Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cu mașina prin Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
658 replies to this topic

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
A facut cineva drumul asta cu masina ? Ceva recomandari ? Chestii ce trebuiesc stiute ? Daca poate sa-mi spuna cineva cam cat dureaza ...

Orice info este apreciat ;) Thanks !

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

 Monitox, on Mar 26 2006, 22:17, said:

A facut cineva drumul asta cu masina ? Ceva recomandari ? Chestii ce trebuiesc stiute ? Daca poate sa-mi spuna cineva cam cat dureaza ...

Orice info este apreciat ;) Thanks !
2 zile. Prima de la București la Arad. A doua de la Arad la Viena. Dacă pleci pe la 8 din Arad și nu stai mult în vamă, după prînz ar trebui să fii la Viena. Nu știu să-ți spun pe dinafară pe ce autostrăzi să mergi la unguri, dar să ai grijă pe centura Budapestei. Acolo trebuie să mergi pe M0, iar ieșirile/intrările sunt foarte prost semnalizate, așa că ochii mari și respectă viteza de 80 de km/h, dacă n-ai chef să dai o tură și prin Budapesta :). Atît la unguri, cît și la austrieci trebuie să cumperi "vignetta" pentru autostradă. La unguri parcă poți lua pe 4 sau pe 14 zile, la austrieci mi se pare că minimul e de 10 zile. Se găsesc la benzinării. Încearcă să respecți cît de cît viteza la unguri că mai stau oamenii cu radare, în special înainte de a te urca pe autostrada și în zona Budapestei.

#3
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Daca pleci devreme din Bucuresti, poti inopta fie in Budapesta, fie chiar la granita Ungaria-Austria. Gasesti acolo moteluri bune la preturi decente.
Intra pe viamichelin si fati ruta acolo, dar scoate Budapesta din ruta. Asa o sa-ti dea drumul pe M0 si iti arata exact pe unde s=o iei. Sau pe AutoRoute la de la MS.
De unguri stiam ca vigneta e pe 7, 14 si o luna. Si e convenabila la pret.
La austrieci e pe 9 zile si costa parca vreo 7 euro.
La unguri ruta e M5, M0, M1 si aia te scoate in Austria.

#4
Emix

Emix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 08.12.2005
Si eu sint tot din Bucuresti,asa ca s-ar putea sa-ti prinda bine niste pareri:
-pleaca dimineata cit mai devreme ca sa prinzi drumul liber pe o bucata cit mai lunga-eventual simbata sau duminica (mi s-a parut ca sint mai putine camioane)
-trage cit poti de tare la prima ora pentru ca greu este sa ajungi la autostrada (in Ungaria,nu asta spre Pitesti)
-fa ultimul plin in Arad (sau pe unde iesi),la unguri benzina este mai scumpa decit in Romania si Austria.
-daca vei iesi din tara in jurul datei de intii august o sa te sperii citi km de masini cu numar de Italia asteapta sa intre in Romania
-pentru Ungaria si Austria este obligatoriu sa ai in masina trusa de becuri de rezerva,triunghi reflectorizant,trusa de prim ajutor,extinctor si vesta reflectorizanta
ATENTIUNE
-in Ungaria si Austria toti ocupantii masinii sint obligati sa foloseasca centurile de siguranta,iar in afara localitatii masina circula numai cu luminile de intilnire (faza scurta) aprinse (anul trecut in Austria era doar recomandare,dar in Ungaria este obligatoriu).Amenda in Ungaria este (daca am inteles bine) circa 20000 de forinti,cam 140-150 de euro.Este posibil sa fii oprit de politia maghiara imediat dupa vama:fii amabil si cooperant,nu le da nimic,daca esti in regula iti vor ura drum bun si cam atit!Ai grija,toti din zona inteleg romaneste!
-taxa de drum pentru Ungaria o platesti prin cumpararea unei vignete (parca matrica) de la orice benzinarie PINA la intrarea pe autostrada
-de regula (dar nu intotdeauna) poti lua din acelasi loc si vigneta pentru Austria-lipeste-le pe parbriz in locurile indicate,pentru ca au cod de bare si politia le scaneaza din mers.Te scoate putin mai ieftin sa cumperi in forinti decit in euro,asa ca ia din tara 5-6000 de forinti.
-drumurile sint bine marcate si au si indicatoare destule (eu cel putin n-am avut probleme)
-vei intra pe M5 pe care mergi (max 130 km/h) pina la centura Budapestei,M0,care insa nu mai este autostrada si are limita de viteza mai mica,iar de aici pe M1 spre Viena.O parere legata de viteza:mergi in ritmul coloanei si nu vei avea probleme.
-eu in prima zi m-am oprit dupa 1000 km,dar mai puteam conduce si am dormit in Ungaria aproape de vama austriaca (parca 30 de euro camera de doua locuri,mica dar curata si civilizata).Pina la Viena mai aveam cam 100 km (nu stiu exact acum) si as fi putut ajunge,dar poate a fost mai bine asa.
-nu stiu cu ce masina pleci (eu am fost cu un Clio),dar este important pentru confortul soferului.Iar este important daca vei fi singurul sofer (eu asa am fost si n-a fost prea comod)
-daca opresti in prima parcare dupa vama austriaca este posibil sa te controleze politia de frontiera,dar nu-i nici o problema
-pregateste din timp un plan al Vienei in legatura cu locul/strada unde vrei sa ajungi:daca nu cunosti orasul poate fi destul de complicat
-indiferent de loc,situatie sau moment fii amabil si civilizat si ti se va raspunde in aceeasi nota!

Sfat:la vama aseaza masina pe banda non ue ca sa eviti momentele penibile.
Daca n-am fost destul de clar sau explicit,intraba;sint convins ca mai sint multi cei ce te pot sfatui,chiar mai bine decit mine.
Drum bun,distractie placuta si stai linistit ca nu-i dracul chiar atit de negru cum pare!!!




Am uitat ceva important:am plecat din Bucuresti la 5.00 si m-am oprit pentru somn in Ungaria pe la 20.30.
Succes

#5
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

 Emix, on Mar 27 2006, 03:56, said:

Si eu sint tot din Bucuresti,asa ca s-ar putea sa-ti prinda bine niste pareri:
-

Thank You !  :coolspeak:

#6
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

 RoVal1972, on Mar 27 2006, 01:25, said:

Daca pleci devreme din Bucuresti, poti inopta fie in Budapesta, fie chiar la granita Ungaria-Austria. Gasesti acolo moteluri bune la preturi decente.
Intra pe viamichelin si fati ruta acolo, dar scoate Budapesta din ruta. Asa o sa-ti dea drumul pe M0 si iti arata exact pe unde s=o iei. Sau pe AutoRoute la de la MS.
De unguri stiam ca vigneta e pe 7, 14 si o luna. Si e convenabila la pret.
La austrieci e pe 9 zile si costa parca vreo 7 euro.
La unguri ruta e M5, M0, M1 si aia te scoate in Austria.
Plecînd de la premisa că nu vreau să vizitez și Budapesta, nu văd de ce să fac un drum cam de 1100 de km la modul: prima zi 800 majoritatea NU pe autostradă și a doua zi cam 300 doar pe autostradă.

#7
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
in 2004 eu am plecat din Bucuresti la 2.30 dimineata(sau noaptea cum vrei  <_< ) si am ajuns in Viena la ora 17,dar am fost doi soferi. la ora 9 am fost la Arad si la 10 in vama la Nadlac. Oricum este cam obositor.
ce a spus emix e tot ce ai nevoie - la unguri matrica e pt. 4 zile circa 6 euro si la austrieci e pt. 10 zile -7,6 euro.

#8
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
si eu planuiesc o excursie la vara in germania si includ si viena in plan, deci:
1. la austrieci, se mai face control la vama?
2. in preajma vienei sunt pensiuni rezonabile la pret? am gasit mai multe pe net, insa nu stiu daca sa ma arunc sa fac rezervare in acest mod. daca merg direct (august) gasesc locuri la acelasi pret ca pe net sau e mai scump (chiar si asa, sunt locuri libere sau e aglomerat?)?
3. banuiesc ca in viena parcarile sunt cu plata. cam cit e in euro pe ora? e genul din budapesta, cu cumparare tichet de la colt de strada sau sunt parcometre? daca sunt automate, accepta numai monede sau si bancnote?
precizez ca vom fi doi soferi; chiar si asa, vom face probabil o pauza inainte de a iesi din tara.
multam

Edited by mihail75, 27 March 2006 - 15:54.


#9
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
quick one: cauciucuri de vara sau de iarna?

#10
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
tu pleci peste o saptamana ,nu? cred ca poti merge linistit cu alea de vara,mai ales ca nu urci la 2000 m.

#11
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 Emix, on Mar 27 2006, 03:56, said:

...
-trage cit poti de tare la prima ora pentru ca greu este sa ajungi la autostrada (in Ungaria,nu asta spre Pitesti)
...
-pentru Ungaria si Austria este obligatoriu sa ai in masina trusa de becuri de rezerva,triunghi reflectorizant,trusa de prim ajutor,extinctor si vesta reflectorizanta

Acum autostrada incepe la Szeged (din decembrie 2005). Pt timisoreni, de la vama cenad ma sint vreo 30 km. Din Nadlac mai adauga vreo 20km.

Daca e o perioada aglomerata (sarbatori, concedii in strainatate) recomand vama cenad care este cu vamesi (mai) civilizati si (mai) slab circulata.

Vesta este importanta. Si sa fie in interiorul masinii. In caz de pana trebuie imbracata neaparat.

 mihail75, on Mar 27 2006, 16:53, said:

1. la austrieci, se mai face control la vama?

Atentie la tigari! Vara trecuta erau permise 10 pachete de persoana. Acum cred ca sint 5. La vama ungaria-austria, pe mine m-a scos unguru' din coloana (eram singur in masina), a intrebat de tigari si alcool, i-am zis ca am 10 pachete, a scotocit masina si prin bagaje si cum a fost OK mi-a urat drum bun.

Semnalizarea pe centura budapestei este foarte proasta. Nu scrie viena nici unde. Scrie doar Gyor. Dupa budapesta scrie Becs, cum zic ei la viena. Un pda cu sistem de nevigatie ar fi foarte util.

Ungurii au radare laser. Deobicei le pun prin sate, dar am vazut si pe autostrada. Detectorul de radar este util doar la limitarile de viteza de pe santierele autostrazii (austria)...

Edited by H725, 28 March 2006 - 09:51.


#12
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

 DeathRipple, on Mar 28 2006, 07:07, said:

quick one: cauciucuri de vara sau de iarna?
Depinde de masina, majoritatea vin cu cauciucuri "All Season". De vara daca nu ai All Season ca suntem in 28 Martie deja!
Eu am facut drumul la Viena "dintr-o bucata" de fiecare data (intre 14 si 16 ore in functie de Vama).
Am alimentat la Arad la plecare si mi-a ajuns mult si bine (Diesel).
Ideea este sa nu uiti sa-ti iei set legislativ complet( triunghi ref, trusa, etc SI vesta reflectorizanta) , obligatorii in UE. Nu trebuie sa te chinui f tare cu iesirea pe autostrada, daca urmaresti semnele ajungi unde trebuie.
Am stat la intrarea in Viena la Etap; incepi aici Etap Hotels
Ne-a costat doar 45 EUR pe noapte cu mic-dejun inclus, camerele sunt foarte basic dar totul este nou si f curat. Si cand m-am intors am oprit tot la Etap unde am facut o rezervare telefonica. Din punctul asta de vedere sunt super. Acel hotel de la intrarea in Viena este foarte popular printre romani-erau 20 de masini de Romania in parcare.
Parcarile in Viena sunt cam 1,5 EUR pe ora si sunt peste tot. Don't worry, ai sa le vezi-au sistem de numaratoare a locurilor libere asa ca vei sti din timp daca poti parca acolo sau nu. Se poarte palti cu monede dar si cu card de credit - la fel ca si autostrada in Franta si Italia.

#13
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
In plus fata de lucrurile f. adevarate spuse de cei de mai sus, as adauga ca, parerea mea, e bine sa platesti in ungaria cu cardul. Altfel, eu mi-am luat teapa, pana sa ma prind. De ex. asta iarna mi-a cerut pe vignetele pt ungaria+austria (10 zile) 22 de eur, la primul shell din ungaria de la iesirea prin nadlac. Cucoana stie romaneste, si, avand experiente anterioare nefericite (la benzina intotdeauna rotunjesc cu 5-7-10 euro la un plin), i-am dat cardul. Evident, pe extrasul de cont care mi-a venit acasa, aparea plata de 17,3 eur. In rest, eu fac drumul dintr-o bucata pana la viena, cam 14 ore daca e liber in vama, dar e drept ca sunt si obisnuit cu drumurile lungi. Mergi in ritmul tau, si distractie placuta!

#14
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Cardurile sunt de baza !!!
Etap e o optiune buna si in Budapesta. Pana in 30EUR/noapte si parca 3 EUR mic dejun.

#15
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Ce cadruri merg? De la ce banca si cam ce comisioane sunt? Car in lei su in valuta?


@Monitox: Cand ai de gand sa mergi? Te duci cu afaceri sau in concediu?

#16
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Orice card valabil si in afara. Mastercard, Maestro, VISA, Amex. Lei sau valuta. Oricum tranzactiile se fac in moneda din tzara in care mergi si apoi convertite automat de sistem in moneda cardului.

#17
drumaru

drumaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.09.2005
La card platesti comision, deci iti recomand sa schimbvi niste forinti inainte sa iesi din tara - la nadlac gasesti la orice ora si cred ca si la cenad. daca nu-i cheltuiesti, ii schimbi inapoi f. simplu.

Cit despre semnalizare pe centura Budapestei, mie mi s-a parut ca e super ok. Nu mai tin minte daca era trecuta Viena pe indicatoare (parca era trecuta totusi Becs / Wien), dar nici in Bucuresti nu scrie Brasov sau Sibiu sau Bacau, ci Ploiesti, Pitesti, Urziceni (adica urmatorul oras mare sau nod rutier), deci e normal ca indicatoarele sa fie mai mult de tatabanya si Gyor decit de Viena.

#18
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Cu cardul nu platesti comision... Doar daca ai vreun card "bun" si ti-au bagat aia pe gat asa ceva. Eu am 3 carduri si doar pe unul am un mic comision care nu ma afecteaza. Oricum daca cumperi HUF de aici sau din alta parte, vei plati oricum mai mult decat la un eventual comision pe card.  Parerea mea.

Cat despre indicatoare, am facut de 4 ori acest traseu si mi s-au parut suficiente. Nici n-ai nevoie sa scrie pe indicator pe Budapesta ca practic nici nu intri in oras. Doar ca trebuie sa fi atent pe M0 cand apare indicatoru' cu Gyor. pentru ca din M0 intri pe un alt M si apoi pe M1.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate