Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cu mașina prin Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
658 replies to this topic

#523
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
Exista o suma minima de bani pe care trebuie sa-i am la mine la granita? daca da, puteti sa-mi spuneti care este?

#524
Ciuprecator

Ciuprecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2010

View Postbiker17, on 28th March 2012, 13:40, said:

Exista o suma minima de bani pe care trebuie sa-i am la mine la granita? daca da, puteti sa-mi spuneti care este?

Nu exista asa ceva.

#525
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
asa ceva a fost pana in 2007. acuma de la granita cu Ungaria nu te mai opreste nimeni..

#526
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View Postbiker17, on 20th March 2012, 21:12, said:

Am probleme cu xenon 6000k 35w aftermarket(faruri cu oglinda) pe faza scurta pana la viena ?
Instalatia de xenon pentru ca sa fie recunoscuta ca omologata trebuie sa beneficieze de spalator de faruri sub presiune si de reglaj automat al inaltimii de bataie a fascicolului luminos, in functie de incarcatura si de configuratia drumului.

Practic tu conduci o masina cu o instalatie de lumini neomologata de fabrica. Dupa mine este o practica ilegala. Legal nu stiu consecintele, in cel mai fericit caz amenda, in cel mai nefericit - probabil imobilizare vehicul/transport pe platforma si retinere acte pana la remediere + amenda. In Austria o amenda de ordinul miilor de euro pentru abateri condiserate grave, este ceva obisnuit !

E un risc totusi, dar de ce ai montat xenon aftermarket ? Din considerente de tuning, sau ... ?

#527
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006

View Postvladut_v, on 29th March 2012, 00:25, said:

E un risc totusi, dar de ce ai montat xenon aftermarket ? Din considerente de tuning, sau ... ?
80% din considerente de tuning, 20% pentru ca bat mai bine. Oricum le am reglate si nu iau flash-uri.  O sa le deconectez si o sa pun becurile halogen pentru drumul asta ca sa n-am surprize

#528
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
O regula noua de circulatie a fost adoptata in Austria si a intrat in vigoare de la 1 Ianuarie 2012. Se refera la cazurile de congestionare a traficului pe drumurile nationale si autostrazi si regula obligatorie pentru a face loc masinilor de interventie in caz de necesitate.

Brosura de mai jos prezinta grafic si textual modalitatea de creare a un coridor de acces pentru masinile de interventie, cu titlu de obligativitate.

Pe cand si la noi o asemenea directiva rutiera ?! :)

Attached Files


Edited by vladut_v, 31 March 2012 - 09:44.


#529
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Eu inteleg ideea, doar ca nu pricep o chestie:
In cazul autostrazilor acestea sunt prevazute cu banda de urgenta.De unde necesitatea sa ne calarim noi de zor pe benzi?
Oricum lumea face loc la masinile de urgenta, cam ca in desenele alea daca e cazul, in restul timpului, iar blocaje pe drumuri nationale se vad mai rar si cand se vad si trebuie sa treaca nino-nion se face loc...
Na...in fine....minte odihnita ala de a scos regula asta...Eu unul nu am auzit de ea pana acum.....

Curiozitatea mea, de roman rau, este daca e stau si stau toti calare unii peste altii, ce face politia? De la coada la cap ii ia pe toti la amendat?  :naughty:
Ca se deblocheaza stau-ul imediat asa... :lol:

#530
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
Cam cat de aglomerata e vama Nadlac in perioada de dupa paste (adica in Lunea urmatoare, 16 Aprilie)? As vrea sa plec la drum spre AT, DE.. o sa ajung la vama in jur de ora 11 dimineata.

PS. Si mai am o intrebare, sa presupunem ca iei o amenda de circulatie. Ti-o trimit prin posta acasa? Daca nu o platesti ce poa' sa-ti faca? Exceptand cazurile extreme cand iti confisca "martoaga". E doar o curiozitate... imi platesc amenzile, daca le am :)

Edited by romeo_id, 02 April 2012 - 08:01.


#531
Ciuprecator

Ciuprecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2010

View Postmoki, on 1st April 2012, 22:21, said:

Eu inteleg ideea, doar ca nu pricep o chestie:
In cazul autostrazilor acestea sunt prevazute cu banda de urgenta.De unde necesitatea sa ne calarim noi de zor pe benzi?
Oricum lumea face loc la masinile de urgenta, cam ca in desenele alea daca e cazul, in restul timpului, iar blocaje pe drumuri nationale se vad mai rar si cand se vad si trebuie sa treaca nino-nion se face loc...
Na...in fine....minte odihnita ala de a scos regula asta...Eu unul nu am auzit de ea pana acum.....

Curiozitatea mea, de roman rau, este daca e stau si stau toti calare unii peste altii, ce face politia? De la coada la cap ii ia pe toti la amendat?  :naughty:
Ca se deblocheaza stau-ul imediat asa... :lol:


Nu prea functioneaza nici prin Austria aceasta noua regula, au fost mai multe accidente din acest motiv... Plus ca nu prea se respecta.
Sper ca aceeasi minte odihnita sa isi dea seama ca e o prostie si sa renunte la aceasta regula.

#532
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Postromeo_id, on 2nd April 2012, 08:58, said:

Cam cat de aglomerata e vama Nadlac in perioada de dupa paste (adica in Lunea urmatoare, 16 Aprilie)? As vrea sa plec la drum spre AT, DE.. o sa ajung la vama in jur de ora 11 dimineata.

PS. Si mai am o intrebare, sa presupunem ca iei o amenda de circulatie. Ti-o trimit prin posta acasa? Daca nu o platesti ce poa' sa-ti faca? Exceptand cazurile extreme cand iti confisca "martoaga". E doar o curiozitate... imi platesc amenzile, daca le am :)


Nadlacul de obicei nu e pustiu..de Paste se mai aglomereaza. dar aproape e si vama din Turnu

#533
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007

View PostBuhani73, on 2nd April 2012, 17:16, said:

Nadlacul de obicei nu e pustiu..de Paste se mai aglomereaza. dar aproape e si vama din Turnu

Cred ca o sa incerc sa ma orientez la fata locului atunci sau ar fi bine sa fac rost de un numar de telefon sa sun sa intreb inainte. Turnu nu e departe, insa... cum sunt drumurile de acolo pana la autostrada maghiarilor? Se merge incet?

#534
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postromeo_id, on 3rd April 2012, 08:00, said:

Cred ca o sa incerc sa ma orientez la fata locului atunci sau ar fi bine sa fac rost de un numar de telefon sa sun sa intreb inainte. Turnu nu e departe, insa... cum sunt drumurile de acolo pana la autostrada maghiarilor? Se merge incet?

De unde vii?

#535
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007

View Postdenky, on 3rd April 2012, 08:35, said:

De unde vii?

Din Bucuresti.

#536
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
ruta aceasta prin Turnu o folosesti ca o alternativa. din Arad la vama drumul e ok. din Batania merge, nu e autostrada dar nici de speriat

#537
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postromeo_id, on 3rd April 2012, 11:06, said:

Din Bucuresti.


Atunci ia in calcul si Cenadul. E mai gol.

#538
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
si asa daca vine prin sud

#539
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
Iau in calcul oricare dintre punctele de trecere a frontierei. M-ar trage mult inapoi (ca timp) sa astept cateva ore prin vama. Macar de-as dormi  :D , ca-s singurul sofer din masina... oricum, cred ca voi lua numerele de telefon si voi suna la vama de pe drum, sa stiu din timp daca schimb ruta. Multumesc.  O sa incerc sa va fac un scurt rezumat al calatoriei dupa ce ma intorc, o sa incerc sa fac intr-un drum Buc-Viena si apoi Viena-Munchen. Vremea se cam anunta ploioasa.

Toate cele bune.

#540
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
nu te cam rupe intr-o etapa Buc-Viena? si ca distanta e destul dar mai ales cat faci prin Romania...mai bine dormi undeva in Tm sau Arad si apoi mergi mai departe. ai iesi si mai ieftin la cazare..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate