Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Instalații SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#8461
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
La ultimele grafice pe verticala ai Wh? Altfel nu inteleg ce inseamna...

#8462
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

View Post4di, on 18 noiembrie 2018 - 15:11, said:

Softul controlerului îți da intensitatea solară? Cum se numește controlerul ?
Are un senzor pentru intensitatea solara. Nu are un nume, e o automatizarea proprie (hobby).

View PostM_ierdnA, on 19 noiembrie 2018 - 08:51, said:

La ultimele grafice pe verticala ai Wh? Altfel nu inteleg ce inseamna...
Ai observat bine,mi-a scapat la copy/paste din alta diagrama, e gresit W/m2 ca nu e putere ci energie. Corect e Wh/m2. Asta e, nu se poate corecta decat in maxim 30 de minute.

#8463
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
Mai foloseste cineva din cei care scriu pe aici aplicatia Delta X pentru monitorizare instalatie solara ?
Aplicatia este utilizata de cei care au sisteme cu automatizari Panosol si in decursul celor cateva luni de utilizare, a avut din pacate numeroase probleme de nefunctionare. Acum este picata de multe zile iar asta mi se pare inadmisibil. Este o bataie de joc la adresa clientilor.

Asteptam feedback si de la alti utilizatori. (daca exista)

#8464
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

View Postgry2000, on 20 noiembrie 2018 - 18:35, said:

Aplicatia este utilizata de cei care au sisteme cu automatizari Panosol si in decursul celor cateva luni de utilizare, a avut din pacate numeroase probleme de nefunctionare. Acum este picata de multe zile iar asta mi se pare inadmisibil. Este o bataie de joc la adresa clientilor.

1. Se plateste pentru acest serviciu? Daca e gratuit timp nelimitat va deveni nesustenabil la un moment dat. Crescand baza de utilizatori fara sa creasca proportional veniturile, inevitabil va deveni cu plata. Daca nu e gratuit atunci sunt "baieti destepti" care au stiut sa-si vanda marfa, oricum vor fi.
2. Nu exista si o salvare si vizualizare locala a datelor? E exclusiv online? Dupa o intrerupere a conexiunii nu se transmit datele neraportate?
3. Ai folosit vreodata posibilitatea de control de la distanta (daca are asa ceva)? Si ce anume ai nevoie sa controlezi?
4. Ai confirmarea ca automatizarea are acces la Internet? Poate e o problema la tine.

#8465
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
1. Este un serviciu oferit gratuit clientilor Panosol, motiv pentru care este si un interes scazut pe partea de mentenanta, atat timp cat nu sunt utilizatori multi. Polonezii si nemtii ofera aceleasi facilitati la automatizarile lor, numai ca eu am vrut una in lb romana si adaptata nevoilor noastre.
2. Local poti vizualiza toate datele pe display automatizare, dar pe noi ne intereseaza monitorizarea la distanta, nu locala.
Intreruperea conexiunii de net inseamna netransmitere de date in timp real. Probleme au fost numai la serverul de aplicatie (gazduit undeva la un hoster), eu nu am avut niciun minut de lipsa conexiune.
Login dificil dupa zeci de secunde,sau login failed in cpanel aplicatie, neraportare date trimise de modulul de comunicatie wi-fi local, Online la momentul respectiv in internet.
3. Nu e dezvoltata inca de Panosol. As fi curios daca este cineva care o foloseste pe automatizari de la nemti sau polonezi.
4. Uptime 100% FO - RDS.

Intre timp au reparat serverul de aplicatie Delta X, dar dupa un interval enorm de downtime...

#8466
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Eu, dupa vreo 10 zile de productie negativa, m-am convins de utilitatea investitiei pentru iarna.

#8467
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
O sa fie si soare...
Per ansamblu trebuie sa vezi anual cum stai.

#8468
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Eu din doua panouri plane, Vaillant, am reusit sa stochez, maximum, prin octombrie, vreo 9KWh. 1 leu si ceva pe zi? Poate la vara, daca facem dusuri in curte la greu, sa economisim mai mult, insa in conditiile in care eu am un vas de acumulare de 500l in camera tehnica si apa rece nu e rece, 250 de L de apa chiar dusi la 85 de grade nu inseamna chiar asa o economie. E fain, vara, e destul de fain si toamna dar nu-ti ajung economiile sa-ti cumperi de mancare, nici macar un meniu al zilei pe saptamana in octombrie :). Nu la mine, cel putin.

#8469
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,491
  • Înscris: 30.01.2008
Continua aici :

https://forum.softpe.../#entry23839941

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate