Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

De ce suntem banati?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#1
indestr

indestr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 09.01.2006
Faptul: Pe un alt forum am fost definitiv banat, desi aici `cumintenia` m-a ferit.  :D

Explicatie: Sentimentul cenzurii naste frustrari. Nu e usor ca moderator. Esti supus permanent nemultumirii celor care resimt blocajul comunicarii ca pe un afront, care vad intr-o decizie aparent arbitrara un act menit sa-i loveasca intentionat.
De ce ne deranjeaza atat de mult punctul? Am prefera o explicatie in locul unui sfarsit pe care il consideram nedrept. De ce , in cele mai multe situatii, preferam tacerii negatia sau critica ?
Paradoxal cele mai multe probleme le-am avut pe forumurile unde am fost cel mai cuminte. Daca aici sau aiurea, moderatorii mi-au tolerat unele nazbatii in care am depasit nivelul simplei zgandariri, in alte parti , unde cumintenia mi-a fost incomparabil mai mare am sfarsit prin a fi definitiv banat. Au fost suficiente doua glumite si doua clone pentru a primi pedeapsa capitala pe un alt forum. Relativismul sanctiunilor e evident. Discrepanta intre o meritata pedepasa ce nu apare si o alta mult exagerata frapeaza.
Ceea ce nemultumeste la o banare se inscrie timid, marginal, intr-o regiune vasta in care imposibilitatea comunicarii naste angoase. Central pare a fi deranjul pe care zidul neintelegerii il asaza neasteptat ca un refuz   survenit absurd.
Am avut o prietena. Era suficient pretextul unui capriciu pentru a naste o tacere indelungata, un refuz care n-avea legatura cu imbufnarea copilareasca, ci cu vointa unei neacceptari gata sa sanctioneze orice neglijenta. Era suficient sa-i dai cea mai mica dovada de neglijare, s-o faci sa nu se mai simta obiectul exclusiv al interesului tau, pentru a aluneca de la o privire invaluitoare, calda in care puteai visa contopirea cu sufletul pereche, la o privire rece in care se oglindeau reflexiile inghetate ale unei oglinzi imperfecte. Zadarnic o priveai zile la rand, in speranta unui semn care sa uite abisul survenit neasteptat intre doua zambete odinioara armonizate, zadarnic o imbratisai cu o asteptare melancolica in care-ti tremura amintirea fericirii de altadata, ramanea impasibila, inchisa in universul misterios in care orgoliul isi reface treptat plasa zdrentuita, in care usa nu se deschide inaintea de a se fi consumat revansa sub forma unei sanctiuni inevitabile. Marturia tacerii era reprosul care n-are nevoie de cuvinte, care se simte adanc. Ai fi vrut sa-i comunici , poate cu forta unei lacrimi, dar surprins de amploarea mandriei, taceai smerit construindu-ti culpa fara  vina. Odata consumat momentul regenerarii, sufletul renascut din neinduplecare iti recompensa rabdarea si intelegerea, te mangaia incet pe crestet, asteptand indreptarea.
Apoi sunt tacerile bruste parelnic nejustificate. Sunt momentele unor rupturi nedeslusite produse in penumbra unui destin jucaus care se refuza intelegerii. Vorbesti un an cu o fata dupa care din varii motive refuza sa-ti mai raspunda. Prudent, ii respecti cu strictete pudoarea, eviti orice aluzie sexuala. Te pierzi in cateva cuvinte care stralucesc ascuns, doar pentru tine, in lumina nevoii care le lumineaza, asteptarea unui raspuns care sa-ti inabuse uitarea unui sentiment tradator. Dupa care neganditul punct sfarseste asteptarea unei invitatii refuzate.
Dupa o dureroasa ruptura, m-am simtit obligat sa dau curs unei cereri aparte. Prietena fostei prietene are nevoie de gazduire o noapte. Colegul de camera-i plecat, invitatia e facuta. Indragostita pana peste urechi de un individ plin de calitati, despre care mi-a povestit in amanunt intreaga noapte, sfarseste prin a adormi bine dispusa, cu un zambet fericit pe buze, dupa un dus relaxant spre care s-a indreptat cu aplomb, intepat, zmucit, fixandu-ma pentru o clipa cu niste ochi mari pierduti intr-o interogatie fara obiect. Dupa cinci minute de balaceala, scoate capul ud pe usa, clipeste des cu ochii ei mari si negri si ma intreaba cu glas mieros unde-i prosopu. L-ai luat cu tine, raspund amuzat de asa intrebare nastrusnica. Nu mi-a trecut prin scafarlie, pe moment, ca ar putea fi o invitatie. Pur si simplu exista perioade in care amintirile iti taie cheful, in care pierderea unicei te dezbraca de sensibilitate si chiar de pofta sexuala. Imi trebuie sapte ani sa agat o femeie si s-o aduc in pat. N-as fi ratat un prilej care  mi se ofera o data pe secol, o femeie care cedeaza din proprie initiativa, fara sa fie nevoie de decenii de transpiratie. Refuz sa cred ca tipa, foarte apetisanta zic eu,  si-ar fi dorit asa ceva, insa prietenii carora le-am povestit pricina tacerii, au ras cu atata pofta de mine, incat inclin sa le dau si lor dreptate. Ideea e ca desi am fost de-o cumintenie desavarsita, ignorand formele care se precipitau impungand obraznic un maieu alb, aproape transparent, desi ne-am despartit prieteneste cu zambetul pe buze, desi am fost un adevarat gentleman, n-am incercat sa profit de avantajul de a fi dormit in aceeasi incapere, singuri, desi nu mi-am testat norocul, aveam sa constat a doua zi, ca tipa ma ignora definitiv, refuzand chiar si banalul salut.
Lipsa comunicarii surprinde adesea o incongruenta, uneori necesara ca un dialog nesimetric al unui suflet gata sa ofere cu unul care refuza inca sa primeasca pentru o justa potrivire a ofertei, alteori intamplatoare ducand la fracturi provocate de partea care se socoteste neinteleasa fara a oferi explicatii.
In concluzie moderatorii au privilegiul de a rupe comunicarea, de a recapitula superficial, miscari adanci, pe care transferul de sens le poarta intr-o tesatura complexa, o tesatura ducand mult dincolo de simpla cenzura si de contextul care aduce temporar laolalta simpli forumisti si moderatori.  
Abatarea de la subiectului topicului fiind prea mare, ar trebui sa inchei spunand ca important nu e de unde pleci, ci unde ajungi.  :D

Edited by indestr, 31 March 2006 - 05:24.


#2
Guest_CBR_*

Guest_CBR_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Sunt chiar curios de pe ce forum ai fost banat si de ce. :D

Edited by CBR, 31 March 2006 - 06:42.


#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001

 CBR, on Mar 31 2006, 07:41, said:

Sunt chiar curios de pe ce forum ai fost banat si de ce. :D


de ce, crezi ca are importanta? :)

#4
jarrive

jarrive

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 573
  • Înscris: 17.06.2005
poate a fost banat baiatu' pe treiursuleti.ro, si atunci il compatimim.

Edited by jarrive, 31 March 2006 - 08:27.


#5
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
asta ce-i filozofia banului???

#6
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

 Ayame, on Mar 31 2006, 10:54, said:

asta ce-i filozofia banului???
filosofia banului e aia cu bani...nu?
asta nu e nici o filosofie...e o chestie lunga pe care eu n-am citit-o.
a citit-o cineva pana la capat? fara sa sara nimic?  :huh:

#7
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006

 reclamagiu, on Mar 31 2006, 16:57, said:

filosofia banului e aia cu bani...nu?
asta nu e nici o filosofie...e o chestie lunga pe care eu n-am citit-o.
a citit-o cineva pana la capat? fara sa sara nimic?  :huh:


da, eu, il citesc pe indestr. :naughty:

#8
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
daca nu ai fi facut acest topic pentru o banare pe un forum iti dadeam nota 10.dar oricum mie unul mi-a placut.

#9
t man

t man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 16.11.2005
De ce nu mai am eu nici o treaba cu CG forum : pentru ca acolo e un tip care face lucrurile dupa cum ii vine lui pe chelie fara pic de logica.


Sa va povestesc ... in cadrul unei discutii despre o firma de telefonie mobila se bagau zvonuri super idioate asa ca CBR (moderator pe forumul respectiv) are un reply in care zice :

"Terminati-va cu ideea asta ca se inchide extraoptiunea, voi chiar nu ganditi inainte sa vorbiti?!


PS: Damn, chiar ar trebui pus un test IQ la inregistrerea pe forum."


http://www.computerg...=124729&page=75




Timpul trece si altii vin cu zvonuri care nu au nici o legatura cu bunul simt si inteligenta asa ca bag si eu un post in care zic :
" Parca a fost vorba ca fara IQ test ... sa nu mai poata posta lumea pe forum."

http://www.computerg...=124729&page=81


Ei bine , pentru acest post ... in care doar citam ce spusese cu ceva timp in urma CBR ... am primit un warn de 60% si am avut BAN pentru cateva zile.(mai aveam un warn de 50% tot pe o chestie aiuristica)


Ma asteptam sa isi dea singur BAN cam un an ...  :lol:


Am postat chestia asta aici sa ma descarc ... si sa vedeti si voi ce oameni sunt pe lumea asta  :confuzzled:

Attached Files



#10
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
In .ro banarile se dau in principal din trei motive mari si late:
- moderatori indiferenti, satui de IT sau sa mai lupte cu turmele de bizoni care baneaza la cea mai mica incalcare a regulamentului pe care nici dracu nu o banuia, extrem de specifica acelui forum (link in semnatura, avarat color, etc);
- moderatori complexati ascunsi in spatele monitoarelor, oameni frustrati fara o viata sociala, fosti "wannabe soareci de biblioteca", actuali sobolani carunti de Internet, ii gasesti in general pe forumuri IT (SP e exceptia care confirma regula): CG, ex-Price, ex-XF, Chip, etc;
- esti minor sau ai IQ subunitar;

Edited by Astor, 31 March 2006 - 11:20.


#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 indestr, on Mar 31 2006, 06:20, said:

Faptul: Pe un alt forum am fost definitiv banat, desi aici `cumintenia` m-a ferit.  :D

nu cumintenia te-a ferit, ci faptul ca asta e probabil cel mai liber forum din univers ;)

edit: sorry, acuma am vazut ca tu de fapt plingi dupa o oarecare duduie care te-a banat definit. can't help you with that...

edit2: citind mai departe imi dau seama ca prietenii tai au o problema: nu intotdeauna cind te intreaba o femeie oarecare unde e prosopu inseamna ca vrea sa o fubipti. dimpotriva...

Edited by Mosotti, 31 March 2006 - 11:29.


#12
Morticia

Morticia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 05.05.2005

 Mosotti, on Mar 31 2006, 12:25, said:

edit2: citind mai departe imi dau seama ca prietenii tai au o problema: nu intotdeauna cind te intreaba o femeie oarecare unde e prosopu inseamna ca vrea sa o fubipti. dimpotriva...
Agree.

Desi postul in intregul sau, e oarecum induiosator.... O viata atat de complicata uneori...

#13
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
computergames sux rau de tot. rubrica publicitate merge bine..in rest, e la pamant

#14
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Shhhh, nu le spune, sa nu cumva sa se prinda si sa paraseasca forumul ca o sa fie o invazie de bizoni pe celelalte forumuri. :w00t:

Exageram, au si cativa membri de calitate, 2-3, dar din pacate niciunul nu e in administratie. Ma rog, nici pe SP nu-s stralucitori dar macar nu au ajuns sa baneze pe cine nu behaie ca ei.

#15
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
computergames sucks, dar am si eu o curiozitate, cum vezi tu warn-ul lui jaxx... ?

 Astor, on Mar 31 2006, 14:39, said:

Exageram, au si cativa membri de calitate, 2-3, dar din pacate niciunul nu e in administratie. Ma rog, nici pe SP nu-s stralucitori dar macar nu au ajuns sa baneze pe cine nu behaie ca ei.
eh, avem si noi complexatii nostri, dar sunt mult mai putini ca ai lor :)

Edited by zuppy, 31 March 2006 - 13:45.


#16
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
complexati gasesti pe orice forum, oricare ar fi el. unii o arata, altii o ascund. unii sunt complexati, altii joaca teatru. uneori insa, judecam gresit...

PS: asta e ca pe vremuri cand oamenii erau izgoniti din castel pentru ca au facut ceva gresit. aia e ban :D!

Edited by aolex, 31 March 2006 - 16:52.


#17
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
in privinta ultimei tale fraze, indestr, vrei sa zici ca important aici nu este sa discutam despre de ce suntem banati ci de ce tipa pe care ai gazduit-o a ajuns moderator pe forumul de pe care ai fost banat si in care te-ai comportat atat de cuminte? :w00t:

#18
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 zuppy, on Mar 31 2006, 14:44, said:

computergames sucks, dar am si eu o curiozitate, cum vezi tu warn-ul lui jaxx... ?
eh, avem si noi complexatii nostri, dar sunt mult mai putini ca ai lor :)
complexatii nostri sunt mai destepti decat ai lor :roflmao:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate