Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Instalažii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#6571
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Ar fi bine sa acoperi tuburile chiar daca e partial innorat. Am auzit ca glicolul se face ca marmelada daca trece de punctul de fierbere. Sau sa faci interventia noaptea.

#6572
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

View PostArgv, on 27 mai 2017 - 21:32, said:

Am un puffer de 800L pe care  sunt conectate 60 de tuburi vidate. Trebuie sa golesc pufferul pentru o interventie. Oare ar trebui sa acopar panourile sau scot pur si simplu statia solara din priza? Nu risca sa se arda captorul de temperatura din colector? Multumesc pentru sfaturi.
Daca faci operatiunea seara tirziu catre noapte, nu este nevoie sa le acoperi.Daca nu,prima operatiune, este acoperirea colectorului.
Posted Image

#6573
florin_cupa

florin_cupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.03.2017
Salutare!
I-mi zice si mie cinva care a comparat o instalatie solara cu o instalatie fotovoltaica pentru a produce apa calda indiferent de anotimp ; randament;pretu de achizitie; amorsarea investitiei si mentenanta?

Mentionez ca folosesc un boiler electric de15 ani fara nici o interventie la el! Dar din ce am auzit ca la boilerele cu una sau doua serpentine dupa 2 -3 ani le cam pica serpentina? Este adevatat?

#6574
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Socoteala e relativ simpla. Panoul solar pentru apa calda are randament de 80-90% iar cel fotovoltaic de 10% .  Comparat la suprafata un panou plan  e cu 20-40% mai scump decat unul foto  de aceiasi calitate .  Aici sunt multe variante.
Pe langa panouri mai ai nevoie de :
- panou solar :pompa + controller solar : te incadrezi la cca. 400 euro
- fotovoltaic : regulator + invertor : nu cred ca scapi sub 1000 Euro. Poti conecta direct panoul la rezistenta boilerului dar asta ar insemna ca panoul respectiv sa nu il folosesti la altceva .
Cei care fac incalzirea electrica a boilerului cu panou solar sunt in principiu cei care are au panouri foto multe   iar excedentul de  productie nu il  pot  consuma sau stoca.

#6575
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Buna. Am o casa in constructie, in faza de tinci interior. Vreau sa pun un colector solar la un boiler cu 2 serpentine. Intrebari: pot pune controlerul in baie sau e prea multa umezeala, ce fire trebuie trase intre colector-pompa-controler-boiler pentru a le ingropa in zidarie de pe acum, sa nu fiu nevoit sa sparg prin casa mai tarziu.Multumesc.

#6576
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
nu are nimeni colector nepresurizat?, as dori ceva informatii despre sistemul respectiv. va multumesc

#6577
florin_cupa

florin_cupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.03.2017
Ggelu probabil ca cele solare au randament mai bun gar au si pompa de recirculare care consuna curent si au acel randament vara?
Eu stiu ca iarma scoti apa din ele ca ai sanse sa inghete in acele ce nu au lichid de transfer (antigel)  si daca vrei sa ai apa calda iarna suficienta vara trebuie sa le acoperi din ele ca incep safiarba ! Pe linga cele fotovoltaice nu ai atita durere de cap daca consumi curentul ce il produc bine daca nu se pierde atita tot!


#6578
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Panourile alea cu pompa au antigel inauntru .  Si daca vrei sa ai apa calda iarna cand nu e soare ai exact aceiasi problema si cu fotovoltaicele .  Pana la urma e o problema de alegere.  Daca pentru un boiler de 100  litri preferi un panou plan de 2 mp sau iti e mai convenabil  sa instalezi 16 mp de fotovoltaice .  La nici una din variantele astea nu ai garantia ca vei avea apa calda in noiembrie.
- nu e problema cu panoul  solar daca e vara sau iarna .  Soare sa fie .  Evident ca iarna ziua e mai scurta si sunt mai putine ore de soare .
- pompa consuma  cam 10 W .  Exista si pompe alimentate de panou solar la 12 V .
- Cu acoperitul panourilor si cu bataia de cap ai dreptate . Dar eu prefer sa am bataie de cap cu un controller mai inteligent ( vreo 50 euro in plus ) decat cu instalarea multor metri patrati  de fotovoltaice.  Pana la urma energia solara e gratis dar nu o ai  mereu cand ai nevoie si trebuie sa faci niste compromisuri .  Daca nu ai sursa de energie electrica  iti inteleg dilema.

Edited by ggelu, 28 May 2017 - 22:33.


#6579
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,607
  • Înscris: 05.12.2005
S-ar merita dacă ai putea procura panouri fotovoltaice la preţ mic şi mai ales dacă s-ar putea rezolva o conectare la reţea în sistem 1:1 şi regularizare o dată pe an. Aşa ai putea injecta energie în reţea vara şi să o consumi iarna când ai nevoie de ea. Însă din câte ştiu eu în România încă nu se acceptă contoare cu dublu sens.

#6580
florin_cupa

florin_cupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.03.2017
Ggelu! Eu intreb cit de eficient e deoarece la un boiler electric alimentat de la panouri fotovoltaice investitia at ajunge undeva la 8000 lei dar atunci cind boilerul decupleaza acea energie poate fi folosita si in alta parte mai ales pe timp de primavara si pina toamna; si sunt legat si la reteaua electrica dar vreau sa scad consumul dar sa ramin cu acelasi confort

#6581
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Sincer, nu-mi dau seama ce intelegi prin eficienta .   Vad ca nu poti face comparatia intre 80 si 10% .  Si intre ( pentru  boiler de 100 litri) 800 euro ( panou solar plane + pompa+controller) si  1900  euro ( panouri fotovoltaice fara nimic altceva )
LE : nu e mai simplu sa spui ce boiler ai ( sau de care ai de gand sa cumperi ) si sa iti faci o calculatie pentru un sistem solar ( pe topicul asta )  si una pe  sistem fotovoltaic ( pe Casa Verde ) ?  Si apoi iti tragi singur concluziile privind eficienta .
LE2: cei 800 euro sunt pentru echipament din de calitate foarte buna .   Se poate gasi ceva similar si cu 60%  din pret .
LE3. Daca te referi la faptul ca vara boilerul se va supraincalzi ....asa este; plus ca nu ai garantia ca iarna boilerul se va incalzi ( idem si la fotovoltaice , dar asta am mai scris-o)  .  Un sistem nu poate avea toate (si doar) avantajele  . In cazul asta mergi pe fotovoltaice.  Sau pe un sistem mixt .

#6582
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Ma miram de ce nu intrebi pe topicul de Panouri Fotovoltaice dar acolo ti-ai prezentat sistemul .  

View Postflorin_cupa, on 28 mai 2017 - 08:49, said:

Salutare!
Am un sistem fotovoltaic din 12 panouri de 245w un invertor hibrid mpp pip 4048 ms de 5kw si acumulatori 48v 180a si as vrea sa mai adaug ceva caci pe timpul zilei am consumatori mai mari si contorul de la electrica i-mi inregistreaza 150-170kwh pe luna; ma gindeam daca pot lega un sistem on grid la sistemul off grid deja existent sau sa fac tot sistem off grid?
In cazul asta fa-ti calculul la ce panouri mai poti adauga fara sa depasesti puterea invertorului iar surplusul de putere de peste zi il folosesti la incalzit boilerul.

#6583
florin_cupa

florin_cupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.03.2017
Invertorul il folosesc cam la maxim de aia vreau sa aflu ca e mai eficient sa pun in locul boilarului electric unul cu panouri solare sau sa fac un sistem mai mare foto?

Pe timp de iarna am centrala cu un boiler cu serpentina!

#6584
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Simplu,sistemul de panouri solare este net superior sistemului fotovoltaic pentru preparare ACM

#6585
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postdudu76, on 28 mai 2017 - 19:06, said:

nu are nimeni colector nepresurizat?, as dori ceva informatii despre sistemul respectiv. va multumesc
Am eu, dar nu as mai cumpara decat presurizat!
Are 9 ani si deja a inceput sa picure cam o picatura la 2 secunde (picatura chinezeasca) pe la imbinarea tubului cu boilerul!Posted Image

De incalzit se incalzeste pana la fierbere daca nu faci consum mare, asta a 2-a zi!
Ce ai dori sa stii?

Edited by sandy76, 29 May 2017 - 17:24.


#6586
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

View Postflorin_cupa, on 29 mai 2017 - 14:47, said:

Invertorul il folosesc cam la maxim de aia vreau sa aflu ca e mai eficient sa pun in locul boilarului electric unul cu panouri solare sau sa fac un sistem mai mare foto?

Pe timp de iarna am centrala cu un boiler cu serpentina!
Pai ti-am raspuns in trei mesaje. Ti-a mai spus si XTH inca o data :  pentru preparare apa calda e mai  eficient (  si ca investitie si ca energie captata ) un panou solar termic  .  Ca exista si  cazuri particulare e alta discutie .  Am facut si  o comparatie ( destul de sumara ) pentru boiler de 100 de litri . Spune ce n-ai inteles si reformulez .

Edited by ggelu, 29 May 2017 - 19:20.


#6587
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
am o instalatie Vaciosol si mi-a crapat un tub dimensiunile aproximative ar fi 5.5 mm diametru cu 1900 mm lungime . Am tot cautat pe net si am vazut ca in general se gasesc tuburi de rezerva dar de alte dimensiuni in general 5.8 mm cu 1800 mm
aveti idee unde as putea gasi un tub de rezerva ?

#6588
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009

View PostElcapoMafia, on 28 mai 2017 - 18:01, said:

Buna. Am o casa in constructie, in faza de tinci interior. Vreau sa pun un colector solar la un boiler cu 2 serpentine. Intrebari: pot pune controlerul in baie sau e prea multa umezeala, ce fire trebuie trase intre colector-pompa-controler-boiler pentru a le ingropa in zidarie de pe acum, sa nu fiu nevoit sa sparg prin casa mai tarziu.Multumesc.
In baie nu.
Fire cate sunt necesare, in functie de instalatie, controler...Eu am 5 fire - panou, pompa, 2 senzori, alimentare controler...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate