Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Ungaria si ungurimea din afara Ungariei

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6525 replies to this topic

#4879
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Stire interesanta despre vecinii nostri unguri.

https://www.digi24.r...nvadata-1897443

Importurile de uraniu mai nou se fac cu avionul.

Si daca tot au apelat la rusi in trecut tot la ei vor apela si in viitor pentru construirea de noi reactoare nucleare.

Doar noi romanii am apelat la canadieni pentru constructia de centrale atomo electrice iar restul de state foste comuniste au apelat la rusi.

Asta e au ales sa se faca frate cu dracul ca sa treaca puntea.

Noi n-am ales.

#4880
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003
vver astea-s aceeasi tehnologie ca si candu, sunt sigure nu bubuie nici daca vrei, singura lor buba e ca rotunjesc buzunarele rusilor... pana si bulgarii au renuntat la combustibil rusesc ptr kozlodui, au ajuns si  bulgarii sa fie mai isteti decat ungurii.

#4881
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,592
  • Înscris: 01.08.2005

View PostYhzx23, on 08 februarie 2023 - 11:01, said:

.....
Asta e au ales sa se faca frate cu dracul ca sa treaca puntea.

Noi n-am ales.
Poate trec puntea, dar unde anume? Posted Image
Cat despre tehnologia ruseasca, presupun ca esti de acord ca Lada lor este net superioara oricarui autoturism din zona Americii, ca tot dai cu pietre ca ungurii au tras lozul castigator cu rusii iar noi ne-am ales cu pleava cu canadienii. Posted Image

#4882
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003
Nu am zis asa ceva

#4883
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,578
  • Înscris: 30.10.2003
I-au facut-o lui Orban. M-ai sa-l puna la dreapta lui Zelensky. Posted Image Vad ca nici Iohannis nu l-a aplaudat, dar Orban se vede vizibil ca nu e in apele lui.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lc9zZSofuj8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bursul, 10 February 2023 - 13:15.


#4884
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
25.7% inflatia in Ianuarie. You did a very good job, Mr. Orban. On going! Posted Image

#4885
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,650
  • Înscris: 10.08.2009
Asta nu suna bine pentru cracanel :

https://www.hotnews....lor-ungaria.htm

#4886
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
Interesant
https://www.hotnews....te-debretin.htm
În estul Ungariei muncitorii se pregătesc să construiască cea mai mare uzină de baterii pentru automobilele electrice din Europa, spre nemulţumirea locuitorilor din regiune care se mobilizează pentru a opri acest proiect chinez şi ambiţiile premierului Viktor Orban, informează AFP.

#4887
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Pe canalele ungurești de știri ziceau că manifestările împotriva sunt alimentate de extremă stânga și... știți voi încă cine :D

Până la poluare și alea-alea sunt curios de unde aduna ungurii 9000 de cetățeni să-i bage la lucru pentru fabrica de baterii. Sau vin chinezii cu ei de acasă?

#4888
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Postiladi, on 11 februarie 2023 - 14:01, said:

Până la poluare și alea-alea sunt curios de unde aduna ungurii 9000 de cetățeni să-i bage la lucru pentru fabrica de baterii.

Pe mine ma ingrijoreaza faptul ca nici noi nu am avea de unde sa adunam 9000 de muncitori daca am fi fost alesi.

#4889
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View Postiladi, on 11 februarie 2023 - 14:01, said:

Până la poluare și alea-alea sunt curios de unde aduna ungurii 9000 de cetățeni să-i bage la lucru pentru fabrica de baterii. Sau vin chinezii cu ei de acasă?
eventual romanii, depinde de salarii

#4890
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,592
  • Înscris: 01.08.2005

View PostYhzx23, on 11 februarie 2023 - 14:21, said:


Pe mine ma ingrijoreaza faptul ca nici noi nu am avea de unde sa adunam 9000 de muncitori daca am fi fost alesi.
Decat sa te incurci cu chinezii, mai bine lipsa! Fara misto!

View Postdan210, on 11 februarie 2023 - 17:17, said:

eventual romanii, depinde de salarii
Deja BMW cauta muncitori in Romania, de salariu nu spun nimic dar in mod sigur este mizer daca ungurii nu sunt interesati.
https://www.business...citori-21395789

#4891
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,650
  • Înscris: 10.08.2009

View PostYhzx23, on 11 februarie 2023 - 14:21, said:


Pe mine ma ingrijoreaza faptul ca nici noi nu am avea de unde sa adunam 9000 de muncitori daca am fi fost alesi.

Relax, astia vin cu muncitorii lor si in general ii lasa in curu gol pe bastinasi.
Remeber :
https://www.hotnews....ul-balcanic.htm
N-am inteles-o paia cum ca revendica o parte din teritoriu.
Da sa nu-i dam apa la moara lui Wotan.Posted Image

#4892
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Postcostyn_man, on 11 februarie 2023 - 17:21, said:

Decat sa te incurci cu chinezii, mai bine lipsa! Fara misto!
Unii

View PostYhzx23, on 08 februarie 2023 - 11:01, said:

au ales sa se faca frate cu dracul ca sa treaca puntea.

Noi n-am ales.
nici in cazul chinei.

View Postcostyn_man, on 08 februarie 2023 - 23:25, said:

Poate trec puntea, dar unde anume? Posted Image
nu se stie asa ca mai bine european si curat.

#4893
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,460
  • Înscris: 02.09.2016
Dupe ce stimabilul nou (nout) presedinte al Cehiei, Petr Pavel a prezentat de vreme buna pozitia referitor la ungaria si vikatorul sau, despre Polonia se cunoaste care este pozitia! a venit si randul Ministrul slovac de Externe Rastislav Káèe! sa trimita mesajul cuvenit ungariei vikatoresti.

sursa: adevarul.ro 11.02.2023
Tensiuni între Ungaria și Slovacia: „Budapesta ar vrea teritorii dacă Putin câștigă''
În timpul emisiunii difuzate de canalul Markiza, Káèer a afirmat că „dacă Vladimir Putin ar fi avut succes în Ucraina, Ungaria ar fi ridicat deja pretenții teritoriale asupra Slovaciei”. De asemenea, acesta a precizat că „acest subiect este deja relevant, de aceea este deosebit de important pentru Slovacia ca Putin să eșueze în Ucraina”
„Nu voi cere scuze nimănui pentru că am apărat interesele țării mele. Consider că integritatea teritorială, suveranitatea și libertatea sunt sfântul Graal al eforturilor noastre diplomatice”, se arată într-o postare publicată pe Facebook de ministrul slovac de Externe.
De asemenea, în toamna anului trecut, Káèer a intrat într-o altă dispută cu Ungaria, când s-a declarat dezgustat de un fular cu harta Ungariei Mari, purtat de premierul ungar Viktor Orban la un meci de fotbal...''

CAT A TRECUT DE LA DECIZIA DEFINITIVA, sentinta definitiva curtea de apel Tg. Mures din iulie 2015: tinutul ...(secuiesc) nu exista! aproape 8 ani
Aproape un an de la DECIZIA: Curtea de Apel Brașov a decis că steagul secuiesc nu poate fi drapel oficial al municipiului Sfântu Gheorghe.
No: dupe Cehia, Polonia, Slovacia vine si randul onor Ministerul de Externe, Domnul Ministru Bogdan Aurescu:

sursa: adevarul.ro  07.02.2023
Ambasadorul Ungariei, convocat la MAE pe fondul unor acuzații privind interzicerea arborării drapelului ținutului secuiesc
,,...Ministerul Afacerilor Externe dezaprobă ferm comentariile președintelui Comisiei pentru Politică Externă din Parlamentul Ungariei, publicate ieri, 6 februarie 2023, pe pagina sa de Facebook, privind pretinsa îngrădire de către România a dreptului arborării drapelului așa-zisului ținut secuiesc”, a informat conducerea MAE, arătând că Ambasadorul Ungariei la București „a fost convocat, în această dimineață, din dispoziția ministrului afacerilor externe Bogdan Aurescu, la sediul MAE român, pentru a i se comunica poziția părții române”, în acest sens.
Potrivit comunicatului transmis de MAE, ministrul a evidențiat ,„în acest context, faptul că ordinea de drept din România consacră de dreptul persoanelor aparținând tuturor celor 20 de minorități naționale de a-și folosi însemnele specifice în privat, precum și în public, în cadrul unor manifestări culturale și religioase specifice”.
„În ceea ce privește însemnul așa-numitului ținut secuiesc, în România nu există nicio unitate administrativ-teritorială cu această denumire și deci nici îndreptățirea la vreun însemn oficial specific”, în condițiile în care „orice autoritate administrativ-teritorială din România are dreptul de a-și stabili propriile însemne, care trebuie să fie reprezentative pentru ansamblul populației rezidente în acea unitate administrativ-teritorială...''

Oare stimabili din cele patru state (si nu numai ...) nu se pot intalni, conlucra, coopera pt. o pozitie comuna fata de vikator si ungaria acestuia?
Alaturi de ComisIa Europeana! sa ii ofere lui vikator un/egy seggbe rugas, sa ii trimita la plimbare cu ungaria lor ...

#4894
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdan210, on 11 februarie 2023 - 17:17, said:

eventual romanii, depinde de salarii

M-aș mira. In Oradea e criza de muncitori. Și Oradea e la mai puțin de 60 km de Debrețin.

#4895
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,592
  • Înscris: 01.08.2005
Cine drac sa-l mai lucreze pe Cracanel fiindca e lucrat de toata UE. El fiind un politician foarte (L)abil! :D

#4896
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View Postdan210, on 11 februarie 2023 - 17:17, said:

eventual romanii, depinde de salarii

View Postiladi, on 11 februarie 2023 - 19:02, said:


M-aș mira. In Oradea e criza de muncitori. Și Oradea e la mai puțin de 60 km de Debrețin.
Un sfert din populatia Bihorului e alcatuita din maghiari, iar acestia sunt concentrati predominant in satele de langa granita. Valea lui Mihai de exemplu e la 30 km de Debrecen si are 80% etnici maghiari. Acestia vor merge mai degraba la lucru la Debrecen aproape de casa decat sa mearga 60 km pana la Oradea pentru un salariu mai mic. La fel va face si populatia de langa granita din judetul Satu Mare. Aceste investitii de 10 miliarde de euro din Debrecen sunt o oportunitate si pentru cetatenii romani din apropierea orasului maghiar. Nivelul de trai va creste in localitatile romanesti conectate la economia Debrecenului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate