Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

Ganglioni

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
Alin_Cta

Alin_Cta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2007

View Postspider8, on Apr 15 2007, 00:27, said:

Du-te mai bine si mai consulta si alti medici, deoarece inflamarea ganglionilor poate insemna foarte multe lucruri, inclusiv, DAR FARA A VREA SE TE SPERII, o manifestare a cancerului, care, in anumite stadii, produce o inflamare a ganglionilor sistemului limfatic din imediata apropiere a zonei in care exista organul, sau acea parte a corpului afectata.
Asa o sa fac . Faza e ca am numa 15 ani :( Deci sper sa nu Fie ceva grav ! Oricum eu am citit Dar nu te contrazic ca , ganglionu stabil si care nu doare e periculos In orice caz al meu e mobil si de cand il am Racesc foarte foarte des ! Oricum ms de avertizment

#38
santieco

santieco

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 334
  • Înscris: 16.08.2003
buna !!!! sunt laura am 22 ani si de 2 zile am facut varicela????(diagnosticul mi-l-am pus singura,basicute pline ccu apa,nu am ajus la doctor fiind weekendul) .....coincindeta a facut ca tot atunci sa-mi vina si menstra(cam devreme...parerea mea...a-22-a zi)....dar ce ma ingrijoreaza tare sunt vreo 5 ganglioni inghinali..unul axilar...si 2 la ceafa...aparuti in aceeasi zi cu varicela???....(precizez ca inghinalii ii aveam dinainte,dar nu asa reliefati,ceilalti fiind mai micuti)...in plus fata de toate astea am o stare generala proasta...febra am facut 2 zile 38....chiar la debutul varicelei???....tind sa pun toate aceste simptome pe seama varicelei....dar mi-ar prinde foarte bine si parerile dvs pana maine cand ajung la doctor....
  ce ar mai fii de spus este ca starea generala proasta o am de 2 luni cand am facut o viroaza debutand cu febra frisoane si alte simptome caracteristice....am fost si mi-am facut analize sange ,radiografie plamani, chiar si electrocardiograma...toate bune(sustin doctorii)...am urmat 3 tratamente....pt rosu ingat...viroza(vitamine la greu)...si am avut chiar si pt mononucleoza (chiar daca analizele de sange nu prea indicau acest diagnostic)....ceea ce ma deranjeaza acum este ca am ramas cu o tuse enervanta (fumez)..indigestie..dureri ariculare...chiar si musculare....si simt o greutate apasatoare in tot corpul...si....va rog sa nu radeti...dar uneori simt ca ma arde carnea pe mine?????.....chiar nu mai stiu ce sa spun....acum astept cu nerabdare sugestiile si parerile dvs...pana maine cand incep iarasi plimbarile pe la doctori:(
PS: mentionez ca si fratele meu a avut varsat de vant(diagnostic pus de doctor)...de abia a terminat tratamentul...de aceea presupun ca am acelasi lucru...

rezultate sange: (realizate 08.03.07)
-leucocite - 7.5
-RBC(hematii) - 4.74
-HGB(hemoglobina) - 13.5
-HCT(hematocrit) - 40.4
-MCV - 85
-MCH - 28.5
-MCHC - 33.4
-RDW - 12.0
-PLT - 295
-MPV - 9.2
-PCT - 0.272
-PDW - 17.3
-LYM - 47.6
-MON - 9.4
-NEU(granulocite) - 40.3
-EOS - 2.2
-BAS - 0.5
-ALY - 1.6
-LIC - 0.7

MULTUMESC FRUMOS !!!!

#39
vicvis

vicvis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.06.2007
salut, legat de problema ta intampin ceva similar - desi la mine se manifesta dupa o operatie de amigdalita - ganglionul de parte stanga imediat sub mandibula este inflamat, de asemenea in gat am niste flegme de ceva vreme. Ar putea o eventuala infectie in gat sa fie favorizata de deviatia de sept care imi blocheaza cateodata nara stanga?
Oricum o sa fac un consult saptamana asta si am sa iti fac update cu chestii care ar putea sa t intereseze.
Sanatate.

#40
qkyuqvai

qkyuqvai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 16.01.2007
cum arata o operatie de amigdalita? ma refer unde se face taietura daca se face. este periculos sa faci operatia la o varsta inaintata cum ar fi 18 ani?

#41
kittypoisongirl

kittypoisongirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.08.2006
am o problema asemanatoare cu ceea ce am citit pe acest forum despre ganglionii formati in gat...de obicei am o alimentatie sanatoasa insemnand mancare buna dimineata si in rest fructe; astazi am facut exceptie de regula mancand ceva mai multa salata de vinete rece...si apoi m`am culcat; cand m`am trezit aveam un nodul in gat!! :o cand intind gatul ma doare...si este  sub barbie...nu stiu ce sa zic am citi multe despre ganglioni dar sper ca al meu sa fie din cauza salatei  :D
...daca nu trece vin pt sfaturi ;;)

#42
didaia

didaia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2007
Buna,
Tot cautand pe net info despre ganglioni am gasit postul acesta si sper ca mai e de actualitate si imi raspunde cineva...

Fetita mea are 4 ani si de ceva timp ne tot ingrijoreaza starea ei de sanatate - raceste ff des, diverse viroze care se mai si complica...Bun...Am mers la dr si am cerut analize. Dupa aceea am vazut si un ganglion de cca 1-2 cm diametru pe gat, in lateral stanga si deja am intrat la banuieli...dintre cele mai sumbre.

Acum cateva zile am luat rezultatele analizelor obligatorii (facute la Medlife) plus cateva in plus recomandate de pediatru si avem niste rezultate incercuite....din hemograma.
Deci PLT (trombocite) - 485 (max 450)
Mo % - 8,2 (max 8)
Ly % - 33,5 (min 46)
Ne % - 54 (max 44)

Pana acum dr spunea ca fetita e alergica, (pt ca are tot timpul o rinoree si e palida...incercanata) insa IGE e f bun, la fel si imunograma, TGP-ul, sideremia, hemoglobina...

Modificate au iesit cele de mai sus si nu va spun ce e in capul meu pana marti cand avem programare la dr...visez numai nenorociri si cand citesc simptome parca-mi vad copilul. Rau si cu netul asta.

Am facut si un coproparazitologic, bun si el. Si sumarul de urina bun.

Exudatul nazal - streptococ pneumonial rezistent la toate cele (mai putin niste nenorociri gen vancomycin, cloramfenicol si ciprofloxacin). Vroiam doar sa intreb daca ar justifica dihania de streptococ hemograma modificata si ganglionul...sau sa ma astept la alte investigatii (inebunesc direct). Am observat ca mai sunt persoane aici care se pricep...pls aveti idee la ce sa ma astept marti la control?

Multumesc

#43
adrian90

adrian90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.12.2007
Buna ziua!
Am 17 ani si am o problema,in zona gatului mi-a aparut ceva ca un chist,m-am documentat putin pe internet si pare a fi vorba de ganglioni limfatici,acel chist este sub piele si are marimea de 1 cm. Va rog daca aveti o poza cu ganglioni limfatici as dori sa vad cum arata acestia,mai am de specificat ca acest chist mi-a aparut acum 1 luna, la inceput m-a durut putin.
Va rog daca ma putieti ajuta cu o poza, vreau sa vad cum arata,imi este teama sa ma duc la un doctor pentru consultatie.
Va multumesc frumos!

#44
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Si cam de ce ti-e teama? Ce crezi ca o sa-ti faca?

#45
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@adrian90: In principiu, ganglionii nedurerosi sunt alarmanti, dar oricum, mergi la medic. Doar te va palpa, eventual iti va da un tratament cu antibiotic si antiinflamator. Uite aici niste poze cu ganglioni, dar nu stiu cat te ajuta. S-ar putea sa nici nu fie vorba despre un ganglion in cazul tau.

#46
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006
sal,

am si eu cativa ganglioni umflati pe gat, nu ff mari, se simt la palpare, sunt de marimea unui bob de mazare mai mic, si am facut analizele si niu a reiesit nimic de acolo.
Insa ma deranjeaza mai ales ca eu am si alte probleme, si ma termina psihic!Voi care ati avut cum ati rezolvat situatia?

#47
S_Daniel

S_Daniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2008
Buna ziua , sunt nou pe acest forum si de 2 zile am o problema...sunt foarte speriat ... Am 20 de ani.
De felul meu sunt ipohondru , si din cand in cand imi palpez cam toate zonele unde stiu ca ar exista ganglioni si acum 2 zile am observat ca la ceafa in partea stanga mi-a aparut un ganglion nedureros , am mai observat ca acesta se umfla si se desumfla ...
Care credeti ca ar putea fi cauza aparitiei acestui ganglion?

#48
mihais2000

mihais2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.08.2008

View PostS_Daniel, on Nov 14 2008, 20:30, said:

Buna ziua , sunt nou pe acest forum si de 2 zile am o problema...sunt foarte speriat ... Am 20 de ani.
De felul meu sunt ipohondru , si din cand in cand imi palpez cam toate zonele unde stiu ca ar exista ganglioni si acum 2 zile am observat ca la ceafa in partea stanga mi-a aparut un ganglion nedureros , am mai observat ca acesta se umfla si se desumfla ...
Care credeti ca ar putea fi cauza aparitiei acestui ganglion?


Am si eu un ganglion inflamat la ceafa si este foarte dureros, am luat nurofen, ca cica e antiinflamator. Am reushit sa il fac sa se retraga shi sa mai scap de durere cu spirt. Am pus spirt shi am masat putzin shi pot sa itzi spun ca s-a retras in maxim 10 minute. Nu imi venea sa cred, am scapat shi de durere shi de toata beleaua. Iti sugerez sa incerci poate te ajuta.

Edited by adadoi, 31 December 2008 - 11:27.
fara sh, tz etc.


#49
dazzy

dazzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.02.2008
Salutare! Am si eu o problema. De curand mi-a aparut pe picior ( de la zona inghinala putin mai jos) o umflatura, un ganglion. Ce pot avea? Care sunt consecintele?

Attached Files



#50
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Asa de jos ca pe desen? Acolo nu prea sunt ganglioni, ci mai sus, mai aproape de regiunea inghinala. Uita-te pe desenul asta si spune-mi daca il poti identifica.

Cum e? Tare? Doare? Mobil (fuge de sub degete)? Cat de mare e?

#51
dazzy

dazzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.02.2008
e o galma... doare doar la atingere, pot sa il apuc cu degetele. Ma gandesc ca e o incalcitura intre vene( daca se poate asa ceva). El  are cam 1cm... am jucat astazi fotbal si nu m-a deranjat deloc.

e o galma... doare doar la atingere, pot sa il apuc cu degetele. Ma gandesc ca e o incalcitura intre vene( daca se poate asa ceva). El  are cam 1cm... am jucat astazi fotbal si nu m-a deranjat deloc.

Attached Files



#52
blueee

blueee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 25.01.2009
De ceva vreme am constatat ca am ca niste mingi mici , ganglioni cred ca sunt , care doar daca apas fin zona ii simt...dar aseara am facut o miscare a la Rambo cand am iesit din pat , si nu am putut vreo 30 secunde sa imi misc picioru' ca ma durea ...
btw : nu stiu cum se numeste zona aia unde ii am , mai jos de burta :)) si in stanga si in dreapta , pe la cucu dar un pic mai sus

din poza de mai sus se pare ca e femoral... pe acolo ii am..deci cum scap de ei ? :D

Edited by blueee, 27 January 2009 - 23:50.


#53
Tarcuta_mihai90

Tarcuta_mihai90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2009
[b]salutare,scriu aici in numele prietenei mele caruia i s-a umflat un ganglion in spatele urechii. Pana  aici totu' relativ normal,a fost la doctor si medicul ia zis ca e de la o raceala,sau a traso curetu' si i-a prescris un medicament in care zicea clar "a nu se manca sarat pe durata tratamentului".Evident nu a ascultat si a mancat niste alune sarate. In urma acestui lucru,cred eu,ia aparut o alta chestie care se simte la atingere pe gat,ca reactie a nerespectarii tratamentului. Bun,pana aici pot sa zic ca nu a fost motiv de ingrijorare,dar in schimb navigand pe internet,de curiozitate as putea zice,cautand raspunsuri la chestia asta cu ganglionii,am inceput sa dau de HIV/SIDA. Amandoi avem 18 ani,eu tot timpu m-am protejat in relatiile anterioare,pt ea,am fost primul,ce-i drept in relatie asta,am mai neglijat protectia,pt ca de'(ma scuzati ca va pov toate detaliile astea,dar ca sa explic calumea situatia trebuie date niste detalii). Vazand chestia cu SIDA,amandoi am intrat in paranoia,cel putin eu.... Va rog mult sa-mi rasp la mesaj,si sa ma clarificati pe mine,adica nu are cum sa aiba ea sida,doar de la niste ganglioni nu? astept raspuns[/b]

#54
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Da' de ce nu iti convine explicatia medicului? Pana la SIDA mai e mult. Uneori Internetul asta mai rau face...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate