Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 

De ce suntem banati?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#37
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Daca crezi ca un moderator a facut vreun abuz poti sa il raportezi administratorului. De exemplu daca crezi ca modifcandu-ti postul tau pentru ca avea aceeasi fraza de 3 ori si stergand numele unui moderator (pentru a fi regulamentar cat de cat postul tau) este un abuz din partea mea, poti sa ma raportezi :w00t:

Stau de mai bine de 2 ani pe softpedia si nu cred ca nu poti discuta destul de normal, civilizat pe acest forum. Acesta nu este un topic de parat moderatorii sau de vaitat. Daca se continua pe linia asta Regulamentul imi da dreptul sa-l inchid :w00t:.

Sunt sigur ca pe sp ai gasit suficienti useri pentru care merita sa stai si sa discuti cu ei, nu trebuie sa-ti periclitezi sederea doar pentru ca ti s-a parut vreo decizie abuziva a vreunui moderator. De altfel, dupa cum bine ai spus, nu mai suntem in timpul comunismului, astfel te poti folosi cu placere de ceea ce avem mai de pret pe un forum: abilitatea de a comunica. Poti sa comunici cu respectivul moderator prin PM, sa-i spui nemultumirile etc. intr-o maniera civilizata si sunt sigur ca se va gasi o solutie pentru multumirea fiecaruia.

Totul e sa stii cand exagerezi si sa te mai gandesti odata inainte sa actionezi :w00t:

#38
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006
Nu ma duce dibla cat sa ma luminez cu ce ar fi putut gresi Krissa, banuiesc ca-i o mica eroare.  -_-

#39
Krissa

Krissa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 15.11.2005

 vrajitoarea666, on Apr 25 2006, 15:39, said:

Nu ma duce dibla cat sa ma luminez cu ce ar fi putut gresi Krissa, banuiesc ca-i o mica eroare.  -_-

s-a cam jucat pe topicuri "serioase" si dupa ce a fost offtopic, a ajus la performanta de a ...citez: "genera offtopic", fara ca posturile sa-i mai fie out of area!  -_-  recunoste ca a cam ruinat "sexy lounge" , a masacarta "hai sa vedem cu aratam" si s-a certat grotesc pe topicuri cu useri care "nu meritau" tratamentul ei nimicitor!  -_-

se caieste si va mai face!

#40
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
:first:  :band:  :clapping:  :roflmaofast:  :thumbup:
buna spovedanie...

#41
montaru

montaru

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.04.2006

 shumilica, on Apr 25 2006, 03:37, said:

Daca crezi ca un moderator a facut vreun abuz poti sa il raportezi administratorului. ...


Esti sigur ca functioneaza chestia asta ?
Poti sa dai macar un singur exemplu in care un user a avut cistig de cauza in fata unui moderator sau admin ?

Nu intru in polemica, doresc doar sa ramina scris acest lucru...

#42
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

 montaru, on Apr 25 2006, 23:06, said:

Esti sigur ca functioneaza chestia asta ?
Poti sa dai macar un singur exemplu in care un user a avut cistig de cauza in fata unui moderator sau admin ?

Nu intru in polemica, doresc doar sa ramina scris acest lucru...
Eu bănuiesc că le mai reproșează câte ceva, din când în când, administratorii moderatorilor, numai că nu se întâmplă asta în fața ta, pentru a nu le știrbi autoritatea.

#43
IONELL

IONELL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.04.2006

 shumilica, on Apr 25 2006, 03:37, said:

Daca crezi ca un moderator a facut vreun abuz poti sa il raportezi administratorului. De exemplu daca crezi ca modifcandu-ti postul tau pentru ca avea aceeasi fraza de 3 ori si stergand numele unui moderator (pentru a fi regulamentar cat de cat postul tau) este un abuz din partea mea, poti sa ma raportezi :w00t:

Stau de mai bine de 2 ani pe softpedia si nu cred ca nu poti discuta destul de normal, civilizat pe acest forum. Acesta nu este un topic de parat moderatorii sau de vaitat. Daca se continua pe linia asta Regulamentul imi da dreptul sa-l inchid :w00t:.

Sunt sigur ca pe sp ai gasit suficienti useri pentru care merita sa stai si sa discuti cu ei, nu trebuie sa-ti periclitezi sederea doar pentru ca ti s-a parut vreo decizie abuziva a vreunui moderator. De altfel, dupa cum bine ai spus, nu mai suntem in timpul comunismului, astfel te poti folosi cu placere de ceea ce avem mai de pret pe un forum: abilitatea de a comunica. Poti sa comunici cu respectivul moderator prin PM, sa-i spui nemultumirile etc. intr-o maniera civilizata si sunt sigur ca se va gasi o solutie pentru multumirea fiecaruia.

Totul e sa stii cand exagerezi si sa te mai gandesti odata inainte sa actionezi :w00t:

in tot ceea ce ai spus ai dreptate -teoretic vorbind. s-a spus intr-adevar ca userii nu por conteste moderatorii si nici sa aiba castig de cauza. pot sa  argumentez ceea ca am spus ,mai exact mi-a fost sters un post  care nici nu a aparut,pentru un motiv -poza avea un link cine se uita mai in urma va vedea muulte poze cu link. ce se intelege de aici? nu sunt pentru moartea caprei vecinului deci...?sa inteleg ca m-a gasit pe mine la ora aia sau . daca asta e corectitudine si impartialitate.......

#44
montaru

montaru

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.04.2006

 hardvare, on Apr 25 2006, 23:15, said:

Eu bănuiesc că le mai reproșează câte ceva, din când în când, administratorii moderatorilor, numai că nu se întâmplă asta în fața ta, pentru a nu le știrbi autoritatea.

Care autoritate ?
Toti userii, noi sau vechi stiu ca moderatorii sint exact ca ei, sau chiar mai slabi (din diferite puncte subiective de vedere).

Asa ca moderatorii nu au 5 picioare, nu au 2 guri si n-au nimic in plus fata de orice alt user.

Mai mult, as spune ca abia atunci ar creste gradul de autoritate, cind cineva ia masuri... obiective, asa cum e cazul lui Ionel, aici de fata, care se simte abuzat, cred eu, pe buna dreptate.


Daca ar fi sanctionat moderatorul respectiv, s-ar impusca doi iepuri:
1 Forumul l-ar cistiga pe Ionel
2 Puterea exemplului ar opri alti moderatori de la acelasi gen de actiuni.

Cam atit am avut de spus, nu as vrea sa insist, e doar un punct de vedere, posibil eronat...

#45
IONELL

IONELL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.04.2006
vad ca nu sunt singurul care se simte nedreptatit,dar nu cred ca putem face ceva in sensul asta...cred eu..ca in primul rand din motive tehnice,adica daca mi-a fost sters postul char in momentul in care an dat''post'',banuiesc ca exista o oarecare supraveghere-asta  dupa parerea mea-. nu vad ce se poate face .cel putin sa fie impartiali, daca stam sa ne uitam un urma...nu reiese ca ar fi fost asa...dar in viitor....?

#46
montaru

montaru

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.04.2006
Eu nu numai ca am fost, dar voi fi in continuare nedreptatit.
E vorba de altceva, nu ma da exemplu pe mine, te rog.

Pentru ca iar o sa fiu invinuit de cine stie ce le mai trece prin cap.

Eu doresc sa am posibilitatea sa caut pe acest forum, si datorita unor bife puse de vreun admin care doreste cu orice pret sa creasca numarul de utilizatori (intre noi fie spus, sint doar 7-8 mii, cu totul) nu pot decit daca sint inregistrat.

Sa nu ne uitam in urma, spui ?
Pai in trecut sint fapte, ceva palpabil...

In viitor ce este ? vorbe, promisiuni si vise.

#47
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 montaru, on Apr 25 2006, 23:06, said:

Esti sigur ca functioneaza chestia asta ?
Poti sa dai macar un singur exemplu in care un user a avut cistig de cauza in fata unui moderator sau admin ?

Nu intru in polemica, doresc doar sa ramina scris acest lucru...
eu :w00t:

#48
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

 montaru, on Apr 25 2006, 23:58, said:

Care autoritate ?
Toti userii, noi sau vechi stiu ca moderatorii sint exact ca ei, sau chiar mai slabi (din diferite puncte subiective de vedere).

Asa ca moderatorii nu au 5 picioare, nu au 2 guri si n-au nimic in plus fata de orice alt user.

Mai mult, as spune ca abia atunci ar creste gradul de autoritate, cind cineva ia masuri... obiective, asa cum e cazul lui Ionel, aici de fata, care se simte abuzat, cred eu, pe buna dreptate.
Daca ar fi sanctionat moderatorul respectiv, s-ar impusca doi iepuri:
1 Forumul l-ar cistiga pe Ionel
2 Puterea exemplului ar opri alti moderatori de la acelasi gen de actiuni.

Cam atit am avut de spus, nu as vrea sa insist, e doar un punct de vedere, posibil eronat...
Uită-te un pic la regulament și o să vezi că îndatoririle pe care le au le conferă si o oarecare autoritate. Nu am spus că toți se folosesc de fiecare dată de această putere așa cum trebuie...

#49
IONELL

IONELL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.04.2006

 montaru, on Apr 26 2006, 00:18, said:

Eu nu numai ca am fost, dar voi fi in continuare nedreptatit.
E vorba de altceva, nu ma da exemplu pe mine, te rog.

Pentru ca iar o sa fiu invinuit de cine stie ce le mai trece prin cap.

Eu doresc sa am posibilitatea sa caut pe acest forum, si datorita unor bife puse de vreun admin care doreste cu orice pret sa creasca numarul de utilizatori (intre noi fie spus, sint doar 7-8 mii, cu totul) nu pot decit daca sint inregistrat.

Sa nu ne uitam in urma, spui ?
Pai in trecut sint fapte, ceva palpabil...

In viitor ce este ? vorbe, promisiuni si vise.
.nu. nu ai citit bine. am spus: SA NE UITAM  in urma ca se pot gasi posturile , asta daca nu au fost sterse....si ..da...sa vedem...ce-o fi in viitor....

#50
Jollie_xx1

Jollie_xx1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 25.04.2006
iep..cam complex..forumu..asta ..eu sunt noua..si vroiam sa zic ca am un prieten care e super moderator..si nu face abuz de functie..e chiar super de treaba si nu vede de sus pe nimeni..desi tipu e inteligent..da nu se baga..ma rog..asta inseamna forum..pareri diferite..in contradictoriu..chiar..si nu a judeca..
;) ...

#51
IONELL

IONELL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.04.2006

 Jollie_xx1, on Apr 26 2006, 02:16, said:

iep..cam complex..forumu..asta ..eu sunt noua..si vroiam sa zic ca am un prieten care e super moderator..si nu face abuz de functie..e chiar super de treaba si nu vede de sus pe nimeni..desi tipu e inteligent..da nu se baga..ma rog..asta inseamna forum..pareri diferite..in contradictoriu..chiar..si nu a judeca..
;) ...

bine zis...partea cu pareri diferite ..in contradictoriu... cam asta e si ideea mea despre ce inseamna un forum..

#52
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

 hardvare, on Apr 25 2006, 23:15, said:

Eu bănuiesc că le mai reproșează câte ceva, din când în când, administratorii moderatorilor, numai că nu se întâmplă asta în fața ta, pentru a nu le știrbi autoritatea.

cineva banuieste bine. si chiar mai mult, unii sunt pedepsiti destul de drastic, de ex. retragerea functiei de moderator sau limitarea acestei functii (cazuri au fost, chiar recent. nu e nevoie sa dezgropam mortii doar ca alde x sau y sa se simte bine ca moderatorii au fost pedepsiti). sunt mult prea multe cazuri de indivizi care fac tampenii, sunt pedepsiti si apoi fac pe victimele. sunt chiar prea multe cazuri. deci exact pt a nu da apa la moara la astfel de oameni, nu se fac pedepsele "in piata din centru" pt a fi vazute de toata lumea (si si pt a nu ajunge acel fost-moderator bataia de joc a celor pe care i-a pedepsit: recunoasteti ca acele "victime" ar fi in stare de asa ceva)


 montaru, on Apr 26 2006, 00:18, said:

[...]
Eu doresc sa am posibilitatea sa caut pe acest forum, si datorita unor bife puse de vreun admin care doreste cu orice pret sa creasca numarul de utilizatori (intre noi fie spus, sint doar 7-8 mii, cu totul) nu pot decit daca sint inregistrat.
[...]

ai incercat : www.google.ro cu "site:forum.softpedia.com chei pt ceea ce cauti" fara ghilimele? probabil ca nu :)

in rest nu are rost sa raspund sau sa va explic: cine se comporta nocmal si civilizat nu o sa aibe probleme (in principiu) ca sunt unii moderatori care chiar abuzeaza (si shobi de fata e exemplul concret de abuz "rezolvat" e partea a doua. si mie ca moderator mi-au fost sterse post-uri si n-am plans. unele pe buna dreptate, altele au fost un abuz. asta e: daca pe moderatorul ala atata il duce capu, sa ii fie de bine. pe aria lui n-am mai calcat.
poate ca voi nu va dati seama ca aveti uneltele de baza pt pedepsirea celor care cica abuzeaza de voi. ia nu mai mergeti voi pe ariile respective si atunci va fi intr-adevar vizibil ca "ceva nu e in ordine". apoi cu un mesaj trimis administratorilor se rezolva si "problema". dar puteeti voi sa faceti asta? nu. ca voi neaparat vreti sa postati pe acolo de parca vai doamne ce s-ar intampla daca 1-2 saptamani n-ati mai posta pe careva dintre arii. asta in cazul in care ati fost abuzati. pt ca daca ati calcat pe bec, va meritati soarta.

n-aveti decat sa va plangeti de mila in continuare. faceti valuri cat mai mari si poate aveti norocul sa o luati pe urmele lui burvi.

plangaretilor le-as transmite un cutit dar imi dau silinta sa ma abtin.

nota: nu va asteptati sa mai raspund pe acest thread ca nu il mai citesc. a devenit dezgustator ce si mai ales cum se discuta aici. ar trebui sa fiti multumitori ca pe acest forum (inca) nu a fost inchis acest thread.

#53
mukuz

mukuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.12.2005
daca ar citi pe indelete regulamentul si/sau regulile forumului cand aplica, + sa aiba in dotare vreo 6 ani de acasa, nu vad de ce ar avea probleme...

#54
patrician

patrician

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 19.10.2005
Ciuly, tu prea vad ca ne dai sfaturi ... ce sa facem si ce sa nu facem.
Pana la urma facem numai ce vrem noi.

 ciuly, on Apr 26 2006, 10:26, said:

plangaretilor le-as transmite un cutit dar imi dau silinta sa ma abtin.

De unde stau eu lucrurile stau cam asa : Respectati userii dupa cum si ei respecta Softpedia.
Pe cei care intra aici doar sa faca zgomot tratati-i ca atare.
Cei care au facut ceva pentru acest forum merita o oarecare atentie.

Cand gresiti la moderare si dovezile sunt covarsitoare indreptati raul facut.
Cand cel care a gresit e userul , aratati-i in mod corect unde a gresit si de ce fapta lui se integreaza la infractiune.

Din ce am observat eu de cand am venit pe aici : Softpedia are moderatori in general corecti dispusi la dialog cu cel pedepsit. Pe unde am umblat prin zona Softpedia , toti moderatorii au deschis caile de comunicare. Asta e lucrul cel mai bun. Sa auzi ce are de zis cel care poate a gresit si sa nu-l etichetezi definitiv

Edited by patrician, 26 April 2006 - 10:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate