Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Arduino - automatizare DIY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1573 replies to this topic

#1
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 03.11.2009
As vrea sa deschid un subiect pe acesta tema: ce este Arduino, sa stim cat costa, de unde se poate cumpara, cum se asambleaza, punerea sub tensiune, testare, operare, programare.

Unul din site-urile -din tara- pe care le stiu eu este acesta (sper sa nu fie considerat reclama...): http://www.robofun.ro/Arduino dar se pare ca se pot lua direct de afara...

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Parerea mea - deschide.

Acum asteptam exemple de programare, ce ai facut, ce ai integrat, ce ai automatizat. De asemenea, ce logica ai folosit in automatizare, cum s-ar putea imbunatati, ce senzori ai folosit, ce experiente ai etc...

#3
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 03.11.2009
Cand ajung acasa ma apuc serios de Arduino (am mai avut o tentativa...), deci deocamdata sunt newbie, eu sunt mic nu stiu nimic... da-mi placePosted Image

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ai grija sa nu te curentezi caci sunt niscaiva centrale termice care au 220V pe partea de contacte/control extern.

In rest... chiar sunt curios ce automatizari ai facut (poate si pe parte de trifazic).

#5
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 03.11.2009
N-am facut nimic deocamdata (parol...) dar am sa fac in curand, deja ma uit pe niste site-uri in China.

Unul din colegi a comandat si primit direct din China, a asamblat si lucreaza deja cu automatizarea (vezi ultimile posturi de la Acumulatoare caldura) si mai sunt si alti colegi... trebuie doar stimulat putin forumul ca sa ia avant subiectul.

===========

Pe de alta parte, am avut vreo 10 ani de electronica, reparatii TV, ceva calculatoare, hobby, etc (asta se intampla acum 17 ani...), deci un minim de cunostinte si vointa le am, ba chiar mai am si pistolul de lichit si fludor cu pasta decapanta de atunciPosted Image

#6
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Am incercat si eu ceva acum 2 ani pentru un solar tracker, dar m-am impedicat de programare, nu mai retin ce platforma am incercat.
Asa ca am renuntat si am folosit un operational 324. Pistol de 'lichit' am de prin 82 si merge bine merci.
As fi bucuros sa incerc din nou, sa  construiec un controler pentru cazan si panou solar.

Edited by leomagic44, 10 February 2015 - 07:07.


#7
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012

 leomagic44, on 10 februarie 2015 - 07:05, said:

m-am impedicat de programare,

da...asta e cea mai grea parte si pentru mine...
Am inceput prin noiembrie sa ma uit catre Arduino. Activitatea de baza e sa incerc lucruri facute de altii, sa le combin si eventual sa le modific un pic.
Pe langa "robofun" mai stiu "jola.ro", dar parerea mea e ca nu se merita.Mai bine astepti un pic si cumperi de pe ebay.
Pentru componente, site-urile "tme"  si "adelaida" sau magazinele locale, dar la prturi mult mai mari.

Scopul pe termen mediu: un controler cu sonda Lambda.Am gasit putine exemple pe internet si cel mai elocvent este cel al colegului nostru @bzalex (http://forum.softped.../page__st__1404) care sper ca ne va dezvalui mai mult in aceasta directie.
Interesant si exemplul colegului @florin_or  de pe "Acumulatoare de caldura...".

E clar ca o mica placuta ca acest Arduino, poti face o automatizare pentru centrala care sa mearga cum vrei si cand vrei...

Spor la treaba.

#8
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005
M-am apucat eu sa-mi fac automatizarile pentru IP pe Arduino. Am folosit o placa Arduino Mega pentru ca are cele mai multe intrari si digitale si analogice.

Lucrez la doua variante: una cu termostate de ambient pentru etaj pentru ca fiecare sa-si seteze temperatura dorita in dormitor si una cu senzori de temperatura pentru parter, de unde sa setez temperaturile pe fiecare zona central dintr-un singur loc.

Arduino impreuna cu placile cu relee au fost cumparate din afara si nu din Romania datorita pretului. Am facut un shield pentru Arduino la care vin cu firele de la TA/senzori si placile cu relee.

Partea de programare este relative simpla mai ales daca ai ceva cunostinte de programare la nivel basic sa zic.

Acesta este controllerul Arduino Mega:
Attached File  ArduinoMega.jpg   10.83K   303 downloads

Si aici cate va poze cu shield-ul pus pe Arduino:
Attached File  IMG_20141101_165506.jpg   105.45K   321 downloads
Attached File  IMG_20141101_165539.jpg   67.62K   296 downloads
Attached File  IMG_20141101_165555.jpg   80.27K   259 downloads

#9
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 03.11.2009

 ramadoss, on 10 februarie 2015 - 10:26, said:

Pe langa "robofun" mai stiu "jola.ro", dar parerea mea e ca nu se merita.Mai bine astepti un pic si cumperi de pe ebay.
...eu inca n-am cumparat nimic de pe e-bay... asa ca intreb si eu ca tantalaul: E posibil sa cumperi si sa te trezesti cu niste zdranganele gata trosnite, defecte, lipsuri... etc?

#10
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
This is mine

Attached Files



#11
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012

 costicucu, on 10 februarie 2015 - 11:02, said:

...eu inca n-am cumparat nimic de pe e-bay... asa ca intreb si eu ca tantalaul: E posibil sa cumperi si sa te trezesti cu niste zdranganele gata trosnite, defecte, lipsuri... etc?

Nici eu, dar am sa incerc curand...

===========================

...una calda...Arduino Uno,LCD, un modul RTC si cativa senzori de temperatura...

Attached File  20150210_111441.jpg   207.82K   411 downloads

#12
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005
M-ati ambitionat sa le termin si eu pe ale mele. De azi ma apuc de ele si va tin la "curent".

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002

 costicucu, on 10 februarie 2015 - 11:02, said:

...eu inca n-am cumparat nimic de pe e-bay... asa ca intreb si eu ca tantalaul: E posibil sa cumperi si sa te trezesti cu niste zdranganele gata trosnite, defecte, lipsuri... etc?
cumperi de la un powerseller, adica de la unul care are calificative multe si procentaj bun de pozitive. daca vrei sa nu te complici cu vama comanzi din europa si-ti vine direct acasa.  la ebay-urile europene apare optiune dupa ce ai dat cautare in partea stanga a paginii si poti selecta ca provenienta produsului sa fie din UE. e preferabil sa comanzi cu servicii de coletarie care-ti vin acasa cu curierat rapid, ca la posta romana se pierd subit colete. daca aveti intrebari va mai pot ajuta.

#14
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 03.11.2009
...cred ca din Europa, unde ar trebui sa fie de o calitate mai buna (zic si eu...)

Am intrat de curiozitate pe ebay UK... si m-a luat cu calduri cand am dat o cautare simpla pentru Arduino Board...

Exemplu:
UNO R3 ATmega328P ATmega16U2 Development Board and USB Cable For Arduino


vs.

Arduino Uno R3 / V3.0 compatible board ATmega328P with USB lead. UK Supplier.


...iar lovitura crunta am primit-o de aici...
Official GENUINE Arduino UNO Rev3 R3 328 ATMEGA328P Board with Free USB Cable


Teoretic ar trebui sa fie cam aceeasi placa... eu cum stiu ca-i aia care-mi trebuie, basca... preturi intre 8 si 16 Lire Sterline...

==========

Pe de alta parte, am gasit o comparatie intre placile de baza (vezi document atasat), dupa mine placa Arduino Due ar fi cea mai tare din parcare data fiind viteza procesorului, data fiind viteza(frate... parca ar fi ca la HC-90 evoluat... nu cu Zilog-80)... in schimb n-are EEPROM si orice scriu (programul logic) se sterge cand ramane fara tensiune.

Pareri?

 ramadoss, on 10 februarie 2015 - 11:25, said:

...una calda...Arduino Uno,LCD, un modul RTC si cativa senzori de temperatura...
Nene Ramadoss, asta e modulul cu care ai facut monitorizarea la puffer cu cei 4 senzori si altele in plus?

 Fontanero, on 10 februarie 2015 - 11:19, said:

This is mine
Fonta... tu ce ai facut acolo? (ca ai si tu o grama' de zdranganele, calitatea vietiiPosted Image ... d-astea lumesti)

Deci... ce face... "ala" din poza?
Are shield pentru placa de retea, il cuplezi pe LAN/Internet?

Edited by costicucu, 10 February 2015 - 13:14.


#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 costicucu, on 10 februarie 2015 - 13:13, said:

Pe de alta parte, am gasit o comparatie intre placile de baza (vezi document atasat), dupa mine placa Arduino Due ar fi cea mai tare din parcare data fiind viteza procesorului, data fiind viteza(frate... parca ar fi ca la HC-90 evoluat... nu cu Zilog-80)... in schimb n-are EEPROM si orice scriu (programul logic) se sterge cand ramane fara tensiune.
Stai ca faci o confuzie micuta.

"Programul logic" il scrii in uC(microcontroller sau ce o mai fi), nu in EEPROM. Dimensiunea maxima a programului este data de dimensiunea Flashului de pe fiecare circuit integrat care "guverneaza" placa.

#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Sunt pe eBay.com mult mai ieftine, din China. Am  luat ceva Arduino Nano la preţ ridicol, vreo 8 dolari pt. 4 bucăţi, cu transport inclus. Sunt aşa de mici că încap în orice cutiuţă, cât de mică, aşa că sunt ideale pt. diferiţi senzori şi automatizări locale.

#17
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

 costicucu, on 10 februarie 2015 - 11:02, said:

...eu inca n-am cumparat nimic de pe e-bay... asa ca intreb si eu ca tantalaul: E posibil sa cumperi si sa te trezesti cu niste zdranganele gata trosnite, defecte, lipsuri... etc?

platesti cu Paypal si nu-i nici o problema, ai 45 de zile sa ceri banii inapoi daca produsul nu corespunde. eu am cumparat anul trecut din chiana si germania, am platit sume de peste 1000 euro la fiecare tranzactie si nu afost nici o problema. depinde si ce metoda  de transport alegi, eu prefer DHL , e sigur, am tracking number si vad mereu unde e pachetul. din china l-am primit in 7 zile iar din germania in 3 zile.
atentie la zona extracomunitara, veti plati vama, de obicei TVA de 24 %.
va recomand sa va uitati la mikroe.com , sunt din belgrad/serbia , au preturi bune si produse excelente.

#18
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Eu am luat de pe aliexpress un arduino uno. A ajuns cam in 3 saptamani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate