Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Sunt însărcinată cu copilul prietenului cel mai bun al tatălui meu și nu știu ce să fac

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#1
1001_sunsets

1001_sunsets

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.11.2021
Vă rog să vă abțineți de la glume, deoarece situația este una cât se poate de serioasă și reală, mulțumesc anticipat!

Totul începe anul trecut, când eu și actualul meu partener (eu 17, el 48 pe vremea aia, acum 18 și 49) am început să ne apropiem din ce în ce mai mult din cauza intereselor și hobby-urilor comune (cititul, gătitul, mersul cu bicicleta, tenisul, grădinăritul, drumețiile, etc.). Tatăl meu a fost foarte ok cu apropierea asta, ba chiar a și încurajat-o, deoarece a considerat că prietenul lui îmi poate fi un bun mentor / învățător, din cauza experienței lui în activitățile respective și faptul că tata îl consideră cel mai de încredere om pe care-l cunoaște. Din cauza tuturor aspectelor astea, tata nici până-n ziua de azi nici măcar nu bănuiește ceva. Țin să menționez că în perioada asta relația noastră a fost complet platonică, neîntâmplându-se nimic nici romantic, nici sexual.

Trece o perioadă bun de timp, și eu realizez că mă simt atrasă de el atât fizic cât și emoțional, el fiind întruchiparea a tot ceea ce mi-aș fi putut dori eu vreodată într-un bărbat. După ziua mea de 18 ani, decid să-mi fac curaj și să-mi mărturisesc sentimentele (filosofia mea fiind că cel mai rău lucru care se poate întâmpla e să mă refuze agresiv și să nu mai vorbim vreodată / să ne tolerăm în preașma familiilor noastre când este nevoie - ceea ce îmi părea o variantă mai bună decât să rămân cu regrete). Fac și pasul ăsta și aflu că și el simte la fel, doar că nu avea niciodată în gând să facă vreo mișcare, deoarece era conștient de câte probleme ar fi putut cauza asta dacă ar fi avut parte de o reacție negativă din partea mea. Decidem împreună să începem o relație, însă fară a permite nimănui să știe asta (din motive evidente).
Toate bune și frumoase, începem să facem și sex, până când într-o zi se rupe prezervativul. La moment acela eu nu eram deloc îngrijorată pentru că luam și anticoncepționale. La sugestia lui totuși am decis să iau și pilula de a doua zi, doar ca să fim siguri că sănșele să fi rămas sunt cât mai aproape de 0% posibil. Trece ceva timp (eu deja uitasem pe cât posibil de întâmplarea asta) și-mi întârzie menstruația, ceea ce pentru mine e ceva incredibil de ieșit din comun pentru că am o menstruație foarte regulată. Apoi încep și celelalte simptome cum ar fi: greața, oboseala, sânii sensibili, urinatul des, etc. și am decis să fac un test de sarcină. Am făcut 3 în 3 zile diferite, ca la carte (prima urină de dimineață) și toate au ieșit pozitive. Partnerul meu, după ce află lucrul ăsta, spune că trebuie să mergem imediat la un ginecolog pentru confirmarea sarcinii, control, etc. Sarcina devine confirmată. El îmi spune după asta că ce decid să fac în continuare este complet alegerea mea, că el mă va susține și în caz dar avort, dar și în caz de păstrarea sarcinii. Menționează totuși că dacă decid să păstrez sarcina habar n-are cum îi vom spune familiei mele și că îi este foarte frică de reacția tatălui meu. El este divorțat și are 2 copii (mai mari decât mine). Îi este teamă și de cum vor reacționa proprii lui copii.

Acum sincer chiar nu știu ce să fac, dacă circumstanțele ar fi fost diferite 110% aș fi păstrat sarcina, nici vorbă de avort. Dar așa, și mie-mi este teamă... de reacția familie mai ales, dar și a lumii. Îmi e frică că tatăl meu o să sfârșească în a face ceva nebunesc.  Teoretic eu și partenerul meu am putea fugi împreună, doar că nici eu și nici el nu dorim să abandonăm pe cineva. Când mă gândesc la avort îmi vine în cap numai cuvântul "regret"...

Mersi că ați citit până aici și orice fel de sfaturi sunt binevenite!

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,108
  • Înscris: 23.09.2005
Pai ce sfaturi? Daca sa-l pastrezi sau nu? Asta depinde numai de tine.

Alte sfaturi sunt inutile pana cand nu esti hotarata in privinta asta.

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Fă avort, ești tânără, ai toată viața înainte să decizi. Toate stelele sunt aliniate în favoarea ta de-acum încolo.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,143
  • Înscris: 30.04.2007
am citeva prietene de virsta mea, care la fel ca tine, pentru liniste si siguranta, s-au maritat cu un barbat mult mai in virsta. ele acum sunt in floarea virstei, ei au 70 de ani si o gelozie fantastica. nu stiu care-i situatia la tine, dar gindeste-te ca daca are acum ~50 de ani, cind copilul va avea 20, el va avea 70 ... plus ca in conditiile de acum, cu pandemia, poate sa nu mai apuce (doamne fereste)
este de asemenea foarte posibil sa va intelegeti pina la sfirsit (al lui, fireste, tu fiind mult mai tinara)
pe forum poti primi sugestii, nu si sfaturi, pentru o asemenea situatie, nimeni nu iti poate da sfaturi ..

BAFTA!!


View Postbritneysbitch, on 21 noiembrie 2021 - 20:33, said:

Fă avort, ești tânără, ai toată viața înainte să decizi. Toate stelele sunt aliniate în favoarea ta de-acum încolo.

coreeeect!!! siiii ... cu protectie data viitoare, sau cu pastila de fiecare zi .. meriti 20-30 de lei pe luna ca sa nu i dureri de cap de la "burta" ;)

Edited by r_murphy, 21 November 2021 - 20:36.


#5
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 12.09.2021
Cum drac, și prezervativ, și anticoncepționale, și pastila de a doua zi și tot ai rămas? Ori Universul vrea să ai neapărat copilul ăsta, ori ceva e dubios... Posted Image

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,973
  • Înscris: 15.04.2019
Presupunand ca speta e reala (probabilitate 2% , sa spun):
1. principalul vinovat e tatal tau, care a incurajat o astfel de apropiere;
2. al doilea e prietenul tau la a doua tinerete; am cam varsta lui dar nici in vis nu m-as apropia de o virgina de 25 (stiu, nu exista), nu zic de 18;
3. sa faci un copil acum zic c-ar fi o mare greseala; peste 5-10 ani prietenul tau va avea serioase probleme cu prostata (nu mai zic de potenta), tocmai cand vei avea cheful mai mare;
4. cine ar creste copilul? si cariera ta?
Daca e adevarata situatia, scuza-ma, dar cred ca ai nevoie de un control psihiatric. Daca nu, de internare.

Edited by __Dan__, 21 November 2021 - 20:40.


#7
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.05.2013
Când te gândești că viața ta este complicată, apare ceva de genul care te încredințează că ești chiar cuminte...
Nu există cale de mijloc, sunt două variante:
1 (recomandat) avort, întreruperea relației, caută ceva mai apropiat de vârsta ta. Nu se va sfârși bine relația actuală, nu ești într-un film tembel. Ca amuzament ok, dar te-ai convins că, pe de o parte, nu prea știți să vă amuzați, pe de alta că o fi prea mult amuzament, de nu puteți duce.
2 vă asumați totul, având convingerea că dragostea învinge (hihihi).

#8
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Adevarul e ca faci multe prostii cand esti excitat. Apoi trece si revii la realitate.
Ramai cu consecintele!

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postjeffy86able, on 21 noiembrie 2021 - 20:33, said:

Mor.
Doar pentru atât nu, dar pentru mai mult se poate lăsa cel puțin cu răniți pe topic.

#10
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 17.11.2011
Analizând exprimarea coerentă de care ai dat dovadă, aș zice că povestea e fictivă. Ne minți, dar ne minți frumos...e ok, nu te judecăm, nouă ne plac poveștile ăstea, și mai avem cazuri similare pe forum.
Puteai să ne zici direct că intenționezi să scrii o carte sau să te angajezi în industria cinematografică românească, pe post de regizor eventual.

Edited by glassofwine, 21 November 2021 - 20:50.


#11
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Matură și la scris inițiatoarea.

Oricum ar fi, e palpitant.

#12
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 24.10.2019

View Postalthea, on 21 noiembrie 2021 - 20:42, said:

Doar pentru atât nu, dar pentru mai mult se poate lăsa cel puțin cu răniți pe topic.
Spune sincer, ce sanse sunt ca povestea sa fie reala?
Prezervativ, anticonceptionale si pilula de a doua zi.

------------

Altfel, daca ramane nastere.
Musai. Muzica de fundal.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/btPJPFnesV4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,187
  • Înscris: 19.09.2005

View Post1001_sunsets, on 21 noiembrie 2021 - 19:57, said:

....
io zic ca e timpul ca iubi sa se duca la babacu sa te ceara de nevasta.
in functie de cum evolueaza situatia ai si raspunsul cerut.

Edited by arg, 21 November 2021 - 20:51.


#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002
asa. si viitorul tau care o sa fie in cazul in care pastrezi copilul?

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Esti fecioara maria, fata Mosului!
Practic, ai castigat la 6/49, fara sa joci.
M-am intrebat merue ce fel de oameni scriu astfel de subiecte. Adica, una e sa scrii prostii, alta sa scrii ineptii. Sa ne intelegem, a doua varianta cere vointa sa scrii tampenii, daca in prima o faci ca atat te duce.

View PostFane, on 21 noiembrie 2021 - 20:51, said:

asa. si viitorul tau care o sa fie in cazul in care pastrezi copilul?
Castiga la Loto. De 10 ori. La rand. Fara bilet.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cam dubioasa povestea.
Faci ce crezi si iti asumi decizia. Nu poate nimeni sa iti dea sfaturi, citind cateva randuri.

#17
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu are rost sa te stresezi , ceea ce conteaza este ca tu sa fii fericita si daca si barbatul este alaturi de tine , chiar nu conteaza ca x y sunt impotriva pt ca nu e vorba de viata lor . Tu doar gandeste-te bine de tot inainte sa decizi ceva .

#18
1001_sunsets

1001_sunsets

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.11.2021

View PostPhobos, on 21 noiembrie 2021 - 20:33, said:

Pai ce sfaturi? Daca sa-l pastrezi sau nu? Asta depinde numai de tine.

Alte sfaturi sunt inutile pana cand nu esti hotarata in privinta asta.
Dacă ar fi după mine l-aș păstra, adică eu asta mi-aș dori.

View Postbritneysbitch, on 21 noiembrie 2021 - 20:33, said:

Fă avort, ești tânără, ai toată viața înainte să decizi. Toate stelele sunt aliniate în favoarea ta de-acum încolo.
Ceva în legătură cu avortul mă neliniștește groaznic...

View PostComandorul, on 21 noiembrie 2021 - 20:37, said:

Cum drac, și prezervativ, și anticoncepționale, și pastila de a doua zi și tot ai rămas? Ori Universul vrea să ai neapărat copilul ăsta, ori ceva e dubios... Posted Image
Se pot întâmpla și dinastea, cazuri rare dar existente, până la urmă nicio metodă contraceptivă nu este 100% efectivă. :(

View Poststevetlangat, on 21 noiembrie 2021 - 20:50, said:

Spune sincer, ce sanse sunt ca povestea sa fie reala?
Prezervativ, anticonceptionale si pilula de a doua zi.

------------

Altfel, daca ramane nastere.
Musai. Muzica de fundal.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/btPJPFnesV4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acum fiecare poate să creadă ce vrea, dar asta este povestea mea, aș vreau eu să fie o minciună sau un scenariu de film.

View PostFane, on 21 noiembrie 2021 - 20:51, said:

asa. si viitorul tau care o sa fie in cazul in care pastrezi copilul?
Eu sunt anul 1 la facultate. El a spus că nu este nevoie să renunț la studii sau la viață dacă aleg să păstez copilul. Mereu există varianta bonelor, etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate