Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Instalații SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#6589
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Boilerul, GPA -ul plus automatizarea se monteaza in camera tehnica.
In baie pe langa aspect inestetic intervine si umezeala.
Cablul pentru senzori e de preferat sa fie intreg fara inadituri, asa ca nu ai ce sa ingropi, se foloseste canal de cablu.

#6590
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Eu vreau sa ingrop copexul in perete, in pod va ramane mai lung si va fi dimensionat corespunzator in momentul introducerii firelor.Casa e doar parter.
O sa fac "comandamentul" in bucatarie, n-am camera tehnica.

Edited by ElcapoMafia, 30 May 2017 - 08:29.


#6591
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
E alegerea ta, dar parerea mea  acum in ultimul moment cauta sa faci o camera tehnica, pe langa instalatia solara o sa bagi si centrala termica.
Si apoi crezi ca mai conteaza daca ingropi cablurile de la panou? tevile se monteaza aparent.

Edited by leomagic44, 31 May 2017 - 06:23.


#6592
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Fac o soba din zidarie cu registru intre 2 camere iar in celelalte incaperi pun calorifere. Tevi o sa se vada in baie,dar asta e.

#6593
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015
Bună ziua.
Ieri am montat un panou solar gobe de 150l . Greșeala mea sau a celui care a montat cred că a fost, că nu a pus un regulator de presiune sau ceva de genul.
Adică apa a intrat in boiler la presiune maximă și din câte știu nu trebuie să depășească 3-5 bar.
Problema este că a început să "țășnească" într-o parte( nu la tuburi) undeva pe lângă capetele de plastic, acum aștept pe cineva să vină să vedem mai bine cum e treaba acolo. Se poate să fie spart sau are o garnitură ceva pe interior pe care la intrarea apei cu presiunea prea mare să fi zburat?Dacă a mai pățit cineva așa ceva, aștept răspuns.
E cazul de trimis la garanție ?

#6594
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Se monteaza o teava care sa fie peste nivelul prea-plinului.

#6595
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015

 DdorinN, on 31 mai 2017 - 14:57, said:

Se monteaza o teava care sa fie peste nivelul prea-plinului.
Poți fi puțin mai explicit?

#6596
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Din cite stiu eu, panou solar gobe de 150l este cu boiler nepresurizat si arata asa:

Attached File  10840182.jpg   172.12K   26 downloads

Al tau este la fel cu cel din poza de mai sus ? Daca da, atunci nu conteaza ca ai sau nu regulator pe apa rece. Tipul asta de boiler, fiind nepresurizat, trebuie sa aiba la intrare apa rece un plutitor ca si plutitorul din rezervorul de la WC, care sa opreasca / inchida apa cind boilerul este plin. Asa ca nu ai cum sa faci presiune in el. Doar daca nu cumva este defect plutitorul, sau daca a fost montat gresit. Iar daca se defecteaza plutitorul, ar trebui sa se umple bazinasul ala mic din dreapta sus si sa dea afara pe la prea-plin. Fireste, cu conditia ca nu cumva instalatorul sa fi astupat prea-plinul.

Pune si tu citeva poze cu sistemul si cu locul pe unde curge.

Edited by florin71_skoda, 31 May 2017 - 18:51.


#6597
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015

 florin71_skoda, on 31 mai 2017 - 18:46, said:

Din cite stiu eu, panou solar gobe de 150l este cu boiler nepresurizat si arata asa:

10840182.jpg

Al tau este la fel cu cel din poza de mai sus ? Daca da, atunci nu conteaza ca ai sau nu regulator pe apa rece. Tipul asta de boiler, fiind nepresurizat, trebuie sa aiba la intrare apa rece un plutitor ca si plutitorul din rezervorul de la WC, care sa opreasca / inchida apa cind boilerul este plin. Asa ca nu ai cum sa faci presiune in el. Doar daca nu cumva este defect plutitorul, sau daca a fost montat gresit. Iar daca se defecteaza plutitorul, ar trebui sa se umple bazinasul ala mic din dreapta sus si sa dea afara pe la prea-plin. Fireste, cu conditia ca nu cumva instalatorul sa fi astupat prea-plinul.

Pune si tu citeva poze cu sistemul si cu locul pe unde curge.

Cred că e greșit ceva montat. Curge exact unde începe "capacul" ăla negru .
Se vede în poze cât de cât.
Mersii de ajutor Posted Image Posted Image

Attached Files



#6598
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu cumva a inversat teava de apa rece, cu teava de apa calda ?

- Apa rece trebuie sa intre pe sus, prin butoiasul ala mic. Butoiasul mic este de fapt rezervorul cu flotor.
- Apa calda trebuie sa iasa pe teava aia de jos, aia de sub butoiul mare (de sub boiler).

Edited by florin71_skoda, 31 May 2017 - 19:19.


#6599
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015

 florin71_skoda, on 31 mai 2017 - 19:18, said:

Nu cumva a inversat teava de apa rece, cu teava de apa calda ?

- Apa rece trebuie sa intre pe sus, prin butoiasul ala mic. Butoiasul mic este de fapt rezervorul cu flotor.
- Apa calda trebuie sa iasa pe teava aia de jos, aia de sub butoiul mare (de sub boiler).
Exact aşa sunt .

#6600
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Pai daca e nepresurizat si s-a bagat "presurizat" nu cumva a "crapat" boilerul.

#6601
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Pentru timpul verii +100l si 0.3mp seprentina
https://photos.googl...XRfbVNDam5ibC1R

#6602
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Un pic dezamagit de boilerul Eldom. Doua galeti de apa neagra cand l-am golit (rugina si alte chestii) . La fel in zona flansei si a racordului de apa calda....metal cu multa rugina.
Tesy pare mai bun atat dpdv al finisajelor cat si al materialelor (impresie la prima vedere).

#6603
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 03.10.2010
Am platit sistemul solar cu boiler de 300l si 3 panouri de 15 tuburi. Astept miercuri livrarea.

#6604
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007
45 de tuburi la 300 de litrii nu e cam mult? Chiar sunt curios sa vad la cat o sa ti urce temperatura in boiler! Eu am 300 de litrii cu 30 de tuburi si imi urca la 55 de grade maxim.

#6605
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Da dar la toamnă sau pe vreme mai înnorată el o să fie avantajat.

#6606
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Eu am un panou plan la 120l si pana acum am avut si 70gr...cu apa plecand de la 18-20 gr.
Daca stiam de la inceput randamentul acestuia luam direct un boiler de 150l poate chiar mai mare. As fi preferat apa mai multa la max 50 gr.
Pentru sezonul fierbinte am mai montat inca un boiler cu serpentina (oricum mai trebuia un boiler pentru a avea apa calda in permanenta).
Schema de conectare o sa fie 3.3 de la deltasol e, cu robinet doar pe al doilea boiler.

Edited by anduvirgil, 03 June 2017 - 22:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate