Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Ungaria si ungurimea din afara Ungariei

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6525 replies to this topic

#4915
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,946
  • Înscris: 31.03.2003

 george_alexandru, on 12 februarie 2023 - 12:14, said:

E o problemă când e vorba de predare EXCLUSIV în limba maghiara. Sigur, o pot face pe banii LOR pentru grădinițele LOR. Când e vorba de grădinițe de stat, nu poate fi exclusă limba română.
De ce e o problema? Nu inteleg.

Vorbesc de gradinitele deja existente, in mod deosebit.

 Prototype2, on 12 februarie 2023 - 12:15, said:

Ce ti-am zis? Discutia degenereaza intotdeauna. Deja imi si impui ce sa gandesc, cum sa gandesc...

Nici vorba. Dar trebuie sa stabilim niste piloane. O fundatie.

#4916
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 oaspetele, on 12 februarie 2023 - 12:19, said:

Nici vorba. Dar trebuie sa stabilim niste piloane. O fundatie.

Pai tu stabilesti doar ce iti place tie, ce rost ar avea orice discutie daca pana la urma pe tine nu te intereseaza de romani si de Romania... se stie unde se ajunge...

Edited by Prototype2, 12 February 2023 - 12:31.


#4917
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008
Hellouuuuuu Posted Image

#4918
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 24.01.2012
Eu sunt foarte curios cum vor ajunge zecile alea de mii de unguri de lângă graniță la fabrica BMW.
Că nu suntem în Schengen și formalitățile de trecere a frontierei pot dura ceva timp, atat la intrarea în Ungaria, cât și la ieșire.
Un două ore la fiecare trecere mai scade entuziasmul.

#4919
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,336
  • Înscris: 24.06.2006

 LouisCyphre, on 12 februarie 2023 - 12:37, said:

Un două ore la fiecare trecere mai scade entuziasmul.
chiar asa s-a stricat treaba? eu am trecut granita ultima data in 2005, totul a durat cateva minute, sotia mea a trecut anul trecut inspre aeroport la Debretin, la fel, poate sunt situatii mai deosebite, la sarbatori, aglomeratie mare etc

dar, ma gandesc ca in cazul muncitorilor, transportul s-ar face organizat, in acest caz si trecerea frontierei s-ar face mai repede

#4920
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,946
  • Înscris: 31.03.2003
Probabil pe jos ar trece mult mai repede.

#4921
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,773
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-GuvS5bx8e4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lumea sta la coada sa-l salute pe Zelensky. Orban:

- Asa sa ma pun pe scaun. Ce-i cu foaia asta? Nimic, o pun deoparte sa mai treaca timpul. Stai sa o aliniez cu laptopul. Deschid mapa, mai trece o secunda. Cravata, sacoul stau bine. Asa!
Nu te uita Viktore in stanga, ca Zelensky e ca tzäganul, te-ai uitat in ochii lui vine la tine si nu mai scapi de el. Sa mai luam o bombonica. Eeeh, e ceva de citit, sa ne scufundam in lectura.

Edited by Bursul, 13 February 2023 - 13:14.


#4922
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017
Iti dai seama cat fierbe asta pentru e un nou "popular kid" in cartier? :lol:

#4923
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,283
  • Înscris: 13.02.2004
Iti dai seama ca turba si horban si stapanul lui (putin) cand vede cat este de bine primit...si cu cata bucurie il primesc astia...

#4924
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 01.10.2002
Interesanta pozitia presedintentei Ungariei
PREȘEDINTA UNGARIEI, POZIȚIE CLARĂ PRO-EUROPEANĂ | KATALIN NOVÁK SE ÎNDEPĂRTEAZĂ DISCRET DE DISCURSUL LUI VIKTOR ORBÁN

"Nu există viitor pentru unguri fără Europa, aşa cum nu există viitor european fără Ungaria, susține preşedinta Ungariei, Katalin Novák, într-un interviu acordat portalului de ştiri economice Portfolió din Budapesta."

"Katalin Novák spune că Ungaria nu este pur şi simplu “orientată spre Vest”, ci este parte integrantă şi inalienabilă a Occidentului, de cel puţin 1000 de ani. Președinta țării vecine a inststat pe faptul că nu se bucură de neînţelegerile existente între Comisia Europeană şi Guvernul ungar"

"”Trebuie să ne trezim! Trebuie să ne întărim capacitatea de a ne apăra, trebuie să armonizăm interesele economice adesea diferite ale statelor membre, trebuie să ne întoarcem la comunități bazate pe familii puternice, numeroase și trebuie să redescoperim bazele culturii creștine. Din punct de vedere istoric, numai acest lucru poate face ca cooperarea europeană să aibă succes.”, a spus Katalin Novák."

#4925
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,283
  • Înscris: 13.02.2004
Presedintele hungariei poate sa spuna ca-i si extraterestru. Conteaza ce face...si este clar pro rus si anti european. Iar europa merge mult mai bine fara el (chiar si fara ungaria).
Asa ca te rog...incearca sa nu mai spui tampenii pe aici (ca am vazut ca in ultimele postari te-ai cam aventurat in a debita tampenii...vezi ca sunt persoane care traiesc in vest...)

#4926
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 01.10.2002
Daca tu nu intelegi nu inseamna neaparat ca sunt tampenii... ;)

#4927
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,283
  • Înscris: 13.02.2004
Cand eu traiesc (de 40 si ceva de ani) in zona pe care o tot pomenesti si din care dai tu exemple...si cand stiu clar ca sunt tampenii (deh...reiau...traiiesc in zona de vest, sunt nascut, copilarit etc)...cred ca tu nu prea intelegi

#4928
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 01.10.2002
Pozitia ta scade foarte mult nivelul discutiei. In fine... Nationalismul inseamna radicalism. E greu sa il faci pe un nationalist sa asculte argumentele altei parti. El are deja o parere formata si n-o va schimba indiferent de realitate.

#4929
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,283
  • Înscris: 13.02.2004
Daca te referi la horban...ai perfecta dreptate.

#4930
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pai doamna presedinta poate sa zica ce vrea ca nu o doare gura, oricum e pusa de Orban nu de oameni deci zice ce e pusa sa zica in acest caz ca sa aibe propaganda ce mesteca.

In plus exista viitor european fara Ungaria si chiar Rusia, trebuie doar ca cei amagiti de propaganda sa nu le mai dea crezare pt. ca isi fac rau. Nimeni nu e de neinlocuit. Asa ca aveti grija ca se cam rupe coarda daca nu ati observat cazul Rusiei.

Edited by iladi, 13 February 2023 - 15:58.


#4931
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008

 Wotan, on 13 februarie 2023 - 14:53, said:

Pozitia ta scade foarte mult nivelul discutiei. In fine... Nationalismul inseamna radicalism. E greu sa il faci pe un nationalist sa asculte argumentele altei parti. El are deja o parere formata si n-o va schimba indiferent de realitate.

Preastimate ti-e dor de dans la bara?

#4932
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,699
  • Înscris: 10.08.2009

 Wotan, on 13 februarie 2023 - 14:23, said:



"Nu există viitor pentru unguri fără Europa, aşa cum nu există viitor european fără Ungaria, susține preşedinta Ungariei, Katalin Novák,



Dap, fara Ungaria a belit-o UE.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate