Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Cu mașina prin Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
658 replies to this topic

#19
MihaelaD

MihaelaD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.06.2006
Am auzit ca pentru copii sub 10 ani , austriecii cer un scaun special auto. Este adevarat?

#20
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Copiii sub 12 ani sau sub 150 cm trebuie sa fie pusi in scaun de copil, sau intr-un scaun inaltator (booster seat).
Mai e obligatorie si vesta reflectorizanta si absolut toti pasagerii trebuie sa poarte centuri de siguranta.

#21
MihaelaD

MihaelaD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.06.2006

 Adi_B, on Jun 29 2006, 10:26, said:

Copiii sub 12 ani sau sub 150 cm trebuie sa fie pusi in scaun de copil, sau intr-un scaun inaltator (booster seat).
Mai e obligatorie si vesta reflectorizanta si absolut toti pasagerii trebuie sa poarte centuri de siguranta.

Politistii de acolo au obiceiul de a opri masinile cu numar de Romania des sa controleze toate lucurile astea?

#22
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Nu stiu pentru ca nu am fost cu masina, dar presupun ca nu e chiar vanatoare de masini de Romania. La urma urmei tine si de noroc.
Oricum chestiile astea ar fi bine totusi sa le ai.
Poate ne clarifica asta cineva care a fost de curand. Si eu sunt curios daca ar fi probleme de genul asta.

#23
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu se face vanatoare de masini din Ro. Cel putin pe autostrada nu.
Mai sunt filtre ... dar atunci cand l-am prins eu era cu 2 zile inainte de Craciun si se opreau toate masinile care aveau numere de Ro, BG, sau erau romani in masini. Dar pur si simplu iti verifica  pasaportul si la revedere.

#24
MihaelaD

MihaelaD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.06.2006

 petman, on Jun 29 2006, 15:14, said:

Nu se face vanatoare de masini din Ro. Cel putin pe autostrada nu.
Mai sunt filtre ... dar atunci cand l-am prins eu era cu 2 zile inainte de Craciun si se opreau toate masinile care aveau numere de Ro, BG, sau erau romani in masini. Dar pur si simplu iti verifica  pasaportul si la revedere.

Da, si acum e perioada verii, a vacantelor... mai bine se evita acets risc! ma gandesc ca am prietena cu copil pana in 12 ani si mai inalt de 1.50 m! Cam ce scau i-ar trebui?? Cred ca centura de siguranta era mai mult decat suficienta nu?

#25
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Daca are mai mult de 1.50 m atunci nu trebuie scaun, ajunge centura.

#26
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
N-am fost oprit pana acum in Austria de politie.
Dar va recomand cu caldura booster seat... By the way, unde gasesc la noi asa ceva ?

#27
MihaelaD

MihaelaD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.06.2006

 RoVal1972, on Jul 5 2006, 09:19, said:

N-am fost oprit pana acum in Austria de politie.
Dar va recomand cu caldura booster seat... By the way, unde gasesc la noi asa ceva ?
Eu ma interesam pentru prietena mea care a plecat de luni, in Italia! Au renuntat in final la booster seat... N-am aflat inca nici o veste, ceea ce inseamna ca au trecut cu bine! Sa vedem la intoarcere!
Va tin la curent, daca sunteti interesati!

#28
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,089
  • Înscris: 07.07.2006
Eu as recomanda sa utilizati scaune speciale pentru copii indiferent de obligativitate. Am vazut pe propria piele ce inseamna frina brusca la nici 30 km/h, cu copil de 3 ani tinut pe bancheta, tinut doar cu o mina "in caz de ceva". S-a dovedit total ineficient, copilul zburind in spatarul scaunului din fata si apoi cazind la picioarele banchetei. Nu vreau sa imi inchipui ce se poate petrece la 60 sau viteze mai mari. Degeaba ai impresia ca conduci prudent, orice se poate intimpla si te forteaza sa frinezi brusc. Iar daca e mai mare, dar nu destul de inalt, si sta pe bancheta, fara inaltator special, cu centura, centura vine in mod incorect (corect este peste umar si sold) in dreptul gitului sau in dreptul burtii si in caz de frina brusca situatia este la fel de grava. Rolul pernitei inaltatoare este de a asigura o pozitie corecta copilului in raport cu centura.

Accesorii pentru transportat copiii se gasesc la magazinele de articole copii. In Bucuresti va pot recomanda hipermarketurile (mai greu de gasit inaltatoare, dar scaune se gasesc) sau magazinele Loris Baby Land (eu stiu unul, intre Piata Alba Iulia si Muncii, pe Decebal, la intersectia cu Dristor (troleibuzele).

Sper ca noul cod rutier va insitui obligativitatea utilizarii scaunelor speciale pentru copii si la noi, desi majoritatea ne purtam de parca ar fi ceva rau, si daca nu ne obliga sa purtam centura sau sa utilizam scaune de copii nici n-o facem.

#29
MihaelaD

MihaelaD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.06.2006
Ai dreptate, poate ar trebui sa incepem sa constientizam si noi anumite lucruri... Pana la urma sunt spre binele si siguranta noastra! Toata lumea insa se fereste de achizitionat astfel de lucruri, considerate ca inutile.. normal, copilul creste repede, ai dat banii de pomana. Cu toate astea, privind lucrurile asa cum au fost descrise... ai perfecta dreptate! Cu siguranta ca noul cod rutier va aduce schimbari in sensul asta!!

#30
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
De pe M0 intri direct pe M1.

#31
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,089
  • Înscris: 07.07.2006
Sa bag si eu cu o idee: daca pleci la 6 din Bucuresti la 16:00 esti la Viena. Asta pentru cei care merg la treaba, nu la plimbare. Cel mai departe am ajuns, plecvat la 6 din Bucale, la Nurnberg, la 23:00 ora locala. Deci se poate o zi pina la Viena fara doar si poate.

#32
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cu un singur sofer e cam greu... :)

#33
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,089
  • Înscris: 07.07.2006
Da, sa ajungi la 16:00 cum am zis eu (din greseala) depinde de conjunctura. Dar ca sa ajungi la 18-19:00 nu e nicio problema. Daca pleci la 6 din Bucale la 13:00 poti fi in vama, treci dincolo e 12:00, la 16:00 esti la granita cu Austria, la 17:00 in Viena. Mai pui o ora pierderi rezulta 18:00. Eu am facut aceasta isprava de vreo 4-5 ori. De fapt am mers pina la Salzburg fara oprire, si o data pina la Nurnberg. Dar in concediu nu m-as grabi in halul asta.

#34
grasuta

grasuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.08.2006
Daca nu mergi pe autostrazi la unguri si la austrieci nu mai trbuie vigneta?

#35
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 06.08.2006

 grasuta, on Aug 10 2006, 21:14, said:

Daca nu mergi pe autostrazi la unguri si la austrieci nu mai trbuie vigneta?

Nu, nu mai trebuie, dar atunci timpii se prelungesc corespunzator :)

#36
AlexPod

AlexPod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.06.2006

 Fujitsu, on Aug 11 2006, 09:03, said:

Nu, nu mai trebuie, dar atunci timpii se prelungesc corespunzator :)

Corect, si in plus, mai e ceva. In Ungaria se lucreaza la drumuri intr-o veselie (deh, UE, civilizatie,etc.), si in special la drumurile nationale si europene. Din cauza asta sunt puse niste restrictii de circulatie absolut aberante (30 la ora pe drum ca-n palma in mijlocul campului), dar pe care le respecta absolut toata lumea, din cauza echipajelor radar care bantuie. Si spun asta din proprie experienta, tocmai m-am intors din Ungaria si mi-am blestemat zilele pentru ca NU m-am dus spre Budapesta pe autostrada, ci pe E60.

In orice caz, @grasuta, sa stii ca nu te costa din cale de afara de mult vigneta. Nush la austrieci, dar la unguri costa 7 euro pentru 3 zile, sau ceva mai mult (dar nu cu mult mai mult) daca vrei pentru mai mult timp. Si chiar se merita banii astia (macar pentru ca te scutesc de o gramada de nervi).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate