Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1690 replies to this topic

#577
wind_next

wind_next

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.08.2007
salut,
ce parere aveti de oferta asta ?

Attached Files



#578
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 wind_next, on 22 iulie 2022 - 11:45, said:

salut,
ce parere aveti de oferta asta ?
in primul rand schimba feroneria,pune solbank,iar daca tot ai ușa cu cercevea lata și broască multipunct pune și 3 balamale ( de ușa)

#579
ombun2021

ombun2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2021
Buna ziua.

se poate sa imi recomandati niste firme din Bucuresti pentru montaj termopane (geamuri si usi care dau in exterior)? Casa, sector 1.

Nu ma pricep absolut deloc. Niciuna dintre usi nu are protectie deasupra si ploaia bate fix in geam, se infiltreaza apa si intra in casa. Actualele geamuri au fost montate in 2004-2005, nu merita sa-mi bat capul sa incerc sa repar ceva. Noile termopane ar trebui sa izoleze si termic si sa aiba si protectie UV. Dar, repet, nu ma pricep deloc. Multumesc anticipat pentru ajutor!

#580
wind_next

wind_next

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.08.2007

 Timplarualin, on 22 iulie 2022 - 18:36, said:

in primul rand schimba feroneria,pune solbank,iar daca tot ai ușa cu cercevea lata și broască multipunct pune și 3 balamale ( de ușa)

ok, ms, de parere.

#581
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020

 ombun2021, on 25 iulie 2022 - 08:36, said:

Buna ziua.

se poate sa imi recomandati niste firme din Bucuresti pentru montaj termopane (geamuri si usi care dau in exterior)? Casa, sector 1.

Nu ma pricep absolut deloc. Niciuna dintre usi nu are protectie deasupra si ploaia bate fix in geam, se infiltreaza apa si intra in casa. Actualele geamuri au fost montate in 2004-2005, nu merita sa-mi bat capul sa incerc sa repar ceva. Noile termopane ar trebui sa izoleze si termic si sa aiba si protectie UV. Dar, repet, nu ma pricep deloc. Multumesc anticipat pentru ajutor!

Iei legatura cu unul dintre colegii nostri, Digix sau Conu71, chiar si cu amandoi, recomandari mai bune pe Bucuresti de unde, nu se poate.

#582
vicleanu

vicleanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.01.2014
Buna seara, ma puteti ajuta, va rog, cu cateva pareri/idei despre ofertele atasate?

Multumesc.

Attached Files



#583
ooctaa

ooctaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.07.2022
Salutare,

Casa cu suprafata vitrata mare (54m2)
Living bucatarie orientare estiva
Dormitoare orientare vestica

Dilema mare in ceea ce priveste pachetul de sticla ( cu sau fara 4s ):
V1:  1 44mm,PVC DT NEAGRA, Low-E 4/16/F4/16 Ag/4 Anotimpuri 4
V2: 44mm, Low E4+F4+Low E4+Ag

Multumesc

#584
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020
O idee ar fi sa imparti in 5 si nu in 4, deschiderile mi se par cam mari. Daca imparti in 5 faci o deschidere pe mijloc si doua la extremitati, o sa fie mai scump probabil dar mi se pare mai ok. Idea cu deschideri mai mici pe inaltime a unuia dintre ofertanti nu este rea deloc, din nou o sa fie mai scump. De aici pleci (configurarea deschiderilor), dupa asta alegi ce produs vrei sau esti dispus sa platesti.

Pentru lucrarea data este ok si produsul cu Gealan S 8000 (lucrez chiar cu acest produs, identic), daca salamander cu doua garnituri este mai scump decat gealan, nu merita, cel cu trei garnituri este normal sa fie mai scump, iar bluevo 92 la fel este normal sa fie mai scump. Indiferent cat ar fi diferenta de bani intre s8000 si celelalte, nu cred ca o sa influenteze semnificativ calitatea, eficienta si rezistenta in timp alegerea unui produs mai scump.

#585
vicleanu

vicleanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.01.2014
Poza 3 si poza 4 sunt acelasi ofertant. Ideea cu supralumina a fost a mea (ma gandesc ca este greutate mai mica pe balamale fiind geamul mai mic si ca este mai usor si cu inchiderea plasei) si l-am rugat sa imi faca doua oferte, una si cu luminator. Am trimis cerere de oferta la 4 firme, cele mai rasarite zic eu, pe care le-am gasit pe internet, si acesta a fost singurul care m-a sunat, mi-a explicat, am discutat vreo 15-20 de minute. Ceilalti au aruncat doar un email cu un pdf. Asta cred ca o sa fie si oferta castigatoare, vad ca are si glaf, si plasa, etc. Diferenta intre oferte, cu luminator sau fara este de 75 €.

#586
w00tz

w00tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 29.08.2006
Citind aici am inceput sa mai inteleg si eu una alta, feronerie, profil, geamuri etc.
Am urmatoarea oferta, cea mai buna dintre altele 5.
Cladirea este de 4 etaje, neanvelopata dar urmeaza candva, orientata Nord-Sud, cam in unghi 15-20 grade, deci Nord-Vest / Sud-Est.
Pozitiile 1, 2, 3, 4 sunt catre nord-vest
Al doilea geam din Pozitia 1 este catre sud-est.
pozitia 1 - dormitoare
pozitia 2 - dormitor, catre balcon acoperit (usa o voi schimba in geam de sus pana jos, in loc de panel)
pozitia 3 - living, catre balcon acoperit (usa o voi schimba in geam de sus pana jos, in loc de panel)
pozitia 4 - bucatarie

Sticla
- ma gandeam sa pun low-e in loc de 4seasons deoarece la apus nu mai e asa grava radiatia solara, plus ca sunt inconjurat de blocuri de 8 etaje. Poate 4seasons la geamul care da catre sud-est?
- pentru izolatie fonica trebuie neaparat tripan? sau exista vreo solutie si pentru 2 foi? Unul din dormitoare da catre strada.
- celalalt geam sa-l las float sau pun altceva?
Profil inaltare solbanc - ma gandeam sa-l scot pentru poz 2 si 3 deorece balconul este acoperit si nu va ploua niciodata acolo, iar pentru pervaz sa pun cuart sau ceva similar. E o idee buna?
Profil bluevolution 73 - vad ca e cel mai ieftin de la Salamander, banuiesc ca e clasa B, dar nu cred ca am vreo problema cu asta (in final ce imi doresc e sa arate bine si cand inchid geamul, sa stea sigilat)
Feronerie Maco multi matic - pare ok si vad ca suporta microventilatie - banuiesc ca pot deschide geamul in acea pozitie aproape inchisa (chiar vreau asta)
Maner sekustic - iar pare ok

Attached Files



#587
ooctaa

ooctaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.07.2022
Salutare,

Pareri despre configuratia acestor 2 oferte?
Sticla / feronerie / accesorii

PS: Aluplast vine inlocuit cu rehau in V2

Orice feedback e bine venit
Multumesc

Attached Files

  • Attached File  V1.pdf   1.83MB   11 downloads
  • Attached File  V2.pdf   679.87K   10 downloads


#588
vicleanu

vicleanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.01.2014

 Dorel-Jefuitorul, on 26 iulie 2022 - 20:41, said:

O idee ar fi sa imparti in 5 si nu in 4, deschiderile mi se par cam mari. Daca imparti in 5 faci o deschidere pe mijloc si doua la extremitati, o sa fie mai scump probabil dar mi se pare mai ok. Idea cu deschideri mai mici pe inaltime a unuia dintre ofertanti nu este rea deloc, din nou o sa fie mai scump. De aici pleci (configurarea deschiderilor), dupa asta alegi ce produs vrei sau esti dispus sa platesti.

Pentru lucrarea data este ok si produsul cu Gealan S 8000 (lucrez chiar cu acest produs, identic), daca salamander cu doua garnituri este mai scump decat gealan, nu merita, cel cu trei garnituri este normal sa fie mai scump, iar bluevo 92 la fel este normal sa fie mai scump. Indiferent cat ar fi diferenta de bani intre s8000 si celelalte, nu cred ca o sa influenteze semnificativ calitatea, eficienta si rezistenta in timp alegerea unui produs mai scump.


Buna ziua, am mai solicitat 2 oferte pe Gealan S8000 si pe Bluevolution 73. Am primit bonus si una pe S9000.
Din cea ramasa de data trecuta, cu Bluevolution 82 (prima poza) si cele de acum, cu S8000, S9000, Bluevolution 73 (celelalte 3 poze) ce varianta ar fi mai ok, din punct de vedere calitate/pret?

,,De aici pleci (configurarea deschiderilor), dupa asta alegi ce produs vrei sau esti dispus sa platesti" - asta nu este o problema, nu ma dau banii afara din casa, dar daca tot faci un efort macar sa merite, iar diferenta nu este foarte mare, e undeva la ~ 300€. Ideea e ca vreau sa merite diferenta de 300, nu sa ii dau degeaba. Am primit diferite sugestii si am si citit. Daca unii spun ia ce e mai bun, ca sa izoleze bine, altii spun ia cel mai ordinar turcism, pentru ca e vorba de un balcon si orice ai pune, daca nu il incalzesti cumva, iarna se vor egaliza temperaturile (cea de afara cu cea din balcon) si vei avea umezeala si mucegai. De asta m-am gandit sa apelez la experienta voastra.

Astept o sugestie.

Multumesc.

Attached Files



#589
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020

 vicleanu, on 28 iulie 2022 - 16:14, said:


Daca unii spun ia ce e mai bun, ca sa izoleze bine, altii spun ia cel mai ordinar turcism, pentru ca e vorba de un balcon si orice ai pune, daca nu il incalzesti cumva, iarna se vor egaliza temperaturile (cea de afara cu cea din balcon) si vei avea umezeala si mucegai.


Acestea sunt extremele, de asta am precizat eu ca S8000 este ok. Cunosc exact produsul ofertat tie (nu toate produsele care au gealan S8000 in componenta sunt si ok), produsul ofertat tie este un produs mediu, intre “cel mai ordinar turcism” si “ia ce e mai bun”. Adica, S8000 are in varianta ta un coeficient de transfer termic de 1.2 w/mpk (exista o alta varianta de s8000 care are 1.1 w/mpk, dar aia este pentru cei care vor unul dintre cele mai bune produse din clasa 70mm), pachetul de geam de 44mm poate avea un coeficient de 0.6 w/mpk (atentie, “poate avea” daca primesti exact ce apare pe oferta). Cam toti producatorii respectabili de profile (kommerling/ trocal, deceuninck, rehau, salamander, Aluplast, schuco) au variante similare, mai putin veka (la ei doar “ia ce e mai bun”, la faza asta ii bate doar Rehau cu seria Geneo, dpmdv).

Alte tipuri de produse (din game superioare, 80mm +, trei garnituri, geam de 48/52mm), mai scumpe, pot avea coeficienti pe rama de 1.0 w/mpk si de 0.5w pe sticle, deci diferente foarte mici (tot daca cea ce este pe oferta si primesti).

Asta ar fi in mare despre profile, dar tamplaria nu este facuta doar din profil. Sa alegi “cel mai ordinar turcism”, este in primul rand utopie (produsul cumparat este in 99% din cazuri unul 100% romanesc). Ca profilul este turcesc si “ordinar”, in principiu este irelevant. Practic, profilul turcesc “ordinar” nu vine singur, vine cu feronerie, sticla, montaj, configurare, executie (toate “ordinare”), de regula un kkt, ca si produs (nu vrei sa dai bani pe un astfel de produs daca il folosesti tu). Plus ca diferentele de bani fata de mediu sunt cam pe acolo cu cele dintre mediu si top. Sigur poti gasi turcisme, bulgarisme, romanisme si la jumatate de pret fata de mediu, dar nu se stie daca primesti ceva (orice),  dupa ce platesti avansul.

#590
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

 Dorel-Jefuitorul, on 10 aprilie 2022 - 23:02, said:


Tot pentru izolare termica buna este foarte important pachetul de geam, pentru ca ocupa cea mai mare suprafata. Aici conteaza grosimea pachetului de geam (vorbim de tripan), de la 40mm si pana la 52mm, pachetele care se incadreaza intre aceste dimensiuni pot fi eficiente termic, diferentele intre ele sunt foarte mici, de obicei maxim 0,1w/mpk si asta intre pachetele de 40/44 si 48/52, asta daca sunt corect si la fel configurate. Ceea ce inseamna ca pe langa grosimea pachetului de geam conteaza si configurarea sticlelor, regula de baza pentru obtinerea unui pachet eficient este folosirea a doua sticle cu depunere si una float(simpla). Aceasta configurare poate fi imbunatatita prin folosirea argonului si prin folosirea baghetelor de tip warm edge intre sticle.


Foarte buna descriere a "situatiei".

Va rog un sfat pentru pachetul de geam, tripan, intr-un mediu in care nu este nevoie de izolare fonica deosebita (la tara) dar care sa aiba proprietati de izolare termica decente. Pe sud si pe alte orientari
Pe orice configurator ma uit sunt 20 de optiuni pentru vitraj.

Multumesc!

#591
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020
Low-e 4mm, 14/16mm spatiu + float 4mm, 14/16mm spatiu + planitherm 4s de 4mm. Cam asta este cea mai folosita configurare, evident ca nu este cea mai buna si nu este ok in toate situatiile in care este folosita. Dar in cazul de fata pare ok, sigur, se pot combina cunfiguratiile, planitherm 4s poate fi inlocuit cu un low-e pe fatadele care nu sunt expuse la soare.

Acestea fiind cele mai folosite configuratii, in variantele standard nu au argon (uneori chiar daca el apare pe oferta), bagheta dintre sticle este din aluminiu. As zice ca pentru o casa “la tara” este suficient.

Sigur, imbunatatiri pot fi aduse, dar repet, pentru o casa “la tara” cred ca este suficient. Acuma, depinde si ce fel de casa este sau va deveni “casa de la tara” si mai depinde si pe ce fel de tamplarie se monteaza un pachet de geam superior.

In programele configurator nu vei gasi low-e si float.  Planitherm 4s vei gasi, dar insotit de evolution. In configurator la saint gobain denumirea pentru float este planiclear, pentru low-e sunt doua variante planitherm xn si planitherm one, pentru 4s exista planitherm 4s evolution si planistar sun plus. Programele producatorilor de sticla nu se adreaseaza beneficiarului final, la fel si informatiile de pe site-urile producatorilor de profile, sau ale celor de feronerie.

Acestea sunt materii prime, pana sa ajunga sa faca parte din produsul cumparat de beneficiar mai este mult de lucru.

#592
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009
Citesc de cateva zile forumul. In cele din urma i-am scris un mesaj lui conu71.
M-a sunat si am discutat pe un plan, cu sfaturi, do`s and dont`s. Chestii din viata reala nu din manualele de teorie.

Ii multumesc pe aceasta cale si incurajez si pe altii sa discute cu cineva priceput inainte de a lua decizii (poate) nefericite.

#593
Denistm

Denistm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.08.2022
Salutare, am primit o oferta de termopan Veka 76 ( 5 camere) feronerie Siegenia, sticla 44mm ( 4s +f4 + low e +argon). Este bun modelul/tipul acesta? mentionez faptul ca locuinta se afla in Timisoara

Multumesc

#594
w00tz

w00tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 29.08.2006
Pana la urma i-am dat mesaj lui conu71 - super de treaba si amabil, m-a sunat imediat si m-a lamurit. Cele bune!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate