Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Marantz SR 6015 sau Denon AVC-X4700H

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
397 replies to this topic

#1
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
Va salut cu respect,

Sunt consumator deTidal ,  Netflix, Disney+, si tot ce inseaman  4k UHD...si nu in ultimul audiofil.
Dar, am o mare dilema.
Vreau sa fac un upgrade substantial, dupa 8 ani, de la Un Receiver Sony STR-DN1040 care se impreuneza cu un sistem 5.1 JAMO 608...la un Receiver Marantz SR6015 sau Denon AVC- x4700 ce va fi asociat pe viitor cu boxe de la KEF.

Problema este ca vreau sa o iau treptat si nu sunt decis,  ce sa cumpar pentru inceput, intr-un buget de 16.000Lei (din care 7.500 sunt numai boxele KEF R5 piano white gloss, de care efectiv m-am indragostit), repectiv un Reveicer Marantz SR 6015 sau Denon Avc-x4700H ...??...
Marantz sau Denon vor fi impreuntate, pentru inceput doar cu o pereche de boxe de podea KEF R5., iar pe viitor si cu centrale, surround, dolby , etc.
Din tot ce am citit prin specificatii si recenzii, Amandoua receiverele au si fac cam acelasi lucru: DTX, Dolby Atmos, Imax Enhanced, Auro 3D, si cam tot ce mai este nou astazi in materie de Audio-video.
Ca si pret Marantz este undeva la 7.300 Lei iar Denon 8.500 Lei...deci diferenta de cam 1.000 Lei.
Cam unde s-ar vedea plusurile si minusurile....caci tare mult inclin spre Denon.

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi si pareri ?

Va multumesc anticipat

#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
As vrea sa iti clarific ceva in acest comparativ: modelul echivalent de la Marantz al lui Denon x4700H este Marantz SR7015, modelul 6015 este in gama inferioara.

SR6015 este un model foarte bun dar nu egal cu x4700H. Echivalentul lui este x3700H. in perioada recenta au fost adaugate multe bunatati si la aceasta gama asftel incat a castigat in timp optiuni de la modelele superioare.

In general, la modelele echivalente lansate in aceeasi perioada Marantz este pozitionat mai sus decat Denon cu 500-1.000 si poate chiar si mai mult in functie de model si perioada.

Edited by Mr. Incredible, 06 December 2021 - 16:17.


#3
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
Am oservat si eu cresterea costului , dar cand le-am pus in compartor au aceleasi optiuni sel putin la cele de baza (atmos, imax, dolby, )...dar ma intreb pe partea practica daca se vede diferenta..

Am oservat si eu aceste cresteti al costurilor , dar dintr-un tabel comparator sunt foarte mici diferentele, cel putin la 80 la suta din optiuni(atmos, 8k, 4k, imax)...ma intreb daca practic ca si functionare se simte diferenta .

Edited by Dany_Darke, 06 December 2021 - 17:23.


#4
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Cred ca boxele pe care le vrei ar merita un amplificator de putere. De ce nu iei in considerare un procesor de la Emotiva sau un  receiver de la NAD sau Anthem. Ar putea fi peste Marantz sau Denon.
NAD au venit cu MDC uri, module prin care poti upgrada si prelungi viata receiverului.
Nu stiu cat costa in Romania ultimul model de AVR de la NAD, parca 778 se numeste, uite-te la el.

#5
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
6015 nu are Auro 3D, dacă asta e o condiție eliminatorie.
Celelalte diferențe între cele două modele (Marantz 6015 și 7015, care a spus colegul că ar fi echivalent cu Denon-ul) sunt: o zonă în plus, o intrare HDMI în plus (pe față), afișajul, funcția Bass Sync, o ieșire în plus video complex (composite), o intrare în plus de componente (semnal video separat, Y, Pb/Cb, Pr/Cr), ieșire video multi-cameră (de tip video complex), ieșire audio multi-cameră (analogică), 15 W în plus pe canal (discutabil când funcționează toate, par a fi doar vreo 2-3 W în plus), altă telecomandă (programabilă).

View Postgast1, on 06 decembrie 2021 - 17:25, said:

Cred ca boxele pe care le vrei ar merita un amplificator de putere. De ce nu iei in considerare un procesor de la Emotiva sau un  receiver de la NAD sau Anthem. Ar putea fi peste Marantz sau Denon.
NAD au venit cu MDC uri, module prin care poti upgrada si prelungi viata receiverului.
Nu stiu cat costa in Romania ultimul model de AVR de la NAD, parca 778 se numeste, uite-te la el.
M-am uitat doar la NAD, în fugă, 50% mai scump și n-are Auro 3D.
De asemenea, îl are cineva pe stoc? Eu știu un 6015 disponibil și mai știu că de la 1 ianuarie prețurile vor sări binișor.

Edited by Jean-Luc_Picard, 06 December 2021 - 17:45.


#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Avand in vedere ca unul are suport pentru Auro 3D si altul nu, alegerea devine foarte simpla.

Cel mai probabil vei adauga cel putin un amplificator de putere extern, asa ca, pentru muzica, amplificarea interna oricum nu conteaza.

Edited by razor01, 06 December 2021 - 17:59.


#7
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

View PostJean-Luc_Picard, on 06 decembrie 2021 - 17:43, said:





Da..vreau sa ajung sa am un set-up de  atmos in 2-3 Luni, si Auro 3D este o conditie, caci am participat la o auditie si este absolut fenomenal ce am putut auzi. ..Iclusiv daca stie cineva pe cineva care doreste sa vanda asemenea exemplare. M-am uitat si la gama celor de la NAD si ROTEL, dar sunt absolut fenomenali pe artea de audio, insa fara Auro, 8k s 4k , iar la preturi sunt de neatins ..pentru mine astazi.

Edited by Dany_Darke, 06 December 2021 - 18:20.


#8
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Atunci rămâne Denon-ul. Eu unul mi-am luat foarte recent un 7015.

#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
De preciza ca, incepand cu ultima serie de receivere de la Sound United, exista o configuratie de boxe ce suporta toate cele trei formate audio majore (Atmos, DTS X si Auro). Este vorba despre o configuratie 11.1 , asa cum apare in schema de mai jos.

Atmos-ul nu are neaparat nevoie de boxe montate in tavan, se aude foarte bine si cu boxe de height, ca cele din imagine.

Attached Files



#10
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Dar o configurație 5.x.4 ce cusur are?

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu sunt sigur ca te lasa AURO cu back surround in configuratie 5.1.4.

Cel mai indicat este o aprofundare a acestui material, facut de cei de la grobi.tv

Aici sunt expliate toate modificarile aduse de Auro odata cu noua generatie de receivere.

Attached Files


Edited by razor01, 06 December 2021 - 19:02.


#12
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
De pe sit de la Auro:

Attached Files



#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Da, am citit si eu in acel ghid, versiunea standard Auro (9.1 sau 10.1) nu suporta back surround ci doar side surround.

#14
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
Cei mai interesant că am început sa caut Marantz 7015 sau DENON x4700 și nu le mai găseasc pe nici unde . Nici Avstore, nici Avmall, Stereomag…incredibil .
Foarte interesantă la 7015 este funcția Dolby Atmos Height Virtualization Technology

#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu e intersanta, este o porcarie.

#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://gomagcdn.ro/domains/avshop.ro/files/product/large/sr7015-black-6412-9367.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://gomagcdn.ro/domains/avshop.ro/files/product/large/receiver-9-2-marantz-sr7015-ultra-hd-8k-dolby-atmos-dts-x-auro3d-earc-imax-enhanced-heos-6413-249532.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici aduc la comanda Marantz 7015: https://www.avshop.r...AiABEgIHavD_BwE

#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ai intrebat personal sau doar asa, ca scrie pe site? :)

#18
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
Am făcut deja comanda pe site-ul celor de la AV shop și m-au sunat să îmi spună ca nu au nici Marantz și nici DENON pe stoc și nici la Furnizori.. “Unbelievably “

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate