Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

”Acts” debunked!

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
998 replies to this topic

#955
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Fapte 22:27. Si, cand a venit capitanul, a zis lui Pavel: "Spune-mi, esti roman?" "Da", i-a raspuns el.
28. Capitanul a zis: "Eu cu o mare suma de bani am dobandit cetatenia aceasta." "Si eu", a zis Pavel, "sunt chiar nascut roman."
29. Numaidecat, cei ce aveau sa-l cerceteze prin bataie au incetat sa-l mai necajeasca; ba capitanul, cand a aflat ca Pavel este roman, s-a temut, pentru ca-l legase.


Da, deci așa era regula: cetățenii romani nu puteau fi bătuți și nicidecum aruncați în arene înaintea leilor.
Leul nu era un animal care să-i atace, deoarece nu făcea parte din fauna zonei Imperiului roman, dar erau aduși lei din Africa și folosiți pentru a ucide diferiți oameni nenorociți, care ajungeau aruncați în arene, spre deliciul spectatorilor, care doreau ”pâine” dar și ”circ”.
Deci o astfel de expresie, cum putem citi aici:

2 Timotei 4:

17. Insa Domnul a stat langa mine si m-a intarit, pentru ca propovaduirea sa fie vestita pe deplin prin mine si s-o auda toate Neamurile. Si am fost izbavit din gura leului.


nu putea fi folosită decât de un individ care putea fi amenințat în felul acesta, adică să fie devorat de leii din arenele romane...
Deci, dacă Pavel se temea de o așa moarte, înseamnă că nu era cetățean roman și autorul ”Faptelor apostolilor” este un mare mincinos! Apostolul Pavel nu menționează niciunde în epistolele sale că are cetățenia romană...Posted Image

#956
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008
Poate fi o referire figurativă la gura leului, adică opoziția și persecuția de care a avut parte.

„Potrivnicul vostru, diavolul, dă târcoale ca un leu răcnind, căutând pe cine să mănânce” 1 Pet. 5:8



#957
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Păi putea Pavel să fie înghițit de leu? Nici nu se punea problema, dacă prin ”leu” înțelegem pe Satana!
Apostolul nici nu punea problema ca Satana să-l înghită. Nu pe el. Iar dacă interpretăm, cum este cel mai probabil, că apostolul se referea la o execuție omenească, pentru că este creștin, fiind aruncat la lei, în arenă, iarăși nu s-ar fi pus problema, din moment ce el era cetățean roman! :ermm:

Dragă Logic, hai să reluăm textul:

2 Timotei 4:
17. Insa Domnul a stat langa mine si m-a intarit, pentru ca propovaduirea sa fie vestita pe deplin prin mine si s-o auda toate Neamurile. Si am fost izbavit din gura leului.


BTF2015
2 Timotei 4:16 La întâia mea apărare, nimeni nu a stat cu mine, ci toți m-au părăsit, să nu li se socotească aceasta.
17 Totuși, Domnul a stat cu mine și m-a întărit, pentru ca prin mine predicarea să fie pe deplin cunoscută și să audă toate neamurile; și am fost scăpat din gura leului.
18 Domnul mă va scăpa din fiecare lucrare rea și mă va păstra pentru împărăția lui cerească; a lui fie gloria pentru totdeauna și întotdeauna! Amin.

Aici nu-i vorba de căderea de la credință, de care eventual s-ar fi temut apostolul Pavel, căci Satana, ca un leu, caută pe cine să înghită!
Aici e vorba de persecuții. El, Pavel, a fost atacat de oamenii necredincioși și cei ai lui, l-au părăsit, lăsându-l să se descurce singur! Ei bine, într-o astfel de situație, oamenii răi puteau să-l prindă și să-l arunce la lei, în arenă. Pavel asta spune, de fapt!
Dar dacă era cetățean roman, în veci nu ajungea la lei!
Iar dacă interpretăm, că este vorba de niște lei care circulau liber prin orașele greco-romane unde propovăduia Pavel Evanghelia, nu poate fi nici așa, leul nu face parte din fauna acelor locuri...:)

 logic1, on 23 octombrie 2022 - 19:40, said:


„Potrivnicul vostru, diavolul, dă târcoale ca un leu răcnind, căutând pe cine să mănânce” 1 Pet. 5:8


Hai să vedem tot contextul!

8. Fiti treji si vegheati! Pentru ca potrivnicul vostru, diavolul, da tarcoale ca un leu care racneste si cauta pe cine sa inghita.
9. Impotriviti-va lui tari in credinta, stiind ca si fratii vostri in lume trec prin aceleasi suferinte ca voi.


Este vorba de căderea de la credință, provocată de Diavol celor slabi, care nu veghează și nu stau ”tari în credință”. Nu la așa ceva s-a referit Pavel la 1 Timotei 4:18!

#958
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 24 octombrie 2022 - 07:04, said:

Iar dacă interpretăm, cum este cel mai probabil, că apostolul se referea la o execuție omenească, pentru că este creștin, fiind aruncat la lei, în arenă, iarăși nu s-ar fi pus problema, din moment ce el era cetățean roman! Posted Image

Dragă Logic, hai să reluăm textul:

2 Timotei 4:
17. Insa Domnul a stat langa mine si m-a intarit, pentru ca propovaduirea sa fie vestita pe deplin prin mine si s-o auda toate Neamurile. Si am fost izbavit din gura leului.
Darkule, te-ai ramolit rău! Visezi chei de manageri de spitale, examene de bacalaureat, Pavel aruncat la lei... :no:

"Am fost izbavit din gura leului" înseamnă simplu: "Dumnezeu m-a scăpat!", "nu am fost condamnat".
"Leul" esa o figură de stil. Însemna judecata, Nero, orice vrei tu în sensul ăsta. Și un copil ar pricepe.
Rău te-a mai amețit de cap Muierușca!
Lei și pantere în arenă, deci? Posted Image

 dark, on 24 octombrie 2022 - 07:04, said:

Iar dacă interpretăm, că este vorba de niște lei care circulau liber prin orașele greco-romane unde propovăduia Pavel Evanghelia, nu poate fi nici așa, leul nu face parte din fauna acelor locuri...Posted Image
:facepalm:
Lei care circulau liber prin orașele greco-romane! :D

#959
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 24 octombrie 2022 - 07:50, said:

"Am fost izbavit din gura leului" înseamnă simplu: "Dumnezeu m-a scăpat!", "nu am fost condamnat".

Dacă era cetățean roman, nu era aruncat la lei, ci decapitat.

#960
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007
La leii care circulau liber prin orașele greco-romane? :rolleyes:

#961
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Exact asta am spus, că leii nu erau precum lupii, care mai veneau din pădure. Leii se găseau numai în arene, fiind aduși din Africa.

#962
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 24 octombrie 2022 - 07:04, said:

Păi putea Pavel să fie înghițit de leu? Nici nu se punea problema, dacă prin ”leu” înțelegem pe Satana!
Apostolul nici nu punea problema ca Satana să-l înghită. Nu pe el.  locuri...:)

Hai să vedem tot contextul!

8. Fiti treji si vegheati! Pentru ca potrivnicul vostru, diavolul, da tarcoale ca un leu care racneste si cauta pe cine sa inghita.
9. Impotriviti-va lui tari in credinta, stiind ca si fratii vostri in lume trec prin aceleasi suferinte ca voi.

Am dat citatul ca un exemplu că gura leului poate fi înțeleasă metaforic, ca o referire la persecuție, nu ca explicație că Pavel a avut în vedere pe îngerul căzut care-i înghite pe cei slabi în credință.

#963
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 24 octombrie 2022 - 07:57, said:

Exact asta am spus, că leii nu erau precum lupii
Da, lupii circulau liber în orașele greco-romane. :)

Bah, dar cat de greu e să pricepi că "am fost scăpat din gura leului" înseamnă simplu: "am scăpat de Nero!"?

#964
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Nero era... ”leul”? :huh:

Eu nu am pretenția că textul din Timotei anulează complet ceea ce scrie în Faptele apostolilor, cu privire la apostolul Pavel, că era cetățean roman, dar este totuși, un punct de vedere...

#965
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 24 octombrie 2022 - 09:37, said:

Nero era... ”leul”? Posted Image
Nero, și normal!

Cine l-a judecat pe Pavel?
Nero sau prefectul lui, Helius Cesarianus.
La acea judecată Pavel a scăpat de pedeapsă, a fost izbăvit din gura leilor.
Nu era nicidecum vorba despre vreun leu de la grădina zoologică.
Nero era leu? Tu ești bine?

Pavel a scăpat din ghearele judecătorilor lui, a scăpat de condamnare, a scăpat de pedeapsă.
E la mintea cocoșului, Darkule!

[ https://i.ibb.co/WxqL4wp/giphy-gif-cid-790b7611d287d541e88f2090967654a34d72dfb82c98d283-rid-giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






 dark, on 24 octombrie 2022 - 09:37, said:

Eu nu am pretenția că textul din Timotei anulează complet ceea ce scrie în Faptele apostolilor, cu privire la apostolul Pavel, că era cetățean roman
Păi tu ești plin de pretenții și de discrepanțe trase de păr dar niciun text biblic nu vorbește absolut nimic despre aruncarea lui Pavel în groapa cu lei.
Cel despre care ai auzit tu era... Daniel.

Edited by Sfantul Jakob, 24 October 2022 - 18:27.


#966
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Si unii din cei ce facusera vrajitorii si-au adus cartile si le-au ars inaintea tuturor: pretul lor s-a socotit la cincizeci de mii de arginti. (Fapt.19:19)


https://www.quora.co...19-should-I-use



Based on the comparison of the price of wheat, the price of a loaf of bread, and the salary of a Roman foot-soldier of the era, we can determine that the Purchasing power of a Roman denarius was approximately equal to US$20 in 2018 (there is a huge margin of error, but this is a good ballpark).
$20 x 50,000 = $1,000,000

Deci ”Luca” are pretenția că în Efes, cei care făcuseră magie, și-au adus cărțile respective ca să le ardă, iar pe măsură ce le ardeau, le socoteau prețul? :facepalm: Păi nu faci chestia asta, decât dacă colecționezi cărți! Doh! Nimeni nu se apucă să calculeze valoarea unor bunuri ce urmează a fi casate! Asta ar fi una, a doua, ce au ars acolo, frate, biblioteca lui Așurbanipal? :ermm: Câți vrăjitori se creștinaseră? De unde atâtea cărți în valoare de un milion de dolari? :shocked: Câți foști vrăjitori erau acum creștini, în Efes? Sunt relatări mult exagerate, evident. De ce? Ca să vină cu următorul verset:
20. Cu atata putere se raspandea si se intarea Cuvantul Domnului.

#967
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 25 octombrie 2022 - 07:53, said:

De unde atâtea cărți în valoare de un milion de dolari?
Câți foști vrăjitori erau acum creștini, în Efes?
Doi.
Ți se pare atât de exagerat?

Ce nu știi tu e că un milion de dolari înseamnă bani se semințe pentru cei bogați.
Dar ție, care ești o sărăkie, ți se pare că vorbești despre o sută de miliarde de dolari. La tine e totuna, hai recunoaște!

Tu gândește că UN SINGUR rabin are o avere de peste trei sute de milioane de dolari! Și un singur pastor la fel.
Păi dacă ăștia doi se pocăiesc pot arunca în foc sute și sute de milioane de dolari. Nu eftenache ce tot vorbești tu p'acolo. Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 25 October 2022 - 08:25.


#968
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Nu știu ce să zic. Eu acel text nu-l cred, ți-am spus de ce: fac comparație cu ce se întâmplă astăzi. Atunci când o instituție dorește să se informatizeze, se fac oferte din partea firmelor, inginerii de la Logistică le analizează, pentru a identifica cel mai bun raport calitate-preț, cu privire la laptopurile pe care le vor cumpăra, în numele instituției. Atunci îi interesează prețul, ca să știe cât pot băga la ei în buzunar. Se gândesc și la comisioane. Dar când vor să caseze vechile desktop-uri, depășite fizic și moral, nimeni nu se interesează ce valoare au. Le casează și le iau acasă, pe nimic. Nu stă nimeni să calculeze prețul obiectelor care vor fi scoase din instituție, nemafiind folositoare!Posted Image
Dacă creștinii au socotit prețul cărților de magie care au fost arse, atunci ar fi putut face lucrul acesta înainte de a arde cărțile. Le-au adunat pe toate și au început calculul. Cine le spunea cât valorează fiecare? Posted Image Doar cei care le cumpăraseră știau cât dăduseră pe ele! Dar nu cred că vrăjitorii au fost întrebați, măi, cât ați dat pe cartea X, dar pe cartea Y, ca să facem calculul! Să faceți calculul, de ce? Posted Image Le veți arde, da? De ce și-ar mai fi pierdut timpul, calculând prețul unor cărți ce urmau să fie arse cât mai degrabă, căci acele cărți erau instrumentele lui Satan, prin care oamenii învățau să ia legătura cu dracii!? Posted Image În momentul în care îți pierzi vremea să calculezi cam cât valorează toate acele cărți vrăjitorești, înseamnă că, din moment ce le-ai stabilit prețul, chiar au valoare în ochii tăi! Însă tu te pregătești să le arzi!Posted Image

Edited by dark, 29 October 2022 - 17:43.


#969
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 29 octombrie 2022 - 17:41, said:

Nu știu ce să zic. Eu acel text nu-l cred
Exact asta e problema: tu te apropii de text plecând de la premisa că nu e vrednic de crezare și cauți în el argumente care să-ți susțină necredința.
Finalmente găsești un nod în papură, după cum e și normal. Mintea-ți joacă feste și iluzii după câte îi dictezi!

#970
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 29 octombrie 2022 - 17:41, said:

Dar nu cred că vrăjitorii au fost întrebați, măi, cât ați dat pe cartea X, dar pe cartea Y
Ba da.
Mai târziu a venit la biserică Alexandru Căldăraru și i-a acuzat pe cei doi ex-vrăjitori că ei au venit la credință pentru foloase materiale.
Dar un frate din adunare a sărit ca ars și i-a zis acelui rrom: " - taci bah hoțomane că tu ai venit după ajutoare, oamenii ăștia când au venit la hristos și-au ars cărțile de vrăjitorie pe care le cumpăraseră cu bani grei.  Și i-a întrebat pe cei doi: " - tu cât dădusei frate pe cărțile tale?"
" - Treizeci și cinci de mii de arginți!", a venit răspunsul.
" - Dar tu?" a fost întrebat cel de-al doilea.
" - Io doar cincișpe mii!"

Ia adună banii tu bah Darkule și vezi cât îți iese!
Sigur ție îți ies două mii, că restul îi bagi tu gepi!

https://roa-rup.wiki...a.org/wiki/Gepi

#971
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 29 octombrie 2022 - 22:03, said:

Exact asta e problema: tu te apropii de text plecând de la premisa că nu e vrednic de crezare și cauți în el argumente care să-ți susțină necredința.

Da, ai perfectă dreptate.Posted Image  Acum sunt în extrema cealaltă. Dar tot e mai bine decât cum eram înainte și cum sunt ceilalți colegi dragi, cum ar fi Logic, Grateful, Pacu, care, ca și mine acum 3 ani, se uită la textul biblic cum ar privi pe părintele său, un copil de 5 ani, fără discernământ, care automat tot ce face părintele este ”perfect”, doar e tata, nu, și tata e cel mai bun om de pe Pământ, el nu poate fi rău, nu poate greși... :habarnam:
N-am citit niciodată cu un ochi critic, fiindcă eram fanatic religios. Posted Image Credeam că sunt favoritul lui Dumnezeu, și, când colo, iată ce surprize rezerva, de fapt, cartea Faptele apostolilor, și-mi dau seama acum, cât de mincinoasă este doctrina botezului cu Duhul sfânt, care se bazează 95% pe această carte din Biblie, și care mi-a ținut ocupată viața religioasă o mare parte de timp, adică după ce m-am dezasociat de organizația Martorii lui Iehova. Da, am căutat botezul cu Duhul sfânt, fiindcă așa apăreau scrise în Fapte,  5 cazuri mari și late de turnare a Duhului sfânt. Vroiam și eu asta! Posted Image Acum îmi dau seama ce credul eram și cât de puțin citisem, de fapt, lucrarea lui Luca, ”Faptele apostolilor”. Căci dacă o studiam cu un ochi critic, scăpam probabil mai demult de această plagă a societății creștine, carismatismul...Posted Image

#972
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 30 octombrie 2022 - 08:25, said:

Da, am căutat botezul cu Duhul sfânt, fiindcă așa apăreau scrise în Fapte,  5 cazuri mari și late de turnare a Duhului sfânt. Vroiam și eu asta! Posted Image
Și io!
Și l-am și primit, lăudat să fie Domnul!

Cât de mare și plin de îndurare este El cu toți cei ce-L cheamă cu o inimă sinceră și curată!
Aleluia!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate