Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Sunt însărcinată cu copilul prietenului cel mai bun al tatălui meu și nu știu ce să fac

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#55
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 1001_sunsets, on 21 noiembrie 2021 - 23:07, said:

El s-a pronunțat foarte clar de la început că este gata chiar și de căsătorie.
Tu il iubesti ?
Te-ai fi vazut impreuna cu el, daca nu aparea copilul ?
Sau te simti cumva obligata sa accepti o viata impreuna cu el, fiindca ai ramas insarcinata cu el ?

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015
Patrezi copilul si casatorie

Ce mare branza?

Avort?
Asta e crima

#57
1001_sunsets

1001_sunsets

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.11.2021

 shymano, on 21 noiembrie 2021 - 23:24, said:

Ai 2 variante:.
1. Pastrezi copilul si fugiti in lume, fara sa spuneti nimanui nimic.
2. Avortezi si intrerupi orice relatie cu el, la fel, fara sa stie nimeni.
Orice varianta ai alege, daca afla tac-tu, va rupe gatul la amandoi.
Si il bagati si-n puscarie pe saracul om, nevinovat ...
Sunt curios ce relatie are tipul cu copiii lui.
Relația lor este una foarte bună, de asta este cam anxios acum să le reveleze tot adevărul. Nu vrea să-și strice relația cu ei 2.

 Hunor_66, on 21 noiembrie 2021 - 23:43, said:

Tu il iubesti ?
Te-ai fi vazut impreuna cu el, daca nu aparea copilul ?
Sau te simti cumva obligata sa accepti o viata impreuna cu el, fiindca ai ramas insarcinata cu el ?
Da, îl iubesc și nu cred că i-aș mai fi confesat sentimentele mele dacă nu voiam ceva de viitor cu el, având în vedere că eram conștientă că este cam riscant să-i mărturisesc asemenea lucruri.

#58
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
orice ar fi, fără întrerupere de sarcină, a rezistat la atâtea pastile...

#59
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Hei, ai reusit sa aduci un copil pe lume pe care l-ai impiedicat prin toate metodele posibile, si totusi a venit. Ti-a daruit Dumnezeu un suflet cu potential imens! Ce poate fi mai frumos de atat?

Esti o fata sincera, iti iubesti partenerul si viitorul nou-nascut!
Daca as fi in locul tau nu as intrerupe sarcina.

Dragostea este cea mai puternica forta din univers.

P.S.: Avortul are si el complicatiile lui

Bucura-te ca esti o mama tanara!
Mama mereu imi povestea cum prietenele ei au facut copil dupa 30 de ani si se uitau invidioase la ea cum are baiatul mare cand inca mai e in floarea varstei.

Edited by reventon, 22 November 2021 - 01:04.


#60
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 1001_sunsets, on 21 noiembrie 2021 - 22:03, said:

Venit lunar personal încă nu am, dar primesc o sumă de bani lunară de la părinții mei. Am aparamentul și mașina mea (cadouri de 18 ani de la părinți).
Uite care e treaba. In primul rand ca... oricat ne-am chinui pe aici nu cred ca vom putea sa iti dam un sfat mai bun decat ar face-o cineva care stie mai indeaproape situatia.

Sunt un barbat la 40 si ceva de ani, trecut prin cateva experiente traumatizante etc, intre care si facultatea de medicina.

Spui ca depinzi de ai tai, ca ti-au dat casa si o suma lunara de cheltuit. Ar fi de acord sa iti dea acceasi suma, ba si in plus pentru cresterea copilului? Caci, tinand cont de situatie, s-ar putea sa nu, ba chiar ti-ar putea pune anumite conditii. S-ar putea sa accepte, dar sa iti scoata ochii 20 de ani dupa aceea, partial pe buna dreptate, caci asta nu era in plan, cred ca iti dai seama (ca nu i-ai anuntat...) Deci depinde mult de cata intelegere gasesti la ei. Vei fi dependenta de altii, atentie. Chiar si dupa rezidentiat vei avea destul de lucru cu cariera, nu se stie unde te stabilesti, sunt multe variabile, si toate calculele vor fi facute in functie de copil. S-ar putea sa depinzi de parinti chiar si dupa ai salariul tau (care, ca rezident, nu e foarte mare, aprox. 3500-4500 de lei - oricum incomparabil mai mult decat pe vremea mea). S-ar putea sa nu mai poti pleca la o bursa de studii, de exemplu. S-ar putea ca parintii, sotul, copilul sa iti faca suficiente zile fripte astfel incat sa nu te poti ocupa de cariera. Pentru unele cariere merge (pediatria de exemplu), se imbina chiar, pentru altele - nu. Strict rational punand problema (ceea ce acum tu nu poti face :) iti complici viata cam prea devreme... Depinde de ce vrei: daca vrei un job linistit pe langa casa, s-ar putea sa mearga, altfel... Parintii lui pot asigura functie de bona, sa ai un backup?

Pentru mine, cadourile alea (apartament, renta) sunt aproape red flags. Din multe puncte de vedere. Inclusiv pentru tine, nu sunt cadouri pure. In cel mai "domol" caz, vei pierde increderea parintilor (chiar daca nu ti-o vor spune), in alt caz, mai violent si banal, vei intrerupe relatia cu ei, te vor renega etc etc.

Deci... depinde de prea multe chestii, dar e o intreprindere aventuroasa...

#61
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Viata bate filmul.

Tu ai 18 ani si habar nu ai ce inseamna sa fii mama (nu cred ca stie nimeni, pana nu ajunge in acel punct).
E greu, e munca silnica.

E greu si esti in momentul in care esti departe sa ai o cariera sau macar o educatie.
Pe vremuri, trimiteai copilul la bunici si mergeai mai departe. Cine te ajuta pe tine?
Banii de obicei sunt o mare problema. Ai bani? Are tatal bani?

Tatal o sa aiba 50 de ani la nasterea copilului, adica varsta la care majoritatea sunt bunici, nu tatici.

Orice vei alege, intr-o zi vei avea regrete.

#62
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 Hunor_66, on 21 noiembrie 2021 - 23:43, said:

Tu il iubesti ?

O zis ca-l iubeste , altfel nu se culca cu el .

#63
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, ea citita oleaca si deziluzionata de cei de varsta ei, el probabil intelectual citit.
Ea vede in el cavalerul intelectual.

Dragostea e oarba, dar obiectiv, e un abuz de incredere, din partea unui om mai in varsta, cu mai multa experienta, care acum de fapt da inapoi, pentru ca stie ce se va intampla cand rahatul va lovi ventilatorul.

Am avut in familie caz
La varste putin diferite (ea terminase facultatea), el profesor la Poli, baiet intelectual, cu care puteai aborda orice subiect.
Tac, pac, ea insarcinata, el burlac cu 3 copii adulti.
Nu a iesit scandal, ca nu a avut de ce sa fie.

A recunoscut copilul, dar totul a cazut pe mama dpdv al corvezii de zi cu zi.
Noroc ca familia a ajutat-o si e o tipa foarte luptatoare.
Copilul vede in tata un bunic, unde se duce dupa scoala, pana il ia ma-sa.

#64
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu baga mana-n foc !

#65
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011
Orice ar fi, eu zic ca ai mers cam departe vis a vis de relatia de incredere cu parintii tai. Daca nu sunt extrem de deschisi la minte (ca sa accepte asemenea relatii), e usor de intuit ca nu vor primi bine vestea. Asa ca... ai mers nitel cam prea departe. Eu, ca baiat, nu am putut nici sa aduc fete in casa parintilor, nu altceva. Pe vremea aceea nu se punea problema. A trebuit sa plec de acasa, sa muncesc altceva, ca sa pot face rost de bani. Ca sa ma pot tine (mancare, intretinere), ca nu se putea pune problema unui copil. Si eram in Bucuresti, in anii 2000, nu in vruen catun, retine! Depinde ce sacrificii au facut parintii tai ca sa poata sa iti asigure ceea ce spui tu. De obicei, nu putine, si atunci se asteapta sa actionezi mai responsabil (adica, de exemplu, sa nu ii pui ii fata faptului implinit).

#66
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 aaaa4567, on 22 noiembrie 2021 - 01:30, said:

Orice ar fi, eu zic ca ai mers cam departe vis a vis de relatia de incredere cu parintii tai. Daca nu sunt extrem de deschisi la minte (ca sa accepte asemenea relatii), e usor de intuit ca nu vor primi bine vestea. Asa ca... ai mers nitel cam prea departe. Eu, ca baiat, nu am putut nici sa aduc fete in casa parintilor, nu altceva. Pe vremea aceea nu se punea problema. A trebuit sa plec de acasa, sa muncesc altceva, ca sa pot face rost de bani. Ca sa ma pot tine (mancare, intretinere), ca nu se putea pune problema unui copil. Si eram in Bucuresti, in anii 2000, nu in vruen catun, retine! Depinde ce sacrificii au facut parintii tai ca sa poata sa iti asigure ceea ce spui tu. De obicei, nu putine, si atunci se asteapta sa actionezi mai responsabil (adica, de exemplu, sa nu ii pui ii fata faptului implinit).
Ce legatura are experienta ta cu ce se cere aici ?! Barbatul e matur pe picioarele lui nu sta cu ma-sa si cu tac'su , are bani sa creasca copilu si pe mama .
P.S. Ai avut/ai parinti incuiati la minte , ai mei n-au obiectat niciodata daca veneam cu fete acasa

#67
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011
Altfel, dpdv emotional, te inteleg. Si il inteleg si pe omul de langa tine, sa stii ca dragostea te ia pe sus la orice varsta...

 BaXXXon, on 22 noiembrie 2021 - 01:33, said:

Ce legatura are experienta ta cu ce se cere aici ?! Barbatul e matur pe picioarele lui nu sta cu ma-sa si cu tac'su , are bani sa creasca copilu si pe mama .
P.S. Ai avut/ai parinti incuiati la minte , ai mei n-au obiectat niciodata daca veneam cu fete acasa
Da, stiu, dar am mai auzit de cazuri d-astea. Nici macar nu trebuie sa fie amandoi asa. E suficient unul, ca il trage si pe celalalt. De exemplu, sotul ii poate interzice sotiei sa mai vorbeasca cu ei, sau sa le gateasca ori sa le faca alte mici servicii, inerent necesare atunci cand ai un copil... Nu mai intru in detalii, nu e greu de imaginat...

Poti rupe legatura cu un parinte, dar daca are control freak sau alte apucaturi d-astea, e greu sa scapi de el...

Edited by aaaa4567, 22 November 2021 - 01:40.


#68
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 aaaa4567, on 22 noiembrie 2021 - 01:38, said:

Altfel, dpdv emotional, te inteleg. Si il inteleg si pe omul de langa tine, sa stii ca dragostea te ia pe sus la orice varsta...


Da, stiu, dar am mai auzit de cazuri d-astea. Nici macar nu trebuie sa fie amandoi asa. E suficient unul, ca il trage si pe celalalt. De exemplu, sotul ii poate interzice sotiei sa mai vorbeasca cu ei, sau sa le gateasca ori sa le faca alte mici servicii, inerent necesare atunci cand ai un copil... Nu mai intru in detalii, nu e greu de imaginat...


Tu despre ce vorbesti ? Ca esti pe langa subiect , grav...

 aaaa4567, on 22 noiembrie 2021 - 01:38, said:


Poti rupe legatura cu un parinte, dar daca are control freak sau alte apucaturi d-astea, e greu sa scapi de el...
Numai daca esti sarac cu duhul , nu scapi .

#69
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Vorbeste cu taica'tau. Indiferent ce decizie ai in minte, discuta cu el mai intai si s-ar putea sa gasiti amandoi varianta cea mai buna. Sa nu regreti mai tarziu.
Decat sa intrebi niste straini, discuta cu proprii parinti, ca e si normal.
S-ar putea sa-ti para rau daca faci avort, s-ar putea sa nu. Oricum ai da-o, in cazul avortului, vei avea toata viata un gol in suflet si de lucrul asta trebuie sa fi constienta.

PS: Cadou de 18 ani apartament si masina de la parinti? Faina educatie ti-au oferit! Ce traiesti acum e lectia maturitatii. Enjoy!

Edited by Thuraya_123, 22 November 2021 - 02:51.


#70
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Hunor_66, on 21 noiembrie 2021 - 22:44, said:

Sincer, eu ti-as recomanda sa pastrezi copilul.
Mai ales daca si tatal este perfect de acord.
S-ar putea sa-ti aduca niste bucurii imense in viata si mai tarziu sa te gandesti rusinata ca ai vrut sa scapi de el....
Eu stiam ca la o sarcina peste 3 randuri de anticonceptionale, medicul recomanda clar, avort.

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Thuraya_123, on 22 noiembrie 2021 - 02:50, said:

Vorbeste cu taica'tau. Indiferent ce decizie ai in minte, discuta cu el mai intai si s-ar putea sa gasiti amandoi varianta cea mai buna. Sa nu regreti mai tarziu.
Decat sa intrebi niste straini, discuta cu proprii parinti, ca e si normal.
S-ar putea sa-ti para rau daca faci avort, s-ar putea sa nu. Oricum ai da-o, in cazul avortului, vei avea toata viata un gol in suflet si de lucrul asta trebuie sa fi constienta.

PS: Cadou de 18 ani apartament si masina de la parinti? Faina educatie ti-au oferit! Ce traiesti acum e lectia maturitatii. Enjoy!
Oamenii care isi permit fac lucrurile astea în mod firesc. Ce legătură are asta cu educația?!!
Trebuiau s o dea pe ușă afara cu o traistă într-un băț si se numea ca îi dă o educație bună? Este vreo regula ca toți sa trăiască greul??


#72
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 1001_sunsets, on 21 noiembrie 2021 - 21:54, said:

De lucrul ăsta nu mă îndoiesc deloc, adică are o situație financiară foarte bună, nu are vicii (fumat, băut, agresivitate, etc.). Și chiar cred că ar fi un tata extrem de implicat în viața copilului. Dilema mea stă mai mult în aspectul familial decât în aspectul ăsta...

Ești o femeie norocoasă că ai întâlnit un bărbat așa bun.

Va fi un tată perfect și un soț foarte grijuliu cu tine.

Edited by emeral, 22 November 2021 - 07:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate