Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Când desființează coaliția pensiile speciale?

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2150 replies to this topic

#2143
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017

View Postcostyn_man, on 04 aprilie 2024 - 21:29, said:


Cerebelul tau este cu probleme, nu o considera atac la persoana, fii demn si recunoaste. NU eu am adus discutia cu profesorii, reciteste postarea lui @echoshoworacle, asta este exemplul cel mai elocvent.
Cat despre faptul ca un militar poate "munci" pana la 65 de ani, deja pici in derizoriu!
Problema ta este ca nu intelegi dece am spus "demult" si nu am spus "mai devreme". Cat este unitatea de timp care delimiteaza cele doua notiuni, demult si mai devreme?

Având în vedere ,,nemărginita" dv.,,inteligență",lămuriți-mă !

CU 3 ANI  MAI DEVREME ESTE DEMULT ???

Nu o luați personal.
De obicei cei care se ,,leagă" de crebelul altora ,au probleme cu al lor.Cel puțin așa zic psihologii.
Sper să nu fie așa.
Nu-i nicio rușine să recunoașteți.

UNDE AM AFIRMAT CĂ CEREBELUL DV.ARE PROBLEME ?

Dacă nu puteți răspunde la întrebare,cerebelul dv.chiar are o mare problemă legată de înțelegerea unui text.

Mă îndoiesc sincer însă ,că puteți fi demn și să...recunoașteți.

Edited by Clio1973, 04 April 2024 - 21:50.


#2144
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,593
  • Înscris: 01.08.2005
DA, trei ani de zile MAI DEVREME pentru mine inseamna DEMULT.
Hai sa nu o mai lungim aiurea, sa tragem linie, colegul spunea ca tatal s-a pensionat in urma fiului, tatal lucrand benevol peste varsta de pensionare si neavand conditii speciale de munca pentru a primi reducerea varstei standard de pensionare asa cum a avut fiul. Legiuitorul a reglementat foarte bine toate aspectele privind reducerea acestei varste precum si conditiile de aplicare a acesteia. Cand stai patru ore pe zi cu cwrul pe scaun la caldurica, nu poti avea pretentia sa iesi la pensie mai devreme.
Oricum, hai sa incheiem discutia si sa revenim la oile noastre, adica la pensiile speciale.

View PostClio1973, on 04 aprilie 2024 - 21:14, said:

.....
Oricum ar fi greu să dovedești că cerebelul matale este de ...,,excepție "în comparație cu al meu.
.....


#2145
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017

 costyn_man, pe 04 aprilie 2024 - 21:50, a scris:

DA, trei ani de zile MAI DEVREME pentru mine inseamna DEMULT.
Hai sa nu o mai lungim aiurea, sa tragem linie, colegul spunea ca tatal s-a pensionat in urma fiului, tatal lucrand benevol peste varsta de pensionare si neavand conditii speciale de munca pentru a primi reducerea varstei standard de pensionare asa cum a avut fiul. Legiuitorul a reglementat foarte bine toate aspectele privind reducerea acestei varste precum si conditiile de aplicare a acesteia. Cand stai patru ore pe zi cu cwrul pe scaun la caldurica, nu poti avea pretentia sa iesi la pensie mai devreme.
Oricum, hai sa incheiem discutia si sa revenim la oile noastre, adica la pensiile speciale.

Perfect de acord.
Ar trebui să discutăm de speciale ,nu să ne atacăm.
Am putea începe cu ochelarii judecătorilor.
Dar se discută deja pe alt topic.

Am afirmat că ar fi greu să dovediți că este ,,mai bun " .
Nu că are o problemă !

Edited by Clio1973, 04 April 2024 - 21:55.


#2146
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 06.09.2004
Raspunsul topicului inceput in 2021 este: niciodata.
Cred ca se poate inchide. (?)

#2147
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.12.2009

View PostClio1973, on 04 aprilie 2024 - 21:52, said:


Ar trebui să discutăm de speciale ,nu să ne atacăm.


Exact. Problema nu este existenta pensiilor speciale ,ci modul in care acestea se acorda, cu rezultatele pe care le stim. Deasemenea ,ar fi util sa se separe  pensiile militarilor si ale politistilor  de pensiile judecatorilor, procurorilor si parlamentarilor . Pe de alta parte, in randul militarilor si polistilor sunt iarasi niste discrepante care ar trebui corectate, inclusiv varsta de pensionare . Eu am un prieten in Olanda care este politist, are 48 de ani si este pe teren, mai are 2 ani pana la 50, cand va fi mutat la birou unde va sta pana la 55 , cand are dreptul sa iasa la pensie, daca doreste .
Deasemenea,  societatea are o problema cu generalii in izmene sau cu cei din carton, precum si cu judecatorii si politistii  corupti sau incompententi.
Si cu asta :
"Nu l-a dus capul prin școală
De asta are boală
Dacă trebuie să fie corect
Se simte tras pe sfoară"


#2148
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,370
  • Înscris: 29.07.2013
Nedreptatea e atât de mare încât doare fizic: cea mai mare pensie specială din România este de 58.191 lei. Adică, 25 de pensii medii sau 45 de pensii minime.
În loc să elimine pensiile speciale în 30 de ZILE așa cum promitea acum 5 ANI prin Rareș Bogdan, PNL, care a devenit între timp o filială a PSD, a salvat pensiile speciale pentru următorii 40 de ANI.
Asta în timp ce pensionarii care au muncit o viață întreagă de abia își duc traiul de pe o zi pe alta, pentru că minciunile PSD și PNL nici nu plătesc facturi, nici nu țin de foame.
Diverse categorii de ”speciali”, încasează, la ieșirea la pensie, cu mult peste ceea ce au contribuit.
Unii ies la pensie la 47-48 de ani, alții la 60 de ani, unora li se iau în calcul veniturile din ultimii 2 ani, altora din ultimele luni de activitate, la unii e 80% din media veniturilor, la alții 65%, cu mult diferit față de modul de calcul al pensiilor nespeciale.

Peste 200.000 de beneficiari de pensii speciale

Numărul specialilor însă crește de la an la an iar cheltuielile pentru ei cresc într-un an cât pentru alții în zece.
În doar 4 ani, primesc cu 50% mai mult.
E vina unor politicieni care cred că așa se lingușesc pe lângă judecători, procurori, instituții de forță și funcționari de tot felul.
În plus, cei peste 200.000 de beneficiari de pensii speciale pot cumula pensia specială cu pensia contributivă și cu eventuale venituri din salarii.
Asta în timp ce, în România guvernată de PSD și PNL, peste 1,1 milioane de persoane sunt nevoite să trăiască doar cu pensia minimă de 1.281 lei.

Beneficiari:

[ https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQdXpkCyGaP1wK4RVVyjZ1Znmyuz3UZnTqdPs_TqI89MtgCq3Xp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nicolae Plesita, fost sef al Securitatii, 5500 lei/luna

[ https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTIbkUcbOD47zb3cOV9GwmHpyxUZjyYu1jMO3Qv5A-aspDDpkQy - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dorneanu, 41.000 le/luna

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR99YVO1fXCOEi_FfAIpUYr90Eng7_x38tN43ZvTzwIMGC7qE9s - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ciuca 18 000 lei/luna

[ https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQjWwf0Jjx7_3ZIA1yAUQ7Ri2mKbRedvFWhEuRPn5QJBayBRl_S - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sindile, coordonatorul represiuni din 10 august 4.000/luna pensie speciala


Celor de la PSD și PNL le este teamă, pur și simplu, ca subiectul pensiilor speciale să fie discutat public.
Nu vor ca toți românii să afle, de pildă, că întâiul pensionar special al țării, Nicolae Ciucă, a ajuns lunar la circa 19.000 de lei sau că pe lista beneficiarilor de pensii speciale s-au îngrămădit unii dintre cei mai bogați politicieni de la PSD și PNL: de la Adrian Năstase, Călin Popescu Tăriceanu și penalul Sorin Oprescu, condamnat pentru corupție la peste 10 ani de închisoare și refugiat în Grecia, la socrul lui Victor Ponta, Ilie Sârbu, plasat în ultimii ani de PSD în diverse funcții bănoase, precum cele de vicepreședinte la Curtea de Conturi și membru în CA al Romsilva.
[ https://stoppensiispeciale.ro/images/Beneficiari-Legi-Speciale-septembrie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by argonaut, 26 April 2024 - 10:30.


#2149
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.12.2009

View Postargonaut, on 26 aprilie 2024 - 10:28, said:



E vina unor politicieni care cred că așa se lingușesc pe lângă judecători, procurori, instituții de forță și funcționari de tot felul.

Institutiile alea pline de speciali ii au la mana pe politicieni, de-asta nu se atinge nimeni de politicieni. Nu se executa ce trebuie, pac cu dosaru in presa sau direct urmarire penala. Sunt cazuri nenumarate.

#2150
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.02.2024
Bine ca s-a rezolvat problema cu specialii , gata ,sistemul national de aparare a luat-o in mana , deficitul din politie,pompieri,armata si jandarmerie va fi suplinit de scriitorii de PNRR.
Bine ca nu au umblat la pensiile deloc speciale ale magistratilor,grefierilor si femeilor de serviciu din tribunale si judecatorii !

#2151
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.12.2009

View PostMo_su, on 27 aprilie 2024 - 16:33, said:

Bine ca s-a rezolvat problema cu specialii , gata ,sistemul national de aparare a luat-o in mana , deficitul din politie,pompieri,armata si jandarmerie va fi suplinit de scriitorii de PNRR.
Bine ca nu au umblat la pensiile deloc speciale ale magistratilor,grefierilor si femeilor de serviciu din tribunale si judecatorii !
E o relatie matematica, daca dai la justitie , nu mai poti da la politie, armata, jandarmerie ( cu exceptia generalilor  de carton, a bagatorilor  de seama s.a.m.d Posted Image )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate