Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Daca beau 750 ml pepsi pe zi, se poate intampla ceva rau ?

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#55
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Cafeaua se recomanda la filtru de hartie pentru a elimina sursa de colesterol, e plin netul de articole in acest sens.

#56
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 04.03.2014
Sunt multe mituri legate de cafea si colesterol...

#57
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Viata ta pare sa fie o insiruire de intrebari cretine.

#58
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007

View PostFC72, on 17 august 2021 - 19:39, said:

Eu nu cunosc persoane care consuma Pepsi regulat si sa nu fi facut pietre la rinichi.

Eu consum regulat Pepsi (aprox 2L/zi) de aproape 10 ani si inca nu am facut....
Asta nu inseamna ca nu e nociv, dar eu nu consum alcool, nu fumez, nu ma droghez...

Nu va incurajez sa beti ca mine...

#59
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Cunosc un personaj, IT-ist de meserie, care pana la varsta de 30 de ani a baut in permanenta Coca-Cola. De la maxim 0.5L/zi, pana la final, cand a ajuns la peste 2L/zi, cand medicul curant i-a explicat ca daca mai continua asa, va preda ranita. Adica, ficatul era paradit complet, pancreasul suferise si el avarii grave, aici de fapt era problema, si glicemia si tensiunea erau practic de neoprit. Toate astea au fost agravate de sedentarism (repet IT-ist), nu se ridica de la calculator decat sa isi faca nevoile si sa doarma (uneori). Dieta lui era bazata pe mancare procesata 80%, fructe si legume crude (doar banane) 5%, restul dracu stie. Omul avea 160kg la 30 de ani. Dupa indelungi tratamente, cheltuieli nenumarate, internari si chiar o operatie de micsorare de stomac la final, acum la 45 de ani este efectiv o umbra a omului care era odata. Regim alimentar pe viata, pumnul de medicamente zilnic si inca se lupta cu o pancreatita pacatoasa.
Parerea mea, daca faci putin sport, mananci variat si cat mai sanatos, organismul iti suporta multe, pana la o varsta, dupa care tu vei simtii cel mai bine, pe pielea ta cat mai poti duce stilul asta de viata.

#60
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postlaffin, on 17 august 2021 - 21:45, said:

Minetto baga tang, ca e mai sanatos si mai eco.

https://4.bp.blogspo.../s1600/tang.jpg
Ala nu e suc la tec care era demult la moda?

#61
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005

View Postmirel3003, on 18 august 2021 - 13:37, said:

Eu consum regulat Pepsi (aprox 2L/zi) de aproape 10 ani si inca nu am facut....
Asta nu inseamna ca nu e nociv, dar eu nu consum alcool, nu fumez, nu ma droghez...

Nu va incurajez sa beti ca mine...
Nici aia care fumeaza toata viata nu acuza nimic dar se trezesc din senin, fara simptome, la 50-60 ani cu AVC, cancer, infarct, de multe ori letal.
Organismul uman este foarte rezistent dar cand cedeaza, greu mai poate fi stabilizat.
La 30-40 ani poti face orice exces, nu vei sesiza consecinte, mai tarziu insa ...

#62
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostFC72, on 18 august 2021 - 19:14, said:


Nici aia care fumeaza toata viata nu acuza nimic dar se trezesc din senin, fara simptome, la 50-60 ani cu AVC, cancer, infarct, de multe ori letal.
Organismul uman este foarte rezistent dar cand cedeaza, greu mai poate fi stabilizat.
La 30-40 ani poti face orice exces, nu vei sesiza consecinte, mai tarziu insa ...
Spre exemplu sistemul nostru imunitar distruge zilnic milioane de celule canceroase, dar daca nu iti ingrijesti deloc sanatatea, la un moment dat va ceda.

#63
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018

View Postandreim77, on 18 august 2021 - 09:53, said:

Acum 50 de ani nu se folosea zaharul rafinat ca azi, in toate, până și în salam și alte așa zise mâncăruri, procesate, rafinate, cu zero valoare nutritiva. Acum 50 de ani de fapt se manca doar pe apucate, nu era abundenta (îmbuibarea) de acum.
Zaharul rafinat e otrava. Excesul de orice fel e greu tolerat de organism. Nu poți mânca doar fructe că la un moment dat stomacul se revolta. Iar spălatul pe dinți nu rezolva nimic, zaharul ataca toate oasele, nu doar dinții, de fapt ataca toată organele.
Nu are de ce zaharu sa atace toate, ca am mai explicat, inseamna ca si amidonu ataca toate, ca in final dupa ce mananci amidon sau zahar, tot in glucoza si fructoza apare in sistem la ambele, asa ca ? De ce doar zaharu ataca si amidonu nu ? Zaharu nu e vazut diferit fata de amidon, ele intra ca ceva strain si dupa spargerea moleculei in alea doua, sunt recunoscute de organism.
Si de ce e otrava ?!
Bunica manca zi de zi 2-3 gogosi bune rau cand venea de la munca ani de zile, si le dadea bine si prin zahar pudra ca asa ii placea, si a murit la 85 ani de moarte buna fara sa aiba nimic.

Se folosea zahar tos si acum 35 ani, era alb, deci rafinat, nici eu si nici mama nu a vazut zahar brun pe atunci.
Si in anii 20 in Bucuresti se gaseau gogosi la orice pas prin oras, aveau zahar in ele si faina alta si prajite, mai punea si dulceata in ele care aia e 70-75 % zahar, n-a mai murit nimeni, pana in 1977 la fel, erau magazinele pline, nu mancai pe apucate, aveau placinte si altele.
In salam si altele se baga infim, ca daca se baga mult, simteai ca e dulce, deci aia nu se pune.
Eu la gradinita zilnic mancam gem pe paine cateva felii bune, deci zahar destul.
Faceam salam de biscuiti des, clatite cu dulceata, si cate si mai cate, si asa erau multi copii.

Edited by MinettoMatoi, 18 August 2021 - 19:57.


#64
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 11.04.2006
da, da, era cornul abundentei aici, erau sanatosi toti si traiau fericiti pana la adanci batraneti. doar ca statistica zice altceva, despre speranta de viata mai ales.

#65
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018

View Postcostin001, on 18 august 2021 - 14:28, said:

Cunosc un personaj, IT-ist de meserie, care pana la varsta de 30 de ani a baut in permanenta Coca-Cola. De la maxim 0.5L/zi, pana la final, cand a ajuns la peste 2L/zi, cand medicul curant i-a explicat ca daca mai continua asa, va preda ranita. Adica, ficatul era paradit complet, pancreasul suferise si el avarii grave, aici de fapt era problema, si glicemia si tensiunea erau practic de neoprit. Toate astea au fost agravate de sedentarism (repet IT-ist), nu se ridica de la calculator decat sa isi faca nevoile si sa doarma (uneori). Dieta lui era bazata pe mancare procesata 80%, fructe si legume crude (doar banane) 5%, restul dracu stie. Omul avea 160kg la 30 de ani. Dupa indelungi tratamente, cheltuieli nenumarate, internari si chiar o operatie de micsorare de stomac la final, acum la 45 de ani este efectiv o umbra a omului care era odata. Regim alimentar pe viata, pumnul de medicamente zilnic si inca se lupta cu o pancreatita pacatoasa.
Parerea mea, daca faci putin sport, mananci variat si cat mai sanatos, organismul iti suporta multe, pana la o varsta, dupa care tu vei simtii cel mai bine, pe pielea ta cat mai poti duce stilul asta de viata.
A fost asa ca a baut coca cu zahar, de aia era si obez, nu a baut din aia zero.

#66
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Te rog citeste pe net cat de "sanatoase" sunt inlocuitoarele astea ale zaharului. Vei fi uimit sa vezi ca, spre exemplu in Romania Coca-Cola zero contine anumite elemente care nu se regasesc in tari cu o legislatie atat de permisiva ca a noastra. Cum de altfel, cantitatea de zahar este reglementata legislativ in alimentele procesate din alte tari, la noi nu exista asa ceva si se toarna efectiv fara numar.

#67
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Depinde pe ce bloguri citești.
Toți îndulcitorii aprobați în UE sunt buni de consumat în dozele stabilite.
Orice substanță din Univers are o doză la care este letală.

#68
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View PostEXIT, on 19 august 2021 - 09:21, said:

Depinde pe ce bloguri citești.
Toți îndulcitorii aprobați în UE sunt buni de consumat în dozele stabilite.
Orice substanță din Univers are o doză la care este letală.

Adevarat, doar ca la noi in tara nu este reglementat si cantitativ, ori tu cand consumi cantitati "industriale" atunci o faci pe piele ta. Eu am comparat etichetele a 3 cutii de 330ml de Coca-Cola. Una produsa in California, una in Austria si una in Romania. Nu doar ca gustul difera, dar pe cel de SUA sunt trecute si cantitatile elementelor de baza, plus ca sunt diferente serioase la elementele componente, E-uri. In Romania sunt mai putine E-uri, dar mai mult zahar rafinat, bautura este mult mai dulce, celelalte au mai multe elemente organice din care s-au extras indulcitorii si gustul este mai putin dulce, dar ma caramelizat.

Attached Files


Edited by costin001, 19 August 2021 - 10:34.


#69
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Nu ai cum să te apropii de dozele maxime admise de îndulcitori artificiali atunci când bei sucuri, mai ales că se folosesc mai mulți îndulcitori în combinație.
Ar trebui să bei zeci de litri într-o zi.

#70
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Faptul ca nu se stie clar daca indulcitorii fac rau nu e acelasi lucru cu a sti ca indulcitorii fac bine.
Pentru indulcitorii din stevie (!) era un articol foarte interesant ca ar afecta creierul pt ca organismul sesizeaza o discrepanta in gustul foarte dulce vs lipsa caloriilor, deci sistemul digestiv intra in confuzie.
Nici eu nu cred ca o sa cazi secerat de la o sticla de Cola, dar daca iti propui sa consumi pe termen lung e o idee proasta.

#71
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Orice chestie nasoală în alimentație se face în timp, prin constanță. O singura salată nu te face mai sănătos, nici un singur burger nu te omoară.

#72
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Sunt aiureli acelea despre păcălitul organismului.

Quote

Possible health benefits of artificial sweeteners
Artificial sweeteners don't contribute to tooth decay and cavities.
Artificial sweeteners may also help with:
  • Weight control. Artificial sweeteners have virtually no calories. In contrast, a teaspoon of sugar has about 16 calories — so a can of sweetened cola with 10 teaspoons of added sugar has about 160 calories. If you're trying to lose weight or prevent weight gain, products sweetened with artificial sweeteners may be an attractive option, although their effectiveness for long-term weight loss isn't clear.
  • Diabetes. Artificial sweeteners aren't carbohydrates. So unlike sugar, artificial sweeteners generally don't raise blood sugar levels. Ask your doctor or dietitian before using any sugar substitutes if you have diabetes.
Artificial sweeteners and other sugar substitutes - Mayo Clinic


Study review: Do sweeteners affect insulin levels and sensitivity?
Diabetes.co.uk

Quote

The results from the OGTT showed no significant difference in the insulin sensitivity of participants during the two 12-week periods. In addition to this, there were no significant changes in insulin secretion during the two periods.
...
Are sweeteners bad? As helpful as a clear yes or no answer would be, the evidence at this point is inconclusive. Much of the fear surrounding sweeteners is a direct result of studies conducted in the 70’s on rodents.


The truth about sweeteners - NHS - Ministerul Sănătății UK

Quote

Both Cancer Research UK and the US National Cancer Institute have said sweeteners do not cause cancer.
...
All sweeteners in the EU undergo a rigorous safety assessment by the European Food Safety Authority (EFSA) before they can be used in food and drink.
...
You do not need to keep track of how much sweetener you consume each day, as our eating habits are factored in when specifying where sweeteners can be used.
...
EFSA has approved the health claims made about xylitol, sorbitol and sucralose, among others, in relation to oral health and controlling blood sugar levels.
...
But research into sweeteners and appetite stimulation is inconsistent. Also, there's little evidence from longer term studies to show that sweeteners cause weight gain.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate