Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Evenimentul GME va schimba lumea

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
116 replies to this topic

#1
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Multa lume inca nu intelege dar urmatoarele zile vor fi decisive pentru planeta.
Este o confruntare directa intre cei mai mari hoti ai planetei si partea informata a oamenilor obisnuiti (tinerii).Daca hotii castiga va fi foarte nasol pentru voi si mai ales copiii vostri.
Eu sincer am crezut ca hotii isi vor accepta prierderile si vor plati,eventual se mai alegeau cu un bail-out etc,dar nu.Au fortat mana si au ordonat robinhood,webull si altii sa interzica userilor sa mai poata sa cumpere GME si inca cateva.
Practic si-au pus singuri lumea in cap crezand ca vor speria oamenii sa vanda ca sa scada pretul.
A scazut ceva insa nu destul, si surpriza: lumea s-a enervat si mai tare si acum cauta sa cumpere din alte surse.
Prin aceasta manevra au aratat pe fata cum manipuleaza piata si ca nu exista free market, si ca defapt totul este rigged!
Un angajat robinhood a zis pe twitter ca seful a fost sunat si de casa alba,nu doar de hotii implicati in short-ul gme!
Daca se multumeau cu un bail-out ca in 2008 lumea inghitea galusca si in cateva luni totul revenea la "normal",putea fura in continuare etc.
Parerea mea e ca vor urma revolte masive daca cei implicati nu vor fi trasi la raspundere penal si sigur nu vor fi pentru ca sunt persoane din pozitii inalte implicate aici. Blm,trump au fost nimic pe langa ce va fi.

 karax, on 28 ianuarie 2021 - 22:16, said:

zic sa o iei usor.  explica ce dracu is alea Gme si ce dracu e robinhood



GME = gamestop. O companie neinteresanta care era ingropata de cativa ani de niste hoti de talie inalta (hedge fund).
Au facut asta imprumutand actiuni la un pret, pe care mai tarziu le cumpara efectiv la alt pret (mai mic).Omul obisnuit nu poate face asta, el poate doar cumpara si miza pe crestere.
Niste oameni obisnuiti cu inteligenta peste medie au analizat datele (publice) si-au dat seama de schema si au anuntat si pe altii care au anuntat si pe altii si tot asa.Si lumea de rand a inceput sa cumpere actiuni stiind hotii trebuie sa cumpere actiunile imprumutate la un pret mai mare.
Acum hotii nu vor sa plateasca si recurg la manipulare a pietei, a presei etc

Edited by terratec, 28 January 2021 - 22:47.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 dana_alexa_92, on 28 ianuarie 2021 - 21:57, said:

seful a fost sunat si de casa alba
oare cum o fi vorbit seful cu casa alba?

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
aloo..casa alba ? aici turnu cacaniu... meidei meidei...ui ar goin deaun...

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
n-am priceput nimic
poti explica asa ca la oameni obisnuiti?

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

 karax, on 28 ianuarie 2021 - 22:06, said:

n-am priceput nimic
poti explica asa ca la oameni obisnuiti?
Cica s-au luat actiuni gheimstop, pe care le-au imprumutat si au iesit cu profit si altii  platesc acum ... habar n-am, am citit de 2 ori un articol si nu am inteles nimic.

Edited by Bursul, 28 January 2021 - 22:12.


#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
de regula multe smecherii si voturi se obtin cand  cineva vorbeste cu termeni mari asa, nimeni nu pricepe si isi oamenii obisnuiti zic ca cine stie ce s-a zis
asa ca scrie ca pentru oamenii obisnuiti

#7
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
[ https://pbs.twimg.com/media/Es2AgopVEAAsu56?format=png&name=900x900 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
ce tare, unii pierd pe bursa si apoi fac scandal ca de ce au pierdut  Posted Image

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aGpRM4X_700bwp.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
zic sa o iei usor.  explica ce dracu is alea Gme si ce dracu e robinhood

#11
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Ce vedeti acum pe graficul GME este o crima in desfasurare.
Au interzis buy pentru useri ca sa duca pretul jos ca sa-si acopere short-urile de vineri!
In SUA manipularea pietei este pedepsita penal,iar aici este facuta pe fata.Ramane de vazut daca se va face dreptate.Daca nu, va fi razboi pentru ca in acest moment este o furie nebuna a oamenilor.

#12
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019

 dana_alexa_92, on 28 ianuarie 2021 - 21:57, said:

partea informata a oamenilor obisnuiti (tinerii).

Serios? Poti demonstra asertiunea asta?

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Bursul, on 28 ianuarie 2021 - 22:15, said:

[ https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aGpRM4X_700bwp.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
wait dar revanzarea de actiuni nu are legatura si cu profitabilitatea unei firme?  degeaba vreau eu sa vand niste actiuni cu mult daca firma la care am  actiunile produce un produs extrem de prost si nu vinde nimic

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Bursul, on 28 ianuarie 2021 - 22:18, said:

Sunt multe reguli si termeni pe care trebuie sa-i intelegi. Nu cred ca e unu p'aici in stare sa explice pentru maimute. As fi avut eu timp, dar si eu-s maimuta.
stiu cate ceva despre hedge funds si alte alea, dar nu erau si niste reglementari?  Parca nu era voie asa sa vinzi actiuni mereu speculand pe valul de crestere al pretului

#15
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Vorba unui prieten" asta are si drept de vot "

#16
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

 karax, on 28 ianuarie 2021 - 22:16, said:

zic sa o iei usor.  explica ce dracu is alea Gme si ce dracu e robinhood
e o companie de la bursa (gamestop), un hedge fund, a incercat sa faca bani de pe urma actiunilor lor( sperand ca o sa scada), iar altii s-au prins de faza si au urcat pretul (au cumparat multe actiuni), asa ca primii au trebui sa cumpere si mai multe actiuni ca sa nu iasa in pierdere , iar la final toata treaba s-a transformat intr-un bulgare ce o ia la vale si creste din ce in ce mai mult, evident bulgarele se loveste de ceva si bubuie (adica foarte multa lume isi vinde simultan actiunile) iar pretul scade brusc si mult, cei ce s-au imprumutat ca sa cumpere acele actiuni la pret mare s-au trezit ca de fapt sunt datori vanduti si ca ce au nu valoreaza nici macar cat sa acopere imprumutul.

 karax, on 28 ianuarie 2021 - 22:21, said:

stiu cate ceva despre hedge funds si alte alea, dar nu erau si niste reglementari?  Parca nu era voie asa sa vinzi actiuni mereu speculand pe valul de crestere al pretului
vinzi cat, cum si cand vrei, nu te poate nimeni tine cu forta.

Edited by _-livio-_, 28 January 2021 - 22:24.


#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 dana_alexa_92, on 28 ianuarie 2021 - 22:21, said:

GME = gamestop. O companie neinteresanta care era ingropata de cativa ani de niste hoti de talie inalta (hedge fund).
Au facut asta imprumutand actiuni la un pret, pe care mai tarziu le cumpara efectiv la alt pret (mai mic).Omul obisnuit nu poate face asta, el poate doar cumpara si miza pe crestere.
Niste oameni obisnuiti cu inteligenta peste medie au analizat datele (publice) si-au dat seama de schema si au anuntat si pe altii care au anuntat si pe altii si tot asa.Si lumea de rand a inceput sa cumpere actiuni stiind hotii trebuie sa cumpere actiunile imprumutate la un pret mai mare.
Acum hotii nu vor sa plateasca si recurg la manipulare a pietei, a presei etc
hedge funds parca au fost reglementate pe la 2008 cand cu criza  , pana la  criza aveau libertate la taxe si la miscarile de pe bursa

Although hedge funds are not subject to many restrictions that apply to regulated funds, regulations were passed in the United States and Europe following the financial crisis of 2007–2008 with the intention of increasing government oversight of hedge funds and eliminating certain regulatory gaps.[4]
https://en.wikipedia...wiki/Hedge_fund

#18
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Dar e treaba lor ce fac la bursa,nu asta e problema.
Problema e ca si-au asumat niste riscuri uriase,au pierdut,acum nu vor sa plateasca si recurg la manevre ilegale pentru a nu plati

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate