Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Plombe sau coroane

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
RoxMihDav

RoxMihDav

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2021
Buna seara! As avea si eu nevoie de un sfat. Atât eu cât și soțul ne-am hotărât sa ne rezolvam problemele (destul de multe) și am mers împreună la dentist. În urma unui consult inițial și a unei radiografii medicul stomatolog a spus ca la mine premolarii de jos stânga ale căror canale au fost curățate anterior și care cică sunt încă în regula ar trebui reparati cu pivot + coronita, iar celelalte masele și premolarii din cealaltă parte ar trebui plombati. Întrebarea este: doctorul a început cu plombarea unei masele care are carie pe întreaga suprafață, inclusiv ceea ce înseamnă carie de colet, dar nu a făcut decât o parte a maselei, susținând ca nu poate traumatiza nervul prin plombarea întregii masele intr-o singura sedinta. Este corect asa? Pana la plombarea întregii masele oare nu ar fi mai ok o coronița, atât tehnic, cât și financiar? Nu as vrea sa merg de 4-5 ori doar pentru o masea, deoarece am destul de multe de rezolvat. Care sunt etapele unei coronițe pe o masea? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Se curata canalele (daca este cazul), se slefuieste dintele, se cimenteaza pivotul (daca dintele nu mai are "nerv"), se fac poze pt coroana (daca nu nimeresti la vreunul de vrea sa-ti puna dinti de cal, si cu alta nuanta, dar depinde si ce buget ai), se "amprenteaza" dintele slefuit pt realizarea coroanei, se probeaza coroana si eventual se mai fac ajustari, cimentare provizorie, apoi cimentare definitiva.

Cam astia sunt pasii, o sa fie nevoie de ceva sedinte, la distante intre ele, mai ales daca acel cabinet nu are laborator propriu de tehnica dentara.

Da, pare ca a lucrat corect.

Coroana provizorie costa, se pierde si timp cu ea, mai pica.
Plombarea poate fi si provizorie cu un material mai putin rezistent.

Daca se intampla ceva si va trebui reintrat pe canale, e mult mai simplu, ieftin, sigur sa dai jos plomba provizorie decat coroana cu totul.
Nu cred ca ai vrea sa distruga coroana (poate chiar si dintele) si sa faca apoi alta, deci cel mai bine stai cu o lucrare provizorie cat iti recomanda stomatologul.

Edited by gumball3000, 15 March 2021 - 22:59.


#3
RoxMihDav

RoxMihDav

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2021
Ideea este ca rezolvarea a vazut-o in plombarea treptata a fiecărei masele. Măselele cariate nu dor și sunt întregi, tehnic vorbind, doar ca sunt cariate pe toată suprafata. A plombat doar partea de deasupra, pereții laterali, pe care se regăsesc carii de colet urmând a fi plombati ulterior. La plomba pusa a specificat ca a pus ceva pe nerv pentru a fi conservat mai mult timp. Vreau doar sa ma asigur ca este cea mai buna varianta și la final nu o sa plătesc mai mult pe plombat bucata cu bucata decât pe o coronita.

#4
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
In cazul unei carii profunde, cu obturatie de canal, cand cavitatea este pronuntata, este necesara coronita (imbracaminte) deoarece plomba are efectul de pana (dalta, cui), si se pot rupe peretii maselei.
Pentru cavitati mai mici plomba este foarte ok si nici nu poate retine alimente ca in cazul coronitei.

Edited by spooky51, 15 March 2021 - 23:15.


#5
RoxMihDav

RoxMihDav

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2021
Exact asta incercam sa aflu. Mi s-a spus ca fiind întregi și fără durere măselele sa le plombam, deoarece întotdeauna este de preferat sa păstrăm dintii naturali. Întrebarea era dacă nu cumva este mai mare pierderea de timp și dacă nu ar fi mai costisitor și financiar sa plombez fiecare bucata din masea în câte o ședință decât sa o îmbrac cu o coronita. Adică dacă am 4 laterale la o masea și la toate lateralele exista carie de colet, în câte ședințe ar fi gata o masea?

#6
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.01.2006
Cum ai zis si tu: cel mai bine este sa pastrezi dintele natural. Chiar daca inseamna sa mergi de 1-2 ori in plus. Desi nu cred ca e nevoie, chiar daca lucreaza la acelasi dinte din mai multi pasi. Pentru coronita oricum trebuie sa mergi de 5-6 ori pana ramane cea definitiva. Si vreo doua drumuri la radiografie (inainte si dupa obturatia de canal).

Edited by varzeanu, 16 March 2021 - 00:11.


#7
RoxMihDav

RoxMihDav

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2021
Deci ar putea sa termine un dinte într-o singura ședință?

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 26.06.2009
Ideal era sa nu lasati problemele nerezolvate pana acum pentru ca ele doar se inrautatesc... Normal ca ideal ar fi sa lasi dintele "cat mai natural" si plombat unde se poate, dar si aia are anumite limite.

Oricum situatia ta este exact ca la mecanic: daca nu ai incredere in el schimba-l!

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
De departe este preferabil plomba in loc de coroana, evident daca se poate, o plomba prea mare nu va face decat sa sparga de tot maseaua, asa cum s-a zis mai sus, ajungand in final la necesar coroana (si o plomba buna rezista multi ani ani, erau in trecut unele pe baza de argint, negre si urate dar efectiv nemuritoare, rezistau cu zecile de ani..).
Pe de alta parte o coroana nu aduce decat neplaceri, se poate dezlipi, intra mancare pe sub ea, se poate ciobi, in timp se poate modifica muscatura afectand si alti dinti..

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai apare si retractie gingivala din cauza coroanelor.

 RoxMihDav, on 15 martie 2021 - 23:25, said:

Exact asta incercam sa aflu. Mi s-a spus ca fiind întregi și fără durere măselele sa le plombam, deoarece întotdeauna este de preferat sa păstrăm dintii naturali. Întrebarea era dacă nu cumva este mai mare pierderea de timp și dacă nu ar fi mai costisitor și financiar sa plombez fiecare bucata din masea în câte o ședință decât sa o îmbrac cu o coronita. Adică dacă am 4 laterale la o masea și la toate lateralele exista carie de colet, în câte ședințe ar fi gata o masea?

Coroana se pune pentru dintii cu obturatii de canal (fara nerv), tocmai pentru ca in timp dintele devine mai casant si risti sa se fractureze daca ii pui doar plomba.

#11
RoxMihDav

RoxMihDav

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2021
Mulțumesc tuturor pentru raspunsuri!

#12
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.05.2008

 RoxMihDav, on 16 martie 2021 - 08:43, said:

Deci ar putea sa termine un dinte într-o singura ședință?

Doar daca esti dispusa sa stai 2-3 ore cu gura cascata la medic si programezi de la inceput 3 ore (altfel medicul sigur mai are si alti pacienti la rand) dar nu recomand. Cel mai mult am stat 1 ora si 20 de minute pentru o procedura si dupa am inchis gura cu mana ca ramasese semi inclestata.

Fiecare carie in parte are aceeasi procedura cu o durata variabila in functie de carie: curatat, dezinfectat, plombat  nu conteaza ca ai 3 pe acelasi dinte sau 3 pe dinti diferiti, tot o sa dureze extrem de mult sa ti le faca pe toate intr-o sedinta iar costul va fi acelasi ca pentru 3 sedinte dar confortul mult mai redus pentru pacient daca e totul intr-o singura sedinta.

Cum au spus mai multi colegi mai sus este de preferat sa salvezi dintele daca se poate deci plomba nu coronita, cel mai probabil ai niste carii nu asa grave (la prima vedere pentru ca niciodata nu stie medicul ce se ascunde mai in profunzime)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate