Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Pentax Romania - topic pentru pentaxiști

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7304 replies to this topic

#6499
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
D FA 50-300 f/4.5-5.6?
http://i7.xitek.com/...57274969307.jpg

#6500
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View Postcrokodilu, on 05 mai 2019 - 19:46, said:

Prima declansare este inainte sa actioneze cortina? Poate e setat pe declansare master.

Scuze de intarziere, n-am avut vreme nici de intrat pe aici, nici de pozat, nici de bibilit aparatele Posted Image Am incercat sa umblu la setarile de flash (desi dupa cum scrie acolo, alea au influenta doar cand flash-ul e in modul wireless), insa face fix la fel. Totusi, cred ca are dreptate TS030: primul pare a fi preflash-ul pentru P-TTL, care se pare ca la Pentax functioneaza si in modul M - asta ma indusese pe mine in eroare anterior. La compactele Canon pe care le-am folosit inainte de primul DSLR, in modul M era dezactivat orice fel de metering pentru blitz, aveai la dispozitie trei trepte (parca) de reglaj "manual" al intensitatii flash-ului si atat. Fiind obisnuit cu chestia, n-am dat atentie si ma gandeam ca la orice producator e la fel.

Oricum, multumesc frumos! Posted Image

#6501
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Interviu CP+2019:
https://www.imaging-...ess-will-return

#6502
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Rezumat:
"Hiraku Kawauchi: Secret. Still secret. <laughs> We have so many secrets. <laughs>"

#6503
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Imi place ca oamenii astia sunt glumeti, nu ca si fata trista Iwasaki-san in interviul anterior.

"Currently, mirrorless is a newcomer, so of course many users are very interested in the new systems, they want to use [them]. But after one or two years, some users who changed their system from DSLR to mirrorless come back to the DSLR again"

"So the DSLR market is currently decreasing a little bit, but one year or two years or three years later, it will [begin] getting higher."

Se vede ca sunt inca in faza in care habar nu au ce directie sa urmeze in continuare in zona foto, fiind deconectati de cerintele utilizatorilor din 2019, 2020, ...

Partea buna e ca nu vor inchide pravalia.

Edited by edri, 15 May 2019 - 19:01.


#6504
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Conteaza cine face interviul - in cele Imaging Resource atmosfera, atat cat o pot ghici din text, este mult mai relaxata. Dave Etchells se pricepe.

In continuare se vand mai multe DSLR-uri decat mirrorless, deci... sunt deconectati de la ce anume? :rolleyes:
(Acum ramane de vazut daca predictiile lor se vor adeveri)

#6505
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Hm... la min 05:55, cateva chestii despre Pentax.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m_kiDdLuN38?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6506
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postbv01, on 15 mai 2019 - 22:33, said:

Hm... la min 05:55, cateva chestii despre Pentax.
Un individ cu un canal Youtube, nu e nimic de vazut. Si nici nu zice nimic despre Pentax (doar repeta numele de cateva ori).

Edited by TS030, 16 May 2019 - 08:36.


#6507
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Cred ca tu ai lipsit cand s-a impartit simtul umorului...

#6508
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ba am fost primul la coada, si l-am ales pe cel de calitate. Codasii... au luat ce-a ramas.

L.E. Ca referinta, asta e umor:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kAG39jKi0lI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TS030, 16 May 2019 - 09:31.


#6509
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
As incerca sa ma uit dupa un blitz pentru K-5. Bugetul este limitat drastic, dar si "pretentiile" sunt minime; practic cel mai mult ma intereseaza sa-l pot orienta spre pereti/tavan, pentru bounce, spre a evita "efectul de pestera" la poze indoor, in spatii rezonabil de mici (camere de apartament). Ca sa va faceti o idee, am experimentat cu flash-ul onboard, tinand oblic ceva reflectorizant in fata lui... si aproape ca as fi multumit si asa, doar ca e incomod Posted Image.. si, totusi, uneori se simte nevoia de ceva mai multa putere.

Dat fiind ca in domeniul flash-urilor dedicate sunt un novice absolut (a se citi: pana acum n-am folosit niciodata in viata mea asa ceva Posted Image), am vreo 2-3 intrebari pe care sper sa nu le considerati prea idioate...:

- cam care ar fi suma minima de la care m-as putea gandi la asa ceva..? (in principiu, eu unul cred ca as prefera ceva de calitate mai buna in regim SH, mai degraba decat vreo chinezarie noua... dar sunt deschis la sugestii din partea voastra, cei ce aveti mai multa experienta in domeniu decat mine)..

- uitandu-ma, informativ, pe diverse site-uri, am vazut ca se discuta despre flash-uri de la producatori third-party, dar "dedicate" pt Canon / Nikon / Pentax etc. Despre ce e vorba, practic? E vreo diferenta fizica, la contactele de pe hotshoe, care face ca un blitz "dedicat pt firma X" sa nu functioneze DELOC pe un body al firmei Y..? Sau e vorba doar de chestii de software, gen functionare in regim P-TTL.. etc?

Deocamdata, va multumesc anticipat tuturor!

#6510
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Eu am un metz 48 pe k5, are aproape orice vrei, l-an luat SH cu 600 lei. Cred ca merge si yongnuo.

#6511
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ai putea cauta ceva care sa mearga in mod Auto, dar nu pot sa-ti recomand un model anume (sau chiar brand). Metz are implementat modul Auto fain, iti preia setarile de la aparat (la alte blituri trebuie sa setezi tu).

In alta ordine de idei:
https://www.dpreview...0/cp-2019-ricoh

#6512
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ricoh crede ca peste 1-2 ani, ML-istii vor reveni la DSLR.

https://petapixel.co...rs-in-1-2-years

#6513
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Dece nu?! In fond si acum unii revin la SLR/film. Tehnologiile nu sunt 100% interschimbabile, fiecare are cate o chestie fundamental diferita.

Edited by crokodilu, 22 May 2019 - 10:33.


#6514
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu poti compara revenirea la film de la DSLR cu revenirea de la ML la DSLR.
Eu cred ca este doar o goanga, un titlu, atat si nimic mai mult. Deja DSLR are o problema iar pe moment ce ML-urile vor avansa si mai mult, diferenta o sa fie si mai mare.
Singura chestie este cu vizorul optic. Unii spun ca simt diferenta. Eu nu am simtit nicio diferenta. Oricum de acolo iti iei doar informatiile tehnice si vezi incadrarea si expunerea, cam atat. Nici nu trebuie nu stiu ce super rezolutie la vizorul electronic pentru ca oricum, e mic, ca si cel optic de altfel doar ca la ala optic nu prea exista limita de rezolutie.

#6515
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostReactor2015, on 22 mai 2019 - 11:05, said:

Nici nu trebuie nu stiu ce super rezolutie la vizorul electronic pentru ca oricum, e mic, ca si cel optic de altfel doar ca la ala optic nu prea exista limita de rezolutie.

Nu doar rezolutia conteaza, si marimea conteaza. Cele electronice pot fi facute mult mai mari.
Pe sistemul meu (4/3), marimea vizorului a fost considerata o problema pana au trecut la ML. Din momentul ala am avut vizoare mari, in care poti vedea mult mai bine detaliile.


Referitor la stire, daca aia este strategia Ricoh...nasol moment.

Edited by katran, 22 May 2019 - 12:24.


#6516
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
in articol zice clar:
SOME users

firi profesionisti, ce dracu, dati atentie la detalii !
SOME !

Altfel, da, fiecare firma cu pariul ei.
Altfel cum unele ar creste iar altele ar disparea?

Edited by Taxon, 22 May 2019 - 12:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate