Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Dacia Logan 1.6 16v

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1450 replies to this topic

#1441
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Kayaba- foarte bune !

Mici probleme ce le am si eu : nu mai merge telecomanda din cheie de la distanta . Desfacut ecu centralizata , toate lipiturile perfecte , clar e cheia , trebuie schimbata electronica si imperechiata cu ecu .O eroare DF058 , senzor oxigen defect care s-a dovedit a fi mufa de la sonda aval murdara - curatat , merge ceas , eroarea nu mai apare
Cand iau curba dreapta sau stanga din scurt pusca ceva in spate , verificat tot bucsaraiul nu vad nimic, dat jos tamburi curatat/gresat/aerisit nimic in neregula , telescoapele in parametri . Urmeaza sa golesc tot portbagajul de scule si sa testez la drum , posibil sa fie ceva scule care se bat una de cealalta Posted image
Facut ITP iesit stas.

Edited by ldpe, 15 April 2024 - 08:43.


#1442
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Sunetul - 2 piulite pentru tambur spate cumparate sa le schimb , se bateau de tabla de la locasul de roata de rezerva . Cum au ajuns acolo nu stiu, eu le-am pus in geanta de scule , nu le-am gasit cand am schimbat si am luat altele noi Posted image
Facut rost de 2 cauciucuri noi , au 17 km cu vopseaua in 3 culori pe ele , Continental eco contact 6, cauciucuri de prim montaj , 200 /2 bucati , clar intra azi pe fata inlocuind 2 Barum dot 2017 , conti au dot 2023.
Nu mai spun ca am pus baterie noua de 70 Ah in loc de 60Ah, avea 3 luni pe masina cea veche Posted image, dar asta la mine e ca si schimbatul de ciorapi .

Proprietarul de cauciucuri si-a pus all season Kormoran ca sa nu mai schimbe periodic la vulcanizare ...mare noroc cu cei ca ei , nu mai spun nimic .

Edited by ldpe, 18 April 2024 - 09:49.


#1443
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Eu am all-season Falken pe masina, sunt o alegere decenta.
https://www.tyrerevi...EASON-AS210.htm

La noi in Arad iarna cu zapada e cam inexistenta. In schimb comportamentul pe asfalt ud e mai important.

#1444
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,973
  • Înscris: 13.11.2016
All-season am din anul cand am luat masina, Continental sunt. Pentru acelasi motiv, sa nu le mai schimb in fiecare an. Plus ca nici zapada nu prea mai avem iarna.

LE - Era vorba de celalalt Logan, din 2021. Dar all-season am si pe cel mai vechi, 1.6 16v. Astea le are si acum, tot de la Continental.

#1445
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 24.11.2019
Da! Continental sau orice.
Dar chiar Kormoran?!
Sau poate Kormoran a inceput sa produca si ceva mai kalitativ?
In 2006 anvelopele de echipare au fost Kormoran. Cand am schimbat pe Micheline parca am trecut de la sanie la gheare. Exagerez dar nu mult
Mie Kormoranele nu mi-au facut o impresie foarte buna, dar poate ma insel. Am avut si de iarna si parca nu se comportau asa de bine ca cele all seasons. De astea toate anotimpurile e adevarat ca am avut doar doua branduri: Mischeline si Dunlop.

Edited by MiaJiro, 18 April 2024 - 10:27.


#1446
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.03.2013
Io am allseasons Micheline Cross climate de vreo 6-7 ani.Super multumit.Cred ca s-au intepenit de tot suruburile alea.Nu stiu cum o sa fac cand o sa le inlocuiesc. :)

#1447
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Kormoran a fost echipare pe masini fara ABS , cand au testat pe abs le dadea cu virgula .La abs esti penalizat grav daca pui amvelope slabe .
Contact 2 am avut de prim montaj , 10 ani le-am tinut .
Am vara sau iarna fata si all season spate permanent , foarte multumit de "gaselnita"

Cel de la care le-am luat este genul de om care le stie pe toate, vorbeste ca televizorul de nu poti interveni, doar nu si da poti spune , e un destept by default ...asa ca l-am laudat de ce descoperire a facut . Tot de la el am luat si un acumulator nou descarcat in parcare , era de prim montaj efb , l-am inlocuit cu unul nou mai mare - el spunea ca e prost si vrea Macht mai mare , asa i-am montat . Am incarcat bateria si merge de numai canta pe un ss de 1,4 benzina . Daca ii lauzi pe astia faci bani frumosi Posted image

Edited by ldpe, 18 April 2024 - 11:01.


#1448
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 24.11.2019

View Postcalincosma, on 18 aprilie 2024 - 10:47, said:

Io am allseasons Micheline Cross climate de vreo 6-7 ani.Super multumit.Cred ca s-au intepenit de tot suruburile alea.Nu stiu cum o sa fac cand o sa le inlocuiesc. Posted Image
Am pus pe suruburi (prezoane?) niste Copper paste cu toate ca unii nu recomandau. Pe tubul de spray era indicat clar ca se utilizeaza si la prezoane.
Si le-am strans cu cheie dinamometrica. Deci le pot da jos far probleme. Nu mai stiu daca este chiar sprayul din imagine/link. Multi ziceau ca nu e bine sa "ungi" prezoanele dar din 2006 nu mai am probleme cand schimb rotile. Si nu se slabesc dar de dat jos se dau usor. Iar ce e clar ca nu mai vezi pic de rugina... Sau alte mizerii.

#1449
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Si eu pun de ani de zile pasta de cupru pe filet la buji benzina sau incandescente diesel, pe prezoane cu simt de raspundere , la suruburile de fixare disc frana , la filet scut galerie evacuare , cam peste tot pe unde e caldura mare . La prezoane pun foarte putin, spal bine cu wd 40 filetul , aplic foarte putin si invart bine filetul in mana sa iasa surplusul , niciodata nu am avut probleme iar la incandescente e un vis cand ai operatiunea inversa, de a le extrage . Prezoanele le verific la iesire la drum lung intotdeauna dar nu au fost diferente la dinamometrica, unde le-am lasat acolo au ramas.

Edited by ldpe, 19 April 2024 - 06:42.


#1450
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,980
  • Înscris: 06.04.2007
Cu vaselina cupru am dat la prezoane doar pe partea de asezare prezon/janta, nu si pe filet.
Cat am umblat eu la roti, sau am umblat la bulcanizarea buna din Arad, nu am avut niciodata probleme la destrangere.

Pe la fise bujii am mai dat un pic (in capu bujiilor) si ff putin pe filet, daca tot am avut vaselina d-asta :)))

Da, un pic mi-e dor de utilaj, sa-i dau o forja aspirata adevarata :)))


#1451
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Vaselina aceasta se aplica in fabrica in cap de bujie https://www.daciasho...conectori-bujii
Am luat 2 tuburi de ani ...nu mai ai probleme cu umiditatea sau cu extragerea fisei , e bestiala si se pune foarte putin , ei spun sa pui inel , inelul saraciei, putin pe deget si roata roata , gata .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate