Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

"100 lei pe zi"

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#163
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,918
  • Înscris: 26.01.2010

 KiloW, on 07 octombrie 2021 - 17:41, said:


E nevoie de oameni mulți pentru timp scurt. Aia care au un job normal n-au timp de asa ceva,
Si aia care nu au niciun job si-s buni de munca dar aleg sa nu munceasca pentru DOAR 3000 net ce fac ?
La 150 lei pe zi , 20 de zile pe luna iti ies 3000 lei cu mancare , transport asigurat. Cat e salariu mediu ?

 lucianburjuiul, on 07 octombrie 2021 - 19:01, said:

Pe puscariasi e bataie. Ieftini si buni.

Pai ii pun sau nu la munca ? Asta era intrebarea mea subtila :lol:

#164
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,256
  • Înscris: 08.01.2021
Micul fermier n-are nici putere de negociere cu marii grosisti, care de multe ori sunt cartel.
Singura șansă e fie sa se asocieze, fie sa găsească o soluție sa ajungă ei direct la consumator.

#165
Numitorul_comun

Numitorul_comun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 21.09.2021
Pai suma corecta e acolo unde se intalneste cererea cu oferta.

 Noua_pe_site, on 07 octombrie 2021 - 19:57, said:



De obicei, cel putin afara, o munca sezoniera se plateste mai mult decat una pe un salariu stabil.

Edited by Dany_Darke, 07 October 2021 - 20:37.


#166
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Nu se va duce nimeni pe 100 de lei pe zi daca pot sta acasa pe 1000 de lei pe luna. Daca guvernantii ar inaspri conditiile de acordare a ajutorului social, s-ar gasi si zilieri destui.

(toti comunistii sa sara pe mine :ciocan:)

#167
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,621
  • Înscris: 12.06.2010

 Noua_pe_site, on 07 octombrie 2021 - 19:57, said:

Pai ii pun sau nu la munca ? Asta era intrebarea mea subtila :lol:

Yes darling! Ieftini, suficient manpower si harnici. D'aia e bataie pe ei. Stiu cel putin doua crame care folosesc. Nu e o rusine. In general in zonele in care viile sunt pe raza penitenciarului (10-20 km) ca sa nu-i plimbe prea mult. Si pentru ei e avantajos, li se contorizeaza zilele de munca, mananca mai bine, se mai lipesc de o chiftea - tigari, vin, must, struguri, un iepure plus ca ies afara. Se ofera voluntari, cine nu pune osul la munca nu mai pupa.


#168
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,621
  • Înscris: 12.06.2010
In fine cu doi de f - sufficient, my bad.

#169
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
100 de lei pe zi e bine ! Eu am gasit sub 100 de lei ca zilier cica in proba ca pe urma sa te hotaresti daca ramai... cat mai exact ? 83 de lei ! Manipulant la depozit cereale.

#170
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007
Sa angajeze roboti care muncesc pe gratis.. aaa sunt scumpi! Pai atunci sa vedem cat ar costa de inchiriat un robot?

Abea astept sa scoata careva robotu care sa faca cam orice poate face un prostovan necalificat. Sa zideasca, sa sape santuri, sa dea cu bidineaua, sa sape in gradina sa culeaga fructe din copaci, la sparanghel, capsune, rosii.

Edited by tfmercedez, 01 February 2022 - 17:02.


#171
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Nu știu ce sa zic, dar un curier (adică eu) câștiga oficial 2200 de lei pe luna. Atat ma plătește firma. Dacă livrez și sâmbătă îmi mai da fix un milion pe sâmbătă. Programul începe de la 7. Întâi descarcam camioanele de colete. Apoi sortam pe destinații, si incarcam în dubele noastre. Asta la foc automat, adică pana la 9, maxim 9-30. La 9-30 plecam în curse. Avem cam 80 de colete în zilele bune, 120 în zilele proaste. În zilele proaste stai și pana la ora 20. În zilele bune, termini la maxim ora 17, niciodată mai devreme. Salariul e același, ore suplimentare nu exista, ziua se termina când termini coletele.
E mult, e puțin? Nu știu... atat sunt plătit. Sa fac altceva? Sunt prea bătrân sa mai ma apuc de altceva. Si recunosc ca îmi place sa fac curierat. De ce sa fac ceva ce nu îmi place?
Am scris "oficial" 2200 de lei pe luna, pentru ca atat suntem plătiți de firma. Neoficial, mai iese ceva de la bacșișuri. Exista o lege neoficiala la curieri - de la un leu nu se da rest. Adică produsul costa cu transport cu tot 99,5 lei, nici un curier nu îți va da 50 de bani. Mai sunt și clienți (să traiasca) cărora le face placere sa ofere bacșiș. Dau 2, 3 sau 5 lei. Unul mi-a lăsat 10 lei, când i-am dat restul, a zis sa îl păstrez. În medie scoatem cam 50 de lei pe zi din bacșiș, deci vreo 1000 de lei pe luna. Dar banii oficiali după care vom lua pensie, sunt aia 2200 lei! Bacșiș nu cotizează la pensie! Asta e.
Concluzie: 100 de lei pe zi nu e chiar puțin! Dacă îți place ce faci. Eu unul nu m-as duce să dau cu sapa, nu îmi place. Prefer sa manevrez covrigul și sa livrez colete! Cu 100 de lei pe zi!

Edited by Robert_Kiran, 01 February 2022 - 18:15.


#172
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,067
  • Înscris: 30.11.2021

 vali, on 08 septembrie 2021 - 05:45, said:

ai mei au dat pământul la asociație. iau niște bani și niște grâu/porumb, că au păsări. sunt mulțumiți că nu trebuie să facă nimic. dar prin sat oamenii discută cum patronul are E-klasse nou și ei o duc rău. dacă crezi că poți mai bine, de ce nu te bagi tu să faci, titele? că de vorbit suntem buni toți. pune mâna, cumpără niște combine, niște tractoare, fă silozuri, angajează oameni, fă contracte cu cumpărători, bagă mare.
Ce siloz ca aia de la banca nu iti dau bani sa cumperi un tractor SH.

Citeam o stire amuzanta cu un copil de bani gata, taticul cu cateva hoteluri in domeniul horeca.
Si citeam stirea si era amuzanta, era un reportaj in care se povestea si incuraja antreprenoriatul.

Ce vroiam sa zic este ca povestea el cum s-a dus la banca si a luat 50 de mii de euro imprumut, asta acum vreo 10 ani. Si aia nu au intrebat cum naiba i-a dat banca 50 de mii de euro.
Cand esti al nimanui nu iti da banca 10 mii de lei.

Nu are rost sa va zic ca a dat faliment, vorba aia... cine sunt eu sa intreb daca si cum a mai achitat creditul ala. Ce credeti? Afacerea era un pub.

Edited by MindArchitect, 01 February 2022 - 19:49.


#173
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007

 Robert_Kiran, on 01 februarie 2022 - 18:11, said:

Nu știu ce sa zic, dar un curier (adică eu) câștiga oficial 2200 de lei pe luna. Atat ma plătește firma. Dacă livrez și sâmbătă îmi mai da fix un milion pe sâmbătă. Programul începe de la 7. Întâi descarcam camioanele de colete. Apoi sortam pe destinații, si incarcam în dubele noastre. Asta la foc automat, adică pana la 9, maxim 9-30. La 9-30 plecam în curse. Avem cam 80 de colete în zilele bune, 120 în zilele proaste. În zilele proaste stai și pana la ora 20. În zilele bune, termini la maxim ora 17, niciodată mai devreme. Salariul e același, ore suplimentare nu exista, ziua se termina când termini coletele.
E mult, e puțin? Nu știu... atat sunt plătit. Sa fac altceva? Sunt prea bătrân sa mai ma apuc de altceva. Si recunosc ca îmi place sa fac curierat. De ce sa fac ceva ce nu îmi place?
Am scris "oficial" 2200 de lei pe luna, pentru ca atat suntem plătiți de firma. Neoficial, mai iese ceva de la bacșișuri. Exista o lege neoficiala la curieri - de la un leu nu se da rest. Adică produsul costa cu transport cu tot 99,5 lei, nici un curier nu îți va da 50 de bani. Mai sunt și clienți (să traiasca) cărora le face placere sa ofere bacșiș. Dau 2, 3 sau 5 lei. Unul mi-a lăsat 10 lei, când i-am dat restul, a zis sa îl păstrez. În medie scoatem cam 50 de lei pe zi din bacșiș, deci vreo 1000 de lei pe luna. Dar banii oficiali după care vom lua pensie, sunt aia 2200 lei! Bacșiș nu cotizează la pensie! Asta e.
Concluzie: 100 de lei pe zi nu e chiar puțin! Dacă îți place ce faci. Eu unul nu m-as duce să dau cu sapa, nu îmi place. Prefer sa manevrez covrigul și sa livrez colete! Cu 100 de lei pe zi!
stiu cativa curieri, pe unul il cheama Elvis, uneori nu le dau nimic, pentru ca sunt colete fara plata, dar  si cand vine cu bani,  se rotunjeste in sus, daca e 142, ramane 150, daca e 90, ramane 100.
Si pentru ca ne stim de mai multi ani, daca nu sunt acasa, vine si dupa mine, sau revine mai tarziu.

Edited by tfmercedez, 01 February 2022 - 20:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate