Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Smochin plantat in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#109
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Of...
E cam tarziu, dar trebuie. Nu stiu de ce va place sa tineti smochinii asa, tufa/boschet cand el arata si se comporta excelent ca si pom. Acum, trebuie neaparat sa ii permiteti aerisirea coroanei, deci eliminati cat de multe tije puteti din centru (puteti elimina <30-40% din ele fara probleme). Pe viitor, pastrati maxim 3 - 4 tije principale daca vreti sa il tineti tufa, de preferinta cele mai groase, ca sa reziste la frig. Apoi, trebuie sa stiti ca smochinul rodeste pe lemn de un an (breba) si pe lastar anual, deci tot lemnul mai vechi de 2 ani e degeaba. Asta inseamna ca primavara, prin Aprilie, pastrati o parte din lastarii lemnificati din anul anterior, iar cei de doi ani ii scurtati la 2 internoduri. Din cele doua internoduri care se pastreaza smochinul va da lastari anuali, care vor produce fructe. Primavara urmatoare reduceti iar din acestia o parte, urmarind principiile de baza (deschiderea laterala a coroanei, aerisirea coroanei, eliminarea ramurilor care merg spre interior etc), iar orice lastar care pleaca de la baza il eliminati.
Acum, referitor la daunatori, smochinul este extrem de rezistent, nici macar caprele sau melcii nu-l ataca, pentru ca seva este extrem de toxica. Exista un virus (virusul mozaic) care nu se transmite insa de la pom la pom, ci doar poate fi luat cu pomul, prin inmultire (a patruns in Ro in urma cu maxim 10 ani, cu plante importate din Italia, Spania, Bulgaria).

#110
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Se poate. Eu l-am curatat un pic pe cel mare acu 2 zile. Doar atentie sa nu atingeti seva cu pielea.

Nu stiu ce au avut anul asta toti ( inclusiv cei mici, de 3 ani ), probabil legat de vreme. Pur si simplu au explodat toti mugurii de pe craci.
Pana acum daca se usca varful peste iarna, dadea altul un pic mai jos. Acum nu, au dat toti de pe craca...

Ba au dat si lastari noi de jos, nu mai vazusem de vreo 6 ani... I-am ras pe toti...

Legat de daunatori, sunt eva dunatori care pot afecta smochinii si la noi, dar mai mult cei crescuti in ghivece. M-am lovit de acarieni si de paduchi testosi.
Acarieni am vazut si pe cei din curte, dar putini si rar.

#111
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Au plecat in vegetatie devreme unele soiuri si apoi cand a venit frigul au stagnat, Ulterior au explodat. Eu am avut la Svinita si erori de frunza, frunze care au iesit din muguri doar cu nervurile.
Tot din cauza asta am doar 2-3 smochine in 8 smochini pentru prima recolta (breba), insa toti lujerii de anul asta sunt plini de fructe, chiar si cate 2 la un loc.

#112
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
La mine nu este asa idilic ca la voi.
Am dezbracat smochinii in aprilie, pe la jumatatea lunii, in baza prognozelor de incalzire. Aveau frunzulite, dar mici. Dupa o saptamana nu au mai avut... Nici acum nu au, desi se pare ca incep sa miste, dar mai de jos. cred ca va trebuie sa-i recepez. Asa ca nu este bine peste tot, asa cum s-ar parea.

#113
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,036
  • Înscris: 20.06.2005
Eu pe 15 martie i-am dezbrăcat, la început erau doar bețele, acum recuperează într-un mare fel.

#114
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
La mine cel mare n-a mai fost "imbracat" decat partial.
Iarna viitoare cred ca il las la liber ca prin vecini deja nu-i mai inveleste nimeni si n-au probleme.

Aia mici i-am dezvelit abia la sfarsitul lui Aprilie. Am avut o surprzia serioasa - crescusera si incepusera sa rupa folia.
Cred ca erau 40 de grade sub folie. Am dat intai niste aerisiri si i-am lasat vreo 10 zile asa si abia pe urma am desfacut folia de tot.

#115
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
De 5 ani nu ii mai invelesc, nici macar pe cei nou plantati. Am avut smochin de 1 cm diametru plantat in mai in gradina, avea 10 cm inaltime la intrarea in iarna. Am grija sa ii acopar la baza cat mai mult cu zapada (cand e) si gata.

View Postadip1962, on 08 iunie 2023 - 19:02, said:

La mine nu este asa idilic ca la voi.
Am dezbracat smochinii in aprilie, pe la jumatatea lunii, in baza prognozelor de incalzire. Aveau frunzulite, dar mici. Dupa o saptamana nu au mai avut... Nici acum nu au, desi se pare ca incep sa miste, dar mai de jos. cred ca va trebuie sa-i recepez. Asa ca nu este bine peste tot, asa cum s-ar parea.
Mai lasa-i. dupa ce ai lastari formati, de 1-2 cm si esti clar ce nu mai lastareste, taie, pana atunci lasa-i. Vor exploda, daca recepezi ii strici.

#116
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,036
  • Înscris: 20.06.2005
Ce zona, ca e important ?
La mine a fost primul an, deci micuti, a trecut cu bine de 2 săptămâni de ger in jur de -10 -15.
Doar 2 ierni o sa ii mai protejez înveliți bine, după se descurca cred.

#117
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
La mine e zona... Bucuresti.

#118
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View PostwolfydRg, on 09 iunie 2023 - 08:55, said:

Ce zona, ca e important ?

Evident ca e important, stau la 20 km nord de Bucuresti. Este important si mocroclimatul, stau intre case, curentii de aer sunt bine directionati, iar smochinii mei sunt plantati astfel incat au soare cel putin 6 ore pe zi in mod direct.

#119
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Incepator fiind, mi-am incercat si eu norocul cu cativa butasi de smochin.

Cei din imaginile anexate sunt pusi pe la inceputul lunii iunie iar acum o saptamana a trebuit sa-i mut in ghivece din pet-urile in care erau initial pentru ca-i udasem prea mult si substratul incepuse sa faca mucegai. Pentru moment ii tin pe langa peretele nordic al casei si au soare direct doar la rasarit si apus, ar trebui oare sa-i las mai mult timp la soare? Sau si asa e prea mult?
Am facut niste gauri in pamant ca sa se aeriseasca solul  mai bine, am impresia ca retine foarte multa umiditate si sunt patit deja.

Attached Files



#120
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
soarele de dimineata le prieste cel mai bine. eu le-as pune niste peturi in cap, pina fac 2-3 frunze, un microclimat stabil ajuta si el mult. eventual fara dopuri, daca transpira prea tare. udat rar, si ar prinde bine si niste bionat sau trainer, incurajeaza dezvoltarea radacinilor. mai tirziu, cind apar citeva frunze, putin atonik ajuta si el

#121
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Cat mai mult soare - nu conteaza de care e - preferabil minim 8 ore pe zi.

Eu nu lea-s pune PET-uri in cap - risc de mucegai pe vremea asta. Aia merge iarna.

Udat mult si des cat sunt pui si e cald afara. Eu ii udam zilnic.

Singura chestie - nu stiu ce sol ai folosit si cat de bun e drenajul. Eu de obicei ii prindeam in substrat de nuca de cocos si cand aveau 2-3 frunze ii mutam cu tot cu substrat intr-un ghiveci mai mare cu pamant de gradina amestecat cu perlit ptr drenaj. Pana acum toti s-au prins - nu sunt prea pretentiosi si le cam place apa, desi multi zic ca prefera putina apa, ca in zona lor nu ploua cu lunile.

Din pacate ai mei - cei din ghiveci s-au cam uscat cat am fost in concediu. I-a udat maica-mea, dar le-a pus prea putina apa.
Au cazut frunzele dar si smochinele care urmau sa se coaca zilele astea.

I-am udat bine de tot si astept sa-si revina - intr-o luna maxim doua o sa aiba frunze noi.

#122
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Drobeta:
2022, Aprilie: Attached File  IMG_20220409_134616.jpg   421.81K   9 downloads
2022, Mai: Attached File  IMG_20220515_193151.jpg   263.61K   11 downloads
2023, Iunie: Attached File  Drobeta.jpg   320.7K   16 downloads

Svinita ( am doi, acesta este crescut "pe sarma":
2023 Attached File  Svinita.jpg   266.04K   15 downloads

Miciurinskaya:
Attached File  Miciurinskaya.jpg   317.89K   16 downloads

Ice Crystal:

Attached File  ice crystal.jpg   326.14K   23 downloads

Si vedeta productivitatii:
Dotatto:

Attached File  Dotatto.jpg   279.24K   22 downloads

#123
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
S-a miscat bine, hai la mai mare!
Intentionez sa-l mut intr-un ghiveci ceva mai larg.

Attached Files



#124
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Mai lasa-l pana cand zona verde de la baza lastarului devine maro (lemnifica). Apoi il pui intr-un ghiveci mare, 15-20 l, zona care a ramas din butas o dai cu un pic de mastic si in ghiveciul nou il asezi astfel incat noul lastar sa fie drept, in pui si un tutore. La toamna, il pui undeva unde are lumina putina si temperatura peste 0 grade, udat rar, ca sa intre in repaos. Primavara, il scoti la aer, incepand cu februarie, cu grija la eventualele temperaturi negative extreme. Prin Aprilie il transferi in pamant cu tot cu pamantul din ghiveci, intr-o zona unde are lumina solara minim 8 ore pe zi.

#125
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am uitat de subiect...
Acum vreo luna si-au revenit smochinii. Toate ramificatiile vechi din trunchi au trebuit taiate (s-au uscat). Au dat altele dar sunt cam verticale pentru gustul meu sa vad cum fac, ori le trag ori le tai.

#126
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
curbeaza-le ca pentru bonsai, smochinul are lemnul flexibil

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate