Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Smochin plantat in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#163
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Nu neaparat. Sunt soiuri care avorteaza fructele in primii ani si apoi fructifica dupa ce "s-au asezat" Altele sunt extrem de pretentioase la seceta, daca au apa la greu fructifica pe masura, daca nu au, avorteaza fructele.

#164
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Ce iti mai place drobul de sare.... eiffel
Si sfatul care ar fi? Sa ii scot de acum ca nu are rost sa ii mai las anul doi?
Ai certitudinea ca e soi dioic?

 MirceaDWC, on 05 octombrie 2023 - 10:52, said:

, daca au apa la greu fructifica pe masura, daca nu au, avorteaza fructele.
Nu i-am mai udat de vreo luna ca sa se lemnifice cat de cat si nici vreun strop de ploaie nu a mai fost de atunci

Edited by validoe, 05 October 2023 - 11:53.


#165
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sfatul meu e sa ii lasi macar decorativi, daca nu vor fructifica. Nu sa ii scoti.
Vezi poza pusa de mien pe pagina anterioara sus de tot. Ala fructifica, dar a fost aranjat ptr decor.

 validoe, on 05 octombrie 2023 - 11:54, said:

Ai certitudinea ca e soi dioic?
Cam da. Prin tarile arabe astea sunt majoritatea plus ca ai zis de la inceput ca l-ai luare de pe un munte unde a crescut probabil singur din seminte...
Doar la noroc chior sa fie unul autofertil.
Am mai intalnit persoane care au adus de prin trai calde si... n-au avut noroc niciunul.

#166
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pe mine ma mira tare cat de mult au crescut. E drept insa ca nu mai sunt in nisip uscat. Totusi mai mult de un metru inaltime in jumatate de an e cam mult. Cred ca nici paulownia nu ia atat de mult intr-un sezon.
Oricum Vali, sa te bucuri de ei.

Edited by adip1962, 05 October 2023 - 12:45.


#167
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Aia agonisiti anul trecut din Herculane au crescut peste 1.8 m intr-o vara, tot asa, de la stadiul de lastar de 15 cm inradacinat
Poate le prieste clima si solul (cernoziom)

Vara asta am vrut sa iau din Croatia unii cu miezul rosu dar la coacere pocneau ca popcornul, am renuntat

 eiffel, on 05 octombrie 2023 - 12:05, said:


...l-ai luat de pe un munte unde a crescut probabil singur din seminte...
.
Nu orice munte, cica Moise era ingropat pe acolo ;)
Macar un toiag capabil sa imi fac din el, cand ma duc la pescuit decat il dau de mal si adun pestii

#168
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 adip1962, on 05 octombrie 2023 - 12:44, said:

Pe mine ma mira tare cat de mult au crescut.
Depinde foarte mult de sol si apa - le place apa chiar daca rezista la seceta, dar nu numai.
Am doi plantati la 4m unul de altul acu 2 ani. Unul a ajuns la un metru, celalalt abia are 30 cm. Un altul plantat la vreo 20m de astia doi are cam 1,5m si a avut deja smochine - vreo 10.
Toti au fost prinsi din aceeasi ramura...

#169
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 validoe, on 05 octombrie 2023 - 12:52, said:

;............Macar un toiag capabil sa imi fac din el, cand ma duc la pescuit decat il dau de mal si adun pestii
Daaaaa! Sa-ti iei juvelnicu' cel lung!

#170
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

 adip1962, on 05 octombrie 2023 - 12:44, said:

Pe mine ma mira tare cat de mult au crescut. E drept insa ca nu mai sunt in nisip uscat. Totusi mai mult de un metru inaltime in jumatate de an e cam mult. Cred ca nici paulownia nu ia atat de mult intr-un sezon.
Daca te gandesti cum rodeste smochinul, intelegi de ce face asa. Si mai mult, intelegi si cum sa il tunzi :)

 validoe, on 05 octombrie 2023 - 12:52, said:



Vara asta am vrut sa iau din Croatia unii cu miezul rosu dar la coacere pocneau ca popcornul, am renuntat



Ala e Caprifig, nu se preteaza consumului, daca ai incercat sa mananci din ei ai constatat probabil ca nu-s aproape deloc dulci si nici zemosi.

 eiffel, on 05 octombrie 2023 - 13:23, said:

Depinde foarte mult de sol si apa - le place apa chiar daca rezista la seceta, dar nu numai.
Am doi plantati la 4m unul de altul acu 2 ani. Unul a ajuns la un metru, celalalt abia are 30 cm. Un altul plantat la vreo 20m de astia doi are cam 1,5m si a avut deja smochine - vreo 10.
Toti au fost prinsi din aceeasi ramura...
Combinatia apa + soare este importanta, solul vine pe locul 3. Apoi mai conteaza cum primeste frigul, daca e adapostit sau nu pe timpul iernii.
Un smochin care are soare minim 8 ore pe zi si apa cate o galeata la 2 zile in perioada de fructificare va avea cresteri anuale de peste 50 cm, functie de cat de batran e si cum a fost tuns. Eu pe ai mei ii reduc primavara undeva la 1,5 m, pana toamna ajung cam la nivelul casei, deci undeva la 2,5-2,6 m. Iar ii tai, iar cresc, si uite asa ne jucam impreuna, facem forme frumoase si mancam smochine multe.

#171
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Toti sunt plantati langa un gard mare practic primesc exact aceeasi portie de soare, apa...
Protejati la fel. Asa au crescut ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate