Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Daca beau 750 ml pepsi pe zi, se poate intampla ceva rau ?

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Provoaca sete si trebuie sa maresti cantitatea.Renunta pana nu este prea tarziu.

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 MinettoMatoi, on 17 august 2021 - 18:46, said:

De o luna am cam inceput sa beau 0,5-0,75 ml Pepsi Max zero pe zi, se poate intampla ceva rau ? Chiar nu realizez singur daca da sau nu, e mult 750 ml/zi ? Ca si cantitate de cafeina ma refer daca e mult sau putin. Adica daca poate da sindromul ala ca daca nu mai bei sa te simti f obosit, sa scada tensiunea si din astea.

Stiam ca 100 ml Pepsi are 10,71-13 mg cafeina, cafeaua o avea mai mult ? De ex o ceasca de cafea cam cat o avea ?
750 ml de pepsi ar avea cam 146 mg dupa cum vad intr-un tabel pe net, adica 194 mg/litru.
Mult rau decat daca ai bea apa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dz8hyPh7KUY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 stoshiba, on 17 august 2021 - 19:54, said:

Provoaca sete si trebuie sa maresti cantitatea.Renunta pana nu este prea tarziu.
Confirm.
Si eu incepusem cu "o sticla de jumate", pana am ajuns la o sticla de "doi jumate".

#21
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Beau coca cola aproape zilnic sa nu zic chiar zlinic, nu lipseste sticla de 2,5L in frigider la rece, e drept beau un pahar, doua , trei poate chiar mai multe pe zi...Si asta de peste 10 ani, nu e o lauda ....
multi spun ca nu e buna, dar csf deh daca bauturile alcohoolice nu mi plac:) , din ceva trebuie sa moara si omul Posted Image , tigari nu bautura nu, macar cola sa fie Posted Image
am uitat sa precizez ca pe langa cola asta beau ff multa apa, daca beau un pahar de cola mai beau inca 2 3 de apa :))

Edited by CostyNn96, 17 August 2021 - 20:13.


#22
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Nu veau mai mult de 750 ml/zi, poate chiar 0,5 L doar de pepsi max zero, in nici un caz 2 L, dar o sa mai fac pauza, asta clar, chiar de maine.
Si ce treaba are cu dintii nu pricep, ca nu are zahar sa-mi atace dantura, oricum eu dupa fiecare masa ma spal f bine pe dinti, si dupa cola ma clatesc bine asa cum o fac dupa orice alt suc, cat si chiar dupa lapte.
Zilnic beau de pe 7 august, deci doar de 10 zile.

#23
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu consum 2 l de suc pe zi.
O zi Mountain Dew, o zi Pepsi Twist. Alternativ.

Nu stiu daca face rau. Dar, what the hell, o viata am! Posted Image

#24
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
Zicea un medic ca astea cu 0 zahar ar fi mai nocive decât alea normale deoarece păcălește organismul

#25
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Daca tot suntem pe acest subiect, sa-mi spuna si mie cineva, care e diferenta in afara de pret, gust, renume  intre bauturi de tipul 7UP sau Sprite si ......."Siti" Refreshing Lemon Flavour Posted Image  de la Lidl, 2l  0.99lei. Pe cuvant daca gustul nu e foarte asemanator ca la Sprite, adica nu-i ca la Adria Cola sau alte abureli care imita cola.

Attached Files

  • Attached File  1654.jpg   58.17K   22 downloads


#26
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Sa mananci fructe in fiecare zi si sa faci sport nu ti-a dat prin gand.
Normal ca iti face, consumat zilnic chiar si fara zahar si in cantitati mici.

#27
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
Pepsi sau cola e otrava curata. Mai bine bei altceva, chiar alcool.

#28
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

 jimi91, on 17 august 2021 - 19:10, said:

Imi place sa mananc duce 2 l de cola/zi.

Si pentru vat timp o va mai face?

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 Anonymous1986, on 17 august 2021 - 20:27, said:

Zicea un medic ca astea cu 0 zahar ar fi mai nocive decât alea normale deoarece păcălește organismul
O fi chiropractor... Posted Image Indulcitorii artificiali nu se asimileaza si nu creeaza calorii, nu pacalesc nimic.

Edited by andreic, 17 August 2021 - 20:48.


#30
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
si eu beau in jur de 0.5l de cola pe zi plus minus, ce pot spune e ca am dependenta si daca nu beau cateva zile ma simt rau, sunt irascibil. Mai ales vara merge la fix pe caldura. Intr-adevar problema cea mai mare e zaharul nu cafeina

#31
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007
Așa e, Pepsi și Cola sunt otrăvuri, beți alcool, ăla măcar știți că e un drog :) cred că știți ce înseamnă 2L de "lichide" pe zi în Moldova...

Edited by takis, 17 August 2021 - 21:01.


#32
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
acidul (carbonic) iti dizolva dintii in timp... practic subtiaza smaltul
in rest nu patesti nimic...
apa nu e de baut... nu e pentru uz intern!

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
mineto, o sa ajungi sa-ti faci cofeina in vena! :D

 apocalipsul, on 17 august 2021 - 21:07, said:

acidul (carbonic) iti dizolva dintii in timp... practic subtiaza smaltul
da, dar daca folosesti colgate penetreaza creta si blend a med intareste coaja oualelor. :P

#34
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Eu zic sa mai reduci cantitatea si NU mai bea zilnic Pepsi! Mai fa o pauza de la acea bautura.
Eu am intrebat medic ce se poate intampla de la sucurile astea? Mi-a spus ca daca se consuma exagerat si zilnic Cola in general, apare un mare deficit de potasiu in organism iar cel mai afectat organ este ficatul si pe locul 2 pancreasul.
Si eu consum Pepsi dar odata la 3 - 4 zile cu pauze.Maximum 500 ml pe zi consum eu.
In rest apa sau sucuri cu pulpa, sunt mai sanatoase. Cele mai sanatoase sunt cele care le faci in casa storcand diverse fructe cu storcatorul. Acolo ai certitudinea ca sunt 100% naturale!

#35
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

 Gaby_M, on 17 august 2021 - 18:59, said:

Colegul nostru a spus ca bea Pepsi Max deci fara zahar.
Nu le stiu, dar nu am incredere nici in indulcitorii aia ca ar fi mai buni. Mie mi se pare ca au gust de carbid.

#36
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
Minetto baga tang, ca e mai sanatos si mai eco.

https://4.bp.blogspo.../s1600/tang.jpg

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate