Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Renovare apartament - modificare impartire camere

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
peretele exterior e sigur perete de rezistenta.

#20
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 24.12.2005

View Postalin62, on 02 iunie 2021 - 15:03, said:

Si e foarte probabil ca restul vecinilor tai sa fi facut acelasi lucru doar ca fara dosar Posted Image
Multa lume au daramat la blocurile vechi camara sau debaraua fara sa se mai complice cu acte peste acte. Acum fiecare face dupa cum il duce capu...bineinteles atata timp cat nu e vorba de structura de rezistenta.
Întâmplâtor pe coloana respectivă nu cred că era vreunul care făcuse asta, culmea. Dar de obicei așa e, cămara sau debaraua au cam fost dărâmate fără discuții. Nici nu aveau pereți de rezistență, erau de BCA, eventual BCA cu plasă de Buzău în el. Potențialele probleme pot apărea la vânzare dacă este vreun cumpărător care are credit la o bancă mai scrupuloasă.

#21
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Personal am vizionat ceva apartamente cu modificari interioare toate facute fara acte, de la balcon unit cu camera trecand prin conversie semidecomandat-decomandat si terminand cu deschis bucataria prin subtierea unor stalpi de rezistenta. Nu as face asa ceva fara hartogaria de rigoare caci apartamentul isi pierde din valoare, bancile nu dau credit daca releveul nu corespunde cu situatia din teren.

#22
cata009

cata009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.01.2008

View Postwaterman, on 02 iunie 2021 - 13:57, said:

Probabil el vrea să dea jos peretele din stânga cu tot cu ușă și geam.

Attachment 0000-1-1024x889.jpg

Da la acel perete ma refer, bucata de sub geam. Inteleg de la voi ca trebuie sa cer aprobare.

Imi puteti spune de unde sa incep si cam cat dureaza o astfel de aprobare ?

Va multumesc

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite ce frumos a explicat colegul

Deci intrebi la primărie, la disciplina in construcții, sau la un arhitect

View Postmihand75, on 02 iunie 2021 - 14:31, said:

Legea 50 art. 20.5

Pentru lucrări de modificare a compartimentărilor interioare se va emite autorizație de construire/desființare în baza unei documentații de autorizare a lucrărilor cu conținut simplificat, având următorul cuprins: memoriu de arhitectură, releveu, propunerea de compartimentare/desființare și avizul proiectantului inițial sau, după caz, expertiză tehnică pentru unitatea locativă/spațiul aflat în proprietatea solicitantului indiferent de funcțiune, care urmează să fie supus compartimentării interioare


Deci ceri CU, gasesti un arhitect sa-ti scrie un memoriu de 1 pagina si o schita. Faci o expertiza ca parapetul respectiv nu face parte din structura si ca poti sa-l desfaci. Depui dosarul, iei autorizatia. Te costa actele 1000-1500 lei plus timpul tau.


#24
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrex, on 02 iunie 2021 - 15:11, said:

peretele exterior e sigur perete de rezistenta.

Sunt sigur ca ai auzit de structuri pe cadre. Acolo, de exemplu, nu ai sa gasesti vreun perete de rezistenta.

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Cata009, eu am cumpărat acum 9 ani un apartament care avea modificarea dorita de tine, rămăsese însă bucata de perete de sub geam, pe ea fusese pus un blat de lemn, sa semene a bar. Primul pas a fost sa punem la loc tâmplăria și ma felicit ca am făcut asta, balconul - deși era închis cu termopan de la jumătate în sus și izolat cu ceva rigips la interior - s-a dovedit a fi friguros/umed iarna și sauna vara, deși nu bate soarele în el decât dimineața. Fiind unicul balcon al locuinței, nu aveam unde sa usuc rufele fără sa intre umezeala în restul casei, plus zgomot și praf de afara. Ulterior am descoperit ca inteligentul care amenajase balconul, atunci când a montat parchetul (da, am parchet pe balcon, l-am lăsat asa din comoditate), a astupat cu ciment (cred) scurgerea din balcon. La unele ploi puternice însoțite de vânt perpendicular pe fațada blocului, intra apa de ploaie pe balcon (nu știu pe unde, poate pe sub pervaz, poate pe lângă spuma de montaj a termopanelor) și acolo balteste, nu are unde sa se scurgă, am încercat noi sa perforam o gaura pe direcția scurgerii, nu a fost posibil.
Asa ca nu întotdeauna o astfel de amenajare e avantajoasa si/sau utila.
Nu câștigi decât câțiva mp la suprafața acelei incaperi, cu ce te ajuta asta, e prea mica acea încăpere - ce dimensiuni are? Spațiul pe care îl câștigi cum vrei să-l amenajezi, la ce îl vei folosi mai exact? Ai uscător de rufe sau al doilea balcon unde sa pui rufele la uscat? Balconul spre care vrei sa faci prelungirea încăperii este bine izolat fonic și termic? Știi ca va trebui sa pui un calorifer suplimentar în balconul respectiv pentru confort termic iarna și sa consumi mai mult curent electric vara, dacă ai aer condiționat ? Ai suficiente spatii de depozitare în locuința, astfel încât desființarea unui balcon sa nu te încurce? De exemplu, când era fetita mea mica, pe balcon țineam si trotineta, și bicicleta. În alta parte în casa n-aș fi avut unde sa le țin.

#26
Satrupmanaconasule

Satrupmanaconasule

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 27.03.2021
Este adevarat ca daca vrei sa stai linistit ai nevoie de autorizatie.
Exista posibilitatea ca acel zid sa fie din placa prefabricata care se leaga de planseu si balcon prin niste fier beton.
Acum, ca 99% din cazuri , chiar mai bine , cei care au demolat treaba aia nu au avut nici autorizatie si nici nu le-a picat balconul.
Experienta proprie a fost ca este din beton armat, m-am limitat la daramatul pragului de sub usa, fara autorizatie, ca de altfel si zidirea balconului si inchiderea cu termopan !
Daca vrei sa o faci romaneste, o faci repede, nu dai acces in casa la NIMENI de pe scara si daca vreodata va veni cineva peste tine..." nu stiu domne', asa l-am cumparat.
Altfel... ideea e moarta din fasa , adica din momentul in care ai pronuntat cuvantul "autorizatie" .
Bafta, sunt curios de finalitate !

#27
cata009

cata009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.01.2008

View Postcorinadaniela, on 02 iunie 2021 - 19:14, said:

Cata009, eu am cumpărat acum 9 ani un apartament care avea modificarea dorita de tine, rămăsese însă bucata de perete de sub geam, pe ea fusese pus un blat de lemn, sa semene a bar. Primul pas a fost sa punem la loc tâmplăria și ma felicit ca am făcut asta, balconul - deși era închis cu termopan de la jumătate în sus și izolat cu ceva rigips la interior - s-a dovedit a fi friguros/umed iarna și sauna vara, deși nu bate soarele în el decât dimineața. Fiind unicul balcon al locuinței, nu aveam unde sa usuc rufele fără sa intre umezeala în restul casei, plus zgomot și praf de afara. Ulterior am descoperit ca inteligentul care amenajase balconul, atunci când a montat parchetul (da, am parchet pe balcon, l-am lăsat asa din comoditate), a astupat cu ciment (cred) scurgerea din balcon. La unele ploi puternice însoțite de vânt perpendicular pe fațada blocului, intra apa de ploaie pe balcon (nu știu pe unde, poate pe sub pervaz, poate pe lângă spuma de montaj a termopanelor) și acolo balteste, nu are unde sa se scurgă, am încercat noi sa perforam o gaura pe direcția scurgerii, nu a fost posibil.
Asa ca nu întotdeauna o astfel de amenajare e avantajoasa si/sau utila.
Nu câștigi decât câțiva mp la suprafața acelei incaperi, cu ce te ajuta asta, e prea mica acea încăpere - ce dimensiuni are? Spațiul pe care îl câștigi cum vrei să-l amenajezi, la ce îl vei folosi mai exact? Ai uscător de rufe sau al doilea balcon unde sa pui rufele la uscat? Balconul spre care vrei sa faci prelungirea încăperii este bine izolat fonic și termic? Știi ca va trebui sa pui un calorifer suplimentar în balconul respectiv pentru confort termic iarna și sa consumi mai mult curent electric vara, dacă ai aer condiționat ? Ai suficiente spatii de depozitare în locuința, astfel încât desființarea unui balcon sa nu te încurce? De exemplu, când era fetita mea mica, pe balcon țineam si trotineta, și bicicleta. În alta parte în casa n-aș fi avut unde sa le țin.


[ https://adelaparvu.com/wp-content/uploads/2019/11/adelaparvu.com-despre-amenajare-apartament-94-mp-Bucuresti-design-Acrea-Design-Foto-Arthur-Zinz-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cam asa vreau sa renovez acea camera. https://adelaparvu.c...exturi-de-lemn/ aici este un proiect cu o amenajare a unui apartament cu releveul asemanator sau chiar identic. Pe mine ma intereseaza sa maresc acea camera cu balconul si sa fac din baia mica una mai mare unde sa instalez un dus de tip walk in. Si acolo va trebui sa mut peretii cam 60cm sa micsorez holul si sa maresc baia, acei pereti exteriori ai baii mici sunt din bca. De spatiu de depozitare nu duc lipsa, apartamentul mai are un balcon mare de 9m pe care il las asa cum este.


Eu in apartamentul parintilor am daramat cand stateam cu ei si am facut ceva asemanator si imi amintesc de atunci ca acel brat care sustinea geamul era construit din caramida. Pe vremea aceea nu am stat sa cer autorizatie (~2005) si nu am avut probleme cu vecinii. In apartamentul in care urmeaza sa ma mut o sa fac toate demersurile necesare ca sa nu imi iau amenda si sa fiu in legalitate.

Stiti cumva daca exista firme care se ocupa de toate aceste autorizatii fara sa mai umblu eu ? spre ex cum sunt serviciile pentru inmatriculari auto, cineva sa se ocupe sa obtina autorizatia de demolare / constructie ?

Va multumesc

Edited by cata009, 03 June 2021 - 08:35.


#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Teoretic inclusiv pentru inchiderea unui balcon cu termopan trebuie autorizatie. Deci renuntarea la niste pereti, cu atat mai mult. O poti face pe naspa insa nu o sa se mai "pupe" suprafetele din acte cu cele din realitate iar cand vei dori sa vinzi, vei avea probleme.

#29
Satrupmanaconasule

Satrupmanaconasule

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 27.03.2021
Asta cu actele e funny rau de tot iar daca a facut impunerea la revedere, urmatoarea confruntare va fi la urmatorul cumparator cand va face releveu...daca il va face !
Impozitele si taxele sunt cu actele la nivelul dinainte de 2002 cand s-a bagat in legislatie impozitarea balcoanelor . Concret toti cei care detin imobile dinainte de 2002 platesc impozit la suprafata fara balcon.
Been there, done that, sa mor de ras cand mi-a crescut suprafata utila cu 20mp in mai putin de o luna 😂😂😂

#30
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015

 cata009, on 03 iunie 2021 - 08:32, said:


Stiti cumva daca exista firme care se ocupa de toate aceste autorizatii fara sa mai umblu eu ? spre ex cum sunt serviciile pentru inmatriculari auto, cineva sa se ocupe sa obtina autorizatia de demolare / constructie ?

Va multumesc
Si eu as fi interesat de vreo firma/persoana care sa se ocupe de aceste autorizatii pentru niste modificari minore (marire/mutare gol usa, astupare gol de usa si creare gol de usa in peretetii despartitori dintre o debara si dormitoare).

Cu multumiri

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate