Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Marantz SR 6015 sau Denon AVC-X4700H

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
397 replies to this topic

#181
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Mergi pe Dali daca ai deja Dali. Nu te ingrijora de puterea lor, face totul Marantz-ul prin calibrare.

#182
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,805
  • Înscris: 04.10.2014
Sistemele astea nu-s concepute să meargă cu boxe desperecheate. E posibil să îți faci iluzii despre ce exact face calibrarea aia.

#183
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Se poate aplica si o solutie gen HT passthrough/bypass(vezi google). Mai ales ca receiverul are iesiri pre out pt fronturi. In cazul asta nu mai ai treaba cu impedantele la sateliti. Dezavantajul e ca te pune la ceva cheltuiala.

#184
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View Postbiosystems, on 07 august 2022 - 22:09, said:

In manualul de la Marantz este scris foarte clar ca in cazul in care cel putin o boxa din sistem are impedanta de 4 Ohmi, setarea aparatului trebuie trecuta obligatoriu pe 4 Ohmi.

In acest caz, ce solutie exista pentru mine?

E clar ca si inginerii Marantz si-au pus problema unui sistem care nu are toate boxele la fel. Important insa e sa ai boxe identice pe canalele perechi L si R.
Fara probleme cumpara 4 boxe identice pentru Atmos, timbrul sistemului oricum e dat de boxele frontale si centrul + subw.

Ziceai ca se aude mai bine cu 7015 fata de 5015, ai facut si calibrarea sau doar inlocuit receiver fara calibrare?

#185
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,805
  • Înscris: 04.10.2014
Nu ai cum să atingi puterea maximă în același timp pe boxe de 4 și de 8 ohmi dacă nu configurezi fiecare canal individual în funcție de sarcină, ceea ce evident nu se întâmplă.

#186
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Nu-mi mai amintesc daca Marantz-ul meu avea selectionarea impedantei dar dupa calibrare boxele nu plecau de la aceeasi valoare a intensitatii sunetului. Receiverul nu poate schimba nici impedanta, nici sensibilitatea si atunci modifica volumul individual pe fiecare boxa, cum bine stim.

Attached Files



#187
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,805
  • Înscris: 04.10.2014
Nu te ajută. Volumul se poate regla doar în jos, puterea disponibilă e limitată. Nu mai atingi nivelul de referință pe toate boxele, ceea ce se poate simți la scene zgomotoase, unele boxe nu vor mai ține pasul și volumul sonor de va comprima, în cazul de față va colapsa pe verticală.

Edited by Jean-Luc_Picard, 08 August 2022 - 22:06.


#188
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Extras din manualul Marantz:

Carry out the following settings when using a speaker with an impedance of 4 – 6 Ω/ohms. Press and hold the main unit’s ZONE2 SOURCE and STATUS at the same time for at least 3 seconds.
“Video Format < PAL>” appears on the display. Press DIMMER on the main unit three times.“Sp.Imp.:<8ohms>” appears on the display. Press TUNER PRESET CH + or TUNER PRESET CH - on the main unit to select the impedance.

8ohms (De­fault): Se­lect when the im­ped­ance for all of the con­nected speak­ers is 8 Ω/ohms or over.
6ohms: Se­lect when the im­ped­ance for any of the con­nected speak­ers is 6 Ω/ohms.
4ohms: Se­lect when the im­ped­ance for any of the con­nected speak­ers is 4 Ω/ohms.
Press the main unit’s STATUS to complete the setting.

#189
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,805
  • Înscris: 04.10.2014
Dom' șef, lasă manualul, că l-am citit și eu și dețin același receiver. Hai să-ți un lucru, știu să proiectez amplificatore, știu ce au pe dinăuntru și de ce au ce au pe dinăuntru. Nu mă pune să-ți explic ce și cum, că e prea mult de vorbit și nu se poate ține un curs de inginerie pe un forum.

Dar, dacă insiști să te contrazici, te las să faci cum crezi, nu vreau să sfătuiesc sau să învăț pe nimeni cu forța.

Întreabă-te un singur lucru, dacă nu prea contează ce impedanțe au boxele și poți să le amesteci de-a valma fără să pierzi mare lucru, de ce există acea setare și încă avânt trei poziții 4, 6, și 8, nu doar 4 și 8, de exemplu?

Edited by Jean-Luc_Picard, 09 August 2022 - 21:03.


#190
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Care este riscul pentru receiver-ul Marantz în cazul în care voi folosi și boxele pentru atmos tot pe 4 Ohmi? Ce probleme pot să apară?

#191
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,805
  • Înscris: 04.10.2014
Nu ai niciun risc, problema e când le amesteci, că nu mai poți să-l faci să sune bine, în special la puteri mari.

#192
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ai intensitati sonore diferite ,sistemul nu e echilibrat. Cam asta e.

#193
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015
La volum mic si mediu cred ca nu ar trebui sa fie probleme de intensitati diferite fiindca in timpul calibrarii se ajusteaza nivelul pentru fiecare boxa in parte.

View Postbiosystems, on 09 august 2022 - 22:09, said:

Care este riscul pentru receiver-ul Marantz în cazul în care voi folosi și boxele pentru atmos tot pe 4 Ohmi? Ce probleme pot să apară?

Parerea mea e ca daca boxele alea pe 4 omi sunt si mai sensibile nu se va intampla nimic, in timpul calibrarii receiverul va reduce volumul pentru ele si cand vei da la maxim prin ele nu vei avea curentul maximal care ar pune in pericol amplificatorul ( dar posibil sa ma insel, depinde de constructia ampului). Dar daca ele sunt la fel de sensibile sau mai rau, mai putin sensibile decat restul, vei fi nevoit sa selectezi 4 omi pentru toate boxele din cauza lor. Adica vei castra amplificatorul, nu vei avea niciodata disponibila puterea maxima pentru celelalte boxe de 8 omi.

Edited by vinciun, 09 August 2022 - 23:13.


#194
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 05.10.2005
Daca tot venii vorba de ohmi, unii producatori ce vor sa zica despre o boxa care la specificatii impedanta este descrisa ca si 8 ohm compatible, ce inseamna asta? Dar descrisa ca si 4ohm (8ohm compatble, sau 4-8 ohm. Pot considera boxele astea ca fiind de 8 ohm?

#195
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View PostSrachi, on 10 august 2022 - 14:57, said:

Daca tot venii vorba de ohmi, unii producatori ce vor sa zica despre o boxa care la specificatii impedanta este descrisa ca si 8 ohm compatible, ce inseamna asta? Dar descrisa ca si 4ohm (8ohm compatble, sau 4-8 ohm. Pot considera boxele astea ca fiind de 8 ohm?

Impedanta variaza cu frecventa, nu e o valore stabila. Cand pe boxa scrie 4-8 ohm reglezi amplificatorul ca pt 8 ohm, aia e valoarea nominala. In functionare o boxa cu eticheta 8 Ohm coboara cu impedanta si la 4 Ohm datorita frecventei.
8 compatible e o alta exprimare a 8 Ohm nominal, nimic altceva.

#196
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Dupa cateva zile de cautari nu am reusit sa gasesc boxe dolby atmos pe 4 Ohmi. Am inceput sa caut boxe pe 6 Ohmi si cam atat am reusit sa gasesc:

https://www.magnat.d...e-atmos-speaker)/atm-202-(signature-atmos-speaker)?number=D148450

https://en.elipson.c...tige-facet-6atm

https://www.heco-aud...0/am-200/am-200

Ce parere aveti? Care dintre ele merita cumparate? ... sau este mai bine sa cumpar boxe de raft (ex: Dali Opticon 1) si sa le montez pe pereti, aproape de tavan, inclinate la 15-30 de grade?

Edited by biosystems, 10 August 2022 - 22:35.


#197
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
E plina piata second de boxe, buget sa ai, o lx sau audioweb.

#198
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Problema nu este bugetul ci faptul ca nu se gasesc boxe dolby atmos de calitate, noi sau sh, pe 4 (ar fi ideal pentru mine) sau 6 ohmi cu sensibilitate de cel putin 88 dB. Toti producatorii consacrati au boxele dolby atmos pe 8 Ohmi :-(

In baza specificatiilor tehnice, https://en.elipson.c...tige-facet-6atm
Teoretic, are 70W RMS, sensibilitate 90 dB/1W/1m, iar impedanta este de 6 Ohmi.

Edited by biosystems, 11 August 2022 - 12:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate