Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Instalatie foto-voltaica - pas cu pas

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
304 replies to this topic

#145
moridichiu

moridichiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.09.2006
Da, gresiti.
Pe undeva v-a dat prea mult, dar sper ca data viitoare va va da mai bine.

Punctual nu stiu de unde apar cei 3.2 ohmi. Nu incercati sa imi explicati.
Equati panoul cu niste surse minuscule de curent limitate in tensiune la un Vbe (o dioda) dispuse in serii de... 60 bucati de exemplu pentru un panou cu un Vmpp de 30-40V. Dispunerea caderii de tensiune pe Vdioda si Rs e intrisica fiecarei mici celule in parte din seria de 60(exemplul nostru) care compune un panou.
Acum ca puneti 5 panouri in serie sau 10 ... nu are nici o importanta.
Attached File  cell.jpg   16.03K   7 downloads

Teoria pe care nu v-o aminteati cu adaptarea impendantelor(a rezistentelor in cazul nostru) e valabila la transmisia de semnale prin medii de transmisie.

In cazul nostru e mai simplu: e o mare sursa de curent auto-limitata in tensiune la cei 60*Vdioda, unde un Vdioda creste si scade in functie de Temperatura(-2mV/C sau ceva pe acolo) si in functie de curent(-Vt*ln(Impp/Ioc)).
Pur si simplu vrem sa extragem marele asta curent la maximum de tensiune posibil(adica cat mai aproape de cei 60*Vdioda) si asta decide MPPT-ul.
E o sursa de curent: ca ai 1V sau 40V curentul ramane aproape acelasi. Dar alegand sa il culegi la maximul posibil de tensiune ai si maximul de Putere.

Incalzirea care o cautati prin disipari inutile de putere pe rezistente interne nu de acolo vine, sau, mai bine spus: nu o puteti evita. Si nu e influentata de dispunerea panourilor in sine.

#146
soimul-mileniului

soimul-mileniului

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2010
Buna ziua,
Urmaresc de ceva vreme topicul si va rog sa imi raspundeti daca puteti la cateva intrebari .
Vreau sa imi fac sistemul fotovoltaic in regim DIY ; ar fi vorba de 40 panouri Canadian Solar de 455W amplasate pe un acoperis cu tabla faltuita orientat catre sud si un invertor Huawei trifazic de 15KW .

1. Legat de sistemul de prindere : producatorul panourilor recomanda un spatiu minim de 100 mm intre acoperis si panouri ; la sistemul K2 bara de prindere si clema ar fi in jur de 70-80 mm .
A folosit cineva ditnre dvs. vreun distantier pentru a mari acest spatiu astfel incat sa avem inaltime de peste 100 mm ? Cum  arata acest distantier ?

2. La invertor am vazut ca e recomandat sa il pui in pereche cu un smart meter DTSU666-H .
E nevoie neaparat de acest smart meter de la Huawei sau sistemul poate merge si fara el ?

3. Ce ati folosit pentru coborarea cablurilor de pe acoperis ( pat de cablu metalic ? teava ? copex ? )

4. Va rog daca puteti sa imi recomandati un furnizor de unde as putea cumpara cablu mai bun pentru legarea panourilor si mufe MC4

5. Pentru achizitie panouri si invertor m-am orientat catre cei de la spy shop ( am vazut ca au un pret bun pe site) .
Ati mai lucrat cu ei ? Sunt ok ?

Numai bine,
Soimul

#147
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
1. Nu se intampla nimic daca spatiul e mai mic.
Depinde enorm de pinderea pe tabla faltuita. De obicei, sistemul este destul de inalt, iar peste el vine bara de aluminiu.

2. Citeste cu atentie prima scriere din topic.
Scrie clar la pct 7 ce si cum.

3. Clasic poti folosi Copex, dar in fct de placerea vizuala, poti folosi si canal de cablu.

4. Nu cunosc, dar vezi ca clestele de sertizat era cam scump.

5. Spyshop e ok, din ce am interactionat eu cu ei pt diverse jucarii (non-PV).

#148
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009

View Postmihaisilcom, on 04 februarie 2023 - 22:13, said:

Revin astazi dupa o documentare de 2, 3 ore in sprijinul afirmatiilor mele de ieri, am mai gresit la exprimare ieri, dar am facut si un calcul numeric cu datele care existe pt PV Ce castiam? daca facem legatura 5S2P fata de 1x10S? Puterea disipata pe panouri v-a vi mai mica si se vor incalzi mai putin si daca se incalzesc mai putin merg la un randament mai mare, adic aproduc mai multa energie.. Punctul optim de extragere a puterii din panou se ocupa MPPT ( Maximum Power Point Trackin), urmarirea punctului de putere maxima, adica produsul UxI sa fie maxim. Dar el scoate maximum de la un montaj dat . Dar acel maxim v-a fi mai mic la stringul de 10, serie decat la stringul de 2x(5s)  datorita Ri interne  pe de alta parte datorita temperaturii diferite: Diodele din 2x5s se  incalzesc mai putin  si vor produce mai multi Wati. De ex ( extras din grafice aceste valori) la un delata T de 30 de grade mai mic se produce cu cca 13 w mai mult . exemplu de
  Calcul Numeric. Consideram un sttring cu 10 panouri cu Ri=3,2 ohmi (Ri=U2/450W) tot stringul are 32 ohmi iar puterea pierduta la 10 A = 320W iar in celalat caz 2x5s  rezulta o pierdere de doar 80W, daca mai punem pierderile in plus de cca 10w /celula din cauza temperaturii mai mari, vedem ca acem un panou deageaba. Eu asa inteleg. Daca gresesc nu ma supar corectati-ma. Numai asa mai invatam


Teoria asta nu se aplica in cazul panourilor pentru ca nu sunt rezistente (caracteristica I-V nu este liniara). Se poate defini o rezistenta dinamica ce se poate scoate din tangenta graficului la o iluminare data, dar nu are relevanta in cazul PV.
Pe de alta parte "sursele" sunt in cascada. Panourile sunt surse pentru mppt care e consumator, mppt-ul se sursa pentru consumatorul lui (invertorul), care la randul lui e sursa pentru casa sau retea in functie de tipul sistemului.

In ce priveste functionarea panourilor, @moridichiu a aratat mai sus o schema echivalenta corecta a unei celule de panou. Problema pentru care nu se poate aplica Thevenin in acel circuit este dioda si caracteristica ei explonentiala.

Edited by adr_rfr, 05 February 2023 - 23:56.


#149
soimul-mileniului

soimul-mileniului

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2010

View PostCourage, on 05 februarie 2023 - 21:17, said:

1. Nu se intampla nimic daca spatiul e mai mic.
Depinde enorm de pinderea pe tabla faltuita. De obicei, sistemul este destul de inalt, iar peste el vine bara de aluminiu.

2. Citeste cu atentie prima scriere din topic.
Scrie clar la pct 7 ce si cum.

3. Clasic poti folosi Copex, dar in fct de placerea vizuala, poti folosi si canal de cablu.

4. Nu cunosc, dar vezi ca clestele de sertizat era cam scump.

5. Spyshop e ok, din ce am interactionat eu cu ei pt diverse jucarii (non-PV).

Multumesc frumos pentu raspunsuri !

#150
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.12.2008

 kolfleading, on 08 mai 2022 - 08:12, said:

Important de stiut:
La sisteme fotovoltaice on-grid de tipul descris mai sus, daca pica reteaua NU ai curent de la panouri. Nu functioneaza fara retea.


Ar fi de preferat un invertor HIBRID la care sa se poata atasa ulterior o baterie.

Cum zice si Courage, ne-au pacalit cu compensarea cantitativa. Cei care au scris PNRR-ul au avut intentii bune, dar dupa ce au fost dati afara de la guvernare au venit astialalti si au pus in practica intr-un mod aberant, e de fapt tot o compensare fiscala.

Asa ca O BATERIE ajuta extrem de mult.
  • te ajuta sa ai curent si cand pica reteaua.
  • ziua, cand mai sunt nori si energia de la soare vine cu fluctuatii, bateria "niveleaza" aceste fluctuatii si te ajuta sa nu consumi din retea
  • te ajuta sa nu consumi din retea noaptea.
Exista cel putin urmatoarele variante de invertoare:
  • Fronius Symo Hybrid - model vechi, cam depasit, doar trifazat, putere 3 / 4.5 / 5 kW, nici nu stiu daca se mai gaseste
  • Fronius GEN24 - model recent lansat, ultimul racnet, destul de scump, merge doar cu baterii BYD, foarte scumpe
  • Huawei SUN2000 - raport pret/calitate foarte bun, merge cu baterii speciale Huawei Luna, nu sunt ieftine dar nu-s chiar asa de scumpe ca BYD
Aceste invertoare merg si fara baterie, bateria se poate atasa si ulterior.

Minim-minim ar trebui o baterie de 5 kWh capacitate. Asta ar fi in principal pentru backup cand pica reteaua, dar te mai ajuta si la nivelarea fluctuatiei de putere de la panouri...sa zicem ca ajungi la un nivel de auto-suficienta de vreo 60% - 70% (reducerea facturii la curent).

Cu o baterie de 10 kWh, intr-o gospodarie obisnuita cu consum zilnic 10 - 20 kWh, daca exista suficiente panouri, poti ajunge la peste 95% acoperirea consumului propriu (reducerea facturii) in Aprilie - Octombrie.
Pentru independenta in Noiembrie - Februarie trebuie foarte multe panouri.

PS: La Huawei SUN2000, ca sa ai curent din baterie cand pica reteaua, mai trebuie o cutie de relee "Backup Box".

Referitor la compensare eu inteleg ca se compenseaza energia, care nu include taxele de transport, distributie, certificate verzi, cognerare si taxele de sistem si ce or mai fi, care sunt care toate la un loc fac cam cat face pretul la energie. Daca gresesc sa ma corecteze cei care se bucura de compensare .

#151
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.12.2008

 kolfleading, on 27 mai 2022 - 11:51, said:

Invertoarele on-grid nu au izolare galvanica intre panouri si retea.
Daca la un panou se strapunge izolatia, atunci rama (si implicit sinele de montaj si tabla acoperisului) ajunge la potentialul retelei fata de pamant.
Daca acoperisul e cu tabla metalica si jgheaburi si burlane metalice, asta poate fi destul de periculos.
De ce mai sunt diferentialele?

#152
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.12.2008
O intrebare simpla: De cate ori trebuie spalata intr-un an panourile solare?  Acoperisul este intr-un oras destul de putin poluat, dar   nu prea am acces la acoperis. Este la etajul casei mele si curtea  are deabia  are vreo 2,5 m pana la gardul vecinului. Adica ma trezesc in fata zidului inalt de cca 7 metrii si nu ma pot duce destul de departe sa dau cu apa pe Panouri. Nici nu vad acoprisul de la sol, iar scara  nu pot pune ca am terasa acoperita. Este destul ce spala mama natura? Poate ma pot urca in pod si scot o tigla 2 si dau cu jetul de apa. Dar este destul de complicat. Multumes de raspuns

Edited by mihaisilcom, 28 February 2023 - 22:20.


#153
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
iarna nu le speli dar mai trebuie data zapada jos daca vrei sa produca ceva... vara, depinde de locatie, dar in cele mai multe cazuri in tara noastra este foarte mult praf care odata depus se ia doar cu o ploaie zdravana... ploile care doar umezesc pe jos fac mai mult rau - doar spala atmosfera de praf si ghici unde-l depune... ce sa mai zic de "noroacele" de pasari care sunt mult mai periculoase.
eu vara le dau un jet la prima ora a diminetii, macar o data pe luna (in Baragan) dar si oricand e nevoie... daca astept dupa ploaie le scade productia si ma mai si risc la vreun hot spot

conteaza si unghiul de montaj al panourilor... cu cat mai mare cu atat mai bine pentru evitarea depunerilor si pentru autocuratare.

#154
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009

 mihaisilcom, on 28 februarie 2023 - 20:56, said:

De ce mai sunt diferentialele?

Sa protejeze de scurgeri de curent pe circuitele electrice.
Daca nu ai circuit, nu au cum sa functioneze, pentru ca monitorizeaza diferenta (de aici numele de diferential) dintre curentul care pleaca si cel care se intoarce.
In cazul atingerii casei, curentul merge doar dinspre acoperis spre pamant.

 mihaisilcom, on 28 februarie 2023 - 22:12, said:

O intrebare simpla: De cate ori trebuie spalata intr-un an panourile solare?  Acoperisul este intr-un oras destul de putin poluat, dar   nu prea am acces la acoperis.

Daca sunt plasate la inaltime, sau relativ departe de strada circulata, nu ar trebui sa ai probleme.
Tocmai asta e partea buna la panourile solare: menenanta aproape inexistenta.
Urmareste cata mizerie se depune pe ele si apoi cat castig ai dupa spalarea lor si decide singur.

Inca un lucru important: daca le speli des cu apa din put s-ar putea sa se depuna calcar pe ele, care e mult mai greu de indepartat decat praful.
Cu cat e mai soare si evaporarea mai rapida, cu atat mai mult calcar.

Edited by sparkyson, 01 March 2023 - 11:04.


#155
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,895
  • Înscris: 22.12.2005
asa i insa daca le speli pe inserat (sau dimineata) cand e racoare nu e nicioproblema, calcarul din apa nu se depune la temparatura apei " De put".

#156
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Nici chiuveta nu sta in soare si tot se depune calcar. Depinde si frecventa de spalare :).

#157
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.02.2011
Daca se face o soluție apa + oțet și se aplică pe PV folosind un ștergător de geamuri ,pe inserat, nu ajuta la îndepărtarea parțială a eventualului calcar format ?

#158
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Am si eu niste nelamuriri:
1. am citit ca acele invertoare consuma curent din retea si te trezesti ca in loc de economie ai paguba.Ma gandeam ca functioneaza atat timp cat este soare. te gandesti ca tot ce e legat la panouri consuma din productia de acolo. Nu dati cu pietre!
2. facturile la curent vin pe zero in perioada de vara?

#159
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
1. invertoarele on-grid se opresc noaptea si nu mai consuma mai nimic; cele off-grid consuma si in gol 0.5-1% din puterea lor nominala
2. noaptea vei consuma din retea si la final de luna se face o compensare cantitativa care nu este 1:1 curent, ci tot trebuie sa platesti TVA si alte taxele; se compenseaza 1:1 doar energia activa

#160
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

În plus, pentru fiecare zonă ar trebui să existe ca un fel de "PUZ": maximum atâția prosumatori, ca să nu stea toți cu panourile oprite în miezul zilei atunci când capacitatea de producție este mare, spune Dumitru Chisăliță. Însă cine să o facă și cine să aibă interesul să o facă?

Guvernul este interesat doar să raporteze producția de fotovoltaice la hectar, ce se întâmplă după aceea nu-l interesează. Pe prosumatori nu îi avertizează nimeni ce vor păți. Descoperă singuri pe banii și nervii lor.

In articoldespre probemele retelei.

De fapt, acel "PUZ" ar trebui sa existe atat pt consumatori, cat si pt prosumatori, de aceea ai ATR fix pe aceesi valoare la in/out!

#161
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
La mine in zona e deja nasol cu doar 3-4 prosumatori din zeci posibili. La pranz imi oscileaza tensiunea pe una dintre faze intre 255 si 262/263. Nu inteleg cum de ajunge asa sus cand invertoarele ar trebui sa se opreasca la 250. Mai nasol e ca releul meu de supratensiune imi taie alimentarea si practic eu stau fara curent pe o faza de fiecare data cand e soare afara.
Am sesizat distribuitorul, dar cred ca trece vara pana ajunge macar sa constate situatia.


#162
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Fara N petitii ANRE nu se misca nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate