Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

intoarcerea la birou

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
nu ma puteam descurca mai bine decat cum am lucrat de acasa acum. mai ales ca mi-am facut programul jumate cum am vrut eu, jumate cum s-a impus din varii motive. plus ora de dormit dup-amiaza dupa care sunt ca si nou

#38
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Nenea Zap, on 29 mai 2021 - 17:28, said:

E doar troll care vrea sa faca posturile necesare sa posteze in poiana.
Eu l-as bana direct.
si eu sunt de aceeasi parere: e un TROLL amarat si plictisit de viata lui care a mai deschis un thread pe softpedia.

#39
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018

 apocalipsul, on 29 mai 2021 - 17:19, said:


te poti intoarce la birou... doar ca, ce sa vezi? biroul nu mai exista... ca s-au desteptat si multinationalele
o fi portarul?si nu poate de-acasa?

 sicriu, on 29 mai 2021 - 17:00, said:

afectand grav productivitatea firmei
asta numai partonul o vede daca-i alba sau neagra

#40
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Omul lucreaza ca ospatar.

#41
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Servește troll-eli pe tavă userilor de pe Softpedia.

#42
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Mai sunt unii care vor inapoi la birou - si eu vreau. De ce?

1. Pt ca acasa am copii tampiti care alearga deasupra, vecini care pun muzica etc - e mai bine la birou.
2. Acasa m-am saturat sa stau 24/24. Vreau o schimbare - si nu pana la Mega din colt.
3. Socialiare - colegii aia unii imi erau prieteni si o supapa de decompresie.

E usor sa spui ca e troll, dar unii vor inapoi. Insa oricum ce vrem noi nu conteaza, ci ce vrea angajatorul.

#43
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017

 castoras, on 09 iunie 2021 - 12:20, said:

Mai sunt unii care vor inapoi la birou - si eu vreau. De ce?
3. Socialiare - colegii aia unii imi erau prieteni si o supapa de decompresie.

normal, la serviciile inutile unde se merge doar ptr socializare e necesara revenirea

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015

 cipri2bau, on 09 iunie 2021 - 13:51, said:

normal, la serviciile inutile unde se merge doar ptr socializare e necesara revenirea

E mai complicat pentru tine

#45
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Eu zic sa va mutati complet la birou sa nu mai fie asa aglomerare de trafic, daca acasa e rau. Eventual renu ttai si la casa, deci apar castiguri in plus.

#46
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
Si eu si sotia lucram in IT. la mine, lucratul de acasa 100% e inca modalitatea default de munca cel putin pana in septembrie (atunci a zis managerul ca se va mai purta o discutie despre asta). Dar in tot acest timp, biroul a fost mereu deschis si puteam merge cand voiam la birou. Eu am mers cam 3-4 zile/luna la birou cand era nevoie sa pun la punct anumite aspecte impreuna cu niste colegi si am considerat amandoi ca era mai simplu sa discutam face-to-face.

La firma la care lucreaza sotia s-a stabilit o politica de lucrat o saptamana de la birou apoi 2 saptamani de acasa.

#47
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,587
  • Înscris: 30.08.2017
Au început și la noi să facă planuri in ideea că de prin toamnă să fie prezență la birou maxim 50%. Până atunci voluntariat, din câte am înțeles. Nu cred că o să mă ofer.

#48
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Am o dilema existentiala si sunt curios si de parerea voastra: Considerati ca cei care sunt in home-office ar trebui platiti mai putin decat cei care vin la servici?
Discutia a plecat nu de la rezultatele pe care le aduce fiecare in firma, ci de la flexibilitatea si nivelul ridicat de libertate pe care il are cel din home office: isi poate oricand rezolva probleme personale, nu pierde cele 2 ore pe drum catre serviciu etc etc.
Eu eram de parere ca persoanele care vin la servici ar trebui cumva recompensate pentru activitatea respectiva in contrapondere cu cei care lucreaza de acasa. Bine, asta nu se aplica in conditiile in care toti sunt la servici sau in home-office.

#49
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,587
  • Înscris: 30.08.2017

 mykero, on 10 iunie 2021 - 12:47, said:

Am o dilema existentiala si sunt curios si de parerea voastra: Considerati ca cei care sunt in home-office ar trebui platiti mai putin decat cei care vin la servici?


Nu. Castiga si firma, castiga si angajatul.

#50
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Cred ca m-am exprimat de fapt gresit. Intrebarea era daca cei care vin la birou ar trebui recompensati fata de cei care fac home office.
Cel care vine la birou face un efort suplimentar, care ar trebui sau nu cumva rasplatit. In directia asta a mers discutia. Se pleaca de la premiza ca rezultatele sunt aceleasi indiferent daca esti in home office sau la birou.

Edited by mykero, 10 June 2021 - 12:57.


#51
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,587
  • Înscris: 30.08.2017
Face un efort suplimentar, dar si genereaza cheltuieli pentru companie prin faptul ca vine la birou. De ce sa il recompenseze?

#52
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 mykero, on 10 iunie 2021 - 12:47, said:

Am o dilema existentiala si sunt curios si de parerea voastra: Considerati ca cei care sunt in home-office ar trebui platiti mai putin decat cei care vin la servici?
Discutia a plecat nu de la rezultatele pe care le aduce fiecare in firma, ci de la flexibilitatea si nivelul ridicat de libertate pe care il are cel din home office: isi poate oricand rezolva probleme personale, nu pierde cele 2 ore pe drum catre serviciu etc etc.
Eu eram de parere ca persoanele care vin la servici ar trebui cumva recompensate pentru activitatea respectiva in contrapondere cu cei care lucreaza de acasa. Bine, asta nu se aplica in conditiile in care toti sunt la servici sau in home-office.

Ar trebui recomapensate altfel - gen cei care lucreaza de acasa primesc decontare pt net, lumina, alte cheltuieli - cel putin asa am auzit la alte firme, eu nu primesc pe cand cel care vine ar trebui sa primeasca macar transportul decontat - benzina etc

Pe de alta parte - managerii dau bile albe si negre functie de cum prefera EI - daca ai un manager care vrea baby ducks si tipul lingusitor langa el la birou nu o sa te promoveze daca tu lucrezi de acasa, poti sa fii si cel mai grozav din echipa.

Foarte putini sunt aici "pe cont propriu" fara echipa, fara oameni cu care trebuie sa lucreze fizic si care daca incep sa vina la birou - pai stai asa de ce X-lescu sta numa' acasa si eu vin aici?

 george_alexandru, on 10 iunie 2021 - 13:09, said:

Face un efort suplimentar, dar si genereaza cheltuieli pentru companie prin faptul ca vine la birou. De ce sa il recompenseze?
Unii manageri vor baby-ducks, oameni lingusitori langa ei la tigara. Am intalnit tipul asta de om, nu esti langa el in pauze nu existi. Depinde de manager si de firma.

#53
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004

 george_alexandru, on 10 iunie 2021 - 09:55, said:

Au început și la noi să facă planuri in ideea că de prin toamnă să fie prezență la birou maxim 50%. Până atunci voluntariat, din câte am înțeles. Nu cred că o să mă ofer.
Banca?

#54
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,587
  • Înscris: 30.08.2017
Companie IT...dar lucram pentru o banca.

Sotia lucreaza la banca si la ei din iulie se vor prezenta, cred ca pana pe la vreo 30% capacitate.

 castoras, on 10 iunie 2021 - 13:19, said:

Unii manageri vor baby-ducks, oameni lingusitori langa ei la tigara. Am intalnit tipul asta de om, nu esti langa el in pauze nu existi. Depinde de manager si de firma.

Atunci sa le reduca alora salariul daca nu pot fi manageri decat daca ii tine angajatul de manuta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate