Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Regulamentul intern?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,599
  • Înscris: 30.08.2017
Pai nu știi ce scrie și nici când a fost aprobat.

#20
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
nici n-au scazut bine numarul de cazuri ca deja vrea sa renunte la masca.
azi au fost 4100 cazuri de covid la noi in tara.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe mine la munca ma obliga sa muncesc 8h pe zi, 40h pe saptamana..  Niste nenorociti! Suntem o tara libera, eu vreau sa muncesc 2h pe zi. Deci pur si simplu ma obliga sa muncesc 8h. Nu este normal. Sa ii dau in judecata?

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,599
  • Înscris: 30.08.2017
Anul trecut am avut o ședință cu HDR-ul în care un coleg a spus că lucratul de la birou reprezintă sechestrare de persoane :D

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View PostComandorul, on 09 martie 2022 - 15:20, said:

...
Vezi ca purtatul mastii nu e Interzis, ci e Recomandat, iar pana acum era Obligatoriu.
Cu ce legi intra in contradictie cei din corporatie? Atat timp cat statul nu Interzice purtatul mastii la interior, fiecare firma/corporatie e libera sa aleaga si sa specifice prin regulamentul intern daca se poarta masca sau nu.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,402
  • Înscris: 01.12.2001

View PostHider141, on 10 martie 2022 - 11:02, said:

Atat timp cat statul nu Interzice purtatul mastii la interior, fiecare firma/corporatie e libera sa aleaga si sa specifice prin regulamentul intern daca se poarta masca sau nu.
Nu e interzis nici purtatul de bască in interior. Poate firma prin RI sa oblige pe toti sa poarte bască? Poate unul vrea caciula sau sapca. Nu vrea bască. Ce e de facut?

#25
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Sigur ca poate. Dar nu o va face decat daca are motive.
In ceea ce priveste masca, exista o justificare suficienta: grija fata de sanatatea angajatilor si reducerea riscului de oprire a activitatii generata de o eventuala carantina colectiva.
Unde lucrez eu, s-a decis pastrarea obligativitatii mastii numai in birouri. In halele de productie nu mai trebuie masca.

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,599
  • Înscris: 30.08.2017

View Postdorin_2k, on 10 martie 2022 - 11:56, said:

Nu e interzis nici purtatul de bască in interior. Poate firma prin RI sa oblige pe toti sa poarte bască? Poate unul vrea caciula sau sapca. Nu vrea bască. Ce e de facut?

Asa cum inainte unele compamii puteau obliga angajatii sa vina la costum is cravata, asa si acum pot impune masca.

Cine are bani si chef de aventura, n-are decat sa angajeze un avocat sa dea firma in judecata. Eventual sa deschida si un jurnal pe SP cu desfasurarea ostilitatilor.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,402
  • Înscris: 01.12.2001
In primarii, scoli, grădinițe, facultati și alte unități de stat sigur nu vor impune așa ceva.

#28
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postdorin_2k, on 09 martie 2022 - 18:48, said:

ROI vs RI
https://legislatiamu...tul-intern.html
Inițiatorul a zis de RI, nu de ROI. Asta se modifică obligatoriu având consultarea angajaților.
Consultarea inseamna ca te poate intreba, sau nu. Decizia este a angajatorului, nu a angajatului.
Degeaba zici tu ca nu esti de acord, angajatorul decide.

View Postdorin_2k, on 10 martie 2022 - 11:56, said:

Nu e interzis nici purtatul de bască in interior. Poate firma prin RI sa oblige pe toti sa poarte bască? Poate unul vrea caciula sau sapca. Nu vrea bască. Ce e de facut?
Da. E plin de firme cu dress code.
Nu-ti convine, pleci. Nu te tine nimeni cu forta.
Poti sa pleci din orice motiv.

View Postdorin_2k, on 10 martie 2022 - 14:06, said:

In primarii, scoli, grădinițe, facultati și alte unități de stat sigur nu vor impune așa ceva.
Asa ceva, ce? Masti?
Dress code e impus de mult, prin aceiasi metoda. La fel se poate face si la masti.
Nu-ti place, muti copilul la alta scoala.

PS: E clar ca realitatea nu este alb-negru, dar poate fi, daca alegi asta.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,402
  • Înscris: 01.12.2001
Așa zici?
Ce muti la alta primărie?
Poate primarul să impună prin RI obligație la masca? Pt angajați sau populația ce intra în primărie?

Iar la școală? Dacă e unica in localitate? Poate directorul să impună obligația măștii la copii sau profesori? Sau uniforma la copii? Nu e obligatoriu așa ceva.
Unde sa muti copilul?
NU!

#30
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 12.09.2021
Am vorbit cu un avocat (e verișorul unui prieten bun) și mi-a spus cum stă treaba, are experiență în litigii de genul ăsta, mi-a povestit că s-a mai judecat de câteva ori cu niște companii, două chiar foarte mari și de fiecare dată a câștigat. Bine, problemele erau de altă natură, dar chiar mi-a spus că se bucură să vadă că mai sunt români ce nu se feresc să se gândească la drepturile lor, majoritatea pleacă din start cu ideia că ăia sunt prea puternici, au prea mulți bani, n-are rost... nu e chiar așa, dacă oamenii ar fi mai hotărâți și mai uniți nu ne-ar mai trata corporațiile ca pe sclavi din lumea a treia. Multora le e groază de eventualele costuri ale unui proces, că trebuie să plătească și avocatul și dacă nu câștigă atunci iasă în pierdere...și aici sunt soluții, mi-a povestit că la ultimele două procese, pur și simplu oamenii ce voiau să dea în judecată corporația i-au spus în față că nu au cum să plătească, atunci el a analizat despre ce e vorba și văzând că au șanse mari de câștig, s-au înțeles să-l plătească doar în cazul în care câștigă, așa au și făcut. Păcat că multă lume nu știe asta, dar sunt mulți avocați care acceptă înțelegeri de genul ăsta, dacă consideră că sunt șanse mari de câștigare a procesului sau o înțelegere rentabilă pentru angajat. În fine, nu mai intru în alte polemici, omul mi-a spus că în contextul actual nu am avea șanse prea mari... Oricum mi-a spus că le va trimite un email la sediul principal al corporației, nu la cel din România în care le va cere lămuriri...

Edited by althea, 10 March 2022 - 15:37.


#31
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
Va mutati in alta tara in care legile si regulamentele va convin si poate le si respectati.
Prin semnarea contractului de munca, iti asumi si respectarea regulamentul intern si regulamentului de ordine interioara si modificarile ulterioare.
Ah, nu mai esti de acord cu el, exista posibilitatea demisiei si mers in alta parte in care ne convine. Nu suntem sclavi sau rata a banca ustura tare ?

#32
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Un fumator e foarte revoltat ca nu e lasat sa fumeze unde vrea el. Eu sunt foarte revoltat ca e lasat sa fumeze intr-un loc pe unde trec eu. O regula de interzicere totala a fumatului e privita ca sclavagism de fumator, dar ar fi aplaudata de mine, care nu (mai) suport mirosul de tigara.
Imi imaginez un proces anti-masca: vin doi-trei-cinci martori care declara sub juramant ca lor le e teama sa stea pe langa unii care nu poarta masca. Ce alege judecatorul? Hotaraste impotriva regulii sau il trimite la plimbare pe reclamant?

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,402
  • Înscris: 01.12.2001

View Postvestale, on 10 martie 2022 - 15:24, said:

Va mutati in alta tara in care legile si regulamentele va convin si poate le si respectati.
Prin semnarea contractului de munca, iti asumi si respectarea regulamentul intern si regulamentului de ordine interioara si modificarile ulterioare.
Așa crezi?
Eu daca am obținut postul prin concurs și pe atunci nu era scris că trebuie bască iar acum a hotărât CA că trebuie musai basca albastra sau roșie, ce zici? Cine câștigă un proces?
Eu îmi fac trebuirile muncii mele chiar și fără basca. Sau masca.

#34
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
Si daca l-ai obtinut prin concurs asta inseamna ca nu iti poti da demisia si pleca unde sunt conditiile vazute de tine ca fiind "corecte" ?
Undeva nu iti cere basca sau unde basca e neagra.
Dar revenind la topic, e vorba de sanatatea celorlalti, de aceea si avocatul consultat la trimis la plimbare pe initiator...

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,402
  • Înscris: 01.12.2001

View Postvestale, on 10 martie 2022 - 18:07, said:

Dar revenind la topic, e vorba de sanatatea celorlalti, de aceea si avocatul consultat la trimis la plimbare pe initiator...
Unde l-a trimis? :)
Ai citit și înțeles mesajul inițiatorului?
RI nu poate îngrădi drepturile. Nu poate face discriminare. RI se făcu după consultarea cu sindicatul și a personalului.
Nu face "șeful" RI după cum vrea el.



#36
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ba da, poate ingradi orice drepturi, pe teritoriul propriu. Zilierii mei trebuie sa fie nefumatori. Ma rog, pot sa fie fumatori, dar daca gasesc un chistoc in gazon, nu-i platesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate