Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambreiaj care nu cupleaza in R. A...

[Cum] Magneti Puternici - Cum se ...

Problema cuptor electric cu disju...

Merita achizitionat DFSK Fengon 5...
 Pret actual invelitoare

Probleme baterie Samsung A54

Schema statie auto Renegade REN 1...

Magazine IT de incredere
 Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Achizitie telefon 1000-1200lei

Unde gasesc o lampa buna pe gaz?

Consulta specialiștii... Und...
 Fostul director al Frontex: Comis...

Construire anexa lipita de casa

Ce folositi pentru urina mirosito...

Socializare in prezenta copiilor

Smochin plantat in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

cuculea

cuculea

Senior Member

• Grup: Senior Members
Si…. ia-utalai iaaaaa….cand l am pus avea doar frunza din stanga…a crescut ceva intr o luna si ceva

Nu stiu exact ce soi e…important e sa nu se usuce si sa creasca cat mai mare.

Attached Files

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
A avut apa de la ploile astea.
Si ai mei au crescut - cei mici.

cuculea

cuculea

Senior Member

Cine mi l-a dat, avea cativa foarte mici, cate o frunza fiecare dar mi a garantat ca se va prinde. Am zis...pricajitul asta??? Hai sa ii dau o sansa . Zona care o vedeti , unde este plantat acum, au fost plantate pe rand...o magnolie, un mar, un piersic (la ala ma asteptam sa se duca pe copca ca temperaturile la mine sunt cam joase) , un otetar ....niciunl fara exceptie, nu s a prins. Stanga-dreapta...pomi plante, cresc fara probleme, exact in locul ala...nu stiu ce se intampla.
Se pare ca smochinasul asta ...vrea sa rupa lantul . Sa vedem. Am de gand sa ii acord toata atentia si sa nu il las sa moara, orice ar fi.

eiffel

eiffel

BusyWorm

In perioada in care nu ploua uda-l un pic la 2-3 zile cat e mic.
Si invelit cu grija peste iarna.

adip1962

adip1962

Senior Member

Am plantat acum vreo luna si eu smochinul meu Yellow Hardy. Pot spune ca-i place...
@cuculea, merii, perii (e patria lor), piersicii, caisii, toti merg. In toamna o sa incerc si un nectarin. Totul este sa nu-i cumperi din market, ci de la pepiniera. Toamna trecuta si primavara asta am plantat peste 30 de pomisori. Un singur cires (Stella) nu merge. Acum vad ca are lastari din portaltoi, poate o ia si din altoi sa nu-l scot degeaba. Restul, zici ca acolo e locul lor!
Cum o fi cu fructificarea... mai vedem la anul!
PS. Yellow Hardy imi intra pe rod. Deja se vad viitoarele fructe.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

View Postcuculea, on 07 iunie 2022 - 18:36, said:

Si…. ia-utalai iaaaaa….cand l am pus avea doar frunza din stanga…a crescut ceva intr o luna si ceva

Nu stiu exact ce soi e…important e sa nu se usuce si sa creasca cat mai mare.

Curata un pic iarba pe langa el, 20-30 cm de jur imprejur.
Uda-l de 1-2 ori pe saptamana (cand nu ploua) cu circa 10 l de apa o data.
Cand se mai inalta, sa aiba vreo 15-20 cm, ciupeste varful sa il stimulezi sa iti dea ramurile laterale si apoi pune-i tutore sa il conduci cum iti place.
De tuns vorbim de la anul :)

adip1962

adip1962

Senior Member

View PostMirceaDWC, on 08 iunie 2022 - 12:11, said:

Cand se mai inalta, sa aiba vreo 15-20 cm, ciupeste varful sa il stimulezi sa iti dea ramurile laterale si apoi pune-i tutore sa il conduci cum iti place.
Depinde de cum vrea sa-l conduca. Eu recomand sa nu fie taiat in primul an. Iti va ajunge in cel mai bun caz pe la 1 m si se va ramifica singur. Smochinul este unul din singurii (na ca nu stiu ce e, pom sau arbust?) care nu au nevoie de taieri de fructificare.
Vrei sa-l conduci pom? Probabil forma de vas este cea mai buna si el singur o va urma. Treaba ta este sa tai toti drajonii ce vor aparea.
Vrei sa-l conduci tufa? AI grija sa fie cat de cat simetrica, bine expusa la soare si... sa nu-ti invadeze toata curtea! Sau nimeni nu ti-a spus ca e o specie invaziva? E, nu-i chiar asa de rau, dar nu cred ca vrei vreo tufa cu diametrul de jumatate de metru...
Eu optez pentru pom.

Edited by adip1962, 08 June 2022 - 12:36.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Nici eu nu recomand ciupirea varfului in primul an.
Nu prea are rost, ba e chiar un stres daca e inca verde. De cele mai multe ori se usuca singur varful peste iarna si oricum dau lastari ulterior.

P.S. Asta e "piticul" de la pagina 3 acum:
Attached File  IMG_20220608_140549.jpg   852.53K   19 downloads

Din pacate, "ala mare" a fost serios afectat de niste lucrari care se fac in zona de cei de la Electrica - asta e motivul ptr care inca tin o parte din protectia de peste iarna si la asta mic - au sapat deja pe langa el. Sper sa scape cu cat mai putine pagube cand se termina tot, cam intr-o luna.

Edited by eiffel, 08 June 2022 - 13:17.

cuculea

cuculea

Senior Member

View PostMirceaDWC, on 08 iunie 2022 - 12:11, said:

Curata un pic iarba pe langa el, 20-30 cm de jur imprejur.
Uda-l de 1-2 ori pe saptamana (cand nu ploua) cu circa 10 l de apa o data.
De tuns vorbim de la anul Posted Image
Am fost plecat de la locatia asta vreo 3 saptamani, in partea de sus a pozei e niste iarba miresii, cred ca asa se numeste, su floare de ceara.....se intainde ca naiba panarama aia de planta , dar e faina

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

View Postadip1962, on 08 iunie 2022 - 12:35, said:

Depinde de cum vrea sa-l conduca. Eu recomand sa nu fie taiat in primul an. Iti va ajunge in cel mai bun caz pe la 1 m si se va ramifica singur. Smochinul este unul din singurii (na ca nu stiu ce e, pom sau arbust?) care nu au nevoie de taieri de fructificare.

Eronat. Smochinul pe care vrei sa il conduci pom trebuie ciupit atunci cand ajunge la dublul inaltimii dorite a trunchiului. Vrei trunchi de 20 cm, la 40 il ciupesti, vrei de 50 cm, la 1 m il ciupesti. Smochinul din poze ajunge sigur in jur de 1 m pana prin septembrie cel tarziu.
Apoi, cum poti sa spui ca smochinul nu are nevoie de taieri de fructificare, cand el rodeste pe lemn de 2 ani (breba) si pe lastar anual (recolta principala)? Ce facu cu lemnul de 3 ani/4 etc? Lasi pomul sa se faca la 5-6 m si sa consume inutil resursele? Sau aplici taieri in lemnul de 3 ani, prin alternanta, astfel incat sa stimulezi constant lastarirea? Asta la smochinii biferi, cu doua recolte, la cei uniferi primavara tai tot lemDepinde de cum vrea sa-l conduca. Eu recomand sa nu fie taiat in primul an. Iti va ajunge in cel mai bun caz pe la 1 m si se va ramifica singur. Smochinul este unul din singurii (na ca nu stiu ce e, pom sau arbust?) care nu au nevoie de taieri de fructificare.
nul de 2 ani, la cep, sa stimulezi lastarii anuali pe care rodesc. in felul acesta tii pomul la o inaltime corecta, ii aloci resursele catre fructificare si nu in ultimul rand ingrosi lemnul si faci pomul mai rezistent la frig. Eu la biferi tai prin alternanta lemnul de 3 ani, la cep de 3 pana la 10 cm, in functie de cum vreau sa ii aduc forma. 99% din taieri le fac primavara, in Aprilie, dar intervin chiar si in verde cand lastarii anuali se joaca cu inaltimea si prin Septembrie ii scurtez de cap. De ce? Pentru ca daca nu au macar 1 cm grosime cand intra in iarna risca sa degere, si atunci tai oricum din ei, fructele de pe varfurile respective nu se vor coace pana cand da frigul si pomul consuma inutil resurse in loc sa coaca ce are deja dimensiunea potrivita.

Iata cateva exemple, primul pentru biferi, al doilea pentru uniferi:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RB0D_tuKgtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wNUSxLsWuoo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postadip1962, on 08 iunie 2022 - 12:35, said:

Eu optez pentru pom.

Pom este cel mai bine. Daca in primii 2 ani ii tai toti drajonii, nu mai drajoneaza ulterior.

adip1962

adip1962

Senior Member

Mircea, tu esti prea optimist.
In cazul de fata crezi ca pamantul din Breaza sau al meu (6 km mai spre sud) este la fel ca cel din ghiveci sau pamantul din zonele de ses. Nu-i deloc asa. In zona asta, care oricum este intarziata fata de sudul tarii cu 2 saptamani - o luna, totul creste mai greu.
Sa-ti dau un exemplu. Vita de vie, Muscat de Hamburg. Acum 2 ani am mancat struguri, frunzele au cazut in decembrei. Acum un an, strugurii nu s-au copt (stii vorba aia cu strugurii acrii - asa au fost toti), la jumatatea lui octombrie nu mai avea frunze.
Am exemple la pomi o gramada. De ex. Caisii/piersicii infloresc la mine dupa 15 aprilie.
Ce este cel mai rau lucru care se intampla si se intampla, sunt caderile de aer rece din munti. Si cand vin strica cam tot. Nu uita ca pana la cota 2200 din Sinaia sunt nici 30 km in linie dreapta si niciun obstacol. Este o zona submontana si nu de ses.

Edited by adip1962, 08 June 2022 - 13:52.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Apropo de ghiveci - am mancat zilele trecute prima smochina de la cei de pe balcon.
N-are gustul la alea din curte. E mai putin dulce si mai apoasa.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

View Postadip1962, on 08 iunie 2022 - 13:51, said:

Mircea, tu esti prea optimist.
In cazul de fata crezi ca pamantul din Breaza sau al meu (6 km mai spre sud) este la fel ca cel din ghiveci sau pamantul din zonele de ses. Nu-i deloc asa. In zona asta, care oricum este intarziata fata de sudul tarii cu 2 saptamani - o luna, totul creste mai greu.
Sa-ti dau un exemplu. Vita de vie, Muscat de Hamburg. Acum 2 ani am mancat struguri, frunzele au cazut in decembrei. Acum un an, strugurii nu s-au copt (stii vorba aia cu strugurii acrii - asa au fost toti), la jumatatea lui octombrie nu mai avea frunze.
Am exemple la pomi o gramada. De ex. Caisii/piersicii infloresc la mine dupa 15 aprilie.
Ce este cel mai rau lucru care se intampla si se intampla, sunt caderile de aer rece din munti. Si cand vin strica cam tot. Nu uita ca pana la cota 2200 din Sinaia sunt nici 30 km in linie dreapta si niciun obstacol. Este o zona submontana si nu de ses.

Pai ce legatura are zona cu modul in care se tunde un pom?  Ca vor fructifica diferit, perfect de acord. Daca duci un smochin la Sinaia, cel mai probabil vei manca 2-3 smochine pe an... dar de tuns, tot trebuie sa-l tunzi :)

View Posteiffel, on 08 iunie 2022 - 13:54, said:

Apropo de ghiveci - am mancat zilele trecute prima smochina de la cei de pe balcon.
N-are gustul la alea din curte. E mai putin dulce si mai apoasa.
Niciodata nu vor fi la fel, mai ales in balcon, daca ii scoti in curte mai au sanse. Oricum, sunt diferente mari de gust de la soi la soi.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Oricum, sunt diferente mari de gust de la soi la soi.
Practic aia de pe balcon care au smochine sunt din butasi din tufa aia mare.
Iar pamantul daca vroiai sa zici de sol e acelasi - luat din curte, doar ce am mai pus eu ceva vermicompost in el.

Singura diferenta ar fi cum il ud si soarele. Desi legat de soare balconul e orientat spre sud. Vreo 8 ore pe zi cel putin are soare.

De scos zero sanse - balconul e la bloc.
Curtea e la vreo 9 km... :D

Dar in final vor ajunge in curte peste 1-2 ani.

adip1962

adip1962

Senior Member

@MirceaDWC
Eu m-am referit ma acel "in jur de 1 m" cat va creste acel smochin. Mai vedem cat va creste pana-n septembrie cel tarziu.
In ceea ce priveste taierile de formare ale smochinului, fiecare cu parerea lui. Oricum este prima oara cand aud ca ciupesti un pom la dublul distantei la care vrei sarpantele sau ramificari. Ceea ce este pur si simplu o aberatie.
Tu nu ai auzit nici de crestari, nici de cercuiri. Ca sa ai un pom bun acestea trebuie format. Aceste forme sunt diferite, functie de pomi. Taierile de fructificare sunt alta mancare de peste dar smochinul este unul din pomii care se descurca fara interventia omului.
Dar... cred ca nu are rost sa continui, o vei tine pe a ta.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Am auzit. Si de crestari, si de cercuiri. Doar ca eu spun, din experienta mea si a altora, cum se formeaza foarte usor un smochin. Vrei sa crezi, bine, nu, esti liber sa faci cum vrei. Am mai spus, am 8 smochini, cu varste intre 6 si 2 ani, unde am stat inainte aveam 4, toti crescuti si tunsi de mine, asa cum mai explicat. Sa formezi un smochin este foarte usor, el te ajuta mult in modul in care creste. Si tot din experienta spun ca forma de pom este mult mai OK decat cea de tufa. Si pot sa enumar avantajele, constatate de mine. Repet, pentru smochini, la alte specii nu am atat de multa experienta :)
Vezi pe pagina anterioara smochin format de mine pom, si daca vrei, mai am doi, cu varsta de 3, respectiv 2 ani, sa vezi cum i-am condus. Fara cercuiri, fara crestari, fara alte artificii. Si cu tunderi de formare si mai tarziu de fructificare.

Edited by MirceaDWC, 09 June 2022 - 11:29.

adip1962

adip1962

Senior Member

View PostMirceaDWC, on 09 iunie 2022 - 11:27, said:

Fara cercuiri, fara crestari, fara alte artificii.
Acestea nu sunt artificii. Sunt metode ale pomiculturii. Sunt inventate cu sute de ani inaintea noastra, Datorita lor, precum si altor metode, avem astazi mii de soiuri de meri, peri, pruni, caisi etc. si cateva sute de soiuri de smochini! Faptul ca tu le califici artificii...
Las-o balta!

icrobert

icrobert

Member

• Grup: Members
Eu cred ca englezu' zice bine cand zice let's agree to disagree si dupa aia merge mai departe Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate