Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sunt însărcinată cu copilul prietenului cel mai bun al tatălui meu și nu știu ce să fac

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#19
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Dupa parerea ta de om necopt la minte, partenerul a insistat mai mult sa pastrezi copilul sau sa faci avort?

#20
1001_sunsets

1001_sunsets

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.11.2021

Vizualizare mesajPuferiu_, pe 21 noiembrie 2021 - 21:02, a scris:

Dupa parerea ta de om necopt la minte, partenerul a insistat mai mult sa pastrezi copilul sau sa faci avort?
El a ales voluntar și conștient să rămână neutru pentru a nu-mi influența decizia în vreun fel, dar dacă e să o luăm după micile subtilități cred că el înclină puțin mai mult spre avort, și sincer nu-l condamn.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tinand cont de:
Toate bune și frumoase, începem să facem și sex, până când într-o zi se rupe prezervativul. La moment acela eu nu eram deloc îngrijorată pentru că luam și anticoncepționale. La sugestia lui totuși am decis să iau și pilula de a doua zi, doar ca să fim siguri că sănșele să fi rămas sunt cât mai aproape de 0% posibil.
Nu stiu cine e necopt la minte.
Ea, El, Noi ?

Edited by pasilla, 21 November 2021 - 21:11.


#22
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 03.02.2010

Vizualizare mesajstevetlangat, pe 21 noiembrie 2021 - 20:50, a scris:

anticonceptionale si pilula de a doua zi
Probabil că le-a luat el.

#23
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019

Vizualizare mesajlely, pe 21 noiembrie 2021 - 21:10, a scris:

Probabil că le-a luat el.
Posted image Posted image

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Crezi ca acel barbat iti poate asigura o viata decenta tie si copilului tau ?

Edited by pasilla, 21 November 2021 - 21:14.


#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002

Vizualizare mesaj1001_sunsets, pe 21 noiembrie 2021 - 20:59, a scris:

Eu sunt anul 1 la facultate. El a spus că nu este nevoie să renunț la studii sau la viață dacă aleg să păstez copilul. Mereu există varianta bonelor, etc.
ia intreaba o femeie care a crescut copii ce parere are despre ce zici tu.

#26
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

Vizualizare mesajpasilla, pe 21 noiembrie 2021 - 21:08, a scris:

Tinand cont de:
Toate bune și frumoase, începem să facem și sex, până când într-o zi se rupe prezervativul. La moment acela eu nu eram deloc îngrijorată pentru că luam și anticoncepționale. La sugestia lui totuși am decis să iau și pilula de a doua zi, doar ca să fim siguri că sănșele să fi rămas sunt cât mai aproape de 0% posibil.
Nu stiu cine e necopt la minte.
Ea, El, Noi ?
Daca tot ai subliniat, nu mai reiau si eu, doar adaug....pe langa toate astea, culmea e ca s-a nimerit si in ziua fatidica....taman atunci s-a rupt si guma

Edited by xcit, 21 November 2021 - 21:35.


#27
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

Vizualizare mesaj1001_sunsets, pe 21 noiembrie 2021 - 20:59, a scris:

Dacă ar fi după mine l-aș păstra, adică eu asta mi-aș dori.

Ceva în legătură cu avortul mă neliniștește groaznic...

Se pot întâmpla și dinastea, cazuri rare dar existente, până la urmă nicio metodă contraceptivă nu este 100% efectivă. Posted image

Acum fiecare poate să creadă ce vrea, dar asta este povestea mea, aș vreau eu să fie o minciună sau un scenariu de film.

Eu sunt anul 1 la facultate. El a spus că nu este nevoie să renunț la studii sau la viață dacă aleg să păstez copilul. Mereu există varianta bonelor, etc.

Doua detalii, mai mult de curiozitate. [Sa imi scuzi indiscretia etc etc]:

1. Cam ce profil are facultatea, ce hobby-uri, preocupari ai? Ai zis ceva de gatit etc. Altceva?
2. La ce te referi cand ai spus ca e "barbatul ideal"? Detaliaza putin - intelect, preocupari etc.

Multumesc.

#28
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
Daca ceri un sfat....

Sfatul meu este - sa faci avort... si data urmatoare aveti grija.

Esti tanara, toata viata ta ai inainte... trebuie sa faci o facultate, scoala, ... altele

Decizia iti apartine...

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Neispravitul are bani ? Daca e si batran si sarac faci o afacere proasta. Daca are bani , faci o afacere grozava. Cat poate sa traiasca ....are 50 de ani , peste 20 sigur are diabet de 15 , cu mutatiile astea Covidiene , greu de presupus ca scapa. Ramai cu averea , pensia , etc.
Si eu am 50 ...ma tin bine al naibii , ma mai uit la tinerime , da nu chiar asa. Nu se face , marmuazel ...nu se face. Acolo , 30-35 e prospatura , si asa imi fac griji , ca de , ea la 45 eu la 65 , deja trebuie sa fiu cu ochii si pe instalator , si pe laptar , si pe soferul de Uber . Alea nu mai sunt batraneti linistite . Crede-ma, daca ai vreun gand cu mosul trebuie sa fugiti in lume ca taica-tau il calca cu masina. Eu asa as face. Asa da vina pe varsta . Nu am fost atent , am dat cu spatele , ireparabilul s-a produs .
Acum pe bune , sa zic si ceva serios. Daca povestea e pe bune ,fugi de libidinos cat poti . Este cel mai egoist om pe care l-ai intalnit vreodata . tu te incadrezi la nepoata , nu la fiica , nici in triburile africane nu se mai poarta asa aceva . Gandeste-te altfel. esti insarcinata. Vei face o fata ( stiu eu , am capacitati profetice ) . Si cand va fi maricica ...asa ...17-18 ani , intalneste unul de 50 ....tu o sa ai 35 , daca calculez eu bine. Si ala ti-o impregneaza si ti-o lasa cu burtica la gura. Ce ai face ?
L.E. : Si e si zgarcit. Cumpara prezervative ieftine care se rup .

Edited by JurasikMan, 21 November 2021 - 21:54.


#30
1001_sunsets

1001_sunsets

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.11.2021

Vizualizare mesajaaaa4567, pe 21 noiembrie 2021 - 21:38, a scris:



Doua detalii, mai mult de curiozitate. [Sa imi scuzi indiscretia etc etc]:

1. Cam ce profil are facultatea, ce hobby-uri, preocupari ai? Ai zis ceva de gatit etc. Altceva?
2. La ce te referi cand ai spus ca e "barbatul ideal"? Detaliaza putin - intelect, preocupari etc.

Multumesc.
1. Profil medical
Hobby-uri / preocupări: cum am precizat și-n prima postare: cititul, gătitul, grădinăritul (îmi plac foarte mult lucrurile hands on / practice și intelectuale) și sportul (tenis, mers cu bicicleta, yoga, etc.).

2.Bărbatul ideal în sensul că este foarte calm dar și plin de viață, inteligent, te poți baza pe el când vine vorba de orice, deschis la minte, este foarte activ fizic ceea ce rezonează perfect cu mine, este o personă foarte implicată, etc. Avem cam aceleași preocupări (de aici și conexiunea inițială). Evident că-mi place și aspectul fizic (pot spune chiar că nu arată deloc de vârsta pe care o are).

#31
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
Apropos.. ai idee ce inseamna sa intretii o familie in ziua de azi?

Ai casa, apartamentul tau?
Ai un venit lunar bun?
Nu cred...

Iar barbatul la 50 de ani.. sa zicem ca moare peste un anumit timp, inainte sa va casatoriti... ramai cu nimica...

cum iti intretii familia, copilul

unde stai,  ce venit o sa ai...
cum platesti toate cele.

eu cand am avut 18 ani... nu stiam ce e cu mine...

crede-ma ... nu stii ce inseamna un copil...

vrei ca sa cresti un copil in saracie, abia sa ii poti da o educatie, o viata buna?

sa se chinuie si copilul tau in viata ce ii urmeaza?


gandeste-te ca sunt multi, care au o facultate, o educatie buna... un venit lunar bun, consistent... si chiar asa abia isi permit anumite lucruri...

scuze ca iti scriu toate astea...

#32
1001_sunsets

1001_sunsets

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.11.2021

Vizualizare mesajpasilla, pe 21 noiembrie 2021 - 21:14, a scris:

Crezi ca acel barbat iti poate asigura o viata decenta tie si copilului tau ?
De lucrul ăsta nu mă îndoiesc deloc, adică are o situație financiară foarte bună, nu are vicii (fumat, băut, agresivitate, etc.). Și chiar cred că ar fi un tata extrem de implicat în viața copilului. Dilema mea stă mai mult în aspectul familial decât în aspectul ăsta...

#33
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Vad 2 chestii principale ! Un copil si o relatie de lunga durata ! La niciuna dintre ele nu iti poate da nimeni altcineva un raspuns . Sunt decizii absolut personale bazate pe foarte multe chestii personale .
Ceva de genul ''am lasat-o pe una gravida...sa o iau de sotie sau nu? ''
Vrei copilul , cantaresti bine decizia cu bune si rele STRICT PENTRU TINE dar iti asumi si riscurile si obligatiile . Il vrei pe ala...la fel , simplu .

PS - Simpla mea parere e ca esti la o varsta la care experienta de viata e foarte slabuta si nu ti-ar trebui nici copil , nici relatie pe viata . Iar daca iti place sexul , te protejezi mult mai bine de acum incolo . Si vezi ca tatal tau cred ca a fost de acord ca el sa iti dea sfaturi...nu penetrari si la nervi s-ar putea sa ii rupa capul aluia...eu asa as face .

#34
1001_sunsets

1001_sunsets

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.11.2021

Vizualizare mesajdjxhouse, pe 21 noiembrie 2021 - 21:51, a scris:

Apropos.. ai idee ce inseamna sa intretii o familie in ziua de azi?

Ai casa, apartamentul tau?
Ai un venit lunar bun?
Nu cred...

Iar barbatul la 50 de ani.. sa zicem ca moare peste un anumit timp, inainte sa va casatoriti... ramai cu nimica...

cum iti intretii familia, copilul

unde stai,  ce venit o sa ai...
cum platesti toate cele.

eu cand am avut 18 ani... nu stiam ce e cu mine...

crede-ma ... nu stii ce inseamna un copil...

vrei ca sa cresti un copil in saracie, abia sa ii poti da o educatie, o viata buna?

sa se chinuie si copilul tau in viata ce ii urmeaza?


gandeste-te ca sunt multi, care au o facultate, o educatie buna... un venit lunar bun, consistent... si chiar asa abia isi permit anumite lucruri...

scuze ca iti scriu toate astea...
Venit lunar personal încă nu am, dar primesc o sumă de bani lunară de la părinții mei. Am aparamentul și mașina mea (cadouri de 18 ani de la părinți).

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

Vizualizare mesaj1001_sunsets, pe 21 noiembrie 2021 - 21:54, a scris:

Dilema mea stă mai mult în aspectul familial decât în aspectul ăsta...
Treaba ta, e a ta, esti majora. Decizia e numai la tine.

Intrebarea mea a avut un scop si eu sunt multumit de raspuns. Sper ca esti si tu.
Iti urez succes in viata, indiferent de ce decizi sa faci !

Edited by pasilla, 21 November 2021 - 22:15.


#36
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,356
  • Înscris: 21.04.2014

Vizualizare mesaj1001_sunsets, pe 21 noiembrie 2021 - 20:59, a scris:



Eu sunt anul 1 la facultate.

Cum ai reusit sa intri fara sa dai bacalaureatul ? :rolleyes:

Ai fost un copil precoce si ai inceput scoala de la 5 ani ? :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate