Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Smochin plantat in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#145
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu e sa zic, de obicei nu era ca anul asta. A fost ceva exploziv.
Anul asta mi-a facut smochine si un smochin care abia l-am plantat in iunie - avea doar cateva luni. O luna mai tarziu avea 2 smochine. Una a picat, Alta am gasit-o azi coapta.

Eu am mai zis - ii prefer tufa cu 6-7 tulpini. Si nu ii las sa depaseasca 2-2,5m - sunt mult mai usor de cules.

Ca pom... Imi pare mai greu de cules, chiar daca e mai frumos:

Attached File  Smochin.jpg   626.34K   34 downloads

Asta l-am pozat acu 2 saptamani in Grecia.
Evident m-am imbuibat cu smochine cat am stat :D

#146
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Poti sa il faci pom la maxim 2,5 m inaltime fara probleme.
Uite:

Iunie 2023, dupa tunderea din aprilie:
Attached File  Dotatto.jpg   279.24K   29 downloads
Saptamana trecuta:
Attached File  IMG_20230912_172646.jpg   440.83K   30 downloads



Doar ca in fiecare primavara trebuie sa il cobori prin taieri, cum am zis mai devreme, iar o data la cativa ani reduci si in lemn mai vechi de 3 ani.

In ceea ce priveste rapiditatea in rodire, la mine astaa intrecut toate recordurile de pana acum.

Edited by MirceaDWC, 18 September 2023 - 14:32.


#147
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Ala e in ghiveci - de obicei astea in ghiveci fac fructe din primul an.
In pamant cam dupa 2-3 ani.

Legat de pom mic, da se poate, dar atunci n-as mai avea atatea smochine :P

Si la greci - unde au cultura de smochini sunt tufe mici, sub 2m de obicei.
Pana si caisii si piersicii sunt la fel.

Sunt mult mai usor de cules si intretinut ca nu e nevoie de scara sau alte utilaje.

#148
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Ala e in ghiveci ca isi asteapta randul sa intre in pamant. Ala de langa el e de 2 ani in ghiveci si nu a rodit. Nu e nici o legatura. Daca ai 2 smochini la fel, unul il pui in ghiveci altul in gradina, da, cel din gradina va tinde sa rodeasca mai tarziu, pentru ca investeste in radacini. Dar sunt soiuri care rodesc (indiferent de metoda) din primul an dupa butasire/marcotare (ce am luat eu din Italia face asta, Brunswick face asta) si soiuri care rodesc si dupa 7 ani, indiferent de metoda de crestere.

Tufa presupune sa ai 2-5 tije de jos. Poti sa il cresti pom (cu 1 singur trunchi) de 2,5-3 m inaltime maxim fara probleme. Eu nu am pom in curte mai inalt de 3 metri in perioada maxima de crestere, primavara toti ii cobor in jurul inaltimii de 2 m. Si vorbesc atat de smochini (8 in curand 9 la numar), dar si de meri, caisi, piersici, ciresi, peri.
Acum, referitor la smochin, el natural creste pom, pe un singur trunchi. Adus la noi, in special in zonele mai reci, tinde sa drajoneze extrem de jos, din cauza temperaturilor mai reci de peste iarna. De asemenea, multi tind sa il tina tufa ca sa poata sa il inveleasca iarna. Dar, tinut tufa, drajoneaza in prostie de jos, investeste mult in drajoni, iar fiecare ramura este destul de subtire, astfel incat rezistenta la frig este mai scazuta, plus ca arata naspa (parerea mea, chetsie de gusturi). Daca il tii pom, trunchiul se ingroasa destul de repede, sarpantele principale la fel, rezistenta la frig e foarte buna, si repet, il poti tine lejer mic si roditor.

Edited by MirceaDWC, 20 September 2023 - 09:51.


#149
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 18.12.2021

View Postmosto, on 08 mai 2022 - 10:12, said:

Incearca cu nuci. Cauta prin orice sat unde vezi nuci prin curti, o sa tii ofere gratis proprietarii ca oricum ei ii taie.
Am luat de la vecinul unei cunostinte niste puiet micut si fragil crescut in jurul unui nuc mare care facea nuci frumoase si dupa ceva ani fac astia niste nuci de o calitate... seamana cu tacsu Posted Image
N-au fost pretentiosi deloc, unii au fost pusi pe un teren sub care erau deseuri din constructii, doar am sapat o groapa, pus puietul, udat si plecat. Soare sa aiba, ca totul se rezolva.
eu nu stiu cum sa scap de nuci,este 10000 de lei amenda pentru taierea nucului,daca ai un vecin rauvoitor primaria de abia asteapta sa -ti dea amenda,am trei nuci  rasariti din
nuci aduse de pasari, care au crescut  si umbresc toata gradina

#150
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,171
  • Înscris: 19.09.2005
ii usuci.

#151
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.12.2020

View PostMirceaDWC, on 18 septembrie 2023 - 14:29, said:


Doar ca in fiecare primavara trebuie sa il cobori prin taieri, cum am zis mai devreme, iar o data la cativa ani reduci si in lemn mai vechi de 3 ani.


Nu am tuns smochinul meu si a crescut neregulat chiar langa poarta de la intrare. O tufa urata, cu multe drajoane si ramificatii subtiri.  Daca il tund toamna aceasta si-i tai drajoanele este eficient sau e mai recomandat sa astept pana la primavara?

#152
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,171
  • Înscris: 19.09.2005
orice planta toamna isi muta seva si rezervele in radacina, daca o tai acum o sa aiba de suferit.
eu as taia spre primavara pana sa inceapa sa creasca iar.
in felul asta toata rezerva plantei se va duce in ramurile pe care le las, si in cele noi.

#153
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postvictoria52, on 02 octombrie 2023 - 08:17, said:

eu nu stiu cum sa scap de nuci,este 10000 de lei amenda pentru taierea nucului,daca ai un vecin rauvoitor primaria de abia asteapta sa -ti dea amenda,am trei nuci  rasariti din
nuci aduse de pasari, care au crescut  si umbresc toata gradina
Off topic.
Este o lege caduca, dar nu a fost declarata asa ca nu stim ce ne asteapta... Sechele vechi 1952-1953... Vorba aia, cu 3 saci de nuci bune treci iarna...
Iei o masina de gaurit, dai niste gauri cu un burghiu de pana in 5 mm inclinate de sus in jos. Tragi intr-o seringa niste glifosat si versi acolo. In 3 gauri/pom cel mult... nu se mai trezeste in primavara... Apoi poti legal in vara sa-i tai.
On topic.
Pomii se taie in verde, de regula dupa rodire. Se pot taia toamna cand au intrat in repaus vegetativ. Idem primavara pana sa intre in vegetatie. Smochinii sunt cam ca merii, iti permit cam orice, nefiind pretentiosi. Acum gusturile privind formarea, cred ca-s diferite, dar eu merg pe o forma de vas la ai mei, sper sa-i conving de 3 sarpante...

Edited by adip1962, 02 October 2023 - 18:13.


#154
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postdingo31, on 02 octombrie 2023 - 17:27, said:

Nu am tuns smochinul meu si a crescut neregulat chiar langa poarta de la intrare. O tufa urata, cu multe drajoane si ramificatii subtiri.  Daca il tund toamna aceasta si-i tai drajoanele este eficient sau e mai recomandat sa astept pana la primavara?
Dpmdv depinde... drajonii sunt dati din aceiasi radacina sau altele apropiate. Orice taiere reprezinta un stres. Eu inca rup drajonii anuali la ambii smochini pe care-i am, dar acestia sunt din ce in ce mai rari. Depinde de ce doresti. Vrei pomi, rupi/scoti tot in afara de cel gros. Vrei tufa lasi pana in 5 tulpini (nu stiu de ce 5 si nu 10). Eu merg pe forma de pom, nu tufis, explicatia mea fiind ca tufisul aduna gunoaie. Fiecare cu piticii lui...

Edited by adip1962, 02 October 2023 - 18:27.


#155
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,471
  • Înscris: 13.02.2006

View Postadip1962, on 02 octombrie 2023 - 18:07, said:

Off topic.
Este o lege caduca, dar nu a fost declarata asa ca nu stim ce ne asteapta... Sechele vechi 1952-1953... Vorba aia, cu 3 saci de nuci bune treci iarna...
Iei o masina de gaurit, dai niste gauri cu un burghiu de pana in 5 mm inclinate de sus in jos. Tragi intr-o seringa niste glifosat si versi acolo. In 3 gauri/pom cel mult... nu se mai trezeste in primavara... Apoi poti legal in vara sa-i tai.


Asa am facut si eu cu un nuc de vreo 30 ani.Numai ca gaurile au fost de 20 mm, turnat in ele 1l de TOTAL.
Primavara era mort.

#156
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Postvictoria52, on 02 octombrie 2023 - 08:17, said:

eu nu stiu cum sa scap de nuci,este 10000 de lei amenda pentru taierea nucului,daca ai un vecin rauvoitor primaria de abia asteapta sa -ti dea amenda,am trei nuci  rasariti din
nuci aduse de pasari, care au crescut  si umbresc toata gradina
Intamplarea face ca acum vreo doua saptamani sa fac o intrebare la Primarie, la insistentele unui vecin octogenar speriat tot asa ca i se duce pensia pe amenda daca taie nucul din ograda
Raspunsul primariei a fost cam asa: nucul e inregistrat la noi? Ca daca da, e posibil sa apara si pe ceva harti militare mai vechi
Daca nu, taie cu entuziasm, nu e treaba noastra

On: maine ajung si eu pe la smochinii mei, cel mai curios sunt de doi agonisiti in aprilie din Iordania si pe care am incetat sa ii ud acum vreo luna

#157
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca astia luati de prin tari calde, unde cresc natural, pot fi o mare teapa.
Mai stiu persoane care si-au adus si se plangeau de ei.

Soiurile aclimatizate pe la noi de vreo 2-300 de ani sunt mai bune - sunt autofertile. Nu au nevoei de smochini masculi si de polenizare.

Cele din tarile unde cresc natural sunt de obicei soiuri "normale" - ai smochini femel si smochini masculi. Smochinii femela au nevoei de polenizare ca sa faca smochinele alea mari si frumoase care se gasesc prin tarile respective. Polenizare care o face doar o viespe ce creste doar in tarile alea.

#158
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Viespea Blastophaga a ajuns si pe noi, zona dobrogei si pe clisura Dunarii. Anul acesta au fost primele raportari de smochini polenizati pe clisura, soiuri de tip San Pedro si chiar de tip Smyrna, iar in zona Eforie smochini care rodeau intr-un fel (nepolenizati) su rodit altfel (polenizati). Cu cat va fi mai cald, cu atat va urca mai sus si probabil e o chestiune de timp pana ajunge sa populeze natural si Romania.

View Postdingo31, on 02 octombrie 2023 - 17:27, said:


Nu am tuns smochinul meu si a crescut neregulat chiar langa poarta de la intrare. O tufa urata, cu multe drajoane si ramificatii subtiri.  Daca il tund toamna aceasta si-i tai drajoanele este eficient sau e mai recomandat sa astept pana la primavara?

Drajonii de jos taie-i oricand, eu cum il vad ca iese, cum il rup, indiferent de perioada. Nu fac altceva decat sa ia din seva pomului. De tuns, tunde-l la inceput de Aprilie, sa vezi ce faci. Daca ai crengi care te incurca rau, inlatura-le de acum, fara probleme. Insa definitivul fa-l in primavara.
Da jos cat mai mult lemn mai vechi de 2 ani, ca e degeaba, cel de anul asta redu-l la 2-3 ochiuri.

#159
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Posteiffel, on 04 octombrie 2023 - 09:57, said:

Vezi ca astia luati de prin tari calde, unde cresc natural, pot fi o mare teapa.
Mai stiu persoane care si-au adus si se plangeau de ei.

Soiurile aclimatizate pe la noi de vreo 2-300 de ani sunt mai bune - sunt autofertile. Nu au nevoei de smochini masculi si de polenizare.

Cele din tarile unde cresc natural sunt de obicei soiuri "normale" - ai smochini femel si smochini masculi. Smochinii femela au nevoei de polenizare ca sa faca smochinele alea mari si frumoase care se gasesc prin tarile respective. Polenizare care o face doar o viespe ce creste doar in tarile alea.
Smochinul de unde am ciordit doi lastari era pe un varf de munte din desert, crescut cam ca nucul la noi si plin de smochine verzi( in aprilie)
Nu merge, duca-se... ce-am avut si ce-am pierdut. Am ajuns azi la tara si au deja cam 1.4 metri si cateva tentative de fructe asa ca nu de polenizare imi fac griji
Spre deosebire de ceilalti pe care ii am, sunt singurii pe care nu i-a afectat goanga aia de ataca frunzele ca musca miniera, habar nu am cum ii zice acum

Edited by validoe, 04 October 2023 - 17:22.


#160
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Iti dau o veste proasta. Smochinul are floarea inversata, adica in interiorul fructului. Orice smochin plantat la noi va face "fructe" in prima faza (in fapt flori inversate), doar ca, daca este un soi de tip San Pedro sau Smyrna si nu este polenizata, va cadea la un moment dat.

#161
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Cum spuneam, asta e, o sa vad la anul
Nu m-au costat nimic asa ca nu are de ce sa imi para rau
Daca mai vine si viespea aia de ziceai, eu fiind in sudul extrem, s-o lega ceva

#162
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Daca vine viespea... tot o sa aiba nevoie si de masculi ptr polen :)

Cat despre la anul, daca zici ca:

View Postvalidoe, on 04 octombrie 2023 - 17:17, said:

au deja cam 1.4 metri si cateva tentative de fructe asa ca nu de polenizare imi fac griji
Inseamna ca au facut flori de anul asta. Dar nefiind polenizate au ramas doar la stadiul de tentativa.
Cel mai probabil la anul va fi la fel.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate