Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Evenimentul GME va schimba lumea

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
116 replies to this topic

#55
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 15.05.2008
patit pe revolut,am asteptat sa iau o bucata pe gme,aveam bani pt o actiune,nu am reusit,pretul era de sub 150 usd
nu sunt ”jucator” de bursa,nici incepator nu ma pot numi,dar ce au facut pisatii astia aseara e nasol

#56
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,264
  • Înscris: 08.01.2021
Atentie la FOMO, bulele astea pe asta se bazeaza. Pe iluzia ca daca nu actionezi in urmatoarele 30 secunde pierzi afacerea vietii tale.
Eu as cumpara la 40 dolari Posted Image

Arata a pump & dump clasic. Cine are sau a avut bitcoini a mai vazut din astea.

Edited by KiloW, 29 January 2021 - 11:09.


#57
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View Postfilipxxx, on 29 ianuarie 2021 - 00:12, said:

P.S. 99% din forumul asta nu stie ce e aia short si put option, ce naiba cauta la editoriale.

Titlul era captivant iar subiectul parea interesant pentru unii cititori.
Mai asteptam sa vedem cat de mult se va schimba lumea in urmatoarele zile si pe urma se va muta pe aria economica.

#58
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 15.05.2008
dupa GME va intra alta la rand?

#59
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Post_Smiley_, on 29 ianuarie 2021 - 09:47, said:

uite asa evolueaza romanii Posted Image
aseara la 10 nu stia nimic despre subiect

dupa 10 ore deja stie tot si explica altora
am citit cate ceva despre hedge funds, da problema e ca initiatoarea a folosit niste termen specifici fara sa ofere explicatii asa ca nu am realizat ce e

#60
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostBursul, on 28 ianuarie 2021 - 22:11, said:

Cica s-au luat actiuni gheimstop, pe care le-au imprumutat si au iesit cu profit si altii  platesc acum ... habar n-am, am citit de 2 ori un articol si nu am inteles nimic.
poate au si de la Wirecard? :w00t:

#61
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Google sterge toate recenziile de o stea lasate ieri de oamenii furiosi.
Yahoo si altii raspandesc stiri false in mod sistematic.
Facebook sterge discutii legate de robinhood.
Este pur si simplu incredibil ce se intampla. Este o campanie concentrata a corporatiilor impotriva omul de rand !

https://www.theverge...iews-play-store

Daca in tari autoritare gen Rusia ti se baga pumnul in gura de politie,in SUA ti se baga pumnul in gura de diversi giganti economici

Si ce sa vezi-pretul se tine bine, 360. OAMENII REFUZA SA VANDA chiar daca sunt hartuiti de acesti mafioti in toate felurile. Cred ca este pentru prima data in istorie cand oile nu mai pun botul la ce povestesc diversi lupoi pe la marginea stanei. Va fi foarte interesant sa vedem cu ce pret se va inchide GME azi.Daca mafiotii reusesc sa sperie oamenii sa vanda si ajunge la 100 inseamna ca au castigat lupta si totul e pierdut

Edited by dana_alexa_92, 29 January 2021 - 16:03.


#62
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Pe robinhood oricum nu mai poti cumpara actiuni de la gme, amc si inca vreo 2, sau poate au dat drumu din nou...

La un moment dat oricum se vor prabusi acele actiuni.
N-am inteles exact cine sunt mafiotii, brokerii ce-si fac meseria? Robinhood ce e o platforma? Cei de pe reddit?

Edited by _-livio-_, 29 January 2021 - 16:18.


#63
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Robinhood este cea mai mare platforma de trading pentru 'retail',adica ptr oamenii obisnuiti.
Ieri au oprit cumpararea de GME si inca cateva,fortand pretul in jos pana la 100 pentru o perioada de cateva ore si astfel ajutand Mevlin Capital sa isi recupereze o buna parte din pierderi!! Si tot prin aceasta manevra au lasat multi useri fara bani inchizandu-le pozitiile la 100 deoarece aceastia nu aveau margin.
Robinhood are ca si client pe Citadel,tot un hedge fund,iar Citadel este investitor in Melvin Capital, hedge fundul care a shortat GME si altii!!
Robinhood este oricum PA si pusy ca nici dracu nu o sa isi mai tina banii pe o platforma ca este practic groparul lor si o unealta de manipulare a pietei pentru hedge funduri.
Problema e ca sunt mult mai multi implicati aici si se pare ca toti se acopera unul pe altul si autoritatile ezita sa isi faca treaba.

Presa mare refuza pur si simplu sa scrie despre asta,si acopera informatiile cu fake news si tot felul de prosteli de la robinhood care nu au absolut nici o credibilitate!Trebuie sa cauti informatiile pe situri mici,forumuri,bloggerie etc
https://cointelegrap...-under-scrutiny

#64
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
astia cand or avut IPO pe NYSE?

#65
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
https://www.handelsb...d/26863686.html
presa nu refuza

#66
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Cate minciuni ceva incredibil

Acest video deconspira o parte din ele
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MAqxQe0l4g0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci CEO de la webull,care e unul din brokerii care au oprit tranzactionarea GME de muritori explica motivele din spatele deciziei.
Cica fiecare tranzactie trebuie garantata cu bani cash 2-3% de ceva institutie separata si ca din cauza volatilitatii garantarea a urcat procentul la 100% ptr GME.Si evident ca nu puteau garanta cateva sute de miliarde asa ca au inchis tranzactionarea.
Bun,sa acceptam aceasta explicatie drept valabile,desi stim toti ca e bullshit ptr ca volatilitate a mai fost si in trecut la altele si nu s-a oprit nimic,dar hai sa ne prefacem ca il credem,adica ca un hedge fund poate destabiliza intreaga bursa cu niste shorturi pe care nu le poate plati lol.
Atunci DE CE robinhood a oprit DOAR cumpararea si nu vanzarea ? Acelasi mecanism se intampla la vanzare!!.
Ieri CEO de la robinhood zicea ca a oprit-o ca sa ..protejeze userii,nu din motive de lichiditate.
Azi s-a intors 180 si zice ca din motive de lichiditate,probabil dupa ce a auzit CEO-ul de la webull.
Dar a uitat un singur lucru,ca robinhood a oprit doar cumpararea:)))
Deci te doare capul cum astia se contrazic singuri,incredibil!!

Rezumat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KcGID8_if-Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dana_alexa_92, 29 January 2021 - 19:42.


#67
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,761
  • Înscris: 21.06.2016
Brokerii astia sint ca bancile intr-un fel. Daca ai bank run banca intra in faliment instantaneu. Deci CEOul trebuie mereu sa proiecteze maximul de incredere, totdeauna o sa spuna ca ei nu au nici o problema, doar "altii" au si ei ai te protejeaza de altii.
Pe de alta parte in mod evident unii din brokeri au probleme in evenimente de genul asta si in trecut unii au dat faliment cind vine o avalansa de ordine.
Oricum pentru RH e irelevant motivul ca nu ii crede nimeni din cauza relatiei lor cu fondurile respective dar multi altii au sistat tradingul. Apropo, asta e conform terms of service si ca brokerul are dreptul legal de a face asta, doar ca asta s-ar putea sa nu conteze in cazul particular al lui RH.

#68
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
si in Germania Trade Republic a sistat tradingul cu anumite actiuni. Cu scandalu' de rigoare. Inclusiv reclamatii la BaFin. Or sa aibe aceeasi problema de imagine ca RH si probabil multi useri o sa-si caute alt broker. RH poate-si permite la 13 mil de useri, dar TR are 600.000. Sa vidjem.

#69
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdana_alexa_92, on 29 ianuarie 2021 - 16:03, said:

Este pur si simplu incredibil ce se intampla.
Da, s-a fasait... dar hai sa ne comportam ca si cum ar conta :)

#70
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,791
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdana_alexa_92, on 29 ianuarie 2021 - 00:09, said:

Nu este un simplu scandal.Este o revelatie.Oamenii incep sa realizeze ca unii nu joaca dupa aceleasi reguli ca si restul lumii
se bat americanii pe strada aia cu wall-ul?a început lupta?

#71
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,579
  • Înscris: 30.01.2008

View Postl_dan, on 29 ianuarie 2021 - 00:11, said:

Intotdeauna a fost asa. Cine are banii face/schimba regulile. Bun-venit in lumea reala!
Doar ca nu era o chestie oficiala :)

#72
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,679
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBursul, on 28 ianuarie 2021 - 22:11, said:


Cica s-au luat actiuni gheimstop, pe care le-au imprumutat si au iesit cu profit si altii  platesc acum ... habar n-am, am citit de 2 ori un articol si nu am inteles nimic.
nici nu stiam ca actiunile se pot împrumuta, si mai apoi sa le achiti contravaloarea la un pret care iti convine tie.

Pai eu cand am cumparat masina, am platit in lei valoarea in euro, dar la cursul dictat de o anume banca, la care se adaugasi un "comision" de 1%, si cursul era stabilit dupa o anumita data, nu cel din ziua respectiva.  Si daca aveam euro, tot nu eram lasat sa achit in euro suma. Dar puteam sa fac eu ceva impotriva lor? Nu. Puteam eu sa iau masina si sa le zic, bre , o sa va platesc peste 5 luni, daca mai scade euroiul?
Sunt o gramada de porcarii financiare legalizate in piata economica.
Te uiti la pretul benzinei la pompa, si studiezi cotatia barilului la bursa, si cand barilul scade, la pompa uneori nici nu se observa, si asta dupa trei luni.

View Postdana_alexa_92, on 29 ianuarie 2021 - 16:03, said:

Google sterge toate recenziile de o stea lasate ieri de oamenii furiosi.
Yahoo si altii raspandesc stiri false in mod sistematic.
Facebook sterge discutii legate de robinhood.
Este pur si simplu incredibil ce se intampla. Este o campanie concentrata a corporatiilor impotriva omul de rand !

https://www.theverge...iews-play-store

Daca in tari autoritare gen Rusia ti se baga pumnul in gura de politie,in SUA ti se baga pumnul in gura de diversi giganti economici

Si ce sa vezi-pretul se tine bine, 360. OAMENII REFUZA SA VANDA chiar daca sunt hartuiti de acesti mafioti in toate felurile. Cred ca este pentru prima data in istorie cand oile nu mai pun botul la ce povestesc diversi lupoi pe la marginea stanei. Va fi foarte interesant sa vedem cu ce pret se va inchide GME azi.Daca mafiotii reusesc sa sperie oamenii sa vanda si ajunge la 100 inseamna ca au castigat lupta si totul e pierdut
no, ca am instalat si eu aplicatia doar ca sa-i dau rating de 1 stea..

View Postkarax, on 28 ianuarie 2021 - 22:19, said:


wait dar revanzarea de actiuni nu are legatura si cu profitabilitatea unei firme?  degeaba vreau eu sa vand niste actiuni cu mult daca firma la care am  actiunile produce un produs extrem de prost si nu vinde nimic
nu se mai uita aia la ce face firma ale carei actiuni se vand.  Ei vand un lucru imprumutat (actiunile), sperand sa il rascumpere mai ieftin si sa scoata profit din scaderea pretului.  La asta s-a ajuns in ziua de azi.. practic e specula.

Edited by tfmercedez, 30 January 2021 - 17:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate