Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cu mașina prin Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
658 replies to this topic

#541
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007

View PostBuhani73, on 4th April 2012, 16:00, said:

nu te cam rupe intr-o etapa Buc-Viena? si ca distanta e destul dar mai ales cat faci prin Romania...mai bine dormi undeva in Tm sau Arad si apoi mergi mai departe. ai iesi si mai ieftin la cazare..

Avand in vedere ca sunt singurul sofer din masina si ca o sa plec foarte devreme (in jur de ora 3.30 AM) cred ca o sa ma solicite la maxim. Am mai condus 12-14 ore in continuu si cu plecat la drum intins dupa multe ore de nesomn. La cel mai mic semn de oboseala/somn voi trage pe dreapta si voi dormi cat va fi nevoie. Nu e de joaca cu condusul obosit. Oricum am luat in calcul o cazare in unul dintre cele 2 orase la cazare, Tm sau Arad. Sa vedem daca fi cazul...

#542
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Eu zic ca daca pleci la 11-12 noaptea din Bucuresti prinzi liber pe V.Oltului si pe V.Muresului si dimineata esti la vama .Dupa mai bagi vreo 6-7 ore si-n Ungaria si ai ajuns.

#543
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostNicu90, on 5th April 2012, 08:27, said:

Eu zic ca daca pleci la 11-12 noaptea din Bucuresti prinzi liber pe V.Oltului si pe V.Muresului si dimineata esti la vama .Dupa mai bagi vreo 6-7 ore si-n Ungaria si ai ajuns.


Lasa-l sa vina pe jos, pe Severin, pe Valea Oltului daca e vreun accident i-a terminat planul. Din Tm la Viena poate ajunge in 5 ore, prin Cenad, fara sa omoare masina si nici soferul. Mai pune 7 si ies 12 ore in total.

#544
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003
Ia-ti vigneta de Austria din vama de la unguri!

#545
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007

View Postdenky, on 5th April 2012, 10:46, said:

Lasa-l sa vina pe jos, pe Severin, pe Valea Oltului daca e vreun accident i-a terminat planul. Din Tm la Viena poate ajunge in 5 ore, prin Cenad, fara sa omoare masina si nici soferul. Mai pune 7 si ies 12 ore in total.

Imi displace total traversarea prin Valea Oltului din cauza traficului greu, pun la socoteala si faptul ca o sa ploua. In plus de asta, n-am fost niciodata prin coltul de sud-vest al tarii :) prin Banat. Am timp pana ajung la Pitesti sa ma decid :D. Nu prea pot sa plec la plec la ora 11-12 seara, ar trebuie sa dorm in ziua de Paste, ceea ce e putin probabil.

Imi voi lua vignetele de dinainte. Cred ca le voi achizitiona online, pe cea ungureasca de pe siteul cu rovinieta.ro si cea austriaca... nu stiu inca de unde.

Edited by romeo_id, 05 April 2012 - 11:05.


#546
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostNicu90, on 5th April 2012, 07:27, said:

Eu zic ca daca pleci la 11-12 noaptea din Bucuresti prinzi liber pe V.Oltului si pe V.Muresului si dimineata esti la vama .Dupa mai bagi vreo 6-7 ore si-n Ungaria si ai ajuns.

Și eu tot așa prefer, dar culmea e că partea cea mai grea mi se pare autostrada din Ungaria în Germania. Monotonie de mă trage la somn într-un stil ceva de speriat. Dacă nu conduc, adorm 100% (testat în mai multe rânduri).

Vigneta de Austria se poate lua on-line?

#547
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
3) Wo kann man eine Autobahnvignette kaufen?
An den meisten Tankstellen in der Nähe von Autobahnen.

(extras de pe http://www.wien-konk...bahn-vignette/)

Pe scurt (si pt cei care nu vorbesc germana), e raspunsul la intrebarea ta si astia zic ca se cumpara de pe autostrada, de la benzinarie. Nu mentioneaza nimic de online.

#548
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postromeo_id, on 5th April 2012, 12:03, said:

Imi displace total traversarea prin Valea Oltului din cauza traficului greu, pun la socoteala si faptul ca o sa ploua. In plus de asta, n-am fost niciodata prin coltul de sud-vest al tarii :) prin Banat. Am timp pana ajung la Pitesti sa ma decid :D. Nu prea pot sa plec la plec la ora 11-12 seara, ar trebuie sa dorm in ziua de Paste, ceea ce e putin probabil.

Imi voi lua vignetele de dinainte. Cred ca le voi achizitiona online, pe cea ungureasca de pe siteul cu rovinieta.ro si cea austriaca... nu stiu inca de unde.

Eu sunt din Tm. O singura data am luat din vama si m-au jupuit escrocii de unguri. pret dublu, am avut forinti la mine, cica nu se poate decat in euro sau lei(!!!). Lei pe teritoriul Ungariei era ok, iar forinti, nu!
Ia vigneta de Hu din Shell din Mako, iar pe cea de A din Shell din nickelsdorf, cum intri in Austria (p-asta nu uita s-o pui in geam). drum bun!

#549
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pe Austria nu s epoate online ca e de lipit..
si cum zice colegul de mai sus..daca nu esti de prin zona astia cu vignetele te jupoaie.sunt si locuri unde isi pun 2-3 lei in plus si e ok dar si unde baga 10 lei adaos.asa ca mai bine cu cardul din peco( Mako si intrare in Austria la Shell)

#550
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003
Intodeauna iau vigneta de Ungaria si Austria din vama Cenad. Chiar cum ai trecut de vamesi la 100 de metri e un ghiseu cu o doamna draguta care vorbeste si romaneste. Platesc in euro exact pretul afisat si primesc inapoi rest plus chitanta.

Odata am luat vigneta dintr-o benzinarie din Szeget. Mi-au zis ca nu se poate cu cardul, forinti nu aveam, asa ca am platit in euro cu 50 de centi mai mult cred.  :lol:

#551
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBursul, on 5th April 2012, 16:33, said:

Intodeauna iau vigneta de Ungaria si Austria din vama Cenad. Chiar cum ai trecut de vamesi la 100 de metri e un ghiseu cu o doamna draguta care vorbeste si romaneste. Platesc in euro exact pretul afisat si primesc inapoi rest plus chitanta.

Odata am luat vigneta dintr-o benzinarie din Szeget. Mi-au zis ca nu se poate cu cardul, forinti nu aveam, asa ca am platit in euro cu 50 de centi mai mult cred.  :lol:

Pai asta e problema, pretul afisat e dublu fata de normal, mama ei de ordinara draguta!

#552
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007

View Postc6t9, on 5th April 2012, 12:15, said:

Și eu tot așa prefer, dar culmea e că partea cea mai grea mi se pare autostrada din Ungaria în Germania. Monotonie de mă trage la somn într-un stil ceva de speriat. Dacă nu conduc, adorm 100% (testat în mai multe rânduri).

Vigneta de Austria se poate lua on-line?
Asa am patit si eu .
Cat despre V.Oltului ,eu zic ca-ti faci probleme degeaba.Poa' sa fie si pe la Orsova accident prin defileu,si tot la rand stai .
Eu am plecat seara din CT la 22 , si la 7 eram la Nadlac >18 in Innsbruck . N-am sarit de 120,dar asa am mers toata noaptea pana la vama .

#553
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Vinieta de Ungaria se gaseste si la noi in unele statii de benzina MOL. Cea austriaca o iei din primul lor peco, un Shell la 200 de metrii dupa ce intri in Austria. Asta daca chiar ai nevoie de vinieta. Eu la ultimele drumuri la Viena n-am mai luat vinieta, la ce naiba, am mers pe drumul national B10, dar ziua poate fi mai aglomerat.

Ungaria este sub 4 ore de traversat legal la 130 km/h. Vecinii au adus autostrada lor pana in buza vamii noastre, la Mako.

Attached Files

  • Attached File  bbb.jpg   251.9K   97 downloads


#554
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostNicu90, on 5th April 2012, 19:16, said:

Asa am patit si eu .
Cat despre V.Oltului ,eu zic ca-ti faci probleme degeaba.Poa' sa fie si pe la Orsova accident prin defileu,si tot la rand stai .
Eu am plecat seara din CT la 22 , si la 7 eram la Nadlac >18 in Innsbruck . N-am sarit de 120,dar asa am mers toata noaptea pana la vama .

Totusi, sa nu comparam aglomeratia de la Orsova cu aia de pe Valea Oltului... Au fost ani cand faceam Buc-Tm in fiecare weekend si am mers pe ambele rute de mi s-a acrit.

#555
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdenky, on 5th April 2012, 18:03, said:

Pai asta e problema, pretul afisat e dublu fata de normal, mama ei de ordinara draguta!
Unde ai vazut tu dublu afisat!?   :w00t:  No, o revin in 2 saptamani cu dovezi!

#556
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBursul, on 5th April 2012, 23:17, said:

Unde ai vazut tu dublu afisat!?   :w00t:  No, o revin in 2 saptamani cu dovezi!

Colega, ce-ti spun mi s-a intamplat asta-vara. Ce dovezi sa ai mai bune decat ce mi s-a intamplat mie si altor 2 familii? Ca nu inteleg. Cel mult ca pe unii ii vede mai prosti (cazul meu) si pe unii nu (cazul tau), ca pe prosti ii taxeaza si pe destepti, nu
De curiozitate, intreaba si de ce nu poti plati in forinti si adu, te rog, dovada.

#557
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
Gata, am revenit din excursie. Toate bune si frumoase, ne-am intors intregi - cel mai important. Am plecat luni seara pe la 8.40 din militari. Cu odihnit pe drum am ajuns la ora 7, marti, la vama nadlac. Am luat din arad de la o benzinarie mol matrica (47.6 lei). In vama la nadlac am facut din nou plinul. Pe la ora 12 eram deja la viena. M-a tepuit ungurul cu vigneta de austria (la un shell, inainte de intrare in tara. A zis ca face 12 euro, eu stiam ceva de 10 e, din graba si oboseala nu
am sesizat. Atentie la ungurii din benzinariile de pe autostrazi,.se ocupa cu gainarii. Odata ajunsi la viena va recomand sa lasati masina la un park and ride sauin parcarea hotelului. Uitati de ea cat va invartiti pe acolo! P+R costa 3 euro pe zi. La hotel am dat 13 pe zi. se ridica masinile parcate ilegal si se dau amenzi incontinuu. Oricum, iesi mai ieftin si fara stres folosind superbul sistem de transp in comun. Eu sunt inginer in transporturi si sunt de-a dreptul fascinat de ce au reusit vienezii acolo. Nu voi povesti despre sedere (recomand vizitarea donauturm pe langa restul obiectivelor). Fiind a doua oara in Viena, am zis sa o las sa vad si altceva, asa ca am plecat spre Munchen, DE. Se ajunge f simplu acolo, am facut 4 ore si un pic. Atat in Germania cat si in Austria sunt portiuni lungi de autostrada care au intrat in reparatii si se circula cu restrictie de viteza 60-80 kmph.

Mentiuni:
Ungaria - stare excelenta a autostrazilor, atentie pana la szeged, eu am prins ploaie strasnica si am avut impresia ca nu se scurge eficient apa de pe carosabil.
Radare - eu le-am vazut de regula pe supra-traversarile de la autostrazi. Daca vedeti masini albe pe pasaje atunci incetiniti un pic sa fiti siguri.
Austria - stare buna autostrazi, lucrari multe de imbunatatire.
Radare - in special in zonele cu limite inferioare vitezei de 130 kmph, masini negre.
Vignete - la intoarcerea mea spre Ro se facea controlul pe sensul opus, se deviaza traficul prin rastplatz (parcare autostrada).
Germania - stare f buna autostrazi, putine zone cu lucrari si limitari de viteza, n-am vazut polizei la treaba.. Lasati masina la hotel sau park + ride.

#558
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Te-au tepuit ambii vanzatori de vignete. Cel mai simplu e sa o iei din tara de unde ai nevoie de ea, Ungaria (sau online) respectiv Austria. Ieseai cu cativa euro mai ieftin.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate