Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Bitcoin

  • Please log in to reply
1093 replies to this topic

#955
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
De acord cu tot ce s-a scris mai sus si se poate adauga si aia cu investitul a doar 10% dintr-o suma disponibila la blocare ori pierdere... niciodata sa nu te arunci cu tot ce ai intr-o piata manipulata!.
Da, DCA si implicit HOLD este solutia castigatoare in cripto... trade-ul zilnic/saptamanal te poate duce mult mai rapid la pierdere (este exact ca la cazino adica casa trebuie sa castige mereu, nu clientul).
Referitor la cresterea actuala... este probabil ultimul bull run din acest ciclu cripto si probabil ca varful va fi in aceasta irana (nu stiu daca va fi si nou ATH dar nu este exclus)!.
In 2023 probabil ca va fi un bearmarket groaznic dar alta va fi situatia dupa halving-ul BTC din 2024, atunci cand se va relua cresterea.
Bafta la investitii si prudenta maxima!

P.S. Personal, am pariat pe MATIC in acest bearmarket si nu imi pare rau deloc poate doar de faptul ca nu am luat mai mult.
Regret si faptul ca nu am prins minim-ul pe ETH (am luat in schimb altele) dar nu imi fac probleme deoarece ETH va ajunge din nou si foarte rapid la 3-4K
De curand mi-am facut cont si la Bitpanda... imi place ca iti arata all time profit/lose si astfel iti poti face o idee despre +/- portofoliu fara a mai apela la alte aplicatii

Attached Files


Edited by rz, 14 August 2022 - 12:28.


#956
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Nu stiu ce va fi in 2023, dar daca va fi un "bearmarket groaznic* atunci cel mai bine e sa faci DCA pe scadere astfel incat să-ti reduci media de achizitie cat mai mult posibil.
Practic ai un sistem testat care da rezultate pe termen mediu si lung si iti permite sa achizitionezi eliminand anxietatea si/sau incertitudinea.
Se poate face profit în orice stadiu, fie bull sau bear. Trebuie doar să respecti planul si să ai răbdare.
MULTA răbdare !

Unul mai destept decat mine (si sunt multi) a zis ceva de genul :
"Cumpară atunci când e sânge pe stradă și nimeni nu crede în viitor"






#957
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Fac DCA si sunt pe HOLD (termen mediu) din 2018... bine, profit si de bull run-uri, daca apar, si evident ca scot din joc daca ma multumeste profitul (am facut asta in 2019 adica am scos aproape tot ce am acumulat in bearmarket-ul din 2018)
In pandemie am cheltuit o parte din ce am luat in 2019 (la un curs foarte bun, dupa acel bull run din vara)... daca va fi insa bearmarket timp de doi ani, astept doi sau trei ani fara probleme!.
Am de gand chiar sa pun lunar ori saptamanal o suma mica in BTC si sa o retrag dupa 10-15 ani... un fel de ''cupoane de pensie in BTC'' deoarece vreau sa fac mai multe paper wallet-uri asta ca sa fiu mai sigur ca investitia ramane acolo, in blockchain, minim 10 ani (altfel, cu cold wallet ori alte variante poate aparea tentatia de a scoate mai devreme)
Abia astept sa vad cat va fi de ex. (in $) in 2035 ''cuponul'' de 0.01 BTCPosted Image reprezentand o luna oarecare din 2035

P.S. Nu incercati sa scanati/copiati caci in captura este doar un demo/test... ''cupoanele'' reale nu se vor publica aiciPosted Image

Attached Files


Edited by rz, 14 August 2022 - 17:41.


#958
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

 rz, on 14 august 2022 - 12:15, said:

De curand mi-am facut cont si la Bitpanda... imi place ca iti arata all time profit/lose si astfel iti poti face o idee despre +/- portofoliu fara a mai apela la alte aplicatii

Am pierdut... sunt speriat!
Cred ca voi retrage totul... ca sa recuperez macar o parte din investie Posted Image
Da, asta este greseala/gandirea intalnita frecvent in cripto... evident ca speculantii mari profita (pe ei se bazeaza)
Pentru cei intrati recent in cripto este explicabil dar pentru cei care stiu deja cum este intr-o piata manipulata nu exista scuza.

Mai jos este o captura de la un mic pump dar si una de la un mic dump (ambele in Bitpanda)... capturi la o diferenta de numai 6 zile dar este ceva normal intr-o piata manipulata

Attached Files


Edited by rz, 20 August 2022 - 09:50.


#959
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
august, sept, oct

vad ca interesul fata de cripto este egal cu zero

asa si trebuie

#960
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Eu cred ca o sa își revină...

#961
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020

View Postrz, on 20 august 2022 - 09:47, said:

Am pierdut... sunt speriat!     Cred ca voi retrage totul...  sa recuperez macar o parte
....... o piata manipulata
Naspa.    Acum 2 ani prevedeai iminenta:  1 BitCoin = 100.000 $.  Cine manipuleaza piata asta ?

View Postmihhay, on 19 octombrie 2022 - 19:02, said:

Eu cred ca o sa își revină...
Cand va ajunge la 50 de centi - e ca si revenita.

#962
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostAlex432, on 20 octombrie 2022 - 12:21, said:

Cand va ajunge la 50 de centi - e ca si revenita.
Se vede ca te pricepi. :)

#963
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Oare cine manipuleaza piata?
Aia care dispun de cativa K$ sau aia care dispun de cateva zeci sau sute de miliarde de $?
Am spus-o de N ori ca predictiile pot fi ok doar atunci cand in piata nu intervin balenele (in aceasta categorie intra si exchange-urile)... nimeni dar aboslut nimeni nu poate anticipa momentul de aruncare a pietei in jos.
In 2021 s-a intamplat asta la aproape 70K... ar fi putut ajunge si la 100K, daca cei care manipuleaza ar fi dorit asta.
Oricum vine si 100K... la urmatorul ciclu cripto mai exact dupa halving-ul din 2024
Doar cine nu se uita pe long nu vede asta... ca bitcoin, saracu', tot in sus se duce (mai ales dupa halving-uri)
La tv nu o sa vezi niciodata graficul de mai jos -  apare pe ecran doar graficul ala care iti arata ca BTC a scazut de la 68K la 19K
''Jurnalistii'' respectivi nici macar nu fac un efort sa explice lumii ca nu este bine sa investeti in bursa/cripto/jocuri de noroc mai mult decat iti permiti sa pierzi (asta daca scoti de frica ca in rest e doar un blocaj) adica aproximativ 10% dintr-un venit disponibil. Ori ca nu este bine sa cumperi atunci cand piata este deja sus si continua sa creasca intr-un ritm foarte rapid.

Attached Files


Edited by rz, 20 October 2022 - 16:46.


#964
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020
Daca respectivii manipuleaza mult piata, de ce te bagi intr-o chestie atat de volatila ?!
Lumanarelele de la bursa par mai safe.

#965
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu urmaresc castiguri imediate si nici miloane $... prefer intodeauna sa astept si daca nu reusesc sa fac exit intr-un ciclu il astept pe urmatorul (si intre timp acumulez din nou)
Se numeste HOLD si este si DCA deoarece cumpar regulat dar cu sume mici si atunci cand piata este in scadere.
Plus ca pot sa cheltui oricand si cu cardurile de cripto... am BTC achizitionat la inceput de pandemie (luat la 8-9K) deci pot sa il cheltui si acum, la 18-19K.
La bursa e mai greu cu profituri de 100% (exceptand nebunia care a fost la inceput de pandemie) ori mai mult... in cripto se poate si cu 300%+ (de la un clclu la altul adica 3-4 ani)

#966
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008

View PostRu-Warrior, on 19 octombrie 2022 - 18:09, said:

august, sept, oct

vad ca interesul fata de cripto este egal cu zero

asa si trebuie
Da, asa si trebuie daca vrei sa investesti.
Interesul pe toate bursele e in scadere, nu doar crypto, insa nu cred ca sentimentul negativ a atins apogeul. Euforia a tinut destul de mult si cred ca abia acum oamenii incep sa simta criza si sa realizeze ca sunt saraci, cand vad ce scumpe devin produsele si cat de scump devine sa te imprumuti pentru rate la banca.
Multi vor incepe sa stranga cureaua si sa vanda de voie sau de nevoie stocuri, actiuni, crypto, ca sa faca rost de cash. Aceste vanzari vor trage in continuare bursele in jos. Deci mai e de mers pe topogan la vale cu bursele.
Insa toata aceasta situatie este exact ce trebuie pentru cine vrea sa investeasca.
Cel mai bun (mic) pret de cumparare il gasesti atunci cand interesul (cererea) este cel(cea) mai mic(a) posibil(a). Iar cea mai buna strategie ramane DCA. De ce DCA si nu aruncat acum toti banii ? Pentru ca nu stim cand/care va fi the bottom si de asta nu are rost sa vanam asa ceva.

#967
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 09.09.2010
"Speranţa moare ultima"... dar moare

View Postrz, on 20 octombrie 2022 - 16:32, said:

Oricum vine si 100K... la urmatorul ciclu cripto mai exact dupa halving-ul din 2024


#968
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 28.09.2008

View Postnico99900, on 29 octombrie 2022 - 17:41, said:

"Speranța moare ultima"... dar moare
Cica mortul de la groapa nu mai revine niciodata.
Nu ma pricep eu sa folosesc cuvinte mari gen "halving" dar atat am priceput ca e o prostie previziunea asta cu 2024.
In primul rand orice nepriceput vede ca investitiile in criptomonede au legatura cu nivelul de trai la nivel global.
Cand vezi mitinguri si in germania pt ca nu mai sunt bani pt plata facturilor nu e semn bun.
Da si dupa ce se termina razboiul din ucraina o sa livreze putin gaze la superoferta tarilor care au sustinut ucraina.
Asta cu statistica la criptomonede e la fel de valoroasa ca la pariuri sportive adica foarte apropiata de 0.




#969
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020

View Postrz, on 20 octombrie 2022 - 20:30, said:

Nu urmaresc castiguri imediate si nici miloane $... prefer intodeauna sa astept si daca nu reusesc sa fac exit intr-un ciclu il astept pe urmatorul (si intre timp acumulez din nou)
Se numeste HOLD si este si DCA deoarece cumpar regulat dar cu sume mici si atunci cand piata este in scadere.
Plus ca pot sa cheltui oricand si cu cardurile de cripto... am BTC achizitionat la inceput de pandemie (luat la 8-9K) deci pot sa il cheltui si acum, la 18-19K.
La bursa e mai greu cu profituri de 100% (exceptand nebunia care a fost la inceput de pandemie) ori mai mult... in cripto se poate si cu 300%+ (de la un clclu la altul adica 3-4 ani)
Mi se pare ciudat sa intri in speculative si sa nu urmaresti castiguri mari...  De ce mai faci asta ?!

Eu as vrea ceva sa-mi aduca  > 30%, cu o siguranta mare - dar se pare ca doar afacerea personala face asta.

#970
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Asta cu castigurile mari (de la 100X pana la 1000X+) este loterie curata si se intampla mai rar acum... nu mai este ca in anii 2010-2015!
Doresc sa si cheltui cripto nu sa astept la nesfarsit asa zisa lovitura... cred ca in aceasta piata speculativa un 3X+ este mai mult decat ok.
In fond, fiecare isi alege la cat sa iasa... e ok si 30%, daca te multumeste dar e pacat sa nu astepti de la un ciclu la altul pentru a face macar 200% sau mai mult.
Vorbesc despre criptomonede din top 20, care au dovedit de la un ciclu la altul ca isi revin... si este indicat sa nu investesti mai mult decat iti permiti sa pierzi (ori sa blochezi pe 3-4ani) nici pe acestea!.

Edited by rz, 30 October 2022 - 14:43.


#971
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postmariusixy, on 29 octombrie 2022 - 18:06, said:


Cica mortul de la groapa nu mai revine niciodata.
Nu ma pricep eu sa folosesc cuvinte mari gen "halving" dar atat am priceput ca e o prostie previziunea asta cu 2024.
In primul rand orice nepriceput vede ca investitiile in criptomonede au legatura cu nivelul de trai la nivel global.
Cand vezi mitinguri si in germania pt ca nu mai sunt bani pt plata facturilor nu e semn bun.
Da si dupa ce se termina razboiul din ucraina o sa livreze putin gaze la superoferta tarilor care au sustinut ucraina.
Asta cu statistica la criptomonede e la fel de valoroasa ca la pariuri sportive adica foarte apropiata de 0.

Inteleg că nu te pricepi si o sa incerc sa te lămuresc.
"Ce este bitcoin halving? Este un eveniment cheie in istoria Bitcoin, programat sa aiba loc o data la aproximativ fiecare patru ani, care determina deja o crestere a valorii cryptomonedei.

Acest lucru inseamna o reducere de 50% a recompenselor blocului pentru mineri. Numarul de monede puse in circulatie pe bloc scade in timp, ca parte a viziunii creatorului BTC, Satoshi Nakamoto. Acesta a proiectat moneda descentralizata cu intr-o cantitate limitata: maxim 21 de milioane. Ce inseamna bitcoin halving? Inseamna ca se va diminua semnificativ rezerva de Bitcoin." (Vezi tabelul)
Pentru a intelege mai bine ce inseamna bitcoin halving trebuie sa comparati Bitcoin cu aurul. Imaginati-va ca toata cantitatea de aur pusa in circulatie pe pamant sa se reduca la fiecare 4 ani, asta in teorie i-ar creste pretul. Aceasta reducere a minerilor elibereaza monedele Bitcoin puse in circulatie. In acest moment minerii sunt recompensati cu taxe pentru a procesa tranzactiile, pe care utilizatorul retelei le plateste. Taxele sunt stimulentul minerilor de a exploata si a mentine reteaua.
Aceasta injumatatire reduce rata la care sunt create monede noi si astfel scade aprovizionarea disponibila. Activele cu oferta redusa, au cerere mari si implicit pret crescut.
Primul halving din 2012 a avut ca efect asupra pretului o crestere de la 12 USD pe unitate la 1.207 USD  Al doilea, din 2016, a dus BTC de la 647 USD la 19.345 USD Cea mai recenta injumatatire a avut loc in 2020 in mai. De la un pret de 8.821 a ajuns  la peste 63.558."
Acum stii ce este "halving-ul" si ce efecte poate avea.

Iti recomand cu căldură să citești despre bursă si despre indicele DXY. Vei fi surprins să afli că dolarul este moneda universala in orice tranzactie comerciala si cum evolutia lui in raport cu celelalte valute din "coș" ( Euro, Lira sterlina,  Francul elvetian, Yenul japonez, coroana suedeză si dolarul canadian) pot influenta pozitiv sau negativ evolutia burselor.
Si cum există o corelație intre ele, atunci cand când dolarul este puternic bursele scad, cand dolarul este slab, bursele cresc. Dacă te uiti pe grafice, ai să observi ca din 2018 dolaru a avut un trend crescator si tot creste pentru că se printează bani cu nemiluita. De aceea si inflatia in SUA e unde e si a afectat global toate economiile lumii.

PS: pariurile sportive sunt din alt film si nu fac obiectul acestui topic.

Attached Files



#972
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020

View Postprimuministru, on 01 noiembrie 2022 - 11:17, said:

Inteleg că nu te pricepi si o sa incerc sa te lămuresc.
Mai merita facut minerit in conditiile actuale ale pretului curentului electric ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate