Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalatie foto-voltaica - pas cu pas

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Foarte multi isi doresc PV, dar au intrebari, necunoscute si mai ales asteptari de tot felul.
Atat pe forum, cat si pe grupurile Facebook, apar la nesfarsit aceleasi intrebari, de aceea scriu acest topic, care va fi imbunatatit si corectat cu ajutorul vostru.

Schema de principiu:

[ https://i.imgur.com/KbQ3Z1y.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1. Termeni folositi:

PV = foto-voltaic
DC = CC = curent continuu
AC = CA = curent alternativ
Inverter = Invertor = dispozitiv care transforma DC de la panouri in AC folosibil in gospodarie/retea.
Smart Meter = SM = contor inteligent = are functie de a masura si raporta consumul gospodariei catre invertor.
Cablu PV = cabluri DC = cabluri de curent continuu, cu protectie impotriva razelor solare
Cablu AC = cabluri de curent alternativ, de la invertor spre gospodarie/retea
Protectii DC = protectii pe circuitul de curent continuu, de la panouri la invertor
Protectii AC = protectii pe circuitul de curent alternativ, de la invertor spre gospodarie/retea
Grid = retea = reteaua nationala de curent electric
OD = operatorul de distributie; cei care se ocupa de cablurile care iti aduc curentul acasa.
COC = certificat de conformitate emis in UE, care spune ca un aparat este conform cu normele UE.
MPPT = controller pentru incarcat acumulatori

2. Unde montam panourile?

Le montam acolo unde putem, de preferinta pe o suprafata inclinata, spre SUD.
Daca acoperisul e cu mai multe ape, se pot pune, Est+Vest in paralel pe o intrare, si Sud pe cealalta intrare.
Le montam pe un acoperis sau pe un suport dedicat.

Daca acoperisul este plan, se pot monta in siruri EST-VEST.

Montajul se face pe suporti dedicati, din aluminiu.

3. Am nevoie de autorizatie ca sa montez panourile pe casa?

Legea e clara. NU se supun autorizarii, dar trebuie anuntata primaria. Vedeti subiectul de aici pentru detalii.
Totusi, asta inseamna ca trebuie sa asiguram un suport care sa le sustina si sa le fixam bine.

Exceptie sunt zonele protejate, zonele/cladirile monument arhitectural etc (vezi legea).

4. De cate panouri am nevoie?

Aceasta cred ca e cea mai populara intrebare, si cea mai grea.

Raspunsul este unul simplu, dar complex in implicatii: cate iti permiti!

O dezvoltare amanuntita a acestei intrebari puteti gasi aici.

Nu sunt niciodata prea multe panouri, dar exista factori limitatori:
- banii disponibili
- suprafata disponibila pt a monta panouri
- consumul gospodariei
- bransamentul electric existent. Nu poti introduce in retea mai multi kW decat ai teoretic si scriptic la bransamentul respectiv.
S-ar putea sa fie nevoie de spor de putere ca prim pas inainte de a te apuca de sistemul PV.
Detalierea procesului o gasiti aici.

Nu va imbogatiti din productia PV in exces, iar ideal ar fi sa folositi DIRECT ceea ce produceti in timpul zilei.
Compensarea cantitativa s-a dovedit a fi o minciuna dpdv practic si implementarea difera de la furnizor la furnizor.

5. Care panouri sunt mai bune?

Pe scurt... cam toate sunt Made in China.
Valoarea productiei in W (Watt) este data de calitate, dar si de aria panoului, de aceea, un calcul corect pe care trebuie sa il faceti este de W/m2

Un alt aspect important este manevrabilitatea, pt ca un panou care produce mult (400-500 W), e un panou mare ca suprafata si e greu de manevrat la montaj pe acoperis.

6. Ce invertor sa folosesc?

Sunt foarte multe optiuni la invertoare, dar trebuie ca invertorul sa fie acceptat de OD.
El trebuie sa aiba un COC din UE.

Invertor Ongrid
- injecteaza in retea
- NU functioneaza cand pica reteaua de curent, chiar daca e soare.
- suporta acumulatori variati, impreuna cu invertoare DC- > AC, dedumite popular "victroane"
- pot avea puteri peste 10 kW

Invertor Hibrid:
- injecteaza in retea
- daca pica curentul pot trimite pe o conexiune monofazata pana la 3 KW pentru a alimenta consumatori esentiali (ex Frigider) - depinde de model/producator.
Sigur Fronius Gen24 permite asta prin conexiunea PV Point (Opportunity Power).
- suporta doar anumiti acumulatori (scumpi) si nu au nevoie de un alt invertor DC ->AC
- de obicei sunt limitati la max 10 kW

In Romania avem cateva optiuni populare, dar sunt multe altele pe piata:

- Fronius  = industry standard, scump si bun
- Huawei = cel mai bun pret cost/performanta, dar NU are racire activa, deci sa fie montat intr-o zona bine ventilata. De departe cel mai popular.
- Growatt = mai ieftin, garantie cu probleme
etc

Listele cu invertoare aprobate se gasesc pe site-ul distributorilor

https://delgaz.ro/en...ica/prosumatori
https://www.distribu...rgie-electrica/
https://www.e-distri...producator.html
https://www.distribu...invertoare.html

Daca va tenteaza un invertor ieftin, primul pas este sa cereti un COC precum cel atasat.
Attached File  COC_Fronius.pdf   106.41K   153 downloads

Modulul de comunicatii pe internet (cu cablu sau WIFI) este inclus sau e optional, in functie de Invertor.
E recomandat sa il aveti.

Invertorul trebuie montat undeva sa nu il ploua si sa nu bata razele soarelui direct pe el.
Degaja caldura, de aceea e foarte importanta ventilatia.
Unele au ventilatie activa (ventilator) = zgomot, altele nu au ventilator si se pot supraincalzi daca nu se afla intr-o zona bine ventilata.

E de dorit ca invertorul sa fie in apropierea panourilor solare, deci cablurile solare sa nu fie excesiv de lungi.
Folositi curentul alternativ pentru distante mai mari.

Q&A

Q: Pot cumpara un invertor mai mare si apoi sa mai adaug panouri?
A: DA

Q: pot pune mai multe panouri, care depasesc adunate (kW) capacitatea invertorului?
A: Da, chiar e recomandat dpdv practic sa aveti panouri care adunate produc cu 10-20% mai multe putere decat capacitatea invertorului.
Unele invertoare suporta pana la 40% surplus de putere PV, vedeti discutie mai jos pe topic.

Q: pot folosi un invertor monofazat, desi eu am bransament trifazat?
A: DA, cu conditia ca dezechilibrul intre faze sa nu depaseasca 16A - conform ORD ANRE 132; adica un 5kW maxim e acceptat.

Q: pot folosi un invertor trifazat, desi eu am bransament monofazat?
A: NU

Q: Daca pica curentul ziua, pot avea curent PV?
A1: NU. Un invertor normal (on-grid) nu functioneaza in lipsa retelei de curent.
A2: Da, insa doar partial, pe o priza de urgenta, daca folositi un invertor Hibrid. Detalii aici.
A3. Da, daca aveti si un sistem de stocare cu acumulatori.

7. Smart-meter

E un dispozitiv (contor) optional, dar de dorit.
Cu ajutorul sau puteti limita injectia in retea si veti avea acea interfata frumoasa cu productia PV vs Injectarea/consumul in/din retea.
SM sunt pereche cu invertoarele, ceea ce creaza dureri de capc dpdv al stocurilor.

Fara SM nu puteti opri exportul catre retea din setarile invertorului.

Attached File  WhatsApp Image 2022-05-07 at 1.10.18 PM.jpeg   36.05K   179 downloads

SM se monteaza pe circuitul de intrare a retelei nationale si comunica prin cablu cu invertorul.
Asta poate crea probleme dpdv logistic, pentru ca exista situatia in care nu puteti trage acel cablu fara un deranj mare; in acest caz am reusit sa implementez o solutie WIFI.

Fizic este un cablu simplu, cu 3 fire de 1mmp (poate fi folosit cablu FTP, de internet).
Comunicarea este protocol Modbus, pe interfata RS485.

8. Protectii AC / DC

E obligatoriu  sa existe o impamantare functionala, care va fi masurata, iar rezultatul va fi depus la dosarul de prosumator.
La nevoie, se face o noua impamantare.

Protectiile au un topic dedicat aici.

Rezumat protectii DC:
- descarcator DC (separat pe fiecare sir PV sau unul central, pe invertor).
In cazul unui fulger, acestea vor canaliza energia catre impamantare.
- sigurante fuzibile. Acestea NU se actioneaza ziua, cand invertorul functioneaza. E pericol de arc electric.

Rezumat protectii AC:
- descarcator AC
- siguranta calibrata pe capacitatea invertorului (citit manual invertor)
- diferential calibrat pe capacitatea invertorului (citit manual invertor), dar de MINIM 100mA (adica 100, 300, 500 mA)!

Nu uitati de protectia dedicata (siguranta) pt SM!

9. Dosarul de prosumator.
Orice instalator care se respecta, are in oferta si serviciul de realizare dosar prosumator. Daca e organizat, dosarul il face in 10 minute.

E nevoie de cererea de mai jos + actele cerute in ea.

Detalii aici

Attached File  ANEXA-nr-2-ord-15-2021.pdf   438.44K   49 downloads

=== Ghidul prosumatorului - ANRE 2022 ====

Attached File  Ghidul_prosumatorului_ANRE_08_2022.pdf   935.72K   15 downloads


=== Ghidul prosumatorului - ENGIE 2022 ====

Attached File  ghidul-prosumatorului_engie.pdf   1.6MB   11 downloads

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Nu ai spus absolut nimic despre stocare. De baterii.

Edited by tioopedi, 08 May 2022 - 08:00.


#3
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Important de stiut:
La sisteme fotovoltaice on-grid de tipul descris mai sus, daca pica reteaua NU ai curent de la panouri. Nu functioneaza fara retea.

View PostCourage, on 08 mai 2022 - 06:19, said:

6. Ce invertor sa folosesc?
Ar fi de preferat un invertor HIBRID la care sa se poata atasa ulterior o baterie.

Cum zice si Courage, ne-au pacalit cu compensarea cantitativa. Cei care au scris PNRR-ul au avut intentii bune, dar dupa ce au fost dati afara de la guvernare au venit astialalti si au pus in practica intr-un mod aberant, e de fapt tot o compensare fiscala.

Asa ca O BATERIE ajuta extrem de mult.
  • te ajuta sa ai curent si cand pica reteaua.
  • ziua, cand mai sunt nori si energia de la soare vine cu fluctuatii, bateria "niveleaza" aceste fluctuatii si te ajuta sa nu consumi din retea
  • te ajuta sa nu consumi din retea noaptea.
Exista cel putin urmatoarele variante de invertoare:
  • Fronius Symo Hybrid - model vechi, cam depasit, doar trifazat, putere 3 / 4.5 / 5 kW, nici nu stiu daca se mai gaseste
  • Fronius GEN24 - model recent lansat, ultimul racnet, destul de scump, merge doar cu baterii BYD, foarte scumpe
  • Huawei SUN2000 - raport pret/calitate foarte bun, merge cu baterii speciale Huawei Luna, nu sunt ieftine dar nu-s chiar asa de scumpe ca BYD
Aceste invertoare merg si fara baterie, bateria se poate atasa si ulterior.

Minim-minim ar trebui o baterie de 5 kWh capacitate. Asta ar fi in principal pentru backup cand pica reteaua, dar te mai ajuta si la nivelarea fluctuatiei de putere de la panouri...sa zicem ca ajungi la un nivel de auto-suficienta de vreo 60% - 70% (reducerea facturii la curent).

Cu o baterie de 10 kWh, intr-o gospodarie obisnuita cu consum zilnic 10 - 20 kWh, daca exista suficiente panouri, poti ajunge la peste 95% acoperirea consumului propriu (reducerea facturii) in Aprilie - Octombrie.
Pentru independenta in Noiembrie - Februarie trebuie foarte multe panouri.

PS: La Huawei SUN2000, ca sa ai curent din baterie cand pica reteaua, mai trebuie o cutie de relee "Backup Box".

Edited by kolfleading, 08 May 2022 - 08:15.


#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

View Posttioopedi, on 08 mai 2022 - 07:59, said:

Nu ai spus absolut nimic despre stocare. De baterii.
Nu am scris pt ca:
- nu am acumulatori si nu am experienta cu ei. Stiu teoretic ce implica, dar nu ma simt pregatit sa scriu despre asta.
- in Romania actuala, curentul pica rar (cel putin unde locuiesc eu), de aceea nu consider ca merita investitia in acumulatori, MPPT si inca 3 invertoare.

O sa editez sa scriu despre invertor hibrid

#5
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am citit mesajul si am zis ca este scris de Aether la cat de detaliat este.
Chiar si raspunsul mi-a parut dezarmant de sincer.

Nici eu nu ma numar printre cei care cred ca iti trebuie partea de baterie, un sistem facut calumea, avizat, sa poti trimite curent in retea(ziua) si lua curent din retea(seara) sau cand depasesti capacitatea panourilor(innorat) este cea ce ai nevoie daca locuiesti in oras.
Si daca pica curentul ziua o sa treaca pe curent direct din panouri.
Si daca vrei strictul necesar? Cumperi un UPS mai capabil pentru centrala sa nu ai belele iarna.

Dar ca idee, ca si cost, ca si risc de incendiu, circuite separate, nu cred in partea de adaugat back up pe partea de baterie.
La urma intreaga discutie ce tip de baterie, gel, lithium, regulatoare, sa le egalizezi, sa utilizezi pana in anumite procente.

La panourile solare + MPPT + un mic tablou cu protectie, nu are ce lua foc, sare o siguranta. Nu are ce lua foc. Risc de incendiu spre 0.
Spatiu pentru mppt? Pac l-ai prins cu cateva suruburi pe un perete + un tablou.
La partea de baterie? Pai in functie de necesar o sa trebuiasca o camera separata, nu este ceva ce poti pune intr-un hol, ce poti lasa acolo fara sa faci vreo verificare la ceva timp.

Si ca si cost, la ceva timp bateriile alea se uzeaza, greu de carat, greu de montat, greu de aruncat.

Si cred ca foarte putine persoane isi permit sa faca din prima un sistem complet fara sa rupa pe din doua banca. Asa ca te uiti macar pentru un MPPT si ceva panouri SH.
Daca bugetul iti permite apelezi la un instalator sa faci totul avizat sa fie bransat la electrica sa poti baga curent in retea.
Pe viitor prevad ca treaba cu pompat curent in retea, in zona de case, nu o sa mai fie viabila ca nu au ei retea sa duca asa ceva, momentan merge cu bagat ceva curent in retea si economisit/recupereat bani pe investitie.

Si daca pe viitor te simti confortabil cu riscul de incendiu, cu a face o camera separatA, cu impactul pe care-l au asupra mediului bateriile respective, atunci poti adauga si ceva backup.

Edited by -ARA-, 08 May 2022 - 09:02.


#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,422
  • Înscris: 13.02.2006
As mai face niste completari:

1.La sectiunea:

Q: pot folosi un invertor monofazat, desi eu am bransament trifazat?
A: NU


Raspunsul este DA, cu conditia ca dezechilibrul intre faze sa nu depaseasca 16A-conform ORD ANRE 132.Adica un 5kW maxim e acceptat.
Am o situatie de genul asta, i s-a aprobat si dosarul de prosumator.
2.Deranjul pentru montaj Smart Meter nu e asa de mare, se poate folosi si 50kA-3 care are transformatori de curent care se pun direct pe cablu de alimentare.Solutie obligatorie in cazul in care alimentarea e pe cablu gros-peste 16mmp.
3.Daca se doreste montajul unui sistem la un amplasament situat aproape de postul trafo pot aparea probleme din cauza tensiunii ridicate pe retea-in momentul in care invertorul injecteaza poate creste foarte mult tensiunea si intra in protectie-vezi cazul Buhnici.
4.Daca distanta pana la BMPT/M e mare, - peste 100m- poate aparea aceeasi problema din cauza inductantei cablului, chiar daca acesta e supradimensionat.
Am o problema similara la un client cu un 10kW, distanta 200m si cablu ACYABY 3 x 25 mmp.
4.La sistemele peste 30kVA, trebuie antiinsularizare separata a invertorului.

Edited by rinaldoparaipan, 08 May 2022 - 09:12.


#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
-ARA- te rog nu te supara ca-ti spun dar sunt numai aberatii in postarea ta.

View Post-ARA-, on 08 mai 2022 - 09:00, said:

sa poti trimite curent in retea(ziua)

View Post-ARA-, on 08 mai 2022 - 09:00, said:

Si daca pica curentul ziua o sa treaca pe curent direct din panouri.
Un sistem on-grid, cu care sa poti trimite curent in retea ziua, NU trece pe curent direct din panouri fara echipamente aditionale.

View Post-ARA-, on 08 mai 2022 - 09:00, said:

Si daca vrei strictul necesar? Cumperi un UPS mai capabil pentru centrala sa nu ai belele iarna.
Si de ce sa renunti la un "UPS" care se incarca si singur de la soare si este in mod cert mai eficient si mai capabil decat un UPS?
Cauta sa vezi cat costa un UPS cu putere 5 - 10 kW si capacitate baterie 5 kWh, 100% utilizabila in caz de pana. Un asemenea UPS costa aproape cat un sistem fotovoltaic.

View Post-ARA-, on 08 mai 2022 - 09:00, said:

Dar ca idee, ca si cost, ca si risc de incendiu, circuite separate, nu cred in partea de adaugat back up pe partea de baterie.
Cost - vezi cat costa un UPS comparabil ca performante si vezi ce avantaj ai la autoconsum daca ai si o baterie la sistemul fotovoltaic.
Risc de incendiu - ramane acelasi.
Circuite separate - doar in anumite cazuri si nu-i deloc asa complicat cum ti se pare.

View Post-ARA-, on 08 mai 2022 - 09:00, said:

La urma intreaga discutie ce tip de baterie, gel, lithium, regulatoare, sa le egalizezi, sa utilizezi pana in anumite procente.
Pentru sisteme "sa poti trimite curent in retea(ziua)" nu se aplica nimic din citatul anterior.

View Post-ARA-, on 08 mai 2022 - 09:00, said:

La panourile solare + MPPT + un mic tablou cu protectie, nu are ce lua foc, sare o siguranta. Nu are ce lua foc. Risc de incendiu spre 0.
Spatiu pentru mppt? Pac l-ai prins cu cateva suruburi pe un perete + un tablou.
La partea de baterie? Pai in functie de necesar o sa trebuiasca o camera separata, nu este ceva ce poti pune intr-un hol, ce poti lasa acolo fara sa faci vreo verificare la ceva timp.
1. Cu un MPPT prins cu cateva suruburi pe perete nu poti trimite curent in retea(ziua).
2. Un MPPT are nevoie de baterie
3. Ba da, bateria pentru invertoare on-grid hibride este ceva ce poti pune intr-un hol.

View Post-ARA-, on 08 mai 2022 - 09:00, said:

Si cred ca foarte putine persoane isi permit sa faca din prima un sistem complet fara sa rupa pe din doua banca.
Uitandu-ma ce masini circula pe strada si cate sisteme PV au aparut la mine in cartier in ultimele 6 luni, n-ai dreptate.

View Post-ARA-, on 08 mai 2022 - 09:00, said:

Asa ca te uiti macar pentru un MPPT si ceva panouri SH.
Daca bugetul iti permite apelezi la un instalator sa faci totul avizat sa fie bransat la electrica sa poti baga curent in retea.
1. Un MPPT are nevoie de baterie si un invertor DC / AC.
2. Cu panouri SH si un MPPT si o baterie NU POTI BAGA CURENT IN RETEA.

Edited by kolfleading, 08 May 2022 - 09:11.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Am completat eu.
@Courage se referea la cablu de comunicare dintre SM si invertor. 50kA-3 are masurare semidirecta, dar tot implica cabluri, ca nu stiu sa existe bobine cu comunicatie wireless Posted Image

#9
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View Postkolfleading, on 08 mai 2022 - 09:11, said:

Un sistem on-grid, cu care sa poti trimite curent in retea ziua, NU trece pe curent direct din panouri fara echipamente aditionale.
Fii atent ca ai scris mult si fara rost, sa nu zic altcumva. Cred ca te plictiseai si zici hai sa postez si eu sa ma fac interesant.

Un invertor hibrid Easun si ai rezolvat tot ce ai visat tu.

Incearca totusi sa purtam discutia ca si cand cei de pe subiect am avea peste 14 ani.
Multumesc.

Edited by -ARA-, 08 May 2022 - 09:16.


#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Post-ARA-, on 08 mai 2022 - 09:16, said:

Fii atent ca ai scris mult si fara rost, sa nu zic altcumva. Cred ca te plictiseai si zici hai sa postez si eu sa ma fac interesant.
Tot ce am scris este 100% corect.

View Post-ARA-, on 08 mai 2022 - 09:16, said:

Un invertor hibrid Easun si ai rezolvat tot ce ai visat tu.
Este vorba de invertoare "cu care sa poti trimite curent in retea ziua", in Romania.

In particular, este vorba de astea:

View PostCourage, on 08 mai 2022 - 06:19, said:

In Romania avem cateva optiuni populare:
- Fronius  = industry standard, scump si bun
- Huawei = cel mai bun pret cost/performanta, dar NU are racire activa, deci sa fie montat intr-o zona bine ventilata
- Growatt = mai ieftin, garantie cu probleme


#11
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,422
  • Înscris: 13.02.2006
@Adm:Ideea era alta:Am intalnit tablouri extrem de inghesuite, nu mai era loc in ele nici de o monopolara, daramite de SM.
In cazul asta ar fi doua variante:
1.Ori tragi alte cabluri din siguranta generala si le treci prin SM (montat in tablou separat), si apoi inapoi in tablou- total inestetic.
2.TC pe alimentare, cu 6 fire de 0,5mmp care sunt mai usor de mascat.
Cablul de comunicare intre inverter si SM poate avea pana la 300m lungime.

Edited by rinaldoparaipan, 08 May 2022 - 09:25.


#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005
" Q: pot pune mai multe panouri, care depasesc adunate (kW) capacitatea invertorului?
A: Da, chiar e recomandat dpdv practic sa aveti panouri care adunate produc cu 10% mai multe putere decat capacitatea invertorului."

?!!!!

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Da, pt ca:

1. Invertorul nu face kabum, el poate exporta maxim cat a fost proiectat sa faca, indiferent de puterea de intrare a panourilor (dar sa nu exageram).

2. Curba de productie e ideala si are o forma de grafic care NU tine apa.

Attached File  captura 2022-05-08 at 10.29.20.jpg   480.48K   99 downloads

Asta inseamna ca:
- in conditii ideale atingi puterea maxima instalata
- la mijlocul zilei, cu soare ai putere maxima, iar in rest vei fi sub optim.

De aceea, o suplimentare de 10-20% a puterii panourilor este de luat in calcul pt un invertor dat.

De ex, eu pun in curand 9 kW panouri pe SUD, pe un invertor de 8.2 kW Fronius.

Curba de mai sus e chiar aplatizata, pt ca eu am sistem EST-VEST.

Daca esti pe EST, curba e mult mai ascutita.

#14
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View Postkolfleading, on 08 mai 2022 - 09:21, said:

Tot ce am scris este 100% corect.
Da cum dracu. Doar zisei eu ceva?
Sunt pe majoritatea grupurilor de electricieni si sunt si abonat la majoritatea canalelor F.V. de pe youtube.
Este o adevarata placere si bucurie sa discuti pe asa ceva pe grupuri din Romania unde fiecare Dorel este zeu.

100% corect, sa nu cumva sa gresesti ceva.

Si inteleg si sistemul, de ce sa invatam pe fraier sa isi faca singur, ieftin, cand poate apela la firma, instalator.

Edited by -ARA-, 08 May 2022 - 09:37.


#15
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,422
  • Înscris: 13.02.2006

View Postfoxbat, on 08 mai 2022 - 09:26, said:

" Q: pot pune mai multe panouri, care depasesc adunate (kW) capacitatea invertorului?
A: Da, chiar e recomandat dpdv practic sa aveti panouri care adunate produc cu 10% mai multe putere decat capacitatea invertorului."

?!!!!

Da, invertorul Fronius se poate supraincarca cu pana la 140% putere panouri fata de puterea sa nominala
@ -ARA- Sa stii ca userul kolfleading nu este chiar Dorel.
Si sa nu va mai aud cu EASUN-urile voastre pentru "a trimite curent in retea".Am avut ocazia sa pun un analizor de retea (unul adevarat, care costa vreo 5.000 Euro) pe el si daca ai vedea ce armonici baga, te iei cu mainile de cap.
E clar ca certificarea CE e contrafacuta.
NU poti regla la el HVRT trip, LVRT trip Fmax, Fmin, etc...
Ca sa nu mai zic de timpii de reconectare sau stand-by, treapta1, treapta2, etc.

Edited by rinaldoparaipan, 08 May 2022 - 09:46.


#16
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005
Inteleg - din cate stiu eu cam toate au o plaja  flexibila dar cum sa recomanzi sa le proiectezi " in sus"?!
eu stiam ca se proiecteaza  "sub" plafonul maxim( De ex  iarna panorile pot produce si + 10..12% in plus fata de nominal).

recomandarile pe care le-am vazut/primit erau clar in partea inversa- cu 15..20% sub max invertor.

poate e ceva ce nu inteleg eu aici, scuze

View PostCourage, on 08 mai 2022 - 09:31, said:

Da, pt ca:

1. Invertorul nu face kabum, el poate exporta manevra maxim cat a fost proiectat sa faca, indiferent de puterea panourilor.

2. Curba de productie e ideala si are o forma de grafic care NU tine apa.

Attachment captura 2022-05-08 at 10.29.20.jpg

Asta inseamna ca:
- in conditii ideale atingi puterea maxima instalata
- la mijlocul zilei, iar in rest vei fi sub optim.

De aceea, o suplimentare de 10% a puterii panourilor este de luat in calcul pt un invertor dat.

De ex, eu pun in curand 9 kW panouri, pe un invertor de 8.2 kW.

Cura de mai sus e chiar aplatizata, pt ca eu am sistem EST-VEST.

Daca esti pe EST, curba e mult mai ascutita.

pot doar sa ti spun (n-am intrat in amanunte) ca pana acum toti cei care s-au ocupat de sistemul meu ( nu e fronius si nu e on grid) au recomandat fix invers - dimensionarea panourilor SUB cat suporta invertorul ( tensiunea panourilor cu 15 % minim mai jos  fata de ce accepta el - 450 v in cazul meu).

sa inteleg ca fie ei sunt in eroare fie invertoarele off grid au alt model de proiectare?

mai am loc de un panou si l-as pune, fix pt scenariile de soare "umbrit" - dar l-am scos din calcul fix din ratiunile de "depasire" mentionate .

Edited by foxbat, 08 May 2022 - 09:56.


#17
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,422
  • Înscris: 13.02.2006
Faci niste confuzii.
Proiectarea la  minus 15-20% se face la inseriere, tinand cont de tensiunea maxima a panourilor vs. tensiunea maxima a invertorului pe partea de DC-de regula 1.000V.
La putere e altfel:
De ex. ai 10kW invertor si 14kW panouri
Cand ai soare full, invertorul gestioneaza panourile raportat la puterea sa maxima- 10kW
Daca ai soare mai slab, cei 14kW putere panouri vor produce doar 10kW.
Si la invertorul tau-probabil Growatt- se poate suplimenta puterea panourilor cu pana la 25-30%.

Edited by rinaldoparaipan, 08 May 2022 - 10:12.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se poate suplimenta puterea PV in amperi nu in volti.
Inverterul o sa traga atat cat poate, nu mai mult.

Desigur, in f. de model sau chiar pt. majoritatea, fiabilitatea poate sa creasca daca inverterul nu e utilizat la puterea maxima ( pe care o suporta), deci sunt avantaje si in abordarea opusa...
Ideal e sa ai si PV enorma, si un inverter de putere si mai enorma, dar bugetul si suprafata limiteaza in practica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate