Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Smochin plantat in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Am o mica zona in curte care.....parca e blestemata, nu se prinde niciun pom pe ea. Pamantul e foarte nisipos si saracacios, dar e in plin soare jumatate de zi (dupa ora 13).
Zona este de deal-munte (Breaza, jud. Prahova), primavara destul de rece, vara destul de calda si secetoasa , iarna uindeva la -10-12 grade

Initial , cu cativa ani in urma, am incercat cu un mar plantat toamna tarziu. In primavara l-am gasit uscat. Urmatorul an am incercat cu un piersic, la fel, l am gasit uscat (am zis...piersic, hai sa zicem ca e un pom caruia ii trebuie multa caldura). Apoi, m am documentat, intelesesem ca otetarul s-ar prinde in orice fel de pamant si nu e pretentios , am incercat toamna trecuta si cu un otetar, acum e uscat, il rupi cu mana.
Nu inteleg  ce se intampla, i-am plantat ca la carte, cu mulcire si balegar , in doua staraturi de pamant tasat...nu s-a prins nimic. Ori e ceva daunator in pamant , ori pamantul e foarte saracacios, cu toate ca la 4-5 metrii distanta s-au prins niste tufe si vita de vie salbateca.

In perioada urmatoare, vreau sa incerc si cu un smochin verde . Stiu ca e o planta pretentioasa la ger dar sunt dispus ca in fiecare iarna sa il protejez cu sac . Ce parere aveti? credeti ca va merge cu smochinul in conditiile date de mai sus?

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Incearca ... de protejat o sa fie necesar in primii 4 - 5 ani ... o data prins nu mai este atar de sensibil si oricum vor rasari altii lastari din radacina.

#3
bizpenet

bizpenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 20.03.2006
Acum 2 ani prin Iunie sau Iulie am primit un smochin in jud Cluj, a fost donatie - pur si simplu a devenit in plus in curte, avea 2 metrii inaltime si anul trecut am primit cateva smochine de la actualul proprietar.

#4
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Ai vreo preferință anume, sau nu contează? Dacă te interesează pomi fructieri rezistenți, poți încerca unele variante autohtone - mărul, prunul etc.
https://www.casa-gra...omi-fructiferi/
https://casepractice...omi-fructiferi/

Edited by glassofwine, 08 May 2022 - 09:06.


#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Deja e tarziu de plantat, au intrat in vegetatie.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Smochinul poate fi plantat fara probleme si daca e in vegetatie.

Anul trecut am plantat 3 in iulie. Dar cu tot cu pamant din ghiveci.
Anul asta mai pregatesc o serie.

Dar au nevoie de apa multa, cel putin o perioada.

Daca solul e nisipos probabil va trebui si mai multa.

#7
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Incearca un rodiu, se gasesc la noi niste soiuri rezistente la -15 grade.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Protectia cu un sac insa... multe paie si infoliat corespunzator.

La aia mici am facut ceva experimente anul trecut - la 2 am pus frunze multecat sa-i acopere si deasupra un capac de polistiren expandat, infoliat cuatentie. Unul am pus osticla de 5l decupata la fund cu frunze si paie in ea, am mai pus si pe dinafara - batut 4 tarusi la 60c, si apoi infoliat - asta era umed in aprilie cand am desfacut - s-a pastrat cel mai bine, la ceilalti doi erau uscate paiele si frunzele puse, abia saptamana trecuta au inceput sa inverzeasca.

#9
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Poti incerca, de protejat il protejezi in primii ani, pana ajunge la maturitate si devine rezistent.
Deasemenea poti incerca si cu altele, nu te da batut doar ca nu s-a prins unul pus... uneori e nevoie sa plantezi 5 ca sa ramai cu unul viabil. Nu folosi aceeasi sursa, ca daca sursa e viciata nu o sa se prinda nici daca plantezi 5. In ultimii ani e inundata piata de puieti morti inca de la achizitie, care n-au nici o sansa sa se prinda orinde i-ai pune.
Eu am luat puiet de la oameni de prin curtile sau campurile lor, s-au prins toti si sunt de toata frumusetea si rodesc frumos.
Cu puietii din comert am luat mai mult tepe, majoritatea au fost morti inca de la vanzare, iar ce s-a prins e de slaba calitate.

Am niste copaci luati de la oameni care sunt pusi pe un teren sub care se afla deseuri din constructii.

Smochinii in primii 3-5 ani ii protejezi cu o folie, ii imbraci in folie pe timp de iarna.

#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

 glassofwine, on 08 mai 2022 - 09:06, said:

Ai vreo preferință anume, sau nu contează? Dacă te interesează pomi fructieri rezistenți, poți încerca unele variante autohtone - mărul, prunul etc.
https://www.casa-gra...omi-fructiferi/
https://casepractice...omi-fructiferi/
Nu conteaza, pom sa fie si sa se prinda

Cat despre mar, tocmai ce am spus in primul post ca am incercat si nu s-a prins. Multumesc mult de sugestie

Intr-adevar, ce am cumparat pomi fructiferi si i-am pus pana acum, au fost de la un magazin mare de bricolaj, la achizitionare nu erau deloc morti, cand i -am plantat, am taiat un pic din varfuri si erau verzi . De la acelasi magazin, am pus doi meri, doi pruni si doi ciresi in gradina la tara (cu vreo 6 ani in urma), tot judetul Prahova dar mai sus de Breaza,deci zona si mai rece...s-au prins si acum chiar am rod la ei, cel putin merii sunt dementiali, anul trecut am aruncat din mere ca nau am avut ce face cu ele. Dar acolo e altfel pamantul, nu a fost "gandit" special pentru gazon cum il am la Breaza

Edited by cuculea, 08 May 2022 - 10:08.


#11
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Incearca cu nuci. Cauta prin orice sat unde vezi nuci prin curti, o sa tii ofere gratis proprietarii ca oricum ei ii taie.
Am luat de la vecinul unei cunostinte niste puiet micut si fragil crescut in jurul unui nuc mare care facea nuci frumoase si dupa ceva ani fac astia niste nuci de o calitate... seamana cu tacsu :D
N-au fost pretentiosi deloc, unii au fost pusi pe un teren sub care erau deseuri din constructii, doar am sapat o groapa, pus puietul, udat si plecat. Soare sa aiba, ca totul se rezolva.

#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

 mosto, on 08 mai 2022 - 10:12, said:

Incearca cu nuci. Cauta prin orice sat unde vezi nuci prin curti, o sa tii ofere gratis proprietarii ca oricum ei ii taie.
Am luat de la vecinul unei cunostinte niste puiet micut si fragil crescut in jurul unui nuc mare care facea nuci frumoase si dupa ceva ani fac astia niste nuci de o calitate... seamana cu tacsu Posted Image
N-au fost pretentiosi deloc, unii au fost pusi pe un teren sub care erau deseuri din constructii, doar am sapat o groapa, pus puietul, udat si plecat. Soare sa aiba, ca totul se rezolva.
Nu...nicodata nuc langa casa. E un pom destul de otravitor in timp...poate e doar o preconceptie dar nu...niciodata nuc langa casa

Edited by cuculea, 08 May 2022 - 10:21.


#13
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Ai putea incerca cu coacaz rosu, agris, daca nu doresti neaparat ceva mare.

#14
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

 -ARA-, on 08 mai 2022 - 10:23, said:

Ai putea incerca cu coacaz rosu, agris, daca nu doresti neaparat ceva mare.
As dori sa fie stil pom, nu tufa, deoarece va fi pus undeva in mijlocul  unui teren , nu langa un gard.

#15
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
merita sa incerci cu smochin. la mine e pamint lutos si plin de resturi de constructie, n-am putut sa il imbunatatesc decit pe alocuri si destul de superficial, si am smochine toata vara.
poate ai mi putea incerca cu un dud, sint copaci rezistenti si nepretentiosi. tai citeva crengute de 30-40cm la toamna, le dai cu radistim, le pui un pet in cap si ai sanse ca la primavara sa ai puiet de dud.
totusi ma gindesc ca s-ar putea sa fie ceva si in sol, e cam greu de crezut ca s-au uscat puietii unul dupa altul doar pentru ca erau ei nedezvoltati. spui ca a fost pregatit pentru gazon. nu cumva a fost tratat cu un ierbicid specific?

#16
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007

 cuculea, on 08 mai 2022 - 10:27, said:

As dori sa fie stil pom, nu tufa, deoarece va fi pus undeva in mijlocul  unui teren , nu langa un gard.
1. pai smochinul creste ca o tufa, nu ca un pom!
2. stau la cca 20km de tine,spre sud - am incercat de 2 ori cu smochin : toamna rece, nu apucau sa se coaca!  sau de vreo 2 ori, la impachetarea cu coceni de porumb, a fost ros de soareci!  in final, am renuntat la el!
partea mai ciudata e ca in satul vecin, unde teoretic e mai frig, cel care mi-l daduse si mie, facea smochine de nu avea ce face cu ele!
pana nu incerci, nu poti sa sti daca merge!

#17
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, ai un sol acceptabil, tu esti vinovatul. Nu te supara, eu am livada in Provita - 4 km mai spre sud de tine.
Ce-ai gresit?
1. Ai postat in aria gresita. Trebuie sa postezi in pomicultura. Tot in aceasta arie daca esti curios sa citesti vei gasi raspunsuri la toate problemele tale, inclusiv smochinul... Am vazut destui smochini in zona, trebuie insa protejati mai mult. De regula se protejeaza pana cand trunchiul are 2,5 cm diametru. Am doi in ghiveci. O sa-i plantez cand ajung la 3 cm si ii voi proteja doar primul an. Vedem pe urma daca este cazul sa continui. Locatia plantarii ar fi ideala undeva unde este mai ferit de vant.
2. La fiecare pom plantat eu pun in groapa cel putin un sac de 40 l de substrat/compost ce am. Desi zona este mai ferita de daunatori, ei exista. Deci pomii trebuie stropiti. Ai in piata mare o tanti blonda care te va ajuta daca-i ceri sprijinul.
3. Depinde de unde cumperi pomii. Din pomii cumparati din market, doar 25% mi s-au prins. Din pomii cumparati din pepiniere, procentul este deocamdata de 100%.
Repet, mergi in aria corecta... vei scapa de grijile vechi si vei capata altele noi, mult mai multe. Dar... in cunostinta de cauza! :)
Bafta!
PS. Smochinul creste ca o tufa daca este ingrijit prost. Soiurile no name vor sa creasca asa de regula. Daca va fi ingrijit bine va creste ca orice pom normal.
Sunt varietati de smochini realizati in Suedia, Norvegia sau Danemarca. Vremea nu e o problema, ingrijitorii, da!
PS2. Initiator, pe dealurile spre Ocina, sus de tot, pe sosea, este o livada de meri absolut superba. Daca nu ma insel, David ii cheama pe cei doi frati care-s proprietari acolo.

Edited by adip1962, 08 May 2022 - 12:44.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

 cuculea, on 08 mai 2022 - 10:27, said:

As dori sa fie stil pom, nu tufa, deoarece va fi pus undeva in mijlocul  unui teren , nu langa un gard.
Pai smochinii la noi mai mult tufa crsc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate