Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Daca beau 750 ml pepsi pe zi, se poate intampla ceva rau ?

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#37
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014

 FC72, on 17 august 2021 - 19:39, said:

Eu nu cunosc persoane care consuma Pepsi regulat si sa nu fi facut pietre la rinichi.

Acuma nu e 100% sigur, dar medicul care m-a operat pe mine a spus ca "probabil" cantitatea de cola a contribuit într-o măsură la piatra de la rinichi, pe care mi-a scos-o prin operație.


#38
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Bai, pentru cei care beti 2litri, depinde mult de varsta. Si eu am avut o perioada cand beam 2litri si n-aveam nimic.
Acum daca as face acelasi lucru, probabil ca m-as ingrasa 15 kile++. Plus trigliceridele in aer, care si asa sunt mari.
In mod sigur as mierli-o mai repede.

Minetoi, dar tu cati ani ai nene?

#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Off-topic: Iese unul de la carciuma pe 7 carari, vede o reclama, se opreste si isi face cruce:
"Ma, (hac!) eu am vazut beti manga, beti plua, beti morti, (hac!) da' beti Pepsi n-am vazut in viata mea!" :D

On: tu iti faci griji ca bei de o saptamana, altii beau ani de zile si inca n-au murit. Nu zic ca e sanatos, dar daca nu exagerezi n-are ce rau sa-ti faca. Ideea e sa nu bei nu stiu cati litri pe zi. Daca bei 0.5 l pe zi, mai ales vara, si mai completezi cu apa in cursul zilei, cred ca vei fi OK.

 pexCom, on 17 august 2021 - 21:46, said:

Acuma nu e 100% sigur, dar medicul care m-a operat pe mine a spus ca "probabil" cantitatea de cola a contribuit într-o măsură la piatra de la rinichi, pe care mi-a scos-o prin operație.

Pentru pietre la rinichi (adica sa le eviti), e mai buna berea :lol:

#40
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
De vreo 4 ani beau zilnic 2 litri Pepsi Max. Am capatat dependenta, daca nu beau ma simt obosit. Ca si probleme aparute: uneori ma doare ficatul, iar alteori ma doare stomacul. Imi doresc sa scad consumul.

#41
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

 KLMN, on 17 august 2021 - 22:01, said:

De vreo 4 ani beau zilnic 2 litri Pepsi Max. Am capatat dependenta, daca nu beau ma simt obosit. Ca si probleme aparute: uneori ma doare ficatul, iar alteori ma doare stomacul. Imi doresc sa scad consumul.

Se lasa lumea de tabac, alcool, chiar si heroina uneori.

Pepsi asta probabil e mic copil pe langa cele de mai sus. Un pic de ambitie trebuie si rezolvi.

#42
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Depinde de organism. Alții au băut câte un bidon mare zilnic timp de mulți ani și nu au avut nimic, eu am băut câte o sticluță de jumătate de litru și s-a lăsat cu urmări. Cum ți-o fi norocul.!

#43
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
E rau pentru buget. 5 lei x 30 de zile: 150 de lei.
Ai putea sa renunti la pepsi 0 si sa incerci tigari. E un viciu mai social si mai sigur. Sigur stii ca iti faci rau, nu mai ai nesiguranta asta la fel ca la pepsi.

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
dap, nesiguranta asta ii chinuie rau pe unii ...

#45
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Toti care beti pepsi/cola zilnic si nu puteti sa renuntati ma gandesc ca nu beti cafea

Avantaje cafea la ibric fata de pepsi normal sau max:
- nu are acid fosforic care ataca dintii, stomacul si scoate calciul din oase
- nu are zahar sau indulcitor artificial ambele daunatoare
- are beneficii dovedite pentru sanatate

Dar numai la ibric sau drip coffee, nu recomand la aparate, capsule, espresso sau cafea instant
si nici bauturile energizante burn, redbull, monster ...sunt de-a dreptul periculoase

#46
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018

 vladuzz7, on 17 august 2021 - 20:58, said:

si eu beau in jur de 0.5l de cola pe zi plus minus, ce pot spune e ca am dependenta si daca nu beau cateva zile ma simt rau, sunt irascibil. Mai ales vara merge la fix pe caldura. Intr-adevar problema cea mai mare e zaharul nu cafeina
Si de ce nu bei din alea fara zahar ?

 apocalipsul, on 17 august 2021 - 21:07, said:

acidul (carbonic) iti dizolva dintii in timp... practic subtiaza smaltul
in rest nu patesti nimic...
apa nu e de baut... nu e pentru uz intern!
Pai daca ma clatesc bine imediat dupa ce beau, ce sa mai faca la dinti ? Nu beau si stau asa.

Daca face rau nu ma refer la E-uri si ce mai are prin ala, ca aia nu ma intereseaza, ci doar asa la ameteli, dependenta si altele de genul, probleme cu somnul, agitatie, doar cam astea.

Edited by MinettoMatoi, 18 August 2021 - 00:46.


#47
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Și eu beau aproape în fiecare zi sucuri dintr-astea fără zahăr de mulți ani. Chiar și 2L. Nu am nicio problemă. Și dinții sunt buni.
Sucurile acestea sunt peste 95% apă și caloriile sunt neglijabile. Beau și cafea dar pot să dorm chiar și în timpul zilei. Pulsul scade noaptea până la 40. Am văzut și 38 uneori.
Medicii iau informația de pe bloguri când vine vorba de sucuri și se întrec în aberații sau fac asocieri iraționale și generalizări amatoricești.
Unii ar putea mânca mai mult și mai prost considerând că deja au făcut o alegere excelentă consumând sucuri fără zahăr și cumva această alegere compensează alte alegeri proaste. De aceea în unele studii rezultatele sunt îngrijorătoare.

Mai există discuții cu același subiect.


#48
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008

 takis, on 17 august 2021 - 19:10, said:

Eu cred că acidul fosforic e problema. Ăla atacā oasele (dinții). În rest, aspartamul... și eu beau Pepsi Max, 750 ml pe lună. Încearcă Green Cola, e cu stevie, cică nu ar fi așa nociv.
Nu numai dinții.
Coca-Cola, PepsiCola, orice băutura care conține acid fosforic ataca oasele în general. Mai precis afectează densitatea osoasă, provocând osteoporoza. Da, și bărbații fac osteoporoza. Nu se știa, pentru că bărbații nu se controlează. Eu am trecut prin asta, beam 2l de Coca-Cola pe zi până am ajuns la dureri osoase. Am avut - 3,2 densitate, am făcut 5 ani tratament, acum am osteopenie. Sunt 15 ani de când nu mai beau cola, PepsiCola.

Aviz amatorilor. Sunteți tineri, nu simțiți, nu vă dați seama, dar efecte apar când deja e prea târziu!

#49
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
eu cred ca initiatorul nu bea pepsi de sete si mai cred ca ii place pepsiul
il prefera fara zahar pentru ca probabil nu are nevoie si nu poate consuma boostul de energie pa care i-l da zaharul si se teme ca pe termen lung, consumul exagerat de zahar se lasa cu urmari
deci recomandarea altor bauturi, inclusiv apa e inutila (parerea mea) si offtopic

#50
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018

 EXIT, on 18 august 2021 - 06:21, said:

Și eu beau aproape în fiecare zi sucuri dintr-astea fără zahăr de mulți ani. Chiar și 2L. Nu am nicio problemă. Și dinții sunt buni.
Sucurile acestea sunt peste 95% apă și caloriile sunt neglijabile. Beau și cafea dar pot să dorm chiar și în timpul zilei. Pulsul scade noaptea până la 40. Am văzut și 38 uneori.
Medicii iau informația de pe bloguri când vine vorba de sucuri și se întrec în aberații sau fac asocieri iraționale și generalizări amatoricești.
Unii ar putea mânca mai mult și mai prost considerând că deja au făcut o alegere excelentă consumând sucuri fără zahăr și cumva această alegere compensează alte alegeri proaste. De aceea în unele studii rezultatele sunt îngrijorătoare.

Mai există discuții cu același subiect.
Da, pana la urma mai traim sa ne si placerim, eu beau de placere ca-mi place Pepsi, imi placea si inainte de luna asta dar nu beam, beam Fanta zero doar. O viata avem, nu am 3 vieti, cand ii vad pe unii ca-si fac atatea probleme de n chestii, ma mira putin, de parca ar trai 1000 ani, si daca mori mai devreme mori si gata, ce mai contaza ? Ca si asa murim odata si odata, ba mai bine ca nu mai apuci batranetea aia idioata, zic la o adica.

apocalipsul, beau cand mi-e sete, ca doar nu beau fortat, insa da, imi si place.
Pana acuma beam apa plata si Fanta zero, oricum recomandarea de apa este foarte buna, aveti dreptate, nu zic ca nu, dar mai alternez, nu beau doar Fanta sau doar pepsi.
Beau faza zahar ca nu ingrasa, am testat, sucul fara zahar nu ingrasa, am facut socoteala la Kcalorii, nu ce zice unu sau altul sau din auzite.
Nu ma deranja zaharu, nu stiu ce exista azi zaharofobia, ca acum 50 ani manca lumea si gogosi cu dulceata, dulceata zilnic dimineata, salam de biscuiti si nu mai aveau nimic.
Gandeste-te ca zaharu ca si amidonu se sparge in glucoza si fructoza cam sub influenta acelorasi enzime Amilaza parca, deci ptr corp e tot aia daca iei zahar sau amidon la bord, nu se face diferenta intre ele, ele-s vazute de sistem dupa scindare in cele doua, si daca iese acelasi lucru, de ce n-ar face rau si amidonul din cartofi, paste, orez, paine ?!

Astea is vrajeli ale marii, zaharu face rau asa:
1 - Daca ai diabet, dar la asta e valabil si tot ce are amidon, insa aici avem doar zaharofobia dar nu si amidonofobie.
2 - Daca sari calu la Kcal si te ingrasi
3 - Daca nu te speli pe dinti imediat dupa ce mananci, si asa iti vei strica dintii.
Altfel NU face rau, el e combustibil pur, se arde si nu mai ramane nimic din el.
Ce face f rau, sunt E-urile din mancaruri, asta da, ca e otrava, e cu totul altceva.

Edited by MinettoMatoi, 18 August 2021 - 09:48.


#51
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Nici bătut nu aș mai bea cola sau pepsi. Mă imbaloneaza prea tare.
Nu ti-as recomanda sucurile de casă pentru că și alea au o grămadă de glucide.

#52
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Acum 50 de ani nu se folosea zaharul rafinat ca azi, in toate, până și în salam și alte așa zise mâncăruri, procesate, rafinate, cu zero valoare nutritiva. Acum 50 de ani de fapt se manca doar pe apucate, nu era abundenta (îmbuibarea) de acum.
Zaharul rafinat e otrava. Excesul de orice fel e greu tolerat de organism. Nu poți mânca doar fructe că la un moment dat stomacul se revolta. Iar spălatul pe dinți nu rezolva nimic, zaharul ataca toate oasele, nu doar dinții, de fapt ataca toată organele.

Edited by andreim77, 18 August 2021 - 09:54.


#53
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 nick5roo, on 18 august 2021 - 08:31, said:

Nu numai dinții.
Coca-Cola, PepsiCola, orice băutura care conține acid fosforic ataca oasele în general. Mai precis afectează densitatea osoasă, provocând osteoporoza. Da, și bărbații fac osteoporoza...

Dovezile științifice în acest sens sunt slabe.
Problema ta pare serioasă și mă îndoiesc că are legătură cu sucurile băute.

Quote

It is interesting that our findings of an association between cola intake and BMD (bone mineral density) in women but not men are consistent with several studies that found associations for girls but not boys. It is not clear why females would be more sensitive to the effects of cola than are males. Girls and women have smaller bones overall, are at higher risk of osteoporosis, and may be more sensitive to nutritional insult. Whiting et al suggested that greater physical activity and higher calcium intakes in boys may protect them against the negative effects of soft drinks. The men in our population had higher physical activity but similar calcium intakes compared with the women. Hormonal interactions may also contribute to these differing results by sex, but additional research is needed.
The results presented here suggest that regular intake of cola, but not of noncola carbonated beverages, may contribute to lower BMD in women.
Colas, but not other carbonated beverages, are associated with low bone mineral density in older women: The Framingham Osteoporosis Study
Să citești cu atenție paragrafele de la Discussion.

Oricum, cu Cola sau fără Cola, este cunoscut că femeile au un risc mai mare de osteoporoză.

Green Cola nu are acid fosforic, nici zahăr.

 andreim77, on 18 august 2021 - 09:53, said:

...
Zaharul rafinat e otrava. Excesul de orice fel e greu tolerat de organism. Nu poți mânca doar fructe că la un moment dat stomacul se revolta. Iar spălatul pe dinți nu rezolva nimic, zaharul ataca toate oasele, nu doar dinții, de fapt ataca toată organele.
Ai dovezi științifice pentru afirmațiile zahărul rafinat este otravă, spălatul pe dinți nu rezolvă nimic, zahărul atacă toate oasele, toate organele?

Avem discuții dedicate zahărului.

Edited by EXIT, 18 August 2021 - 10:11.


#54
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

mori mai devreme mori si gata, ce mai contaza ?
de regula nu mori chiar instant... contraza sa duci o viata cat de cat confortabila dpdv al sanatatii pana la sfarsit sau sa te chinui multi ani cu felurite afectiuni... inainte sa mori.
in rest, da.
poate nu in cazul tau dar zaharul consumat in exces creaza dependenta la fel de puternica ca drogurile... doar ca na, zaharul e indispensabil

Edited by apocalipsul, 18 August 2021 - 10:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate