Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Recomandare smartwatch alergat & monitorizare somn

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014
Salut,

Am zero tangenta cu tot ceea ce inseamna smartwatch.
Ma intereseaza un ceas/bratara/whatever care:
- sa imi arate cati km alerg, dar fara sa fie conectat la un telefon (nu o sa am telefonul cu mine);
- sa fie decent la capitolul monitorizare somn.

Multumesc,

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,401
  • Înscris: 28.10.2018
Buget.

Daca vrei ceva care sa nu fie jucarie, iti trebuie un device cu GPS.

Poti incerca un Suunto 5 pe la 230 de euro.

Edited by abac, 20 January 2021 - 09:38.


#3
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 08.12.2009
Xiaomi Mi Watch Lite:
https://www.pcgarage...-apa-senzor-hr/

#4
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Poti incerca ceva de la garmin incepand cu vivoactive 3 care e mai vechi si terminand cu cele mai scumpe fenix, sau ceva dedicat alergarii din seria forrunner. Fara buget nu se poate face nici o recomandare. Garmin are avantaj si aplicatia in care se descarca datele si acolo vei beneficia de diverse analize.
Acuma iti spun din experienta am garmin si stiu ce spun, am in familie mai multe modele si toata lumea e multumita de ele. Cumantul de exemplu foloseste un vivoactive 3 de peste 2 ani si e multumit de el, pentru alergare, la somn a zis ca nu doarme cu ceas la mana insa este ok. Consoarta foloseste vivoactive 4s de la lansare si e multumita de el. Eu am avut fenix 3hr pt o luna si am zis ca e superb la tot ce este sport insa avea senzorul de hr prea in afara si nu m-am inteles cu el, am avut pe urma un fenix 5x saphire si asta a fost tanc timp de doi ani de zile pt inot, alergare, ciclism, hiking, cardio la sala si chiar si in sala de forta, iar la somn este ok dormit cu el zi de zi, Acum am fenix 6x si e ok la alergare, bicicleta, cardio, ca inot inca nu am avut unde sa il testez. Asta daca vrei ceasuri de sport nu jucarii care sunt smart si au si chesti sport in ele.

Edited by marius_optimist, 20 January 2021 - 10:19.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Daca vrei ceva care sa nu fie jucarie, iti trebuie un device cu GPS.
Poate din gama mai scumpa - ceva Garmin.
Ca celelalte or avea ele GPS dar in final tot ai nevoie de telefon.

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Majoritatea bratarilor fitness care se gasesc pe piata si ceasurile astea smartwatch cu functii de monitorizare puls, oxigen si altele, sunt niste porcarii...
Numarul pasilor masurati este in functie de miscarile mainii, asa ca eroarea este undeva la 25-30%. Nu intelegeam cum reuseam eu sa fac vreo 300-400 de pasi chiar cand dormeam...
In fine
Cat despre masurarea constantelor fiziologice (tensiune arteriala, oxigen in sange, puls, etc), iarasi vrajeala... Chiar producatorul recunoaste ca prostiile astea au un interval presetat de indicare a valorilor masuratorilor facute, in asa fel incat sa apara ca fiind normale. Deci, esti aproape gata (Doamne-fereste), dar nu iti fa griji, bratara indica totul ca fiind normal...

Si ca sa fie totul clar, am facut un test cu un astfel de "smartwatch", pe care am dat o gramada de bani. Testul, dupa cum se poate si vedea, a fost efectuat cu bratara prinsa pe un tub de antiperspirant... deci ceva inert. Asta am avut la indemana. Am incercat pe mai multe materiale, pe masa, in pat, atarnata intr-un cui... toate valorile erau absolut normale.

In veci nu mai am incredere in asa ceva, oricat de scumpe si indiferent de marca...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GGzdBwGgRM0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Nu stiu ce marca era acel smartwatch dar sigur testul ala nu am reusit sa il reproduc cu al meu fenix 6x asta nici mort nu vrea sa gaseasca un puls daca el nu exista, la fel si celelalalte de care am vorbit. Acuma cu cat e mai scump cu atat are functii mai destepte in el, eu pot avea inregistrare HRM la secunda, deci stiu ce vorbesc. De aceea am si zic ca asta recomand. Am folsiit si alte smartwatch unul chiar chinezesc si am zis pas cand am vazut ca era bun insa suportul era praf si nu ma ajuta deloc ca sa vad hrm doar atunci si in rest nimic mai mult sau sa vad ca folosind aplicatia imi facea varza bateria la telefon ca era prost optimizata la consum pe BT.
uite aici: https://www.garmin.c...l/atdisclaimer/ sa vezi ce zice despre puls garminul.

si o mica recenzie: https://www.dcrainma...ies-review.html
si referirea la hrm
"Another metric in that same category is 24×7 heart rate. This is automatically enabled and monitoring every second, all part of recording and ultimately plotting your data. You can have certain watch faces display your HR constantly as well.  If you tap into the heart rate widget you’ll get a graph of the last 4 hours – and then again down to the resting HR for the last 7 days."

Edited by marius_optimist, 20 January 2021 - 12:57.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
In general pulsul e citit relativ corect - exista o toleranta ceva mai mare decat la un aparat profesional, din motive de senzor.
Orice altceva care se bazeaza pe acel senzor ori are toleranta mult mai ridicata ori e fake.

Dar initiatorul nu vrea functiile alea - vrea doar distanta si somn.
Somnul e cu dus si intors - daca ai un somn agitat vei cam face pasi pe cadran ca sa zic asa. Deci nici asta nu e a sa sigur.

Nr de pasi poate fi relativ corect - se bazeaza pe un acceleromeru incorporat, dar poate fi pacalit prin anumite miscari ale mainii. Dca ai vreun tic nervos si bati darabana cu mana stanga o sa faci pasi...

Dar distanta e data si de GPS - mult mai precis, dar numai ceasurile scumpe au functii mai bune ptr GPS - altfel esti dependent de telefon si ptr asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate