Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Valul de scumpiri 2022 - 2024

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5312 replies to this topic

#3943
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 Melteanu, on 27 ianuarie 2023 - 11:45, said:

Mandarinele s-au ieftinit cam peste tot.Cunosc pe cineva ce a adus un tir,l-a pus in vanzare cu 4 lei kg,si acum i se strica mandarinele puse in vanzare la 1 leu kg!!!!Ceapa e pe la 2-3 lei.....Nu vorbim de speculanti!Totul e la vale,nu IE bani!

Ar fi bine sa nu mai fie bani...in sensul ca - toti au marit preturile doar ca... SE POATE !
Au impresia ca avem un sac fara fund.

Salariile in privat?! O laie !
Prin toate ziarele tot dau stiri cu concedieri masive pe la companiile din Vest, scaderi de actiuni and shit
Adica mai pe romaneste: "sa ziceti mersi ca mai aveti de munca, sclavilor! Ce mariri ?!"

Cam asta e mentalitatea prin Romanika.

#3944
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,503
  • Înscris: 22.12.2015
Majorari semnificative au avut loc în mediile corporatiste avansate și in sectorul bugetar, salariile au stagnat pentru pozițiile low skill din sectorul corporatist si in cazul S.R.L-urilor.
La ora actuala, cei mai prost remunerati muncitori din U.E. sunt angajații romani din retail și cei care lucrează în S.R.L.-uri pentru patron.

Edited by doxan, 06 February 2023 - 00:55.


#3945
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,503
  • Înscris: 22.12.2015

 AlbastruIndigo, on 05 februarie 2023 - 19:17, said:



Dar ai impresia ca e o chestie pur romaneasca?
Azi am facut cumparaturi pentru maxim doua zile. Mancare si atat, fara bauturi si altele - 72 euro. Zilele trecute am luat 600 g piept de pui cu 8,99 euro. Basescu, zici?
Da, dar tu in Olanda câștigi cel putin 5000 euro net. Nu se compara, 72 euro...cam atât costa si in Romania un cos basic de cumpărături care nu țin mai mult de 2-3 zile și sunt produse tip ersatz inferioare la același preț ca in Olanda, in timp ce romanul castiga net de 8 ori mai puțin ca un olandez.
Tocmai de aceea, părerea mea e ca in Romania se trăiește de departe cel mai prost din U.E., cu foarte puțin peste tarile non U.E.
Asa se explica de altfel și imigrația masiva unica la nivelul Europei si diversificata atat pe vârste, sex cat și categorii socio profesionale: white collar, blue collar si proletari. Acest fenomen are loc fiindca nicăieri în U.E. nu exista mai multa sărăcie și o viata atat de mizerabila ca in Romania, restul sunt povesti.

Edited by doxan, 06 February 2023 - 01:21.


#3946
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,761
  • Înscris: 09.05.2008

 fansat, on 05 februarie 2023 - 19:23, said:

Asta e clasa ? Vai de mama lor...Poate clasa repetentilor. Astia sunt rusinea Romaniei, indivizi care fac ce vor muschii lor cu populatia acestei tari.
Au si cu cine, de ce sa nu recunosti?

 doxan, on 06 februarie 2023 - 01:15, said:

Da, dar tu in Olanda câștigi cel putin 5000 euro net. Nu se compara, 72 euro...cam atât costa si in Romania un cos basic de cumpărături care nu țin mai mult de 2-3 zile și sunt produse tip ersatz inferioare la același preț ca in Olanda, in timp ce romanul castiga net de 8 ori mai puțin ca un olandez.
Tocmai de aceea, părerea mea e ca in Romania se trăiește de departe cel mai prost din U.E., cu foarte puțin peste tarile non U.E.
Asa se explica de altfel și imigrația masiva unica la nivelul Europei si diversificata atat pe vârste, sex cat și categorii socio profesionale: white collar, blue collar si proletari. Acest fenomen are loc fiindca nicăieri în U.E. nu exista mai multa sărăcie și o viata atat de mizerabila ca in Romania, restul sunt povesti.
La cate suv-uri sunt pe strada, ma indoiesc profund.

Edited by futurist, 06 February 2023 - 08:07.


#3947
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

 doxan, on 05 februarie 2023 - 16:48, said:

Si calitate diferita, sosul Barilla destinat cetatenilor untermenschen inferiori din Est o sa aiba calitate mult mai slaba fata de ce se va comercializa in Occidentul avansat.
Calitate inferioara la preț mai ridicat ca in Germania, asta în timp ce romanii, bulgarii, polonezii au salarii comparabile cu ale arabilor din nordul Africii.
Aceasta e reteta succesului, asa fac averi liftele străine pe lacrimile și durerea poporului roman.
Acesti veritabili demoni cu chip uman, calaii romanilor in cârdășie cu casta perversa si blestemata a politicienilor romani ( mai ales cei de dreapta).

Si strainii se plang de preturi. La francezi e cam jale - multe boulangerii dau faliment acum - se inchid cu zecile. Citesc comentariile francezilor si sunt parcă mai amarâți decat romanii. Critica pe Macron, de Germania care se da mare șefă, se plang Schawb & co, de planul Forumului Economic Mondial de la Davos, faza cu mancatul insectelor etc

O fi adevarate planurile nebunului de Schawb? Sa speram ca nu se vor concretiza. Dar oamenii din alte țări sunt cuprinși de amaraciune si vad viitorul in culori sumbre.

Distrugerea micilor afaceri asta se pare ca se intamplă, din păcate.

Fiecare nație insa crede ca doar la ei e cel mai rău si peste gard iarba e un pic mai verde. Din pacate insa fenomenul e general. Se datoreaza in primul rând  printării de bani intr-o frenezie nebunească in timpul pandemiei + războiului de langa noi.

Politicienii din diverse tari și din varful UE + ale lor neamuri, prieteni, legaturi sociale, vor sa traiasca bine si sa isi securizeze si sa crească propriile averi. Restul sa îndure pt binele general. Asa a fost de cand lumea. Nu conteaza partidele, pe bune. Toti îs dați dreaq. Daca un politician e de treaba - i se pune pana la urmă batista pe gură, metaforic vorbind.

Edited by tipareth, 06 February 2023 - 09:05.


#3948
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

 tipareth, on 06 februarie 2023 - 08:57, said:

Si strainii se plang de preturi. La francezi e cam jale - multe boulangerii dau faliment acum - se inchid cu zecile. Citesc comentariile francezilor si sunt parcă mai amarâți decat romanii. Critica pe Macron, de Germania care se da mare șefă, se plang Schawb & co, de planul Forumului Economic Mondial de la Davos, faza cu mancatul insectelor etc

Aia se plang tot timpul, nu-i mai baga in seama, asta e codul lor genetic.
Poti intra la banuieli doar daca nu se mai plang, e ceva in neregula inseamna

Edited by marius.bunu, 06 February 2023 - 09:08.


#3949
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 aris86, on 04 februarie 2023 - 18:01, said:

Azi am mai fost pe la cumpărături, și am observat o scădere de preturi la câteva lactate/mușchiuleț la 100 g, la Carrefour. În schimb bulion/roșii la conservă/sos barilla foarte mari prețuire.

Alea aveau termenul de garantie spre expirare.

#3950
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009

 doxan, on 06 februarie 2023 - 01:15, said:


Da, dar tu in Olanda câștigi cel putin 5000 euro net. Nu se compara, 72 euro...cam atât costa si in Romania un cos basic de cumpărături care nu țin mai mult de 2-3 zile și sunt produse tip ersatz inferioare la același preț ca in Olanda, in timp ce romanul castiga net de 8 ori mai puțin ca un olandez.
Tocmai de aceea, părerea mea e ca in Romania se trăiește de departe cel mai prost din U.E., cu foarte puțin peste tarile non U.E.
Asa se explica de altfel și imigrația masiva unica la nivelul Europei si diversificata atat pe vârste, sex cat și categorii socio profesionale: white collar, blue collar si proletari. Acest fenomen are loc fiindca nicăieri în U.E. nu exista mai multa sărăcie și o viata atat de mizerabila ca in Romania, restul sunt povesti.

Asta e si consecinta faptuluo ca atatia a i am fost condusi de urmasii Partiduluk Comunist: PSD (si PNL)

#3951
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,408
  • Înscris: 31.08.2006

 tipareth, on 06 februarie 2023 - 08:57, said:



                     Politicienii din diverse tari și din varful UE + ale lor neamuri, prieteni, legaturi sociale, vor sa traiasca bine si sa isi securizeze si sa crească propriile averi. Restul sa îndure pt binele general. Asa a fost de cand lumea. Nu conteaza partidele, pe bune. Toti îs dați dreaq. Daca un politician e de treaba - i se pune pana la urmă batista pe gură, metaforic vorbind.

                            Foarte bine spus, cu exceptia chestiei cu politicianul de treaba. Nu se exista asa ceva, ca sa zic asa. E imposibil sa fii in politica si in acelasi timp sa fii om de omenie. Exclus cu desavarsire asa ceva. Ai intrat in politica, pai, ura si la gara cu toata omenia, daca ai avut asa ceva pana sa intri in hazna.

#3952
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Păi la gară... dar unde să-i trimitem?
Politiceni care au tras ţările în sus au existat. La modul trecut, că nu mai sunt azi. Azi peste tot au ajuns nişte papiţoi la conducere.
Cel mai rău e că lumea nu se răscoală.

#3953
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 doxan, on 06 februarie 2023 - 01:15, said:

Asa se explica de altfel și imigrația masiva unica la nivelul Europei si diversificata atat pe vârste, sex cat și categorii socio profesionale: white collar, blue collar si proletari. Acest fenomen are loc fiindca nicăieri în U.E. nu exista mai multa sărăcie și o viata atat de mizerabila ca in Romania, restul sunt povesti.

Bine zis mai mizerabila ca in Romania...
Am fost pe la bulgari cam toata vara/toamna.
Preturi la haleala, restaurate/tot la jumate fata de noi.
Inclusiv tigari/GPL. Da stiu...ca nu imi permit.

Dar nu cred ca la aia iti iau jumate din salariu Statul. In schimb iti promite ca vei primii 1/4 din salariu actual la pensie - daca vine la 70 de ani
Ma cam bate gandul sa trec pe SRL/PFA.

Eu cu nefasta avem undeva la 3000+ euro luna in Romanika. Dar totusi nu aruncam cu banii aiurea.
Nu purcel, nu catel. Bine...o pisica Posted Image

Revenind - preturile la alimente...pfff
NU se mai poate!
Utilitati, motorina, benzina au trecut prin plafon.

Sora-mea la fel: +2500 euro net pe luna doar ea. Se vaieta de ce scumpe sunt alimentele
Se duce cu 100-150 de lei sa ia ceva seara si efectiv nu intelege nimic.
Are impresia ca a fost jefuita.

Nu stiu altii cum se descurca cu 2500-3000 de lei. Probabil zic mersii ca mananca odata pe zi si cam atat
In rest, preturi ca in vestul Europei sau mai mult.

Acolo cu 2000 de euro esti "sarakie"

 djl, on 07 februarie 2023 - 10:36, said:

Cel mai rău e că lumea nu se răscoală.

Si eu ma intreb cat mai dureaza pana bubuie mamaliga

Edited by M4V3RiCk_, 07 February 2023 - 11:05.


#3954
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

 M4V3RiCk_, on 07 februarie 2023 - 11:05, said:

Bine zis mai mizerabila ca in Romania...
Am fost pe la bulgari cam toata vara/toamna.
Preturi la haleala, restaurate/tot la jumate fata de noi.
Inclusiv tigari/GPL. Da stiu...ca nu imi permit.

Dar nu cred ca la aia iti iau jumate din salariu Statul. In schimb iti promite ca vei primii 1/4 din salariu actual la pensie - daca vine la 70 de ani
Ma cam bate gandul sa trec pe SRL/PFA.

Daca ai posibilitatea si angajatorul e de acord, fa-o, castigi mii de lei net in plus.
Bani care se duc la stat oricum, si degeaba.
Nu beneficiezi de 1 leu din ei.

#3955
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005

 doxan, on 06 februarie 2023 - 01:15, said:

in timp ce romanul castiga net de 8 ori mai puțin ca un olandez.

De unde iti iei cifrele? Nu de alta dar statisticile spun cu totul altceva:

https://en.wikipedia...by_average_wage
- net: 839 vs 2834
- net ajustat la paritatea puterii de cumparare: 2232 vs 3744

Din fericire parerea ta cu traitul foarte prost in Romania este o aberatie. E adevarat ca nu suntem la nivelul europei de vest, dar hai sa nu ne mai vaicarim daca nu este cazul.
Daca tu ai sau ai avut o viata mizerabila aici, asta nu inseamna ca suntem cu totii saraci si mizerabili.

Edited by revenco_andrei, 07 February 2023 - 11:15.


#3956
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 revenco_andrei, on 07 februarie 2023 - 11:14, said:

De unde iti iei cifrele? Nu de alta dar statisticile spun cu totul altceva:

https://en.wikipedia...by_average_wage


Vad ca la brut avem acelasi salarii ca grecii, dar la net...vai de steaua noastra.
Ca trebuie si gura Statului sa manance ceva, nu ?

Trebuie sa se faca ceva cu jaful asta pus pe munca.

Politicienii ar trebui sa se uite F bine la poza aia si sa isi puna nistre intrebari.
Salarii brute aproape ca in Europa centrala, dar la net....JALE

Edited by M4V3RiCk_, 07 February 2023 - 11:34.


#3957
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 M4V3RiCk_, on 07 februarie 2023 - 11:05, said:

[...]Si eu ma intreb cat mai dureaza pana bubuie mamaliga
Mamaliga din '89 a bubuit ca a avut trotil din import in ea.
Nu importat de RSR ci exportat in RSR de cei interesati.

Asa ca intreaba-te daca mai are "vestul" interes sa bubuie mamaliga ta.

#3958
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

 M4V3RiCk_, on 07 februarie 2023 - 11:05, said:

Sora-mea la fel: +2500 euro net pe luna doar ea. Se vaieta de ce scumpe sunt alimentele
Se duce cu 100-150 de lei sa ia ceva seara si efectiv nu intelege nimic.

Hai... ca e chiar exagerat sa te plangi de salariul asta in Romania la ora actuala.
Cred ca unora li s-a urat cu binele...

Edited by danigoleman, 07 February 2023 - 17:35.


#3959
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006

 M4V3RiCk_, on 07 februarie 2023 - 11:05, said:

Bine zis mai mizerabila ca in Romania...
Am fost pe la bulgari cam toata vara/toamna.
Preturi la haleala, restaurate/tot la jumate fata de noi.
Inclusiv tigari/GPL. Da stiu...ca nu imi permit.

Dar nu cred ca la aia iti iau jumate din salariu Statul. In schimb iti promite ca vei primii 1/4 din salariu actual la pensie - daca vine la 70 de ani
Ma cam bate gandul sa trec pe SRL/PFA.

Eu cu nefasta avem undeva la 3000+ euro luna in Romanika. Dar totusi nu aruncam cu banii aiurea.
Nu purcel, nu catel. Bine...o pisica Posted Image

Revenind - preturile la alimente...pfff
NU se mai poate!
Utilitati, motorina, benzina au trecut prin plafon.

Sora-mea la fel: +2500 euro net pe luna doar ea. Se vaieta de ce scumpe sunt alimentele
Se duce cu 100-150 de lei sa ia ceva seara si efectiv nu intelege nimic.
Are impresia ca a fost jefuita.

Nu stiu altii cum se descurca cu 2500-3000 de lei. Probabil zic mersii ca mananca odata pe zi si cam atat
Eu de as avea așa salariu cum zici adică peste 1500 de euro pe luna as cauta și sa nici nu mai muncesc atât, ori un an munca un an liber și călătorii ori jumate de norma (pentru jumătate de salariu) și in rest timp liber pentru diverse distractii. Sau varianta 3 - muncit așa 2-3 ani pe banii aia și dupaia firma.

Se descurca bine-mersi destui și cu sub 2500-3000 lei.

Edited by LunaCrystal, 09 February 2023 - 14:17.


#3960
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,654
  • Înscris: 11.03.2006

 LunaCrystal, on 09 februarie 2023 - 14:16, said:

Eu de as avea așa salariu cum zici adică peste 1500 de euro pe luna as cauta și sa nici nu mai muncesc atât, ori un an munca un an liber și călătorii ori jumate de norma (pentru jumătate de salariu) și in rest timp liber pentru diverse distractii. Sau varianta 3 - muncit așa 2-3 ani pe banii aia și dupaia firma.

Se descurca bine-mersi destui și cu sub 2500-3000 lei.

Nu mi-o lua in nume de rau, dar sa stii ca mentalitatea asta e cauza pentru care ai salariu mic.
Daca esti serios si muncesti, ai salariu mare. Ma refer la omul obisnuit, nu la sinecuristi, pentru care lucram toti.

Edited by cumparator, 09 February 2023 - 17:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate