Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Digi VS Altii

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
bluelaser

bluelaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2006
Confirm, cutiutele Ericsson apar ca ciupercile. In Cluj-N, cart. Zorilor & Europa, chiar acuma au montat cateva zeci de cutiute. Unele inca nici nu sunt on air.

#56
gigabiter

gigabiter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 18.11.2018
Pregatesc reteaua 5G!
https://www.google.c...-networks?amp=1

Edited by gigabiter, 10 August 2022 - 16:49.


#57
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,366
  • Înscris: 03.04.2004
In B1?

Sau micro-urile astea //E duc si alte benzi in afara de 2100 2x2?

#58
utilizatorobraznic

utilizatorobraznic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 06.12.2021

View PostiRunaway, on 09 august 2022 - 10:14, said:

Mi se pare foarte greu de crezut, poate doar daca problemele alea de semnal sunt prin parcarile cladirilor de birouri unde Oro si Vdf au antene in interior. Iar latenta aia, pe langa faptul ca nu cred ca e diferenta prea mare, nu o simti tu la o notificare din aplicatie. Poate colegii aia care sunt pe Digi s-au zgarcit la telefoane, si au aparate care se misca prost. Oricum, Digi planteaza cutiute Ericsson la greu din cate vad, asa ca probabil vor (mai) rezolva din problemele punctuale.

E vorba de primirea notificării, dar și de acceptarea cursei. Dacă ajungi la o întârziere de o secundă, contează. S-ar putea să ai dreptate și vizavi de telefoanele folosite. Mi s-a părut interesant că Uber este un soi de platformă de licitație în timp real.

Eu unul mă bucur dacă Digi își îmbunătățește infrastructura, competiția e bună.

#59
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011

View Postemanu900, on 10 august 2022 - 16:50, said:

In B1?

Sau micro-urile astea //E duc si alte benzi in afara de 2100 2x2?

Mi se pare ca duc, dar cred ca mai important de atat e faptul ca se lucreaza acum la partea de extindere a retelei, planning, autorizatii, contracte, alimentare cu energie electrica, tras fibra etc. Mai ramane apoi doar upgrade-ul / adaugarea de echipamente 5G. Nu o fi nici asta foarte usor, dar baza va exista.

#60
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View Postutilizatorobraznic, on 11 august 2022 - 09:30, said:


E vorba de primirea notificării, dar și de acceptarea cursei. Dacă ajungi la o întârziere de o secundă, contează. S-ar putea să ai dreptate și vizavi de telefoanele folosite. Mi s-a părut interesant că Uber este un soi de platformă de licitație în timp real.

Eu unul mă bucur dacă Digi își îmbunătățește infrastructura, competiția e bună.
Diferenta de latenta este de ordinul milisecundelor, asta daca exista. In niciun caz secunde. Probabil mult mai mult conteaza reactia soferului de a apasa ca sa preia cursa decat internetul (asta desigur daca nu e in vreo locatie dubioasa unde nu are semnal).

#61
utilizatorobraznic

utilizatorobraznic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 06.12.2021

View PostNikoroB, on 11 august 2022 - 09:56, said:

Diferenta de latenta este de ordinul milisecundelor, asta daca exista. In niciun caz secunde. Probabil mult mai mult conteaza reactia soferului de a apasa ca sa preia cursa decat internetul (asta desigur daca nu e in vreo locatie dubioasa unde nu are semnal).

Aplicațiile pe telefon nu prea țin conexiuni persistente, din cauza problemelor de baterie. Chiar dacă vor să facă asta, sistemul de operare cam omoară conexiunile persistente, cu câteva excepții. Notificările vin pe o conexiune specială, serviciu pus la dispoziție de Google, respectiv Apple. Conexiunea pentru notificări este persistentă, dar nu-i un panaceu, că depinde atât de telefon, de optimizările bateriei, cât și de calitatea rețelei. Cu deconectări dese, evident că apar întârzieri.

Iar un singur request HTTP poate ușor trece de 500 ms, asta  în condiții ideale, adică pe fibră optică de 1 Gbps și fără mult conținut transferat, pentru că depinde de multe variabile, cum ar fi routerele de pe drum, sau handshake-ul conexiunii, ce devine din ce în ce mai scump (TLS/SSL). O latență de sub 10-100 ms este posibilă, dar doar pentru conținut static, servit dintr-un CDN ce are servere aproape de tine, eventual prin HTTP/2. Iar problema cu request-urile de licitație este că lovesc o bază de date ce are nevoie de consecvență a datelor, adică toți șoferii dintr-o regiune vor lovi același server, paralelismul fiind limitat.

Pe o conexiune de internet proastă, request-uri ce lovesc baza de date, pot dura ușor 3-4 secunde. Asta se vede când ești pe mobil într-o zonă mai nefericită, încerci să încarci o pagină de web simplă — iar timpul mediu de încărcare a unei pagini web pe mobil este de 15 secunde (cu steluța că paginile web au mult mai mult conținut față de un request simplu de API web, dar sunt și mai scalabile, fiind vorba de conținut static).

Deci, nu, nu-i vorba doar de milisecunde, iar dacă e de doar o secundă diferența, ceea ce-i foarte posibil, secunda aia contează.

#62
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Stai putin ca nu ne-am inteles. In exemplu de fata toti utilizatorii sunt pe retele mobile. Diferenta intre latenta doar in cauza operatorului nu-i mai mare de cateva zeci de milisecunde, nicicum de ordinul secundelor. Evident ca daca-i incarcata foarte tare aplicatia, atunci pot aparea delay-uri si atunci raspunsurile se duc/primesc la noroc, dar asta-i un caz aparte.

La un request care dureaza 500ms, doar o mica parte este din cauza networkului.

Edited by NikoroB, 11 August 2022 - 15:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate