www.romaniat...ie_7234596.html

s-a ajuns sa primesti bani sa-ti faci datoria! O rusine specifica celor care au acum intre 60 si 70 de ani, adevaratii gropari ai Romaniei!

Edited by kopac, 08 February 2023 - 09:22.


#2336
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Nu e datoria buniciilor să aibă grijă de nepoți. Nu e ca și cum bunicii i-au forțat cu arma la cap pe copiii lor să facă și ei copii la rândul lor...

#2337
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017
Dar nici solidaritatea inverssa intre generatii nu e buna. Ce treaba am eu cu pensia lor, i-am pus ei pe mine sa ma faca. Dar ce avem noi aici.. Caracteristica cea mai proasta a poporului nostru care razbate peste tot, individualism grotesc!

#2338
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 kopac, on 08 februarie 2023 - 09:22, said:

https://www.romaniat...ie_7234596.html

s-a ajuns sa primesti bani sa-ti faci datoria! O rusine specifica celor care au acum intre 60 si 70 de ani, adevaratii gropari ai Romaniei!

1. Unde scrie, mah, ca datoria unui pensionar e aia de a slugari nu se stie in ce conditii? Poate e bolnav, poate e obosit..
Cind va sta cu nepotii o va face de drag.
2. Ai dreptate, sa nu se aplice masura asta, ba, mai mult, daca un bunic e prins ca are grija de nepoti sa i se taie pensia. Asa incit bunicii sa se invete minte si sa lase parintii sa plateasca bone sau gradinite.
3. De unde ai ajuns tu la concluzia ca cei de 60-70 ani sint groparii?
Ce faci TU pentru iesirea din groapa?
Am mai pus intrebarea asta si ai cotit-o "ce pot, cit pot, copii". Asta au facut toti, nu numai tu, toti au facut "ce au putut".
Adica toti sint groparii.

Ma mir ca te uiti in oglinda si nu crapa..pe bune. Mie chiar mi-ar fi jena sa gindesc ca tine "totul mi se cuvine ca am facut copii".

 kopac, on 08 februarie 2023 - 09:50, said:

[...]i-am pus ei pe mine sa ma faca. [...]

In afara de agramatismul expresiei, ai perfecta dreptate. Au gresit dar nu-i poti omori pentru asta.

Nu ma intelege gresit: imi iubesc nepotelul si merg la el benevol, ii cumpar..dar asta o fac din drag pentru el. Nu din datorie, nu din obligatie

Edited by diaconuliviu, 08 February 2023 - 10:02.


#2339
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

 tavitu, on 08 februarie 2023 - 09:27, said:

Nu e datoria buniciilor să aibă grijă de nepoți. Nu e ca și cum bunicii i-au forțat cu arma la cap pe copiii lor să facă și ei copii la rândul lor...

Corect.
Au crescut un rand de copii, e suficient.
Cine face copii, sa si-i creasca.

Edited by marius.bunu, 08 February 2023 - 10:00.


#2340
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017

 diaconuliviu, on 08 februarie 2023 - 09:56, said:

3. De unde ai ajuns tu la concluzia ca cei de 60-70 ani sint groparii?

Anii 90, efectiv Romania se tara, astia erau in putere atunci. Dupa anii 2000, am ajuns noi astia mai tineri la butoane si am avut o crestere economica de 769% pana acum. Parca nu suna la fel....


 diaconuliviu, on 08 februarie 2023 - 09:56, said:

Ce faci TU pentru iesirea din groapa?

Nu dau spaga, respect legea, cresc 3 copii pe care ii educ in spiritul dragostei de tara si carora niciodata nu le-am sugerat sa plece in pribegie, cum si-au indoctrinat batranii astia odraslele. Mai mult, aduc in fiecare an aproximativ 100k de euro din strainatate in Romania.


Atat pot eu, altii fac mai mult, in mod sigur, dar fata de generatia de 60-70 ma descurc mai bine(beneficiind si de un context mai bunicel).

Edited by kopac, 08 February 2023 - 10:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate