Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Instalații SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#5797
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

 17fox, on 27 februarie 2016 - 23:38, said:

... cand afara erau doar 6 grade lui automatizarea  ii arata ca are la colector 62 de grade iar in tankul de apa 52 de grade.
?....
Da, in colector cu siguranta poti sa ai 62 gr,dar in tank( o fi si de 1000l) nu prea cred sa aiba NUMAI din solar.
Sau ,da,in partea de sus a tank-ului,fara circularea agentului(pompe de circulatie oprite),posibil.

#5798
curls

curls

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2007

 Argv, on 17 februarie 2016 - 16:21, said:

Sincer nu stiu ce colector este Posted Image Ma gandeam ca apare acolo pe site. Eventual trimite-le un email sa le ceri detalii. In ceea ce ma priveste, au fost foarte seriosi.
Pe factura scrie asa:

PANOU SOLAR CU 30 TUBURI VIDATE P58-1800-30
IZOLATIE SOLAR  CU FOLIE EXTRUDAT (BARA DE 2M) TIP 22X19  EPDM-F-22/19
TEAVA FLEXIBILA INOX  NEIZOLATA DN 16 (ML)
MONOPROPILENGLYCOL
CONTROLLER RESOL CS PLUS FULL KIT R-CS PLUS FK
VAS  DE EXPANSIUNE SOLAR 50L ZILMET Z-ST-50
STATIE SOLARA DUBLA DN 20 DN-20/D
+ racorduri

Salut, Intentionez sa pun si eu in acesta primavara panouri solare pt. ACM si partial incalzire. Cu controller si tot dichisul. Inca nu stiu ce reprezinta "tot dichisul" insa de asta sunt pe forum. Care este firma cu care ai lucrat? Am urmarit cateva pagini din urma insa probabil mi-a scapat.
Si pentru ca mai sunt cunoscatori aici, pentru o casa parter de 100mp si trei membrii cam de ce am nevoie? Casa urmeaza sa o ridic in martie. Este pe structura usoara cu pereti sandwich.
Este complicat sa cuplezi boilerul de la panourile solare cu centrala cu condesatie pentru a putea incalzii apa in calorifere?
Precizez ca stau in sudul tarii asa ca soare am destul 8-9 luni pe an.

#5799
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 curls, on 28 februarie 2016 - 11:05, said:

.... panouri solare pt. ACM si partial incalzire. Cu controller si tot dichisul. Inca nu stiu ce reprezinta "tot dichisul" ...
.... pentru a putea incalzii apa in calorifere...
Tot dichisul insemna sa ai puffer si incalzire in pardoseala.
- Daca ai gaz, uita de aport de incalzire de la soare ca nu renteaza.
- Daca vei monta radiatoare, la fel, uita de aport solar ca nu merita.
- Nici preparatul de ACM de la soare nu este rentabil daca ai gaz in casa. Daramite incalzirea.

Edited by florin71_skoda, 28 February 2016 - 17:43.


#5800
curls

curls

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2007

 florin71_skoda, on 28 februarie 2016 - 17:42, said:

Tot dichisul insemna sa ai puffer si incalzire in pardoseala.
- Daca ai gaz, uita de aport de incalzire de la soare ca nu renteaza.
- Daca vei monta radiatoare, la fel, uita de aport solar ca nu merita.
- Nici preparatul de ACM de la soare nu este rentabil daca ai gaz in casa. Daramite incalzirea.

Si care ar fi solutia? Puffer-ul este centrala aceea pe peleti, nu? Din aceea nu am unde sa pun. Casa e mititica, pe un lot ingust in oras, si in afara de o camera tehnica de 4mp si putin, nu am prevazut altceva pentru alimentare stocare etc.
Pentru ca pentru incalzire in pardoseala citeam la marea majoritate ca merge pe curent electric. Si daca incalzesc tot electric unde mai este componenta ecologica?
O alternativa la lipsa soarelului pe timp de iarna trebuie sa fie. Pentru ca eu vreau totusi panouri solare. Mi-am rezervat si un buget pentru asa ceva. De aceea fac si casa pe structura usoara, nu vreau betoane la greu, si dupa mine sa se chinuie mostenitorii sa darame. Macar daca darama sa o faca "elegant".
Si am timp destul de scurt sa ma documentez.

Edited by curls, 29 February 2016 - 09:56.


#5801
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Puffer este un vas de stocare (mare, sute de litri) care poate avea serpentine ca sa-l incalzesti de la diverse surse, centrala, panouri solare, etc. Apropos de ce spunea Florin mai sus, eu asta vara nu am dat mai mult de 100 de lei pe apa calda si am fost 7 persoane in casa. Acum faci o socoteala sa vezi daca merita investitia, dar eu cred ca in mai putin de 10 ani nu scoti banii. Eu mai astept inca "Casa verde" ca nu ma dau banii afara din casa ca sa imi pun panouri.

#5802
curls

curls

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2007

 M_ierdnA, on 29 februarie 2016 - 10:12, said:

Puffer este un vas de stocare (mare, sute de litri) care poate avea serpentine ca sa-l incalzesti de la diverse surse, centrala, panouri solare, etc. Apropos de ce spunea Florin mai sus, eu asta vara nu am dat mai mult de 100 de lei pe apa calda si am fost 7 persoane in casa. Acum faci o socoteala sa vezi daca merita investitia, dar eu cred ca in mai putin de 10 ani nu scoti banii. Eu mai astept inca "Casa verde" ca nu ma dau banii afara din casa ca sa imi pun panouri.

Am inteles: astepti programul sa-ti ramburseze o mare parte din suma. Ai dreptate cu pretul consumului de apa pe timp de vara.
Cat despre boilerul de stocare, am citit ca unul de 300L ar trebui sa fie suficient pt. 3 persoane. O sa fac asa: iau legatura cu cei de la Panosol sa le cer o parere si un pret pt ce vreau. Si apoi trag concluziile.
Merci pt raspunsuri.

#5803
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Pentru apa calda un boiler de 300l e arhisuficient, pentru incalzire insa nu cred.  Daca vrei numai apa calda, solutia e relativ simpla cu un boiler cu 2 serpentine, una (cea de sus) incalzita de centrala, iar cealalta de panourile solare. Apa in boiler este teoretic apa curata, separata de circuitele inchise de agent termic. La puffer e alta mancare de peste. Pufferul contine agent termic care merge dupa aia prin calorifere, sau iti incalzeste apa calda menajera. Deci daca ai puffer tot iti trebuie un boiler ca sa prepari apa calda menajera.

#5804
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
http://www.eglobalma...rizat-inox-175l
Ce parere aveti de produsul acesta?

#5805
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Acum, ca imi merge si mie instalatia (nu mai are aer) am cca 9l/min debit pe viteza maxima a pompei!

Azi, desi soarele abia se distingea prin nori, am avut 45 de grade in colector pe 3-4 ore si a ridicat temperatura in puffer (1000l) cu cca 5 grade.
Abia astept niste zile mai insorite, iar pentru ca curiozitatea sa tina interesul pisicii treaz, m-am tot gandit la o modalitate de a monitoriza activitatea pompei de solar.

Avem acasa un Raspberry Pi, care statea nefolosit (luat de curiozitate acum ani buni si abandonat rapid), asa ca am cautat si am gasit asta:

http://projects.priv...t-using-ds18b20
http://iada.nl/en/bl...ng-raspberry-pi

Am nevoie doar de 3 senzori DS18b20 si o rezistenta de 4k7 ohm.

Attached File  ds18b20-waterproof.jpg   50.2K   26 downloads

As pune un sensor pe tur-ul de la instalatia solara si altul in partea de jos a pufferului.
Poti folosi cati senzori vrei!

Attached File  mutitempcircuit.png   46.85K   32 downloads

Attached File  legaturi.jpg   524.55K   27 downloads

P.S. Pt curiosi, azi s-a lansat Raspberry Pi v3 care are integrat wifi si BT.

Edited by Strumfita, 29 February 2016 - 23:14.


#5806
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,432
  • Înscris: 03.11.2009

 Strumfita, on 29 februarie 2016 - 23:12, said:

P.S. Pt curiosi, azi s-a lansat Raspberry Pi v3 care are integrat wifi si BT.
Bafta cu Raspberry Pi... pentru ca la cat de putin costa chiar este util, apoi sa stii ca DS18B20 se foloseste intens si cu Arduino, am facut si eu monitorizarea pufferului, incalzirii in pardoseala si altele, topicul este aici

Edited by Costi_68, 01 March 2016 - 11:03.


#5807
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009

 Vox13, on 29 februarie 2016 - 22:18, said:

http://www.eglobalma...rizat-inox-175l
Ce parere aveti de produsul acesta?
La pretul asta + max 1500lei luati un panou plan selectiv, un boiler trivalent 120l sau bivalent 150l si ce mai trebuie pentru un sistem presurizat all season.
Prefer ca pe timp de iarna sa folosesc energia electrica la preparea ACM in boiler decat sa golesc  boilerul de pe casa sau sa mentin o temperatura minima impotriva inghetului
Eu am luat un panou plan selectiv si un boiler trivalent de 120l.
Boilerul trivalent va fi inseriat cu un boiler electric de 80 l care va functiona numai pe timp rece si va benefica de preincalzirea ACM de la panou sau "cazan".
Sper ca 9 luni pe an sa merg cu ACM 100% solar si 3 luni cu aport solar + serpentina de sus conectata la instalatia termica (maxim 55 gr in instalatie).

#5808
nasuc

nasuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.02.2004
Salut,
Sunt pentru prima oara pe acest forum de panouri solare, dar am citit cam tot ceea ce s-a postatat.
M-am decis si eu sa-mi pun niste panouri solare la casa de vacanta (zona Plaiul Foii-Zarnesti)Din pacate aici nu se poate vb vreodata de curent electric,gaz sau alimentare cu apa.
La ora asta folosesc panouri fotovoltaice pentru curent.Incalzirea casei se face cu centrala pe lemne ceea ce asigura apa calda pe timp de iarna dar nu se poate
vb de apa calda vara.Ma intereseaza sa achizitonez cam 5 panouri cu 30 tuburi vidate/panou pentru a putea face apa calda si sa incalzesc casa mai ales in perioada toamna si primavara
sa elimin incalzirea cu lemne iar iarna sa nu fie chiar frig de crapa pietrle in casa cand ajung acolo.Incalzirea de la o temperatura negativa la 20C dureaza cateva ore bune.
Am decis sa cumpar panouri cu tuburi vidate, dar din pacate inca nu m-am decis ce sa aleg, oferta fiind f mare si cu preturi f variate.Am descarcat excelul pus la dispozitie pe forum
(f bine documentat si multa munca-felicitari si multumesc pentru el) si in fine pot sa zic ca macar am o directie. In acest moment in casa am un boiler trivalent (sper sa fie asa) de 250l
pe care vreu sa-l folosesc pentru apa calda iar pentru incalzire sa cumpat un puffer.
Bugetul pe care-l am este undeva intre 25000-30000lei.
M-ar interesa daca e cineva care ma poate indruma catre o firma serioasa care sa stie sa faca o automatizare serioasa (mai ales ca iarna tot ceea ce acumulez ca si caldura sa-l bag in incalzirea casei, iar vara
cand se ajunge la o temp mare in boilerul de apa calda surplusul sa-l bag in puffer si sa leg totul si la cazanul cu lemne)
Am uitat sa precizez ca incalzirea se face cu calorifere in acest moment.
Multumesc pentru ajutor

#5809
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Ei bine am incercat cu 2 senzori si apoi am legat 5 senzori.
Am rugat socru de mi-a cositorit putin cablurile subtiri si a le prinde usor in rigleta, dar merge!
Saptamana asta montez toti senzorii.

1. Solar (tur Solar), ca sa vad cand merge
2. Puffer (Jos, mijloc, sus - pana la stratificare)
3. Tur circuit incalzire, sa vad cat merg pompele.

Cablurile senzorilor sunt cam mici, deci probabil va trebui ca la 1-2 senzori sa le prelungesc cablurile cu ethernet.

http://www.privateeyepi.com/login.php
Poti seta si alerte, dar inca nu am chef de asta, poate in zilele urmatoare, pt ca maine pun CT noua!

Captura am facut-o dupa ce scosesem deja din priza Pi :)

Attached File  dashboard.png   156.31K   63 downloads

Attached Files


Edited by Strumfita, 07 March 2016 - 23:30.


#5810
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Strumfita, on 07 martie 2016 - 23:28, said:

[...] rigleta [...]
Regletă. Posted Image

#5811
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 26.07.2003
Ufff, inca 4 zile de nori.
Ajunsesem la doar 35% utilizare a rezistentei pe ultimele 7zile, restul fiind asigurat de panouri.
Norii astia imi strica statisticile :)

#5812
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 nasuc, on 07 martie 2016 - 15:56, said:



Eu as cumpara plane.
Dar depinde si de locul de montaj. Cele vidate trebuie puse pe terasa si nu pe acoperis, ca daca-s pe acoperis si da prima zapada o sa le acopere si nu vor mai merge. Alea plane in schimb se dezgheata ele cumva daca da soarele pe ele. Plus ca mai pot fi dezghetate si cu apa calda din puffer de catre automatizare.

 Strumfita, on 07 martie 2016 - 23:28, said:

Cablurile senzorilor sunt cam mici, deci probabil va trebui ca la 1-2 senzori sa le prelungesc cablurile cu ethernet.

Foloseste cablu panglica 2 x 0,75. (MYYUP 2 x 0,75) . Eu dinasta folosesc si nu am erori de citire.

#5813
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007

 florin71_skoda, on 10 martie 2016 - 23:00, said:

Eu as cumpara plane.
Dar depinde si de locul de montaj. Cele vidate trebuie puse pe terasa si nu pe acoperis, ca daca-s pe acoperis si da prima zapada o sa le acopere si nu vor mai merge. Alea plane in schimb se dezgheata ele cumva daca da soarele pe ele. Plus ca mai pot fi dezghetate si cu apa calda din puffer de catre automatizare.

Cele plane nu trebuie golite iarna sa nu inghete?

#5814
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 26.07.2003
Nu, se foloseste acelasi antigel ca si la vidate.
Insa faptul ca au pierderi mai mari poate fi avantaj in unele situatii - dezghetare cu agent trimis din puffer, racirea agentului vara, pe timp de noapte...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate