Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Valul de scumpiri 2022 - 2024

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5312 replies to this topic

#3979
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 24.02.2017

View Postcumparator, on 09 februarie 2023 - 22:16, said:

Nu inteleg de unde are atata lume bani de pacanele.


Lumea are multi bani. Indiferent de ceea ce spune fiecare. Saptamana trecuta am revenit de la Paris. Am aburat cu Air France. Ghici ce ? Avionul era full, plin cu 95% romani. Un cuplu din randul din fata mea fusese in Argentina si au schimbat avionul in Paris. Restul ... nu stiu. In plimbare poate. Deci eu sunt de parere ca inca exista suficienti bani in piata. Romanii insa sunt plangaciosi si se vaita din orice. Sunt patetici, daca ma intrebi pe mine.

#3980
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Cand am inceput sa beau bere, era 2020. Pandemia abia incepuse. Ce ra sa fac? Ori un copil, ori sa consum alcool. Deoarece sunt sarac si Lidl e in drumul meu, aveam doar un cuvant in minte: Argus, la doi litri. Era patru lei atunci. La inceputul lui 2022, era patru lei si 25 de bani. La inceput de 2023, patru lei si 50 de bani. Stiti cat costa acum? Cinci lei si 39 de bani, dragilor. Vi se pare normal asa ceva? 5 lei si 39 de bani, berea la pet. Vai de capul meu!

#3981
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Lasă berea, e și proastă și nici sănătoasă nu este!
O sticla de apă minerală e aproape 4 lei , ce legătură poate avea cu berea ceva la 5 lei!?
Învață carte și tu așa cum au învățat toți conaționalii noștri de care nu mai ai loc nici pe pârtii și nici în Lidl , și vei zbura din SUA la Paris, unde vei sirota un coniac fin la Moulin Rouge...ca tot românul!

Edited by mcgregory, 14 February 2023 - 20:41.


#3982
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,091
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdanigoleman, on 10 februarie 2023 - 20:29, said:

Cum? Ne zicea un coleg pe topicul de cutremure ca in SUA impozitul pe locuinta e 3% din valoare.
Prin vest impozitul local e altceva, nu e impozitul pe proprietate, ala se plateste separat (daca ai proprietati).  
E o parte din impozitul contribuabilului, parte ce ramane la autoritatile locale, nu merge la centru.
In Ro mai toate impozitele merg la Bucuresti, de unde o parte se redistribuie judetelor.

View PostLunaCrystal, on 11 februarie 2023 - 10:40, said:

Spre exemplu merg la cafenea cu 2-3 lei
Si ce poti consuma de banii aia?

#3983
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,627
  • Înscris: 13.06.2005

View PostKarhu, on 14 februarie 2023 - 22:31, said:


Si ce poti consuma de banii aia?
Aceeași "cafea" care în alte zone mai "selecte" este 10 lei :)

Edited by dansysro, 14 February 2023 - 23:38.


#3984
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,707
  • Înscris: 02.10.2009
Anul trecut la inceputul verii, cafeaua, ciocolata calda, sucurile, inghetata, prajituri mici, astea ne-alcoolice erau in Ro deja la pretul mediu de peste Ocean intalnit in localuri decente, nu fast-food ca acolo sunt chiar ieftine.
In mai vin in Ro, pregatiti-ma, sa nu am soc ! Posted Image

Exista multi romani care chiar au bani, care e problema? Au dreptul sa-i cheltuie cum vor. Ceilalti: asta e, ghinion. Nu stiu daca se intreaba de ce sunt in situatia asta, cumva niste alegeri gresite, alte erori in care nu statul e vinovatul principal ca sa fie aratat cu degetul?

Pe de alta parte e cam de inteles, in conditiile inflatiei ridicate ca oamenii sa cheltuiasca acum, pana nu se scumpesc si mai mult toate, stiind ca veniturile nu vor tine pasul, mai ales daca sunt pensionari sau lucreaza la particular.
Miscarea asta, cheltuiala de parca n-ar mai exista si maine, alimenteaza cresterea preturilor. Vedeti si la imobiliare, la ratele de acum percepute la imprumuturile imobiliare te-ai astepta sa fie multa reticenta, preturile sa scada, vanzarile la fel (cum se intampla big time aici in vest) dar nu, romanu' e rezilient...

Edited by Rosebud09, 15 February 2023 - 02:02.


#3985
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View PostLunaCrystal, on 11 februarie 2023 - 10:40, said:

Nu mi se pare deloc normal sa se ceara engleza sau orice alta limba straina atâta timp cât locul de munca e in Romania.

Tocmai am zis ca nu caut sa stau in casa - de-altfel urăsc statul in casa m-am simțit ca in arest la domniciliu cu restricțiile pandemice. Caut sa cumpăr cât mai multe cu bani cât mai putini. Spre exemplu merg la cafenea cu 2-3 lei, nu 5-15 lei.

Hai sa zic cum sa faci economie si mai mare si sa bei ceva de calitate - cumperi o masinuta de facut cafea, noi avem una cumparata cu vreo 85 lei, nemteasca ( Rosberg ) E de cumparat si de la De Longhi simpla cu vreo 300 si ceva de lei.

Are filtru din ala de il speli. Iei cafea bunicica de la supermarket macinata mediu o pui in aparat cu apa. Dai drumu si iese cafea la cească. Bei dintr-un sfert de kg de ți se uraste. Pt un latte asa de casa fara aparat - lapte + merg 1-2 lingurite de lapte praf frecate bine cu apa calda, ingroasa, iasa cafea latte asa cu consistenta. Eu asa o fac.

Urmatoarea chestie pe lista e un aparat de spumat lapte. Am gasit unu la vreo 200 lei, se spala usor. Nu vreau sa ma complic cu mașinarii scumpe. Alea sofisticate se intretin greu, eu is prea lenesa pt asa ceva.

Nu as bea cafea de la aparat nici sa ma plateasca ei pe mine. Si nici poșirci fierbinti de la cafenele dubioase. Cafeaua aia de la masinute in care bagi bani - e ieftina dar si foarte proasta, contine multe chimicale rele.

Deci sfatu meu e sa bei cafea buna acasa. Asa faci economie. La lucru - daca aveti bufet, se poate si acolo pune o masinuta de cafea.

Edited by tipareth, 15 February 2023 - 11:41.


#3986
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 24.02.2017
LunaCrystal vrea sa iasa in oras si sa socializeze iar tu o indemni sa stea in casa.....   Bad advice !  :)

#3987
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View PostBogotta, on 15 februarie 2023 - 12:13, said:

LunaCrystal vrea sa iasa in oras si sa socializeze iar tu o indemni sa stea in casa.....   Bad advice !  :)

Pai pt socializare, isi cumpara altceva decat posirca de 2 lei. Apa minerala, suc, ceai. lol

#3988
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006

View PostKarhu, on 14 februarie 2023 - 22:31, said:

Si ce poti consuma de banii aia?
Cafea, suc, bere. Am pus de cateva ori pe aici poze cu meniuri/oferte de la baruri.

#3989
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,605
  • Înscris: 13.09.2022

View PostRosebud09, on 15 februarie 2023 - 02:00, said:

Ceilalti: asta e, ghinion. Nu stiu daca se intreaba de ce sunt in situatia asta, cumva niste alegeri gresite, alte erori in care nu statul e vinovatul principal ca sa fie aratat cu degetul?



De acord cu toata postarea mai putin asta. Asta e valabila in SUA la tine, acolo da, cine e boschetar, chiar a facut ceva gresit.
Cand insa intr-o tara ai peste un milion de oameni platiti cu salarii de mizerie, nu mai e doar vina lor. Sau vina lor este mai degraba mai mult faptul ca mai stau in acea tara. Din moment ce, cu aceeasi meserie , in tari civilizate ar trai mult mai ok.

#3990
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,091
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLunaCrystal, on 15 februarie 2023 - 13:45, said:

Cafea, suc, bere.
Le bei acasa la pret sub cel din bar,
Daca tot nu ai bani, nu vad de ce ai cotiza si la buzunarul patronului respectiv

#3991
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018

View Postmcgregory, on 14 februarie 2023 - 20:26, said:

O sticla de apă minerală e aproape 4 lei , ce legătură poate avea cu berea ceva la 5 lei!?

See the resemblance?

#3992
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,707
  • Înscris: 02.10.2009

View Postdanigoleman, on 15 februarie 2023 - 13:53, said:



De acord cu toata postarea mai putin asta. Asta e valabila in SUA la tine, acolo da, cine e boschetar, chiar a facut ceva gresit.
Cand insa intr-o tara ai peste un milion de oameni platiti cu salarii de mizerie, nu mai e doar vina lor. Sau vina lor este mai degraba mai mult faptul ca mai stau in acea tara. Din moment ce, cu aceeasi meserie , in tari civilizate ar trai mult mai ok.

E vorba de cei care se intind mai mult decat le este plapuma, indiferent in ce tara se afla. Care cheltuie prea mult din putinul pe care-l au. Da o tura prin niste carciumi mai de cartier si vei vedea destule persoane daca nu alroape toate care in mod clar abia au cu ce sa se intretina, dar totusi cheltuie substantial (relativ la venitul lor).
Sau persoane care nu vor sa munceasca, prefera mici invarteli, asteapta ajutoare, nu inceraca sa iasa din situatie. Salariile mici sunt si consecinta acestor stari de lucruri si continuarii in votarea doar a celor care dau pomeni pe seama altora.
Apoi, chiar daca unii s-ar simti ofensati, eu zic ca nu am intalnit om destept si sarac in acelasi timp. Aici nu intra cei cu handicap, care intr-adevar au probleme mari in Ro.

Nivelul de salarizare mediu intr-o tara depinde de specificul tarii, de dezvoltarea ei generala, care la randul ei depinde printre altele de productivitate, organizare, management, civilizatie. Salarii<->Putere de cumparare, bi-directional: nu pot plati salariu mare daca nu pot vinde produsul la pret mai mare si nu-l pot vinde pentru ca salariile sunt mici si nu se cumpara la pretul care mi-ar permite sa platesc salariu mare. :D
Veti zice ca pot sa maresc productivitatea, retehnologizez. Sigur ca da, trebuie insa sa am cu cine si cu ce.

Edited by Rosebud09, 15 February 2023 - 20:32.


#3993
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007

View PostLunaCrystal, on 15 februarie 2023 - 13:45, said:


Cafea, suc, bere. Am pus de cateva ori pe aici poze cu meniuri/oferte de la baruri.

Nu prea mai ai cum sa bei un cola mai ieftin de 5 lei, niciunde. Deja de la distributie pleaca cu 3.5-3.8, din cauza ca s-a marit tva-ul.

#3994
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,321
  • Înscris: 06.07.2007
Ba poti.
La carciuma din sat unde iti vinde la pahar. 2 lei paharul de 200 ml.

Edited by dan1980_25, 15 February 2023 - 20:52.


#3995
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,277
  • Înscris: 30.07.2006

View PostLunaCrystal, on 15 februarie 2023 - 13:45, said:


Cafea, suc, bere. Am pus de cateva ori pe aici poze cu meniuri/oferte de la baruri.

Tu parca ziceai ca te-ai rasfatat pe litoral la noi ( nu e la indemana oricui) o saptamana cu 1000 lei
Cazare,masa,distractii,transport

View Postdanigoleman, on 15 februarie 2023 - 13:53, said:



Sau vina lor este mai degraba mai mult faptul ca mai stau in acea tara. Din moment ce, cu aceeasi meserie , in tari civilizate ar trai mult mai ok.

Aia care chiar stiu o meserie ca lumea ori au o viata cat de cat decenta aici ori s-au carat demult din tara

Edited by marius.bunu, 15 February 2023 - 20:56.


#3996
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,177
  • Înscris: 04.03.2014

View PostRosebud09, on 15 februarie 2023 - 20:30, said:



E vorba de cei care se intind mai mult decat le este plapuma, indiferent in ce tara se afla. Care cheltuie prea mult din putinul pe care-l au. Da o tura prin niste carciumi mai de cartier si vei vedea destule persoane daca nu alroape toate care in mod clar abia au cu ce sa se intretina, dar totusi cheltuie substantial (relativ la venitul lor).


Gresala asta o vezi in mai multe clase sociale.  Adica lume care castiga binisor sau bine dar la sfarsitul lunii cartile de credit sunt spre limita si asteapta salariile sau alte venituri, zero lichiditate dar doua masini scumpe(cu rate la ele, sau ceva forme de long term rental, scumpe) in familie si cine da 300 eur pe cartea de credit.

Edited by ionutzitaly, 15 February 2023 - 21:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate