Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

Cu mașina prin Austria

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
658 răspunsuri în acest subiect

#55
avramescu

avramescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 11.12.2004
Parcarea in Viena e o problema doar in asa-numita "Zona Albastra", adica in centru (inteles in sens destul de generos, atentie!). In rest, poti sa iti lasi masina linistit pe strada, daca nu e un semn care sa iti interzica. Uite cum am facut eu: am mers destul de departe de centru si am cautat o strada undeva printre case, pe linga un hotel sau o casa de oaspeti, care au oricum masini, inclusiv straine, parcate peste noapte, si am lasat-o acolo. Nu am avut probleme. E bine sa vii din cind in cind sa vezi ce e cu ea si eventual sa o misti. Daca stai doar in Viena o luna, nu are rost sa iei masina, ia trenul pina acolo. In oras chiar nu ai nevoie, transportul in comun e foarte bun, e chiar ieftin cu abonament de o luna.

#56
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.097
  • Înscris: 07.07.2006
Io inteleg ca omul ia avionul din Viena pina undeva si se intoarce peste o luna. N-are timp de rocade, giumbuslucuri si alte manevre.

Cea mai buna pare parcarea de la aeroport, pentru citiva euro economisiti n-are rost sa te trambalezi pe trenuri. Mai ales ca esti cu copiii. Parchezi la botu avionului, si la intoarcere o gasesti tot acolo.

Daca nu gasesti acolo, din cite stiu eu Viena, la Gasometer suna interesant, ca e pe drumul de aeroport, iei un taxi cu 25 de euro maxim pina la Schwechat. Cu 2,7 eur pe zi parcarea si 50 euro taxi dus - intors iesi tot pe la 145 euro.

#57
vead

vead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 05.01.2006
[quote name='amandigi' date='Mar 8 2007, 22:49' post='2547528']
Am dat telefon la parcarea C <nr de tel l-am luat de pe PDF-ul paginii cu parcarea> si mi-au confirmat ca parcarea pentru 30 de zile este 150 de euro. Ce spuneam mai sus cu tichete de parcare prin nu stiu ce agentii, este vorba de cei care au parcat de mai multe ori acolo si le da un sistem de puncte bonus si dupa ce au un anumit numar de puncte pot plati tichete cu un pret mult mai mic.
La parcarea masinii se elibereaza un tichet de identificare si la ridicarea masinii , cu tichetul , se plateste pentru perioada de sedere. Nu necesita rezervare <cica locuri de parcare in zona C sint suficiente>
Le multumesc celor care mi-au dat sfaturi pina acum , inclusiv pentru varianta cu Praterul si castelul Schonbrun, sfaturi de care o sa incerc sa profit la intoarcere in cazul in care o sa am timp de Parcul de distractii si de castel!
Se pare ca varianta cea mai la indemina , ramine aeroportul, unde stiu ca masina o sa fie  in siguranta si o sa pot dormi linistit o luna in Tenerife.
Inca o data multumiri si daca este cazul ca acest toipic sa nu mai intereseze pe nimeni, rog un moderator sa il inchida, daca nu , dupa o luna, o sa revin cu noutati si amanunte despre acest subiect PARCAREA IN VIENA!
Multumesc...si ne auzim dupa o luna <vineri noaptea plec>

#58
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Salut! La vara o sa fac si eu drumul asta. La vama (Nadlac) se mai asteapta mult? As vrea sa plec intr-o sambata dimineata pe la 4:00 pt ca seara vreau sa fiu la Viena

#59
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 ronnie09, on Apr 26 2007, 03:12, said:

Salut! La vara o sa fac si eu drumul asta. La vama (Nadlac) se mai asteapta mult? As vrea sa plec intr-o sambata dimineata pe la 4:00 pt ca seara vreau sa fiu la Viena
Drum facut anul trecut in septembrie si anul asta in martie : Bucuresti- Heghyeshalom ( granita cu Austria ) - 14 ore , din care B- Arad -10 ore , plecat la 6,30 din fata casei ,ajuns la 22 la granita (motel Paprika). Treci vama pe la Turnu ,coada mult mai mica , trafic foarte redus in H , iesi direct la Macko . Sambata poate e mai usor prin RO , mai putine camioane.

#60
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.833
  • Înscris: 26.08.2006
am fost de Pasti la Viena.
In vami am stat mai putin de 10 minute.
nu uita de vinieta( in ambele tari)
drumul e Ok.centura din Budapesta e facuta ,nu se mai lucreaza.
Daca mai vrei informatii te rog sa ma intrebi.

Editat de GERULA2006, 02 mai 2007 - 18:45.


#61
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Salut! Multumesc de sfaturi. De unde ai plecat? Din Bucuresti? Pe unde ai iesit din Romania?

#62
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.833
  • Înscris: 26.08.2006
scuze ca raspund asa tarziu!!!
am plecat din Bucuresti!
am iesit pe la Nadlac.Fara aglomeratie in vama ,fara probleme pe drum.
In schimb la intrarea din Austria in Ungaria era o coada de citva kilometrii.Asa ca sfatul meu este sa eviti sa pleci cind se atuncui cind pleaca toti romanii din afara care au venit in vizita in tara.
Daca esti obosnuit cu drumurile lungi este un drum relativ usor ( mai ales dupa ce scapi de Romania).
Atentie la politistii unguri care sunt dupa spaga.sa ai masina echipata cu cele legale (pe mine au vrut sa ma amendeze pt ca persoanele din spate nu purtau centura).

Editat de GERULA2006, 10 mai 2007 - 00:00.


#63
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 GERULA2006, on May 10 2007, 00:56, said:

scuze ca raspund asa tarziu!!!
am plecat din Bucuresti!
am iesit pe la Nadlac.Fara aglomeratie in vama ,fara probleme pe drum.
In schimb la intrarea din Austria in Ungaria era o coada de citva kilometrii.Asa ca sfatul meu este sa eviti sa pleci cind se atuncui cind pleaca toti romanii din afara care au venit in vizita in tara.
Daca esti obosnuit cu drumurile lungi este un drum relativ usor ( mai ales dupa ce scapi de Romania).
Atentie la politistii unguri care sunt dupa spaga.sa ai masina echipata cu cele legale (pe mine au vrut sa ma amendeze pt ca persoanele din spate nu purtau centura).
Un prieten mergea noaptea pe M5 si politistii au vrut sa-l amendeze pentru ca pustiul care dormea pe bancheta din spate nu avea centura!
Eu trec de 6 ani prin Ungaria , in concediu ,dar respect strict regulile (max 140 pe autostrada si 100 in afara ). Fara probleme !

#64
do_it

do_it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 180
  • Înscris: 18.05.2007
Salut tuturor... Locuiesc in Dublin si fac Irlanda - Roamnia cu masina de 2 ori pe an.
Am o fetita de 5 anisori si in ceea ce priveste scaunul de copil este un "must"... din motive mai ales de siguranta si apoi legale.
Legea din Irlanda (cred ca este valabil in toata EC) spune: "...It is illegal for any child UNDER the age of 12 years or under 135cm to travel without an appropiate car seat..." Desi calatoresc destul de confortabil (Touarge R5 TDI) am avut neplacuta experienta in oras, nefolosind scaunul (am zis ca sunt destept si nu l-am mai pus... de lenea e mare...) la viteza mica si frina brusca mi-a zburat copilul prin masina... si credeti-ma: nu e placut deloc.
In consecinta eu mi-am invatat lectia. Acelasi lucru valabil si ptr. centura de siguranta...

#65
do_it

do_it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 180
  • Înscris: 18.05.2007
Sa fi atent la radare.... majoritatea trecerilor prin Ungaria am prins RADAR mai ales pe M5 (bucata de drum intre Budapesta si vama Romaina...)
Este adevarat ca 130 e bine dar parca prea e buna autostrada si te indeamna la "putin mai tare"...
Folosesc "Beltronics Vector 945"  si este f. bun in toata Europa; il recomand. Drumul este destul de bine marcat si daca nu te grabesti nu ai cum sa gresesti. Respecta 80km/h cind esti pe M0. Drum Bun. <_<

#66
Rosatvision

Rosatvision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 21.06.2006
Salutare,
Vreau sa fac si eu o excursie in Viena si am citit destul de atent cele scrise de voi mai sus.N-am inteles exact partea cu suma de bani la vama.Este obligatoriu sa prezinti un minim(daca da,de cati euro)?
   Multumesc!

#67
liviupescaru

liviupescaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 20.12.2006
Vreau sa va intreb si eu ceva, avand in vedere ca o sa fie prima mea iesire din tara cu masina. O sa plec la inceputul lui august pana in Viena pentru 4-5 zile si nu stiu ce acte imi trebuie la masina. In afara de vignietele de care am citit aici, cred ca imi trebuie si cartea verde, nu? Pt ca am rca-ul incheiat in noiembrie anul trecut, inainte de scumpire. Stiti cam cat costa? Am Casco la Allianz, trebuie sa iau polita dupa mine?

Va multumesc

#68
catalinb

catalinb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 22.09.2004

 liviupescaru, on May 31 2007, 14:35, said:

Vreau sa va intreb si eu ceva, avand in vedere ca o sa fie prima mea iesire din tara cu masina. O sa plec la inceputul lui august pana in Viena pentru 4-5 zile si nu stiu ce acte imi trebuie la masina. In afara de vignietele de care am citit aici, cred ca imi trebuie si cartea verde, nu? Pt ca am rca-ul incheiat in noiembrie anul trecut, inainte de scumpire. Stiti cam cat costa? Am Casco la Allianz, trebuie sa iau polita dupa mine?
Cartea verde obligatoriu. O iei de la firma unde ai facut RCA, e gratuita.
Nu trebuie sa iei polita Casco dupa tine. Asigura-te insa ca este valabila si international si ca ai la tine numarul de telefon al firmei care se ocupa de tractarea masinii in eventualitatea unui eveniment, daca polita Casco include si asa ceva.

#69
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005
Amenda este de 100 Euro + oprirea acolo unde te gasesti + plecarea cu un taxi si punerea in legalitate, adica trebuie sa cumperi un scaun special ( 120 ~ 150 Euro ), altfel ramai pe loc.

Nu va jucati cu chestia asta !
In EC esti considerat drept un parinte iresponsabil ( acesta este si adevarul, fie vorba intre noi ) si daca incerci sa te milogesti de politist ( jandarm, etc ) ai toate sansele sa dai de dracu, intr-un mod super-nasol.
Chestia cu saracia nu functioneaza la ei, adica nu te poti milogi ca nu ai bani sa platesti amenda, pentru ca nu mai ai bani de mancare la copil.
Risti ca aia sa cheme protectia copilului, apoi sa iti ridice masina.
O sa fie superjenanta faza cand spui ca tocmai ai gasit bani de amenda.

#70
dudu1307

dudu1307

    New Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 19.01.2007
PLEC SI EU CU ALA MIC DAR AM SCAUN PT EL
SUNT IN SIGURANTA

#71
nenea gogu

nenea gogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 30.08.2006

 Rosatvision, on May 31 2007, 14:22, said:

Salutare,
Vreau sa fac si eu o excursie in Viena si am citit destul de atent cele scrise de voi mai sus.N-am inteles exact partea cu suma de bani la vama.Este obligatoriu sa prezinti un minim(daca da,de cati euro)?
   Multumesc!

Nu te intreaba nimeni de bani. CI sau pasaport valabile + acte masina (procura de la societatea de leasing daca e in leasing sau daca masina nu e a ta ci a altei persoane fizice, procura legalizata la notariat ) cartea verde ( daca ai RCA pe stil nou o ai deja). Ar fi bine sa ai si asigurari medicale ( nu-s scumpe si se fac la orice agentie turistica) sau cardul ala de asigurat ( da ca sa-l iei pe ala te doare capul pe la casele de asigurari)

#72
flor1n

flor1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 146
  • Înscris: 01.04.2006
Stie cineva daca procura de la societatea de leasing trebuie sa fie in original sau merge si cu ea primita pe fax? :scratchchin:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate